Connect with us

Dişli Üretim Servisleri

InvoMilling™ CAD/CAM dişli yazılımının fonksiyonları geliştirildi

Yayın Tarihi:

Sandvik Coromant’ın dişli üretim yazılımı üniversal beş eksenli işleme merkezlerinin kapasitesini artırıyor.

Kesici takım ve takımlama sistemi uzmanı Sandvik Coromant, InvoMilling™ yazılımının fonksiyonunu artırdı. Hızlı ve kolay NC programlamaya yarayan bu kullanıcı dostu CAD/CAM çözümünün en yeni sürümü, üniversal beş eksenli işleme merkezlerinde dişli üretirken daha fazla olanak sunuyor. 2017’nin sonundan itibaren bu yazılım, müşterilere düz konik dişli ve çavuş dişli üretme imkânı da sağlayacak.

InvoMilling™, takım tezgâhı kinetiğini etkin, esnek ve 6 veya daha yüksek kaliteli (DIN 3962’ye göre), dişli ve kama üretimi için kullanıyor. Gerekli dişli verisi girildikten sonra sezgisel yazılım CAD/CAM, optimum işleme stratejisini belirler ve standart hassas takımlar kullanılarak farklı dişli profilleri üretimi sağlayan bir CNC programı oluşturur. Yazılım, frezeleme yolları oluşturmak ve simüle etmek için mükemmel grafikler ve özellikler de sunar.

Yakında çıkacak olan çavuş dişli, çift helisel dişli (boşluklu ve boşluksuz) ve düz konik dişli (2017 sonu), seçeneklerinin yanı sıra InvoMilling™’in en yeni sürümünün bir yeni fonksiyonu da yanak düzeltimi. Bu, yanak ve profil yönlerinde uç kabartma ve bombelerin yanı sıra helis ve basınç açısı düzeltmelerde de geçerlidir. Ayrıca takımlarda da pek çok ilerleme kaydedildi. Örneğin, uyarlanmış takımlar takım kütüphanesine tanıtıldı.

Sandvik Coromant’ta InvoMilling™ CAD/CAM Ürün Müdürü olan Jochen Sapparth şu açıklamayı yaptı: “Yeni yazılım fonksiyonları ve takım optimizasyonlarıyla, müşterilerimize küçük ve orta boyutlarda dişli kesme için ek seçenekler sunuyor, böylece uygulamayı daha esnek, hızlı ve verimli hale getiriyoruz. Aynı zamanda beş eksenli işleme merkezi kullanılan uygulamaların aralığını genişletiyoruz.”

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Dişli Üretim Servisleri

Verimlilik yolculuğunuz birinci sınıf olsun

Yayın Tarihi:

Yüksek ilerlemeli kenar frezeleme kesicileri ISO S malzemelerin işlenmesini hızlandırarak havacılık sanayisine ideal çözüm sunuyor.

 

Kesici takımlar ve takımlama sistemleri uzmanı Sandvik Coromant, ISO S malzemelerdeki frezeleme performansını üst düzeye çıkarmak için benzersiz geometrilere ve kalitelere sahip özel bir parmak freze serisi sunuyor. CoroMill® Plura HFS (Yüksek ilerlemeli kenar frezeleme) ISO S kesiciler titanyum ve nikel bazlı alaşımlardan yapılan iş parçalarında güvenilir ve yüksek verimli sonuçlar sunarak havacılık sektöründeki motor ve gövde uygulamalarında avantajlar sağlıyor.

CoroMill Plura HFS serisi, havacılık endüstrisinin önümüzdeki yıllar için öngörülen büyümesine cevap olarak biri titanyum alaşımlar, diğeri nikel alaşımlar için hazırlanan iki parmak freze ürün ailesi içeriyor. Titanyum işlemenin özel zorlukları arasında bulunan talaş tahliyesi ve sıcaklık sorunlarına çözüm olarak Sandvik Coromant, normal talaş tahliyesi koşulları için yekpare bir sürüm ve optimum maden talaşı ve sıcaklık kontrolü için ise içten kesme sıvısı ve yeni soğutma takviyesi (patent bekleniyor) içeren diğer bir sürüm sunuyor.

Titanyum parmak frezeler GC1745 kalite olarak sunulur; bu kalitede çok tok frezeleme işlemleri için tok, ince tanecikli (mikrondan küçük), semente karbür alt tabaka ile keskin ve kontrollü kenarlar bulunur. Dahası, yeni ve silikon içeren çok katmanlı bir kaplama mükemmel aşınma direnci ve düşük ısıl iletkenliği sağlar. Kesicilerin geometrisi merkez kesimi bulunmayan ve düzgün olmayan diş hatvesine sahip altı kanallı konsepte dayalıdır. Ayrıca göbek boyutu titanyum alaşımlarda daha yüksek tokluk sağlayacak şekilde optimize edilmiştir ve köşe radyüsü, kesme açısı ve kabartma da bu zor işlenen malzemeler için özel olarak tasarlanmıştır.

Nikel alaşımlar için kullanılan GC1710 kalite de aynı şekilde keskin ve kontrollü kesme kenarlarına sahiptir. Sert, çok yapışkan ve yaşlandırılmış Inconel 718 gibi sertleştirilmiş malzemelerle işleme yaparken oluşan yüksek iş yüküne dayanmak üzere optimize edilmiş sert, aşınmaya dayanıklı, ince tanecikli bir alt tabakası bulunur. Burada, yenilikçi HIPIMS (yüksek güçlü, darbeli magnetron püskürtme) teknolojisiyle üretilen yeni bir kaplama kullanılmıştır. Bu kaplama talaş yığılmasına (BUE) karşı yapışkanlık giderici özellik sağlar ve takım ömrünü uzatır.

Sandvik Coromant Yekpare Parmak Frezeler Global Ürün Müdürü Tiziana Pro şu açıklamayı yapıyor: “Yeni kesiciler yüksek eksenel kesme derinliği (ap) ve düşük radyal kesme derinliği (ae) ile yüksek ilerlemeli kenar frezeleme sunacak ve bunun yanında maksimum talaş kalınlığını kontrol altında tutacak biçimde tasarlanmıştır. Böylece kesme kuvvetleri yönetilebilir ve düzgün kesme işlemi sağlanır. Böylece iki sonuç elde ediyoruz: yüksek verimlilik sayesinde daha fazla çıkış elde ediyoruz ve ayrıca daha yüksek takım ömrü ve güvenilirlik sayesinde genelde değerleri yüksek olan parçaların hurda oranı düşüyor. Müşterilere sağlanan diğer avantajlar arasında parça başı maliyetin azalması ve emniyet seviyesinin yükselmesi sayılabilir.”

Hedeflenen havacılık endüstrisi parçaları arasında titanyum kanatlar ve pilon parçalarıyla Inconel 718’den üretilen motor kasaları bulunuyor. Ayrıca titanyum ve nikel alaşımların giderek yaygınlaştığı petrol ve gaz, tıp ve motor sporları gibi sektörler de avantajlardan yarar sağlayacak.

Bu teklifin sunduğu potansiyel kazancı gösterebilmek için müşteri ortamında bir deneme gerçekleştirildi. Bu denemede nikel bazlı bir alaşım olan yaşlandırılmış Waspaloy 420 malzemeden yapılmış bir LPT (düşük basınçlı türbin) kasası kullanıldı. Yatay bir işleme merkezi kullanıldığında eksenel kesme derinliği arttı ve radyal kesme derinliği azaldı (yüksek radyal kuvvetler sapma sorunları oluşturur). 12 mm çapında bir CoroMill® Plura HFS parmak freze ile aynı boyutta rakip bir kesici karşılaştırıldığında talaş kaldırma oranının çok büyük ölçüde arttığı ve böylece verimin %198 gibi çarpıcı bir oranda yükseldiği görüldü. Bu başarının sonucu olarak müşteri 1 Ekim 2017 tarihi itibariyle yeni kesiciler sipariş etmeye karar verdi.

 

Devamını Oku

Dişli Üretim Servisleri

Hassas pinyon ve kremayer dişli üretimi güçleniyor

Yayın Tarihi:

Dişli imalatında ülkemizin sayılı üreticilerinden biri olan Yavuzlar Dişli’nin fabrika müdürü Serdar Sağlam’la, sektörün ve pazarın durumu ve geleceğe dair öngörüleri ile firmalarının durumu hakkında bir röportaj gerçekleştirdik. Yavuzlar Dişli’nin ürünlerini ve kullanım alanlarını, organizasyon şemasını ve farklılıklarını kapsamlı bir şekilde sorduk. Kendilerine, tüm misafirperverliğiyle bizlere cevap verme nezaketini gösterdiği için teşekkür ederiz. Şimdi sizleri bu güzel söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

 

Öncelikle Yavuzlar Dişli’nin kuruluş hikâyesini ve sektöre girişini özetler misiniz?

Yavuzlar Dişli AŞ, 1996 yılında Bursalı üç girişimcinin piyasadaki standart zincir dişli ihtiyacını karşılamak üzere kurmuş olduğu bir şirkettir. Ancak bu üç girişimcinin çok daha uzun yıllara dayanan sektörel tecrübesi mevcuttur. Akabinde firmamız yıllar içerisinde büyüdü ve birçok dişli çeşidi, makine yedek parçası ve özel makine yapar hale geldi. Yirmi yıl sonra firmamız 2000 metrekare kapalı, toplamda 3000 metrekare  imalat alanına, 30’dan fazla özel makine parkına, 35 personele, 12 ülkeye  ihracat yapan, Endüstri 4.0 yatırımlarını yapan ve gece gündüz çalışarak ekonomiye güç katan bir firma haline dönüşmüştür. Bursa’nın ve ülkemizin kendi alanında öncü bir firması olmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Yavuzlar Dişli hangi ürün çeşitleriyle sektörde yer alıyor? Hedeflediğiniz sektörlerden bahseder misiniz?

Firmamız ağırlıklı olarak, bir terzi gibi, firmaya ve makinelere özel dişli ve makine yedek parça imalatı yapmaktadır. Ürettiğimiz dişlileri; zincir dişli, kremayer dişli, pinyon dişli, triger dişli şeklinde sıralayabiliriz. Ağırlıklı olarak çalıştığımız sektörleri, inşaat makineleri, asansör, tarım makineleri, otomasyon, gıda makineleri, tekstil makineleri, ağır haddehane tesisleri, çelik imalat sektörü ve mermer makineleri olarak sıralayabiliriz.

Şu günlerde makine parkımızın büyümesi ve teknolojik yeniliklerin katılması ile hızlanan üretimimiz için otomotiv sektörü hedef sektör olarak önümüzde durmakta. Bu yöndeki yatırımlarımız sağlam adımlarla devam ediyor, bu sektördeki yerimizi en kısa sürede alacağız.

Dişli üretimi konusunda uzmanlığınız gereği yakın zamanda Habrama ZFM serisi bir makine yatırımınız olduğunu görüyoruz. Bu yatırımınız ile neyi hedefliyorsunuz, dişli üretimi konusunda alıcılara sunduğunuz veya sunacağınız yenilikler neler olacak?

Evet, yüksek Alman teknolojisi CNC Kremayer Makine yatırımımız 2 yıl önce olmuştu. Bu anlamda da firmamız ülkemizde bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Bu makine ile yüksek hassasiyette ve çok hızlı kremayer dişli üretimi mümkün kılındı. Amacımız çok büyük bölümü Avrupa’dan gelen hassas kremayer dişliler için yerli bir alternatif oluşturmaktır. Burada birçok sektöre kremayer dişli imalatımız mevcutta olan makinelerimizle de devam etmektedir. Her alanda ürünlerimizin kalitesi artırma çalışmaları firmamız var oldukça devam edecektir.

Yakın zamanda yaptığınız ya da yapacağınız başka yatırımlar olacak mı?

Bu yıl için planlanan CNC Azdırma Makinesi yatırımımızı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdik. 2 adet               S&T GHO-200 azdırma makinemizin kurulumu tamamlandı ve aktif olarak çalışmalara başladı. Seri üretim ve uygun fiyat için bu yatırımların yapılması gerekiyordu. Bundan sonraki süreçte Endüstri 4.0 için gerekli çalışmaların hızlandırılmasına devam edilecektir. Mevcut sistemimizde ERP kurulumu gerçekleşmiş ve tam anlamıyla adaptasyon süreci de devam etmektedir.

Yakın zamanda pazara sunduğunuz ya da sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu? Varsa bu ürün hakkında değerlendirme yapar mısınız? Şayet ürün pazara çıktıysa ne zaman çıktı, özellikleri neler, satışlarınıza sağladığı katkı nedir?

Bunu sorduğunuz için teşekkür ederim. Normalde zaten yaptığımız hassas kremayer dişli ürün grubu vardı ancak bu, müşteriye özeldi. Makine parkımıza CNC azdırma makinelerinin de girmesiyle birlikte hassas pinyon ve kremayer dişli ürün grubunda standart-stok ürün uygulamasına başlıyoruz. Bu ürünler bilindiği gibi genellikle Avrupa menşeli ve fiyatları yüksek idi. Bu ürün grubu ile sektörde adımızdan en kısa sürede söz ettireceğiz.

Yurt dışı pazarı konusunda fikirlerinizi alabilir miyiz?

Firmamız yaklaşık 6 yıldır ihracat yapmaktadır. Şu anda 12 ülkeye ihracat yapar durumdayız. Firmamızın 2020 hedefi %50 ihracat oranıdır. Bu oran, ihracat oranının yükselmesine baktığımızda aşılacak gibi durmaktadır. Ağırlıklı olarak ihracat yaptığımız ülkeler, Almanya, Hollanda, Fransa, Danimarka, Suudi Arabistan, İtalya vs. şeklinde sıralanabilir.  Önümüzdeki yıllarda hedef ülkelerimiz İran, Mısır ve Güney Afrika olacaktır.

Yurt içi pazarlarıyla ilgili önümüzdeki dönem nasıl bir pazarlama stratejisi izleyeceksiniz?

Bilindiği üzere dünyada olduğu gibi ülkemizde de işten ziyade kârlı ve nakit iş sıkıntısı mevcuttur. İş anlamında bakarsak, iş var ancak adetler düşük ya da kârlılık az. Yurt içi satışlarda bizim politikamız şu şekilde olacak, adetli ama daha az kârlı, seri üretim işlere odaklanılacaktır. Bunun birkaç nedeni var tabii ki de. Gelişen makine teknolojisi adetli işlerde fayda sağlamaktadır.

2016 yılında ve bu yılın ilk yarısında alanınızda hedefinize ne kadar ulaştınız? Gelecek dönem için hedefleriniz nelerdir?

2016 yılı, yaşanan belli başlı sıkıntılardan dolayı, problem çözmekle geçti. 2017 yılında işlerde bir hareketlenme olduğu gözleniyor ve bu, cirolara da yansıyor tabii ki. Hedefler anlamında, biz hedeflerimizi bir öngörü ve gerçeklik payı ile planlıyoruz, zorlayıcı ancak yakalanamaz hedefler olarak değil. Bundan dolayı bu yılki hedeflerimiz mutlaka yakalanacaktır. Şunu mutlaka söylemek gerekiyor, ekmek artık aslanın ağzında değil, midesinde. Ekmeği almak için yeni taktik ve politikalar geliştirilmesi gerekiyor.

Güç aktarım ve hareket kontrol sektörünün durumunu değerlendirir misiniz.

Güç aktarım denilince dişli konusu kaçınılmazdır. Bu öyle bir konu ki sonu yok, sürekli yenilik,  sürekli artan istekler, sürekli yatırım, sürekli bilgi yüklemesi gerekmekte. Bu sektörde maraton koşucusu gibi devamlı koşmak gerekiyor. Yavaşlayan, hıza yetişemeyen geri düşer. Mesleği severek yapmak bu işin kuralı, tüm sektörlerde olduğu gibi. Ülkemizde çok iyi üretim yapan dişli imalatçıları elbette var. Ancak ortalama baz alındığında hâlâ Avrupa’nın çok gerisindeyiz. Kalite anlayışımız çok ilkel. Bunun değişmesi gerekiyor. Ne kadar hassas iş o kadar yüksek refah seviyesi…

Serdar Sağlam kimdir?

1984 Bursa doğumludur. 2007 yılında Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’ni dereceyle tamamladıktan hemen sonra,  babasının da kurucu ortakları arasında olduğu Yavuzlar Dişli AŞ’de aktif çalışma hayatına başlamıştır. Firmada, imalattan yöneticiliğe birçok birimde çalıştıktan sonra fabrika müdürlüğü görevini üstlenmiştir ve bu görevi sürdürmektedir.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler