Connect with us

Endüstriyel Donanım ve Makine Parçaları

İmalat makinesi uygulamalarında entegre akıllı işlevsellik

Yayın Tarihi:

Endüstri 4.0 ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nin (IIoT) arkasındaki hareket gittikçe güçlenirken, daha fazla sayıda akıllı cihaz/ürün üreticisi çevreleriyle iletişim kuran ve önemli bilgiler sağlayan sensörler ya da nesneler geliştirmenin yollarını arıyor. Parker Hannifin de bu üreticilerin arasındadır. Bu stratejinin avantajları oldukça fazladır ve yazılı olarak desteklenmiştir. Bu avantajlar en iyi kalitede üretimi sağlamak, teçhizat dayanıklılığını artırmak ve genel verimliliği iyileştirmeyi içerir. IIoT’nin imalat makineleriyle ilgili olarak makine izleme ve öngörücü bakım konusunda yeni kapılar açacağı bellidir. Ancak henüz katedilmesi gereken çok yol var.

Yenilikçi ortaklıklar

Dahili zekâ, bağlanabilirlik ve kontrol sağlayan otomasyon çözümleri sunmak için hidrolik, pnömatik ve elektro-mekanik uzmanları imalat makinesi müşterileriyle daha fazla ortaklık kuruyor. Bu ortaklıkların amacı makineler ve fabrikalar tarafından toplanan verinin doğru ve etkili bir şekilde analiz edilmesini sağlamaktır.

İmalat makinesi üreticilerinin ürünlerini hassas, tekrar edilebilir, verimli ve tabii ki ekonomik hale getirmenin yanı sıra daha hızlı ve güvenli yapmak istemesi bu akımı güçlendirir. Ancak bu, genellikle firmanın becerilerinin kısıtlı olduğu veya hiç bulunmadığı faklı alanlarda oldukça fazla yatırım gerektirir.

Bir imalat makinesinin hidrolik fonksiyonlarını düşünün. İmalat makinelerini kullanan tüm üreticiler yağ kaçaklarından, boru deliklerinden ve diğer yaygın arızalardan korunmak için önleyici bakım işlemlerini planlama becerisinden faydalanır. Burada basınç, debi ve sıcaklık gibi fiziksel niteliklerin analizi çok önemlidir. Ancak bu veriden maksimum yarar sağlamak için bu parametrelerin etkileşimi bilinmelidir.

İşte bu yüzden ileri görüşlü bir otomasyon teknolojileri uzmanının mühendislik yetenekleri, tecrübesi ve uzmanlığı olağanüstü derecede önemli ve gereklidir. Böyle tedarikçiler sensör verileri, internet üzerinden bağlanabilirlik ve otomatik girdiler ya da bir operatör aracılığıyla uzaktan kontrol sayesinde akıllı işlevler eklemek için ürün geliştirme işlemlerini yeniden gözden geçiriyor. Bu faktörler önemlidir çünkü geleneksel (akıllı olmayan) mekanik çözümlerle gerçekleştirilen basit otomasyon işlemlerini gerekirse dünyanın başka bir ucundan, uzaktan gerçekleştirilebilen yüksek verimli, optimize edilmiş uygulamalara dönüştürebilir.

Yepyeni bir seviye

Uzun bir süredir imalat makinelerindeki hareket ve kontrol teçhizatlarını gözlemlemek mümkün. Bu işlem genelde hidrolik aktüatörün konumu veya kapı açık mı kapalı mı gibi basit faktörlerle ilgiliydi. Artık, durum izlemede her şey yepyeni bir seviyeye geliyor; bakım personeli makinede sıra dışı bir şey olup olmadığını belirleyebiliyor. Her işlemin bir “kalp atışı” vardır. Burada sorulması gereken soru bu kalp atışının zaman içinde değişip değişmediğidir.

İmalat makineleriyle ilgili bir başka örnek de frezeleme, delme, burgulama, taşlama gibi tüm imalat işlemlerinin merkezindeki mille ilgilidir. Makinenin kilit noktası olan milin dönüş hızı, güç, tork, sıcaklık ve titreşim gibi fiziksel değişkenlerini ve birbirleriyle nasıl etkileşim kurduklarını anlamak gerekir.

İmalat makinesinin performansı, ancak bu veriler tam olarak anlaşıldığında en iyi seviyeye getirilebilir ve IIoT yoluyla kullanım ömrü uzatılabilir. Kısacası, öngörücü ve önleyici bakım algoritmalarının gelişimi için hidrolik, pnömatik ve elektro-mekanik teknolojisine ilişkin derin bir bilgi gereklidir. Dolayısıyla IIoT yalnızca farklı yapı ve tedarikçilerin sistemlerini birbirine bağlamakla ilgili değildir; veri yorumlamayı basitleştiren akıllı işlevselliği kullanarak, makineyi iletişim kurma konusunda daha etkili hale getirmektir. Aktüatörler ve motorların (kas gücü) akıllı kontrolle (beyin) başarılı bir şekilde birleştirilmesi birçok fırsat sunar; ürünlerin üretim şeklini değiştirme, daha fazla kabiliyet, daha etkili otomasyon, daha basit ve kolay kullanım çözümleri potansiyelleri vardır.

Artan talep

Akıllı kontrol ve hareket için duyulan istek enerji üretimi, yaşam bilimleri, taşımacılık ve çok sayıda genel endüstriyel otomasyon uygulamaları dahil olmak üzere birçok sektöre yayılmaya başlamıştır. Ancak her bir sektörün ihtiyaçları farklıdır. Örneğin, laboratuvar merkezli yaşam bilimleri uygulamaları genellikle temiz bir ortamda hassas kontrol ister. Ancak taşımacılıkta kullanılan dinamolar ve test teçhizatları genellikle daha az hassaslık isterken zorlu ortamlarda daha uzun çalışma sürelerine maruz kalır.

Sonuç olarak, IIoT yalnızca sensörlerle sınırlı değildir. Müşterinin uygulamasını anlamak ve şirkete ihtiyacı olan tüm bilgileri vermek için bu işlemde nasıl bir arayüz kullanılabileceğine karar vermeyi gerektirir. Bu bakımdan, imalat makineleri üreticileri ile akıllı ürün ve alt-grup tedarikçileri arasındaki daha yakın iş birliği sayesinde IIoT’de yeni ufukların açılmasına tanık oluyoruz. Parker gibi tedarikçiler çoklu teknoloji uzmanlığı ve işlemlere akıllı işlevsellik entegre etme becerileri ile IIoT projelerine önemli değerler katabilir. Parker, Büyük Veri yaklaşımına dayanarak en etkili şekilde birleştirilen ve toplanan bilgiyi imalat makinesi üreticisinin ve son kullanıcının karşılıklı yarar sağlayabileceği şekilde analiz edebilir ve kullanabilir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Endüstriyel Donanım ve Makine Parçaları

Esneklik ve verimlilik için en parlak buton

Yayın Tarihi:

Michael Weinig AG (Weinig), katı ahşap işleme makine ve ekipmanlarını tasarlama ve üretmede dünya lideridir. Bu şirket, ışıklı basmalı butonlarını ve makinelerinden birine ait diğer komponentleri; ahşap kirişler ve kalıplar üzerinde yanlamasına çalışmaya uygun dört kenarlı kalıplayıcıyı içeren Eaton otomasyon sistemi komponentlerine güvenmektedir. Son zamanlarda, Weinig’in daha fazla verimlilik konusunda gösterdiği çabayı desteklemek ve bireysel müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için, Eaton kurulum alanında tasarruf sağlayan ve ön kablolama süresini azaltan yeni nesil aydınlatılmış basmalı butonu, yani RMQ kompaktı geliştirmiştir.

Ağaçları; inşaat malzemeleri, mobilya ve kurşun kalem gibi ağaç ürünlerine dönüştürmek için pek çok farklı sürece ihtiyaç duyulmaktadır. Weinig makineleri bu süreçleri basit ve verimli hale getirmek için tasarlanmıştır ve şirket Almanya, Avusturya, Lüksemburg, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de bulunan üretim tesisleri üzerinden dünyanın her noktasına satış gerçekleştirmektedir. Avrupa, Amerika, Asya ve Avustralya’da Weinig’i temsil eden 25 yan kuruluş ve şube bulunmaktadır ve Weinig katı ahşap işlemedeki tüm süreç zincirini kapsayacak bir ürün grubunu müşterilerinin hizmetine sunmaktadır. Bu ürün grubu kesme, gözden geçirme, yapıştırma ve birleştirme teknolojilerinden planyalama ve ayrımlamaya kadar uzanmaktadır. Tüm bu süreçler, mobilya ve tek kısımlı üretimin yanı sıra pencere ve kapı üretimini de içeren çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilmektedir.

Weinig süregelen ürün gelişiminde müşterilerinin geri bildirimlerini de kullanarak müşterileriyle yakın çalışmaktadır. Aynı şekilde, şirket yenileme ve gelişim sürecini desteklemek için tedarikçileriyle olan ortak çalışmalara da güvenmektedir. Bu girişimlerin sonucunda dakikada 600 m odunu işleyebilen dört taraflı kalıplayıcı gibi son derece verimli ve güvenilir, en gelişmiş teknolojiye sahip makine ve tesisler ortaya çıkmaktadır.

Besleme silindirleri odunun planya gibi özel aletlerle istenilen boyuta göre kesildiği makine yardımıyla odunu taşımaktadır. Aletlerin, birbirlerine eklenerek ve sabitlenerek hızlı bir şekilde değiştirilmesini sağlamak için Eaton tarafından üretilen kolay kontrol röleleri ile kontrolü kolay vidalı kriko vasıtasıyla yapılmaktadır. Işıklı basmalı buton, kullanıcının bu vidalı krikoları çalıştırmasını, elektronik olarak kilitlemesini veya krikonun kilidini otomatik olarak açmasını sağlamaktadır.

Eaton’ın ışıklı basmalı butonları makine odasında doğrudan kurulabildikleri için bu görevi layıkıyla yerine getirmektedir. Bununla birlikte, ağaç işleri nedeniyle ortaya çıkan toz, bu basmalı butonların yüksek IP54 seviyesi korumaya sahip ayrı kılıflarda tutulması gerektiği anlamına gelmektedir. Bir yandan bu kılıfların karmaşık dahili ön kablolaması esnasında dikkate değer bir zaman harcanıyorken, diğer yandan da kılıflar olması gerekenden fazla bir alanı kaplamaktaydı.

Weinig bu konuda daha verimli bir alternatif arayışıyla Eaton’a danıştı ve güç yönetimi uzmanı Eaton, müşteri gereksinimleri konusundaki derin bilgisiyle uygun maliyetli ve esnek bir çözüm sundu. Yeni RMQ kompakt serisi günümüzün geniş taleplerini karşılamakla beraber Weinig’in mühendislik ihtiyaçlarına da cevap vermektedir.

RMQ kompakt ışıklı basmalı butonları M12 konektörüne sahip ön bağlantılı ve ön yapılandırmalı kabloyu da beraberinde sunmaktadır. Zaman alan ön kablolama ihtiyacı ortadan kaldırılmakta, anahtar herhangi bir pozisyonda monte edilebilmekte ve M12 konektörü kablolama hatası ihtimalini sıfıra indirmektedir. Ek olarak, basmalı buton Eaton’ın SmartWire DT akıllı kablolama sistemine de entegre edilebilmektedir. Basmalı butonun kenarında mühürlenmiş kablo IP54 derecelendirme gereksinimi de aşarak IP65 koruma seviyesine ulaşmaktadır ve ön panel koruması ise IP67/IP69 K şeklindedir. Bu seviyelerde, ışıklı basmalı buton ürünün içine toz girmemesi için tamamen mühürlenmektedir, ayrıca yüksek basınçlı yıkama esnasındaki muhtemel su girişine karşı da dayanıklıdır. Bunun bir sonucu olarak, cihazlar makineye doğrudan entegre olduklarında dahi emniyetli ve güvenilir bir şekilde çalışmaktadır.

Bu yeni ve kompakt tasarım, farklı müşterilerin gereksinimlerine hitap etmekte Weinig’in daha esnek olmasına olanak tanımaktadır. İlk defa, son kullanıcılar ışıklı basmalı butonlarının yerini belirleyebilmekte ve Weinig de bu ihtiyaca uygun şekilde cevap verebilmektedir.

“Işıklı basmalı buton sadece zamandan, maliyetten ve alandan tasarruf sağlamakla kalmıyor, ayrıca artırılmış esnekliği de sağlıyor.

Weinig AG’de üretim alanında makine elektriksel bağlantılarından sorumlu Rainer Kurz “Eaton becerileri ve zekâsıyla bizi bir kere daha ikna etmeyi başardı” şeklinde bir açıklama yaptı. Basmalı buton, Eaton’ın daimî RMQ kompakt çözüm portfoyünde önemli bir role sahiptir. Bu ürünler ayrıca makine yapımı ve tesis kurulumunda kullanılan RMQ Titan kontrol ve sinyal cihazları serisi içindeki diğer kompakt ve verimli çözümleri de içermektedir.

Devamını Oku

Endüstriyel Donanım ve Makine Parçaları

Yeni Seco Tools seramik uçlar ve freze gövdeleri

Yayın Tarihi:

Seco Tools, Secomax™ CS300 seramik uçları ve RN/RP uç bağlayan freze gövdelerini piyasaya sundu. Bu ürün, nikel bazlı ısıya dirençli süper alaşımlarda (HSRA) ağır darbeli işleme yapılan frezeleme ve tornalama operasyonlarında üretkenliği artırmak için tasarlandı.

Yeni frezeler, standart karbür uç ile frezelemeye göre üretkenliği sekiz kata kadar artırarak, havacılık ve enerji üretimi segmentlerindeki çok çeşitli komponentlerin üretimi için idealdir.

CS300 uçlar yüksek aşınma direnci, tokluk ve termal şok direnci sunan SiAlON tipi seramiklerdir. Uçlar ayrıca dakikada 600-1200 metre arasındaki yüksek kesme hızı ve ağız başına 0,05 – 0,15 mm ilerleme koşullarında optimum serbest kenar aşınmayı sağlar. Bu özellikler birlikte iş parçası başına işleme maliyetini düşürür, üretimi artırır, işlem sürelerini kısaltır ve enerji tüketimini azaltır.

Yeni freze gövdeleri yüksek güvenilirlik, daha az talaş sürtünmesi ve yüksek sıcaklıklara karşı daha fazla direnç için sertleştirilmiş ve nikelle kaplanmıştır. Baskı parçaları uçları daha güvenli bir şekilde sıkar ve en iyi talaş boşaltma ve ısı kontrolünü garanti eden, içten hava soğutma kanallarına sahiptir. Metrik ürün çeşitleri arasında yüzey frezeleme ve cep açma için çap 32 ila 50 mm arasında olan RP 1204 uç bağlayan freze gövdeleri vardır. Yüzey frezeleme için RN 1207 ve RN 1204 uç bağlayan frezeler, 32 ila 125 mm arasındaki çaplarda mevcuttur. İnç birimli ürünlerde 2.0 inç, 2.5 inç ve 3.0 inç çapları bulunmaktadır.  

Devamını Oku
Advertisement

Trendler