Connect with us

Redüktörler

Ege Redüktör yeni yıla yeni ürünlerle girdi

Yayın Tarihi:

İmalat sektöründe 25 yılı geride bırakan Ege Redüktör, faaliyetlerine Manisa’da, “Önce Kalite” sloganıyla devam ediyor.

Ege Redüktör’ün 50’den fazla ülkeden binlerce müşterisi arasında konveyör-band imalatçılarından plastik imalatçılara kadar geniş bir yelpazede üreticiler yer alıyor. “Motor akupleli, helisel dişlili”, “sonsuz vidalı”, “delik milli” ve “yatık paralel milli” tip redüktörler üreten Ege Redüktör, satış ve satış sonrası hizmetlerinde kalite ve güveni birleştiriyor.

2017’nin son ayında, yeni EK serisi redüktörleri piyasaya sunan Ege Redüktör, ağır hizmet sektörüne yönelik olarak üretilen bu seriyle plastik sektörüne ve farklı hizmet şartlarına hitap etmektedir. Sekiz ana gövdeden oluşan, 0.37 kW ~ 355 kW güç aralığına ve iki, üç, dört kademeden elde edilen 0.9 d/d ~ 175 d/d devir aralığına sahip EK serisi redüktörlerde, boğaz yataklamalarında konik oynar makaralı baskı rulmanları kullanılmıştır.

Yeni dönemde redüktör üretim teknolojisinde inovasyona ağırlık vererek üretim sisteminde ve alanında yenileme/iyileştirme ve daha yüksek kapasitede kaliteli ürün imal etmeyi hedefleyen Ege Redüktör, Avrupa standartlarında bir üretim tesisine sahip olacak.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Redüktörler

Türkiye’de ilk, 240.000 Nm ağır endüstriyel tip redüktörler

Yayın Tarihi:

Yılmaz Redüktör, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 240.000 Nm tork seviyesinde kompakt yapıya sahip ağır endüstriyel yatık tip redüktörü ürün grubuna ekledi.

Yılmaz Redüktör tarafından üretilip tüm testleri tamamlanan 2 adet HK1824 redüktör, yurtdışında devreye alınacak olan 170 ton kapasiteye sahip vinçlerin kaldırma gruplarında kullanılmak üzere vinç firmasına teslim edildi. Redüktörler motor akupleflanşlı, eldro fren bağlantısı için giriş mili karşısından mil çıkışı ve iki tambur montajına imkân verecek şekilde çift çıkış milli olarak üretilmiştir. Redüktörlerin gövde dökümleri sfero malzemeden, Çerkezköy’deki Mes Elektromekanik Döküm fabrikasında yapılmıştır.

HK1824 redüktörler H Serisi ürün grubuna ait yatık tip ağır hizmet redüktörleridir. H Serisi redüktörler H03’den H22’e 20 farklı gövde büyüklüğünde 470.000 Nm tork seviyesine kadar üretilebilmektedir. Devir ihtiyacına göre standart üretim içerisinde 2 kademeden 4 kademeye kadar ürün tercihi yapılabilmektedir. Daha düşük devir ihtiyaçları ise giriş miline akuple edilen ilave redüktörle sağlanabilmektedir.

 

HK1824.24R-M1/A31 redüktör

H Serisi redüktörlerin tasarım aşamasında ileri seviye yazılımlar kullanılarak gerçek çalışma şartları için dişli basma yüzeyleri ve yüzey basınç değerleri simule edilmektedir. Optimum değerleri elde etmek için gerekli olan dişli modifikasyonları hesaplanarak her bir dişli çifti için dişli taşlama prosesi aşamasında modifikasyonlar uygulanmaktadır. Bu sayede gerçek çalışma şartlarında yüksek performans elde edilmektedir.

H Serisi Gövde Büyüklüğü-Nominal Tork Grafiği

Kompakt gövde yapısı sayesinde birim hacimde yüksek tork taşıma özelliğine sahip H Serisi redüktörler montaj pozisyonu ve çalışma koşullarına bağlı olarak çeşitli yağlama ve soğutma opsiyonlarıyla beraber verilebilmektedir.

Devamını Oku

Redüktörler

NORD DRIVESYSTEMS’in çimento sanayii için tahrik çözümleri

Yayın Tarihi:

Çimento bazlı ürünler günümüz sağlam binalarının yapıtaşlarından birini oluşturur. Çimento üretimi, her kademesinde önemli miktarda enerjiye ihtiyaç duyulan, üretim kademelerinde dökme malzemenin çok sayıda, uzun ya da kısa mesafelere taşınmasını da içeren, karmaşık bir prosestir. Bu nedenle, çimento üretiminde zorlu ortam şartlarına dayanıklı ve özellikle enerji verimliliği yüksek tahrik gruplarına ihtiyaç duyulur.

NORD DRIVESYSTEMS 52 yılı aşkın süredir, tüm endüstriyel sektörlere hizmet vermektedir. Şirket, çimento üreticilerine tek elden geniş bir ürün yelpazesi (endüstriyel tip [ağır hizmet tipi] redüktörler, redüktörler, motorlu redüktörler, elektrik motorları ve frekans invertörleri) sunmaktadır.

Bu noktada, NORD Türkiye, özellikle 2015 yılından beri gerçekleştirmeye devam ettiği ve en son olarak 2018 yılına sayılı günler kala, çözüm ortağı olma noktasında görev ve sorumluluğunu üstlendiği, önemli miktarı Türkiye’de olmak üzere, Türk çimento üreticilerinin yurtdışındaki yeni çimento fabrikası, öğütme tesisi, fabrika modernizasyon ve kapasite artırımı gibi yatırımlarının konveyör ve elevatör tahrik gruplarında ürün tedarik etti.

Maxxdrive (endüstriyel tip/ağır hizmet tipi) redüktörler

NORD DRIVESYSTEMS MaxxDrive (endüstriyel tip/ağır hizmet tipi redüktörleri) 15.000 Nm ile 282.000 Nm arasında tork değerlerini sağlayan 11 adet monoblok (UNICASE) gövdeye sahiptir. Her bir redüktör büyüklüğü için tek bir standart gövde mevcuttur ve bu gövde tüm tahvil oranlarını kapsamaktadır. Modüler konsept sayesinde, tahrik çözümü için gerekli olan redüktörün özellikleri, kolayca ve hızlı bir şekilde konfigüre edilebilir. İstek doğrultusunda NORD komple tahrik sistemlerini (şase üzerinde motor, hidrolik kaplin, eldro fren, redüktör, yardımcı tahrik gibi) hazır montajlı şekilde müşterilerine sunmaktadır. En büyük gövdeli endüstriyel redüktör bile NORD’un monoblok (UNICASE) konsepti dahilinde imal edilmekte; tüm rulman yatakları ve sızdırmazlık yüzeyleri tek kademeli yüksek teknolojiye sahip CNC tezgâhlarda işlenmektedirler. Bu bağlamda, çok yüksek torklarda bile yüksek güvenilirlikte ve sızdırmazlık, yük aksiyel ve radyal yük dayanımına sahip rulman, sessiz çalışma, düşük bakım maliyeti ve fevkalade uzun hizmet ömrüne sahip olma gibi avantajlar NORD DRIVESYSTEMS endüstriyel redüktörlerince sağlanmaktadır.

Uygulama örneği: Marti Technik, İsviçre

Ağır hizmet tipi konveyör için endüstriyel redüktör üniteleri

İsviçre’nin en büyük hidroelektrik yatırımı olan “Linthal 2015” kapasite artışı projesi neticesinde, elektrik santralinin üretim kapasitesi 480 MW’den 1,480 MW’ye artırılmaktadır. Bu büyük proje, yeraltı inşaatı işlerinde müşterilerine terzi usulü çözümler sunan Marti Technik tarafından gerçekleştirilmekte ve bu çerçevede, kullanılacak önemli tahrik gruplarını NORD DRIVESYSTEMS sağlamaktadır.

Proje kapsamında, dağın yaklaşık 600 m içerisindeki 2 geniş galeriden günde 800 m3 ve toplamda ise yaklaşık 2,445,000 m3 kaya çıkarılmıştır. Bu işlemler için, 180 metrelik yükseklik farkı ve 45 derece gibi yüksek bir eğimle, yaklaşık 260 metrelik mesafeye, her biri saatte 500 ton kapasiteye sahip, 2 adet “S-Konveyör” kullanılmıştır ve bu konveyörler NORD DRIVESYSTEMS endüstriyel redüktörleri ile tahrik edilmişlerdir. Bu operasyondaki ilk konveyör sistemi, fren kontrollü bir NORD endüstriyel redüktörü ünitesince tahrik edilerek, iri malzemeleri aşağı seviyedeki bir kırma tesisine taşımakta ve eş zamanlı olarak elektrik üretimi yapmaktadır. İkinci konveyör ise, kırılan malzemeleri, daha sonra dolgu malzemesi olarak ya da betonda aggrega olarak kullanılmak amacıyla stoklanmasını sağlayacak, yukarı seviyede olan aggrega tesisine taşıyacaktır. Her iki konveyör sistemi, ortak kullanımlı mil üzerinden, her biri 250 kW güce sahip NORD endüstriyel redüktörlerince tahrik edilmekte ve 2,2 m/s’lik bant hızına ulaşılmaktadır.

Bakım Müdürü Ernst Kuster, NORD’un kendilerine sunduğu ürünler ve hizmet vasıtasıyla çok iyi bir maliyet/fayda oranına sahip olduklarını, mükemmel öneri ve destek sağlandığının altını çizerek, tüm taleplerinin yerine getirildiğini ve dolayısıyla NORD’dan çok memnun olduklarını belirtmiştir.

Türkiye’nin yanı sıra Afrika’dan Avrupa’ya çok çeşitli uygulama örnekleri:

Ağır hizmet tipi konveyör, elevatör ve döner fırınlar ve soğutma için Maxxdrive (ağır hizmet tipi/endüstriyel tip) redüktörler

 

Türkiye’nin önemli çimento üreticilerinden bir tanesinin Afrika ve Batı Avrupa’daki yeni çimento öğütme tesislerinde yer alan elevatörlerinde komple elevatör tahrik grubu kapsamında (swing base şase, motor, hidrolik kaplin ve MAxxdrive [endüstriyel tip] redüktör) NORD DRIVESYSTEMS’in çözümleri görevini başarıyla yerine getirmektedir.

Türkiye’de 2018 yılı başında devreye alınacak olan bir başka sektör üyesi üreticinin, yeni bir tesisinde döner fırın ve soğutma ünitelerinin NORD DRIVESYSTEMS’in komple tahrik üniteleri yer alacaktır. Bu tesisteki döner fırın ünitesinde 160 kW motor gücündeki, döner soğutma ünitesinde ise 90 kW motor gücündeki komple tahrik grubunun görev yapacak olması da NORD Türkiye için önemli bir ilk olacaktır.

 

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler