Connect with us

Lineer Hareket Araçları

Enjeksiyon makinesi OEM’i NSK’nın NH lineer kılavuzlarını seçti

Yayın Tarihi:

Lider bir şişirme makinesi imalatçısı geçtiğimiz günlerde lineer kılavuzlarını NSK’nin NH serisiyle değiştirdi. Bu geçiş, OEM’in kalıp plakalarını taşımak için önceden kullanılan lineer kılavuzlarına ilişkin yetersiz kullanım ömrü şikâyetleri almasına istinaden hayata geçirildi.

Plastik şişeler gibi içi boş nesneleri üretmek için kullanılan şişirme makineleri, çok zorlu koşullar altında çalışan lineer kılavuzlarla donatılmıştır. Bu OEM’in yaşadığı durumda görülebileceği üzere, en iyi şekilde çalışan bir lineer kılavuz seçilmediğinde kullanım ömrü kısalabilir. Üretici, yalnızca 12 ay kullanımdan sonra aşınma izleri gösteren lineer kılavuzlardan yakınan müşterilerden şikâyetler almaya başladı. Şişirme makineleri çok hızlı çevrim süreleriyle ve yüksek sıkıştırma kuvvetleriyle çalıştığından, lineer kılavuz gibi kilit parçalar üzerinde gerçekleşebilecek herhangi bir aşınma, üretim sürecine büyük miktarda zarar verebilmekteydi.

Durumu incelemek amacıyla makine üreticisi mevcut lineer kılavuz tedarikçisine durumu sordu ancak aşınmanın hizalama hatalarından kaynaklandığı cevabını aldı. Diğer bir deyişle tedarikçi, lineer kılavuzlarını makinelerine monte ederken OEM’in hata yaptığını ima ediyordu.

Yanıttan memnun olmayan üretici NSK’den tam bir değerlendirme ve arıza nedeni analizi yapmasını istedi. İnceleme tamamlandığında, NSK gerçekten küçük hizalama hatalarının olduğunu gördü ancak bunlar, kılavuzlar üzerindeki hasarın ana nedeni değildi. NSK teknisyenleri aynı zamanda, lineer kılavuz tedarikçisinin verdiği yük faktörlerinin, endüstri standardı olan ISO formülü kullanılarak hesaplanan değerlerden daha farklı sonuçları ortaya koyan bir yöntemle hesaplandığını gördüler.

Özellikle dinamik gerilme, aşırı yükleme, çarpma ve darbe yükü gibi durumlarda optimize edilmiş tasarımı sayesinde daha yüksek yük kapasitesi ve uzun kullanım ömrü sunan NSK NH serisi kılavuzların kullanılması tavsiye edildi. Bu etkiler genellikle şişirme sistemlerinde kaçınılmazdır; bu yüzden lineer kılavuzların buna uygun tasarlanması gerekmektedir.

NH serisi için ilgili yük faktörü değerleri, genellikle lineer kılavuzlar için dikkate alınmayan ISO standartları baz alınarak hesaplanmıştır. Değerler sıklıkla, ISO koşulları altında gerçekleştirilmeyen testlerle hesaplanır. Değerlerin daha iyi olduğu görülebilir ancak NSK için ISO standardını baz alan bir kıyaslama doğru olan ve kullanıcıların bunu tekrarlayabilecekleri bir yöntemdir.

NH serisi lineer kılavuzların faydalarından yararlanan tanınan enjeksiyon makinesi üreticilerinin yanı sıra takım tezgâhı imalatçıları ve yarıiletken sistem üreticilerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Şişirme makinesi üreticisinin durumunda NH kılavuzlarına geçiş, kilitleme ünitelerinin aşınma duyarlılığında ciddi bir azalma sağlamıştır. Sonuç olarak OEM bütün makine serisini NSK’nin NH serisi lineer kılavuzlarıyla donatmıştır.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Lineer Hareket Araçları

Havacılık sanayisi üreticileri için avantajlar sürüyor

Yayın Tarihi:

Kesici takımlar ve takımlama sistemleri uzmanı Sandvik Coromant, havacılık sanayisinde güvenilir işleme çözümleri konusunda ortaya çıkan güçlü talebi karşılamak üzere ISO S malzemeler (titanyum ve nikel bazlı alaşımlar) için yeni kılavuz çekme ve diş frezeleme takımlarını tanıttı. Amaca yönelik tasarlanmış ürünler motor kasaları gibi yüksek değerli iş parçalarında mükemmel işlem güvenliği sağlar ve böylece hem hurda oranını hem de tezgâh duruş süresini düşürür.

Yeni kılavuzlarda bulunan ve titanyum üzerinde tutarlı ve tekrarlanabilen sonuçlar sağlamak üzere geliştirilen optimize edilmiş geometri, zorlayıcı malzemelerde avantaj sağlayan küçük pozitif bir kesme açısına ve kaynak oluşumunu engellemeye yardımcı olan, aşınmaya dayanıklı ACN (Alüminyum Krom Nitrür) kaplamaya sahiptir. Zorlayıcı malzemelerde talaş sıkışmasını önlemek üzere bu kılavuzlarda sürtünmeyi azaltan yüksek yanak boşluğu bulunur. Gerçekten stabil bir kılavuz çekme işlemi sağlamak üzere nikel bazlı alaşımlar üzerinde çalışacak takımlarda 10° ölçüsünde düşük bir helis bulunur.

Diş frezeleri 27° helise sahip MJ diş şekillerinde üretilmektedir. Bu açı, alışılmadık malzemeler üzerinde diş çekmek için en uygun açıdır. MJ diş şekilleri parçalardaki diş kökünde bulunan gerilimi azaltmaya yardımcı olduğundan havacılık sanayisinde yaygın olarak kullanılır.

Sandvik Coromant’ta Diş Çekme Global Ürün Müdürü Steve Shotbolt, “Nikel alaşımlarda kılavuz çekerken dikkat edilecek en önemli faktör gereken diş boyutuna uygun boyutta delik delmektir” diyor ve ekliyor: “Dişin kavraması düşürüldüğünde kılavuzu sürmek için gereken tork da düşer ve böylece kılavuz kırılması riski de ortadan kalkar. %75’i bulabilen geleneksel diş kavrama değerlerinin yüksek güçlü malzemelerde gereksiz olduğu ve genellikle %50-%60 arası kavramaların pek çok isteği karşılayabildiği görüldü.”

Ti6Al4V gibi titanyum alaşımları üzerinde kılavuz çekme işlemi diğer alaşım malzemelere göre çok daha zordur. Örneğin, titanyum iyi bir ısı iletkeni olmadığından kesici takımların yüzlerindeki ve kenarlarındaki ısı parçada ve tezgâhın yapısı içinde dağılma yerine yükselme eğilimi taşır. Olduğu yerde kalan bu sıcaklık nedeniyle kenarlarda çentiklenme görülebilir ve kılavuzun takım ömrü kısalır. Ayrıca, titanyumun oldukça düşük olan elastiklik modülüsü ve yüksek gerilme mukavemeti bir “yaylanma” etkisi oluşturur ve böylece kılavuzun “üzerine kapanma” etkisi yapar; bu durum dişte bozulma ve yırtılma oluşturabilir. Aynı zamanda kılavuzun torkunu yükselterek kullanım ömrünü kısaltır.

Sandvik Coromant’ın yeni kılavuzları bu sorunlara yanıt verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu kılavuzlar başta kovanlar, şaftlar ve diskler olmak üzere kabartılar ve/veya flanşlar içeren ve ISO S malzemelerden yapılan tüm motor parçalarının ve diğer pek çok havacılık sanayisi motor parçasının üretimini artıracaktır. Bu takımlar petrol ve gaz, pompa ve valfler ve tıp gibi titanyumun ve nikel bazlı alaşımların yaygın kullanıldığı diğer sektörlerde de ideal çözümler sunacaktır.

Sunulan ürünler arasında titanyum üzerinde boydan boya delikler için CoroTap® 200 SM, titanyumda kör delikler için CoroTap 300 SM ve nikel bazlı alaşımlarda kör delikler için CoroTap 300 SD bulunmaktadır. Diş frezeleme konusunda ise Sandvik Coromant MJ diş şekilleri için R217’yi sunmaktadır.

Gerçekleştirilen bir müşteri performans testi sırasında CoroTap 300 SM, Inconel 718 malzemeden yapılmış bir iş parçasında rakip kılavuzun yaptığı işin iki katından fazlasını yaparak 8 delik yerine 17 kılavuz deliği açmayı başardı. Bir DMG DMU 60 CNC işleme merkezinde yapılan çalışmada %8 dıştan kesme sıvısı kullanıldı ve her iki takımda da aynı kesme değerleri uygulandı: 251 dev/dak iş mili hızı; 6 m/dak (19,685 ft/dak) kesme hızı ve 0,907 mm/dak (28 TPI) ilerleme hızı.

 

Devamını Oku

Lineer Hareket Araçları

Robotik kaynak uygulamalarındaki lineer kılavuzlar için on kat daha fazla kullanım ömrü

Yayın Tarihi:

Robotik kaynak uygulamalarındaki lineer kılavuzlar

Sac levha gövde üreticisi, otomatik kaynak sistemlerindeki tahrik ve kılavuzlarda yaşanan kısa kullanım ömrü sorunlarına çözüm arıyordu. Özellikle, bir üretim hattında bulunan robotik kaynak tabancasındaki lineer kılavuzların her iki veya üç ayda bir değiştirilmesi gerekmekteydi. Yedek parça ve bakım süresi maliyetinin yanı sıra hat duruş süresi nedeniyle şirket NSK’den sorunu incelemesini ve bir çözüm bulmasını istedi.

NSK, kaynak çapağı ve buharının kılavuz unsurlarının çalışma ömrünü olumsuz bir şekilde etkilediğini keşfetti. Bu sebeple şirket, mevcut kılavuzların NH serisi lineer kılavuzlarla, koruyucularla ve bakım gerektirmeyen K1 yağlama üniteleriyle değiştirilmesini tavsiye etti.

NSK´nin K1 yağlama üniteleri ve koruyucuları lineer kılavuzların kullanım ömrünü ciddi ölçüde artırır

Otomatik kaynak uygulamalarında ömür boyu performans gösterebilen koruyucular keçe dudaklarını etkin bir şekilde kapatabilmekte ve kir unsurlarının kılavuzun içine ulaşmasını engellemektedir. Koruyucuların etkin şekilde kullanımı, ray yüzeyi ve keçe arasındaki temas basıncını arttırmıştır. NSK bu uygulamada ayrıca, keçe dudağının bir yağ tabakası üzerinde düşük sürtünmeyle hareket etmesini sağlayan K1 yağlama ünitelerinin de kullanılmasını tavsiye etmiştir. K1, yağlayıcıyı gözeneklerinde tutan ve sürekli olarak geçirgenliği sağlayan sentetik bir temel malzemeden oluşmaktadır ve bu sayede bakım gerektirmeyen bir çalışma sağlanabilir.

İlave koruma açısından kaynak çapağının yapışmasını engellemek amacıyla lineer kılavuzların yüzeyleri siyah kromla kaplanmıştır, Çapak kaplamalı yüzeylere yalnızca hafifçe yapışır ve bir koruyucuyla temas ettiğinde yerinden çıkar.

NSK’nin NH serisi lineer kılavuz çözümü, müşterinin sorununun büyük bir memnuniyetle çözülmesini sağladı. C-type kaynak tabancaları üç yıldan beri herhangi bir sorun olmadan çalışmaktadır. Bugüne kadar, kullanım ömrü 10 kat artmıştır.

Siyah krom kaplama, kaynak çapağının daimi olarak lineer kılavuzlara yapışmasını engeller

Devamını Oku
Advertisement

Trendler