Connect with us

Dişli Üretim Servisleri

Ermaksan dişli sektöre yön vermeye devam ediyor

Yayın Tarihi:

 

Sevgili okurlarımız bu ay sizler için Ermaksan Dişli’nin Genel Müdür Yardımcısı Sn. Faruk Erdoğan ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Bunu sizlerle paylaşmak isteriz.

 

Bize biraz Ermaksan Makine Dişli’den ve kendinizden bahseder misiniz?

Ermaksan Dişli 1975 yılında Hasan SezaiErdoğan ve Nihat Erdoğan kardeşlerin ERDOĞANLAR TİCARET  ismi adı altında küçük sanayi sitesinde 1torna tezgahıyla kurulmuştur.1980’lerde Ostim’de 2000 m2 kapalı alanataşınmış.2008 yılında Sincan Organize’deki fabrikasına taşınmıştır.

 

Sunduğunuzürün ve hizmetler nelerdir? Genelde hangi sektörlere çalışıyorsunuz?

Bugün 8500 m2 kapalı alanda 140 personel ve210 adet makine parkıyla demir çelik sektörü, çimento sektörü, maden sektörü,tarım sektörü, enerji sektörü, beton sektörü, makine sektörü, inşaat sektörü vesavunma sanayi sektöründe kullanılan dişli, dişli kutuları ve kaplinleri kendimarkası adı altında üretmektedir.

 

Üretimini yaptığınız dişli çeşitleri nelerdir? Özelliklerinden de bizlere bahseder misiniz?

Ermaksan her çeşit dişliyi yapabilenTürkiye’deki tek firmadır. Ayna mahruti 900 mm çapa kadar yapabiliyoruz. Buçapta üretim yapabilen Türkiye’deki tek firmayız. Konik dişli 600 mm çapa kadaryapabiliyoruz.

Düz ve helis dişli 3,000 mm’ye kadaryapabiliyoruz. 2500 mm 30 modüle kadar dişli profilini CNC tezgahlardataşlayabiliyor ve tezgah üstünde dişli kalitesini ölçebiliyoruz. Bu konuda daTürkiye’deki 2 firmadan biriyiz.

Çember dişliyi 1500 mm’ye kadar yapabiliyoruz.Çember dişliyi yani iç dişlinin profilini taşlayabilen Türkiye’deki ikifirmadan biriyiz.

Sonsuz vida ve çarkını 2,000 mm’ye kadaryapabiliyoruz. Sonsuz vida profil taşlama tezgahımızda profil taşlamayapabiliyoruz aynı zamanda kalite kontrolümüzde bulunan Klingelnberg PNC 130CNC dişli profil ölçüm cihazımızla ayna mahruti, konik, sonsuz, düz, helis veçavuş dişlileri 1300 mm çapa kadar ölçebiliyoruz.

 

Türkiye’dekisektörel durumla ilgili değinmek istediğiniz bir husus var mı? Ayrıca şirkethedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Büyük firmalarda ve devlet kurumlarında çalışmaktaolan mühendislerimizin Türkiye’de kaliteli dişli üretebilecek onlarca firmaolduğunun bilincine varmaları bizim gibi üretiminin %40’ını Almanya’ya ihraçeden bir firma için her zaman üzerinde durmak istediğimiz önemli bir husustur.Bu konu çok önemli.

Ermaksan Makine Dişli olarak hedefimiz,fabrikamızın yan tarafında mülkiyeti bize ait olan arsamıza 2. fabrikamızıyaparak dişli kutuları konusunda Pazar payımızı arttırmaktır. Ülkemize ithaledilen beton santrali redüktörleri ve transmikser redüktörleri üzerindehassasiyetle duruyoruz. Bu konuda yatırımlarımıza devam ediyoruz.

 

Fuarlarhakkında genel olarak yapılmasını istediğiniz bir şey var mı? Önümüzdekidönemde katılacağınız etkinlikler nelerdir?

Fuarlarda olmasını istediğimiz husus, B2B sistemidir. Herkesin fuar öncesinde görüşme yapmak istediği kişilerle istediğigün ve saatte internet üzerinden randevu alarak görüşebilme olanağısağlamaktadır.

Bu sene yurt dışında Hannover Messe fuarındaülkemizi temsil etme imkanı bulduk ve yeni müşterilerimizden ilk siparişimizialdık.

Ayrıca önümüzdeki dönemde Bursa Tarım Fuarı’ndatarım sektörüne yönelik ürünlerimizi sergileyeceğiz.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Dişli Üretim Servisleri

InvoMilling™ CAD/CAM dişli yazılımının fonksiyonları geliştirildi

Yayın Tarihi:

Sandvik Coromant’ın dişli üretim yazılımı üniversal beş eksenli işleme merkezlerinin kapasitesini artırıyor.

Kesici takım ve takımlama sistemi uzmanı Sandvik Coromant, InvoMilling™ yazılımının fonksiyonunu artırdı. Hızlı ve kolay NC programlamaya yarayan bu kullanıcı dostu CAD/CAM çözümünün en yeni sürümü, üniversal beş eksenli işleme merkezlerinde dişli üretirken daha fazla olanak sunuyor. 2017’nin sonundan itibaren bu yazılım, müşterilere düz konik dişli ve çavuş dişli üretme imkânı da sağlayacak.

InvoMilling™, takım tezgâhı kinetiğini etkin, esnek ve 6 veya daha yüksek kaliteli (DIN 3962’ye göre), dişli ve kama üretimi için kullanıyor. Gerekli dişli verisi girildikten sonra sezgisel yazılım CAD/CAM, optimum işleme stratejisini belirler ve standart hassas takımlar kullanılarak farklı dişli profilleri üretimi sağlayan bir CNC programı oluşturur. Yazılım, frezeleme yolları oluşturmak ve simüle etmek için mükemmel grafikler ve özellikler de sunar.

Yakında çıkacak olan çavuş dişli, çift helisel dişli (boşluklu ve boşluksuz) ve düz konik dişli (2017 sonu), seçeneklerinin yanı sıra InvoMilling™’in en yeni sürümünün bir yeni fonksiyonu da yanak düzeltimi. Bu, yanak ve profil yönlerinde uç kabartma ve bombelerin yanı sıra helis ve basınç açısı düzeltmelerde de geçerlidir. Ayrıca takımlarda da pek çok ilerleme kaydedildi. Örneğin, uyarlanmış takımlar takım kütüphanesine tanıtıldı.

Sandvik Coromant’ta InvoMilling™ CAD/CAM Ürün Müdürü olan Jochen Sapparth şu açıklamayı yaptı: “Yeni yazılım fonksiyonları ve takım optimizasyonlarıyla, müşterilerimize küçük ve orta boyutlarda dişli kesme için ek seçenekler sunuyor, böylece uygulamayı daha esnek, hızlı ve verimli hale getiriyoruz. Aynı zamanda beş eksenli işleme merkezi kullanılan uygulamaların aralığını genişletiyoruz.”

Devamını Oku

Dişli Üretim Servisleri

Verimlilik yolculuğunuz birinci sınıf olsun

Yayın Tarihi:

Yüksek ilerlemeli kenar frezeleme kesicileri ISO S malzemelerin işlenmesini hızlandırarak havacılık sanayisine ideal çözüm sunuyor.

 

Kesici takımlar ve takımlama sistemleri uzmanı Sandvik Coromant, ISO S malzemelerdeki frezeleme performansını üst düzeye çıkarmak için benzersiz geometrilere ve kalitelere sahip özel bir parmak freze serisi sunuyor. CoroMill® Plura HFS (Yüksek ilerlemeli kenar frezeleme) ISO S kesiciler titanyum ve nikel bazlı alaşımlardan yapılan iş parçalarında güvenilir ve yüksek verimli sonuçlar sunarak havacılık sektöründeki motor ve gövde uygulamalarında avantajlar sağlıyor.

CoroMill Plura HFS serisi, havacılık endüstrisinin önümüzdeki yıllar için öngörülen büyümesine cevap olarak biri titanyum alaşımlar, diğeri nikel alaşımlar için hazırlanan iki parmak freze ürün ailesi içeriyor. Titanyum işlemenin özel zorlukları arasında bulunan talaş tahliyesi ve sıcaklık sorunlarına çözüm olarak Sandvik Coromant, normal talaş tahliyesi koşulları için yekpare bir sürüm ve optimum maden talaşı ve sıcaklık kontrolü için ise içten kesme sıvısı ve yeni soğutma takviyesi (patent bekleniyor) içeren diğer bir sürüm sunuyor.

Titanyum parmak frezeler GC1745 kalite olarak sunulur; bu kalitede çok tok frezeleme işlemleri için tok, ince tanecikli (mikrondan küçük), semente karbür alt tabaka ile keskin ve kontrollü kenarlar bulunur. Dahası, yeni ve silikon içeren çok katmanlı bir kaplama mükemmel aşınma direnci ve düşük ısıl iletkenliği sağlar. Kesicilerin geometrisi merkez kesimi bulunmayan ve düzgün olmayan diş hatvesine sahip altı kanallı konsepte dayalıdır. Ayrıca göbek boyutu titanyum alaşımlarda daha yüksek tokluk sağlayacak şekilde optimize edilmiştir ve köşe radyüsü, kesme açısı ve kabartma da bu zor işlenen malzemeler için özel olarak tasarlanmıştır.

Nikel alaşımlar için kullanılan GC1710 kalite de aynı şekilde keskin ve kontrollü kesme kenarlarına sahiptir. Sert, çok yapışkan ve yaşlandırılmış Inconel 718 gibi sertleştirilmiş malzemelerle işleme yaparken oluşan yüksek iş yüküne dayanmak üzere optimize edilmiş sert, aşınmaya dayanıklı, ince tanecikli bir alt tabakası bulunur. Burada, yenilikçi HIPIMS (yüksek güçlü, darbeli magnetron püskürtme) teknolojisiyle üretilen yeni bir kaplama kullanılmıştır. Bu kaplama talaş yığılmasına (BUE) karşı yapışkanlık giderici özellik sağlar ve takım ömrünü uzatır.

Sandvik Coromant Yekpare Parmak Frezeler Global Ürün Müdürü Tiziana Pro şu açıklamayı yapıyor: “Yeni kesiciler yüksek eksenel kesme derinliği (ap) ve düşük radyal kesme derinliği (ae) ile yüksek ilerlemeli kenar frezeleme sunacak ve bunun yanında maksimum talaş kalınlığını kontrol altında tutacak biçimde tasarlanmıştır. Böylece kesme kuvvetleri yönetilebilir ve düzgün kesme işlemi sağlanır. Böylece iki sonuç elde ediyoruz: yüksek verimlilik sayesinde daha fazla çıkış elde ediyoruz ve ayrıca daha yüksek takım ömrü ve güvenilirlik sayesinde genelde değerleri yüksek olan parçaların hurda oranı düşüyor. Müşterilere sağlanan diğer avantajlar arasında parça başı maliyetin azalması ve emniyet seviyesinin yükselmesi sayılabilir.”

Hedeflenen havacılık endüstrisi parçaları arasında titanyum kanatlar ve pilon parçalarıyla Inconel 718’den üretilen motor kasaları bulunuyor. Ayrıca titanyum ve nikel alaşımların giderek yaygınlaştığı petrol ve gaz, tıp ve motor sporları gibi sektörler de avantajlardan yarar sağlayacak.

Bu teklifin sunduğu potansiyel kazancı gösterebilmek için müşteri ortamında bir deneme gerçekleştirildi. Bu denemede nikel bazlı bir alaşım olan yaşlandırılmış Waspaloy 420 malzemeden yapılmış bir LPT (düşük basınçlı türbin) kasası kullanıldı. Yatay bir işleme merkezi kullanıldığında eksenel kesme derinliği arttı ve radyal kesme derinliği azaldı (yüksek radyal kuvvetler sapma sorunları oluşturur). 12 mm çapında bir CoroMill® Plura HFS parmak freze ile aynı boyutta rakip bir kesici karşılaştırıldığında talaş kaldırma oranının çok büyük ölçüde arttığı ve böylece verimin %198 gibi çarpıcı bir oranda yükseldiği görüldü. Bu başarının sonucu olarak müşteri 1 Ekim 2017 tarihi itibariyle yeni kesiciler sipariş etmeye karar verdi.

 

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler