Connect with us

Endüstriyel Donanım ve Makine Parçaları

Interroll Pallet Control PC 6000 temassız palet taşıma sağlar

Yayın Tarihi:

Interroll, yük taşıma ve temassız akümülasyon için Interroll 24 V DC RollerDrive ve Interroll MultiControl ile birlikte yıllardır başarılı bir şekilde kullanılan merkezi olmayan kontrol ve tahrik konseptini genişletiyor. Artık portföyde özel bir palet taşıma çözümü de yer alıyor.

Dünyanın önde gelen intralojistik ekipmanları sağlayıcısı olan Interroll Group artık temassız palet taşımayı da mümkün kılıyor. Artık yeni Pallet Control 6000 kontrol ünitesi; konveyör rulolarını, MultiControl ve Interroll Pallet Sürücüsünü içeren eksiksiz bir çözümün ana bileşenidir ve 400V AC tahrik teknolojisinin kullanımına imkân sağlamaktadır.

Bu yeni çözüm, kesintisiz ve sorunsuz malzeme akışı sağlamayı kolaylaştırıyor. Bugüne kadar temassız palet taşıma genellikle, örneğin depodaki istifleme makineleri veya asansörlere aktarma noktalarında otomatik mal akışı sağlamak için programlanabilir lojik kontrolör (PLC) yazılımı ve ek pnömatikler kullanmayı ve yüksek maliyetleri gerektirmiştir. Bununla birlikte, Interroll’ün çözümü merkezi, PLC kablolama ve PLC programlama ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Yeni kontrol ünitesi, tahrik mekanizması ile temassız taşıma için komple lojik sağlayan Interroll’un kanıtlanmış MultiControl’ü arasında bir bağlantı işlevi görüyor.

Sade, enerji tasarruflu, malzemeyi koruyan ve kompakt

Interroll teknolojisini kullanan bir palet konveyörü, sürekli kullanımda olmadığından, enerji tasarrufludur. Daha ziyade gerektikçe otomatik olarak devreye sokulup devre dışı bırakılabilen farklı bölgelere ayrılabilir. Bu özellik, yalnızca malzeme sistem tarafından taşınırken enerji harcanmasını sağlamaktadır. Böylece, yalnızca belirli zamanlarda devreye sokulmuş palet tahrik mekanizmaları o an optimum palet akışı sağlamak için gereken tahrik mekanizmaları olmaktadır.

Entegre kontrollü başlangıç fonksiyonu, tüm mekanik bileşenler üzerindeki yükü hafifleten başlangıç torkunu azaltır ve böylece optimum palet ivmelenmesi sağlar. Pallet Drive, kapatıldıktan sonra paletin hareketine devam ettiği safha da Pallet Control ile düzenlenir.

Bu çözümün diğer bir faydası kompakt yapıda olmasıdır.

Logistics 4.0 bileşeni: Performans verileri ve önleyici bakım fonksiyonları

Fonksiyonların çoğu önleyici bakım gözetilerek tasarlanmıştır. Interroll internet sitesinden indirilebilecek Pallet Control Configurator, kabloları taşıyıp yeniden takmanıza gerek kalmadan Pallet Control’ün USB bağlantısı aracılığıyla dönüş yönünü veya parametreleri kolay bir şekilde değiştirmenize imkân sağlamaktadır.

Ek olarak, ilgili Pallet Drive’in toplam çalışma süresi görüntülenir, bu da arızaları önleyecek şekilde gerekli bakımları planlamanızı sağlar. Bu, bakım ihtiyaçlarını ve olası arıza sürelerini minimuma düşürmektedir.

Bu çözüm, 1.250 kilograma kadar olan palet ağırlıkları ve 0.22 m/s’ye kadar olan konveyör hızları için uygundur. Böylelikle piyasada yaygın kullanılan tüm uygulamaları kapsamaktadır.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Endüstriyel Donanım ve Makine Parçaları

Prekast dökümde yeni nesil beton dağıtım sistemleri

Yayın Tarihi:

Prekast Nedir?

Prekast, betonun özel formlarda çelik veya tahta kalıplara dökülmesinin ardından uygun sıcaklık ve nem koşullarında kürlenmesi ile oluşturulan yapı ürünüdür. Prekast betonlar kullanılacakları yere göre sadece beton içerebilecekleri gibi, beton mukavemetini artırmaya yönelik olarak, cam elyaf, çelik donatı çubukları veya her ikisini birlikte de içerebilirler. Kullanım alanının oldukça geniş olmasının yanı sıra yerinde dökülen beton ile karşılaştırıldığında daha üstün özelliklere sahip olduğu gözlenmiştir;

 • İmalathane ortamında uygun nem ve sıcaklık koşullarında kürlenmesi ile daha yüksek mukavemetlere sahip olması,
 • Kontrollü ve pratik bir yöntem olması,
 • Yapılarda inşaat süresini gözle görülür ölçüde kısaltması,
 • İstenen kalıp biçimlerine döküm yapılabilmesi mimari tasarımlarda büyük esneklik kazandırmaktadır,
 • Dökümün kalıba yapılması, çevreye bırakılan atık beton miktarını bir hayli azaltmaktadır,
 • Düşük iş gücü, güvenli üretim ve geniş ürün yelpazesi ile prekast kullanımı dünya üzerinde her geçen gün daha da artmaktadır.

Prekast Kullanım Alanları

Prekast’ın, geniş ürün yelpazesi ve uygulanabilirliğiyle yapı sektöründe popülerliği her geçen gün artmaktadır;

 • Beton Borular
 • Demir Yolu Traversleri
 • Parke ve Kilit Taşları
 • Dış Cephe Kaplamaları
 • Yapı Kolon ve Kirişleri
 • Mimari Uygulamalar
 • Prefabrik Uygulamalar

ve daha birçok uygulamada prekast tekniği uygulanmaktadır.

Prekast Uygulaması

Prekast uygulaması beton santralinde başlar ve en son, şantiyede montajıyla son bulur.

Üretim yöntemi kısaca şöyledir:

Prekast uygulamalarının ekonomik olarak kullanıcı dostu olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu uygulamaların daha yüksek verimde ve düşük maliyetlerde üretilmesi ise üreticinin kullanacağı yöntem ve izleyeceği yolla orantılıdır. Yukarıda sıralanmış olan üretim prosesindeki her bir adımın uygulanışı, üretim prosesindeki verim, kalite ve maliyeti doğrudan etkilemektedir.

Prekast üretiminde en büyük rolü beton santrali ve beton dağıtım sistemleri oynamaktadır. Ülkemiz beton santralleri ve teknolojileri açısından dünya standartlarına ulaşmış olmasına rağmen beton dağıtım sistemleri konusunda birçok üretici firma hâlâ geleneksel yöntemleri kullanmaktadır. Bunun 2 temel nedeni bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi yeni nesil beton dağıtım sistemlerinin ülkemizde beton üreticilerinin büyük bir çoğunluğu tarafından maalesef henüz bilinmiyor olmasıdır. Diğer nedense bu sistemlerin sadece yurt dışında üretiliyor olmasından kaynaklı yüksek fiyatlardır.

Yeni Nesil Beton Dağıtım Sistemleri

Beton dağıtım sistemlerini en basit haliyle, “Beton santralinde üretilen hazır betonu, beton dökülecek kalıplara ileten sistemler” şeklinde açıklayabiliriz. Dağıtım işlemini kova-ray sistemleri, konveyör, forklift ya da transmikser ile gerçekleştirmek mümkündür. Ülkemizde firmalar beton dağıtımıyla ilgili yaratıcı yöntemler izlemesine rağmen bu yöntemler gelişmiş ülkelerde kullanılan yeni nesil yöntemlerle karşılaştırıldığında ciddi verimsizlikler yaratmaktadır. Firmalarımızın özellikle aşağıdaki konularda yaşadıkları kayıpları göz ardı etmeleri bu verimsizliğe zemin hazırlamaktadır:

 • İşgücü
 • Enerji
 • Zaman
 • Kalite
 • Fabrika alan kullanımı
 • Temizlik
 • Emniyet

Yeni nesil beton dağıtım sistemleri iki ayrı üründen oluşmaktadır. Bunlardan ilki beton taşıma kovası olarak da adlandırabileceğimiz, beton santralinden aldığı hazır betonu raylar aracılığıyla taşıyan sistemdir.

Bilindiği üzere hazır betonun üretildiği andan itibaren hızlı bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Yeni nesil beton taşıma kovaları ile yüksek hızla ve temiz bir yöntemle betonu kalıba ulaştırabilirsiniz. Pİ Makina tarafından üretilmiş olan Pi Fly 2000 isimli yüksek hızlı beton taşıma kovası, hem yüksek hızlara çıkabilmesi hem de eğimli ve radyal raylarda gösterdiği yüksek performansı neticesinde benzer ürünlerin önüne geçmektedir.

Pi Fly 2000 (Beton 2017 Fuarı, İstanbul)

Beton taşıma kovaları, betonu boşaltma yöntemleri bakımından piyasada farklı şekillerle karşımıza çıkıyor.

Düşük slumplı betonun taşınmasında enine ve boyuna alttan boşaltmalı kovalar yüksek performans gösterebilirken, daha düşük slumplı, bir diğer tabirle “akışkan” formdaki betonu taşırken düşük sızdırmazlık özellikleri nedeniyle istenen performansı tam olarak gösteremedikleri gözlenmiştir. Akışkan betonun taşınması için bu kovalara alternatif olarak tam sızdırmazlık sağlayan dönel boşaltma kovaları yurt dışı firmalarında uzun süredir kullanılmaktadır. Silindirik olarak imal edilen bu kovalar, beton boşaltma işlemini kendi ekseni etrafında dönerek gerçekleştirmektedir. Tasarımında hidrolik tahrikli dönel boşaltma kova sistemini referans almış olan Pi Fly 2000, kompakt tasarımı, sessiz çalışması ve tam sızdırmazlık özelliğinden kaynaklanan, temiz ve yüksek verimli çalışma prensibi, PLC sistemi üzerinden tam otomatik kontrol imkânı ve yüzde yüz yerli üretimden kaynaklanan düşük maliyetiyle piyasaya hızlı bir giriş yapması planlanmaktadır.

Yeni nesil beton dağıtım sistemlerini açıklarken iki ayrı üniteden bahsetmiştik. Bunlardan ilki Pi Fly 2000 yüksek hızlı kova sistemi, bir diğeri ise raylı kova sistemi ile beton kalıpları arasındaki iletimi sağlayan beton boşaltma kovasıdır (Pi Cast 2000).

Pi Cast 2000 beton boşaltma kovası sistemi ülkemizde henüz yeni olup, beton dağıtım sistemlerinde devrim niteliği taşımaktadır. Üretim hollerinde bulunan herhangi bir tavan vincine kolaylıkla montajlanabilecek olan bu sistem, Pi Fly 2000 beton taşıma kovasından alacağı hazır betonu 3 eksenli hareket kabiliyeti ve 180° dönebilen beton boşaltma ağzıyla imalat holünde bulunan herhangi bir kalıba yüksek performansta döküm işlemi gerçekleştirebilmektedir.

Pi Cast 2000 beton boşaltma kovası yarı otomatik olarak çalışmaktadır. Pi Fly 2000, beton taşıma kovasından beton alma işlemini bilgisayar kontrollü ve tam otomatik, alınan betonu kalıplara dökme işlemini ise tavan vinci ve Pi Cast 2000 beton boşaltma kovasını kablosuz olarak kontrol edebilen tek bir kumanda ile gerçekleştirmektedir. Tek bir personel ile beton boşaltma işlemi hassas bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Pi Fly 2000 ister komple bir çözüm olarak Pi Cast 2000 ile, ister farklı uygulamalar için kendi başına beton taşıma kovası olarak kullanılabilir.

Türkiye’de ilk defa üretilecek ve kullanılacak olan Pi Makina Yeni Nesil Beton Dağıtım sistemi ile yüksek performans, yüksek verim, yüksek kalite ve düşük maliyet ile prekast üretimi yeni bir boyut kazanmış olacaktır. Böylelikle Pi Makina, prekast sektöründe uzmanlaşmış tecrübesiyle, bu sektöre uygun tek ve çift mikserli beton santralleri ve bu santrallere akuple edilebilir raylı taşıma kovası ve boşaltma kovalarıyla birlikte komple bir çözüm sunabilecek konuma gelmiştir. Örneğin aşağıdaki resimde kovalı “Pİ 100 BSP” Beton Santrali, “Pi Fly 2000” Beton Taşıma Kovası ve “Pi Cast 2000” Beton Boşaltma Kovası’nın birlikte nasıl çalıştığıyla ilgili bir resim görüyorsunuz.

 

Devamını Oku

Endüstriyel Donanım ve Makine Parçaları

Vidalı millere geçiş yapmak yılda 266.000 euro tasarruf sağlıyor

Yayın Tarihi:

NSK, şirketin AIP katma değer programı çerçevesinde, bir otomotiv parçaları imalatçısına işleme merkezlerindeki tahrik sistemlerinin optimize edilmesi için yardımda bulunarak, altı kat daha uzun servis ömrü ve yıllık yaklaşık 266.000 euro tasarruf fırsatı yarattı.

Yüksek sıcaklıklar, soğutucular, yüksek kuvvetler ve yüksek hassasiyet:

tezgâhlardaki vidalı millerde beklentiler çok yüksektir.

 

İspanya´da global piyasaya otomotiv fren sistemleri üreten bir fabrikada, yaklaşık 117 vidalı mil, çok sayıda CNC işleme merkezindeki lineer harekete ve tezgâh tabla değiştiricisinin konumlandırmasına olanak sağlamaktadır. Ancak, zorlayıcı gereksinimlerden ve zorlu çevre koşullarından dolayı vidalı millerin ortalama servis ömrü sadece altı aydır. Sonuç olarak, plansız duruş süreleri büyük miktarda ek maliyetlere sebep olmaktaydı.

Tedarikçi, duruş sürelerinin sıklığını düşürmek için NSK´nın uzman görüşüne başvurdu. Bu gibi durumlarda NSK, müşterilerine başarısı kanıtlanmış AIP programı çerçevesinde destek sunmaktadır. Şirket uzmanlarından oluşan bir grup, üç tane arızalı lineer tahrikteki yuvarlanma yollarını ve yağlama şartlarını araştırarak arızanın sebeplerini belirledi. Sonuç olarak, yüksek yüklerin, penetre eden kesme sıvılarının ve yüksek ortam sıcaklıklarının kısa çalışma ömrüne sebep olduğu ortaya çıktı.

Bu sorunları gidermek için NSK, özellikle yüksek hız ve yükler için geliştirilen vidalı millerin kullanımını önerdi. Bu ürün çeşidinde, tamamen uygulamaya uygun olarak hazırlanan, müşteriye özel somun kullanılmaktadır ve yalnızca vidalı millerde değil, tüm güç aktarma mekanizmasında eksenel rijidite sağlayarak makine hassasiyetini artırmaktadır. Ayrıca, ön yük birkaç bilya üzerine yayıldığı için, servis ömrü de büyük oranda artırılmıştır.

NSK´nın önerdiği üzere, vidalı miller şirketin tescilli, yüksek performanslı keçeleri X1 ile donatılmıştır. Bu keçeler herhangi bir kesme sıvısının lineer sistemden geçmesini ve vidalı mil yağlayıcılarının işleme merkezinin kesme sıvısını veya soğutucusunu kirletmesini engellemektedir. X1 keçeleri ayrıca olağanüstü gres tutma özelliklerine sahiptir.

Zorlu işletme koşullarında, vidalı millerin optimal yağlanması K1 yağlama ünitesi kullanılarak sağlanmakta, böylece yağın kullanım ömrü büyük oranda uzatılarak, bakım maliyetlerinin düşmesine bir kez daha katkıda bulunulmaktadır.

Deneme esasına dayanarak, iki yeni NSK vidalı mili İspanya´daki işleme merkezlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Sonuç olarak vidalı mil ömrü altı kat uzatılarak başarılı bir sonuç elde edilmiştir. Ayrıca, kurulumdan bu yana herhangi bir arıza meydana gelmemiştir.

Otomotiv tedarikçisi artık daha düşük yedek parça maliyetinden ve hepsinden önemlisi üretimdeki duruş zamanlarındaki kayda değer azalmadan faydalanabilir. Yıllık maliyet tasarrufu yaklaşık 266.000 euro olarak gerçekleşmiştir.

 

NSK´nın X1 yüksek performanslı keçeleri, kirin vidalı millerden geçişini

kusursuz bir şekilde önlemektedir.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler