rivalo
Connect with us

Hareket Kontrolü

Allison şanzıman donanımlı Isuzu Noviciti Life’lar göz dolduruyor

Yayın Tarihi:

on

İlk teslimatı Bingöl’e yapılan, üstün sürücü ve yolcu konforu ve düşük operasyon maliyetleri sunmasıyla ön plana çıkan Allison tam otomatik şanzıman donanımlı Isuzu Novociti Life otobüsler, şehirde toplu taşımacılık hizmetlerinin kalitesini artırdı.

Hizmete sunulan 75 adet otobüs, aynı zamanda Bingöl özel halk otobüsleri işletmelerinin kullandığı ilk tam otomatik şanzıman donanımlı otobüsler olması ile de önem taşıyor. Bingöl S.S. 18 No.lu Toplu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Nurettin Kaya, ilk defa Allison şanzımanları kullanan sürücülerinin çok memnun olduğunu belirterek, “Yolcularımız kadar sürücülerimizin de konforu önemli. Sürücülerimiz, vites değiştirmek zorunda kalmadıkları için daha az yoruluyor. Tam otomatik şanzıman, otomatik vites değişimleri ile daha kontrollü ve güvenli sürüş sağladığı için yolcu konforuna da artırıyor” dedi.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen Isuzu Novociti Life, 8 metre uzunluğuyla Anadolu Isuzu’nun yeni segment otobüsü olarak kısa bir süre önce lanse edilmişti. Bingöl’ün yeni Novociti Life otobüsleri, Allison T 2100™ tam otomatik şanzıman donanımı ile hizmet sunuyor. Motorları 172 kW (230 hp) gücüne kadar olan şehir içi otobüsler için tasarlanan T2100 şanzıman, otobüs işletmeleri için sürüş konforu, yakıt ekonomisi ve düşük işletme maliyetleri başta olmak üzere pek çok avantaj sağlıyor.

Nurettin Kaya, “Bingöl’de operasyon maliyetlerinin yanı sıra yolcu konforu, dar yollarda kolay manevra kabiliyeti ve güvenli sürüşe önem veriyoruz. Bu doğrultuda şu ana kadar Allison şanzımanın sunduğu avantajlardan oldukça memnunuz” açıklamasını yaptı.

Novociti Life’ın alçak tabanlı tasarımına uygun olarak arkada konumlandırılan FPT marka NEF4 model motoru, 186 beygir gücü ve 680 nm tork üretiyor. Allison şanzımanların tork konvertörü sayesinde sarsıntısız bir şekilde motor torku çoğaltılıyor ve tekerleklere daha fazla güç aktarılması sağlanıyor. Böylece üstün bir hızlanmanın yanı sıra tam güçle vites değiştirilmesi mümkün oluyor.  

Filolarındaki bir otobüsün günlük 800-900 yolcu taşıdığını belirten Nurettin Kaya, “Her güzergahımız ortalama 30 km oluyor ve her birinde yaklaşık 60 durak bulunuyor. Yılda bir otobüsümüz, 90 bin km civarında yol yapıyor. Bu şartlar altında sürücü ve yolcularımızın konforu önemli. Tam otomatik şanzımanın, operasyonlarımızı daha da kolaylaştıracağını görüyoruz” açıklamasını yaptı.

Ek olarak manuel veya otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlarda (AMT’ler) gereken yüksek maliyetli ve zaman alan debriyaj tamir ve değişimleri Allison tam otomatik şanzımanlar sayesinde ortadan kalktığı için servis gerekliliği de azalıyor.  Allison ile en iyi performans için sadece periyodik yağ ve filtre değişimlerinin yeterli olması işletim maliyetlerine de katkı sağlıyor.

Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com