rivalo
Connect with us

Endüstriyel Donanım ve Makine Parçaları

Entegre döndürme, kilitleme ve fren sistemi metal öğütücü güvenliğini artırıyor

Yayın Tarihi:

on

Mekanik öğütme, metallerin ve diğer malzemelerin geri dönüştürülmesinde temel bir süreçtir. Tipik olarak döner kesicilerce gerçekleştirilen öğütme işlemi, hurda malzemenin eşit boyutta olmasını sağlar ve verimli depolama, kolay taşıma ve aşağı akışlı proseslerin optimum performansı için balyalama yapılmasına imkân verir.

Metal öğütme ekipmanı tarafından üretilen yüksek enerji yoğunlukları ve büyük mekanik kuvvetler, personel güvenliğinin operatörler ve ekipman üreticileri için asıl konu olması anlamına gelir. Bugünün büyük ticari öğütücüleri, 7,400 kW (10,000 HP) veya daha fazla güçtedir ve saatte 550 tondan fazla malzeme işleme kapasitesine sahiptir.

Öğütme sistemleri, normal kullanımda, operatörler tüm hareketli parçalardan güvende olacak ve öğütücüden çıkan malzeme tamamen kontrol altında olacak şekilde tasarlanırlar. Bununla birlikte, öğütücü mekanizmaya elle müdahale gerektiren bir dizi durum vardır. Bunların arasında bakım tetkikleri, tıkanıklıkların giderilmesi ve kesme dişlerinin değiştirilmesi yer alır.

Bu bakım faaliyetlerinin güvenli ve kontrollü bir şekilde yürütülmesi için gerekli fonksiyonların sağlanması, tamamen entegre Döndürme, Kilitleme & Fren (TLB) sistemleri ile Altra Industrial Motion Corporation bünyesindeki Twiflex tarafından büyük ölçüde basitleştirilmiştir.

Metal öğütme ekipmanı tarafından üretilen yüksek enerji yoğunlukları ve

büyük mekanik kuvvetler, personel güvenliğinin operatörler ve

ekipman üreticileri için asıl konu olması anlamına gelir.

Modüler TLB sistemi, normalde ayrı olan üç arabirimi ve fonksiyonu tek bir tasarım paketinde birleştirerek spesifikasyon, entegrasyon ve kurulumu basitleştirir ve öğütme makinesinde yerden tasarruf sağlar. TLB sisteminin temelinde, öğütücü mile monte edilmiş ve bir harici dişli ile donatılmış bir fren diski bulunur. Diske etki eden kaliper frenler, dönen şaftı durdurmak veya beklemede tutmak için kullanılabilirken, manuel bir kilitleme aygıtı da, makine çalıştığı sırada şaftı yerinde tutmak için devreye sokulabilir.

Diskin dişli kenarı, TLB sisteminin üçüncü işlevini etkinleştirir. Bir manuel kontrol ve el çarkı yardımıyla elektrikle çalışan bir pinyon diske bağlanır ve şaftı her iki yönde döndürmek için kullanılır. Bu, öğütücünün kesme disklerinin kontrol, tamir veya diş değiştirme için istenilen herhangi bir konuma çevrilmesine imkân verir.

TLB sisteminin kontrolleri ana öğütücü kontrol sistemi ile entegredir; böylece, bakım işlevlerinin etkinleştirilebilmesi ancak ana öğütücü tahrik sistemindeki güç, güvenli bir şekilde izole edildiğinde mümkün olur. Limit anahtarları ve sensörler, bakım faaliyetleri tamamlanana ve ünitenin kilidi açılıp bağlantı kesilene kadar makinenin yeniden çalışmamasını sağlar.

Bileşenlerin fiziksel entegrasyonu, TLB sistemlerinin öğütücü mil üstünde en az yer kaplaması anlamına gelir. Bu, ekipman tasarımcıları için paketleme konularını basitleştirir, bakım faaliyetleri sırasında ünitenin en uygun şekilde konumlandırılmasını sağlar ve halihazırda çalışan makinelerde retrofit uygulamasına izin verir. TLB ünitelerinin montajı, şaftın sökülmesine gerek kalmadan monte edilebilen bölünmüş fren disklerinin varlığı ile daha da basitleştirilmiştir.

Twiflex TLB sistemleri tamamen modüler bir tasarım kullanır ve her boyutta öğütücü için uygun konfigürasyonlar ile sunulabilir. TLB üniteleri aynı zamanda endüstriyel işlem ekipmanları ve deniz sevk sistemleri dahil olmak üzere geniş bir dizi diğer uygulamalarda bakım faaliyetlerinin desteklenmesi için kullanılır.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com