Connect with us

Dişliler

Kırık dişli arızalarının tespitinde en etkili yöntem: Zaman Dalga Formu

Yayın Tarihi:

Prüftechnik Turkiye Vaka Analizleri

Özgün Yakar, Yusuf İhtiyaroğlu, İsmail Aydoğan

Türkiye’de bulunan ve titreşim ölçüm ve analiz hizmetini üstlendiğimiz bir fabrikada yer alan motor–redüktör–pompa makine dizisinin durumu Vibxpert II cihazıyla ölçülen titreşim verileri üzerinden periyodik olarak takip edilmektedir.

İvme Spektrumları incelendiğinde ise titreşim seviyelerinin normal kabul edilen seviyelerde olduğu ve Dişli Birleşme Frekansında (GMF) herhangi bir artış olmadığı görülmektedir.

Bu durum kırık dişli arızalarının tespiti için izlenebilecek en iyi yöntemin Spektrum analizi yerine Zaman Dalga Formu analizi olduğunu açıkça göstermektedir.

Sonraki sayfalarda, arızanın gelişimi sırasındaki ve bakım sonrasındaki titreşim durumları Waterfall grafikleriyle sunulmuştur.

Dişli kutusu giriş şaftı hızı 997 RPM, çıkış şaftı hızı 410 RPM’dir. GMF 431Hz’dir.

21.08.2017 tarihinde tespit yapılmış ve bu tarihten sonra dişli kutusu değiştirilmiştir.

GDE-A Zarf Spektrumu Waterfall Grafikleri

GDE-A İvme Zaman Dalga Formu Waterfall Grafikleri

GDE-A İvme Zaman Dalga Formu

GDE-A Zarf Zaman Dalga Formu

GDE-A İvme Toplam Değer Trendi

Zaman dalga formları incelendiğinde dişli kutusunun şaft dönüş hızının (6,85Hz/410RPM) periyotlarında darbeler meydana geldiği görülmüştür. Dişlinin değişiminin ardından ise ortalama titreşim seviyesinin değişmediği ancak zaman sinyalindeki darbelerin ortadan kalktığı görülmüştür.

Toplam değer trendinde de dişli kutusunun değişimi öncesi ve sonrasında kayda değer bir değişime rastlanmamıştır.

Sonuç olarak dişli kutularının titreşim analizi yapılırken mutlaka Zaman Dalga Formu analizine başvurulmalıdır.

 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Dişliler

Studer, GrindTec 2018’de yeni ürününü tanıtacak

Yayın Tarihi:

Studer, 14 Mart 2018’de Almanya’nın Augsburg şehrindeki GrindTec 2018’de yeni ürününü tanıtacak. Firma yaptığı açıklamada, ürün yelpazesini yeni makinelerle genişletiyoruz vurgusu yaptı ve sektör temsilcilerini 14 Mart 2018’de saat 12’de yapılacak tanıtımda hazır bulunmaya çağırdı.

Studer, 14-17 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenecek GrindTec 2018’de 7. salon, 7033 stantta olacak.

Devamını Oku

Dişliler

Y ekseni dilimleme

Yayın Tarihi:

Y ekseni dilimleme tamamen yeni bir dilimleme yöntemidir. Geleneksel yöntemle dilimleme yaparken kesme kuvvetinin çoğu kesme hızı tarafından sağlanır; gerisi kesme ilerlemesinden gelir. Bileşke kuvvet yaklaşık 30 derece açıyla takıma yönlendirilir. Dolayısıyla kesme bıçakları ikinci en zayıf doğrultuları üzerinden yüke maruz kalırlar. Bu sorunu çözmenin en iyi yöntemi bıçak kullanım mesafesini kısaltmak ve/veya bıçak yüksekliğini artırmaktır.

Çok-amaçlı tezgâhlarda ve tornalama merkezlerinde uç yuvasını 90 derece döndürüp takımı ilerletmek üzere Y eksenini kullandığınızda kesme kuvvetlerinin bileşkesi takımın en güçlü doğrultusu üzerine yönlendirilir. 60 mm (2,36 inç) bıçak kullanma mesafesinde bu durum bıçağın sertliğini altı katın üzerinde artırır. Böylece çok daha stabil, sessiz ve titreşimsiz bir serbest kesim uygulaması sağlanır ve daha iyi yüzey ince işlemesi, daha yüksek ilerleme oranları ve daha uzun takım kullanma mesafesi elde edilir.

Y ekseni dilimleme için CoroCut® QD Y ekseni olan tornalama merkezleri ve çok amaçlı tezgâhlarda dilimleme için ilk tercihtir. Maksimum 180 mm’ye (7 inç) kadar olan büyük çaplarda işleme yapabilir ve ana ve alt aynalar arasına erişen uzun kullanma mesafeleri için özellikle uygundur. Kullanma mesafesi, bıçak yüksekliğini aşıyorsa Y ekseninde dilimleme yapan bıçaklar kullanmak her zaman daha avantajlıdır.

 Çok-amaçlı tezgâhlarda Y ekseni dilimleme

Takım montajı genellikle ana ve alt ayna arasına yetişebilecek şekilde uzundur. Kesme kuvvetinin takım montajına ve tezgâh fener miline yönlendiği bu durumda kurulum bir bütün olarak X yönünde, Y eksenindeki yüke oranla zayıf kalır.

Takım uzunluğu normal olarak tezgâh dışındaki bir optik cihazda ölçülür. Takımın uzunluğu dilimleme sırasında takımın merkez yüksekliği olacaktır ve özellikle de merkeze dilimleme yaparken merkez yüksekliğinin doğru olması önemlidir.

Kesici kenarı görmek zor oluyorsa takımda ayrıca bir mastar düzlemi de mevcuttur. Düzlem şuradadır:

  • G tipi yuvada (3 mm (0,118 inç)) kesme kenarının 5±0,05 mm (0,197±0,002 inç) yukarısında
  • H tipi yuvada (4 mm (0,157 inç)) kesme kenarının 6±0,05 mm (0,236±0,002 inç) yukarısında

Bıçak standart bir adaptöre monte edildiğinde kesici kenar Y=0 üzerinde 7 mm (0,276 inç) konumundadır. Kesme hızının doğru olabilmesi için bu konum takım ofseti olarak telafi edilmelidir.

Bu bilgi takım üzerinde işaretlenmiştir.

 Tornalama merkezlerinde Y ekseni dilimleme

Takım montajı genellikle ana ve alt ayna arasına yetişebilecek şekilde uzundur ve aynaya yakın olarak dilimleme yapma olanağı sağlar. Kesme kuvvetinin takım montajına ve tarete yönlendiği bu durumda kurulum bir bütün olarak X yönünde, Y eksenindeki yüke oranla zayıf kalır.

Takım uzunluğu normal olarak tezgâh içindeki bir sensörle ölçülür. Takımın uzunluğu dilimleme sırasında takımın merkez yüksekliği olacaktır ve özellikle de merkeze dilimleme yaparken merkez yüksekliğinin doğru olması önemlidir.

Kesici kenarı görmek zor oluyorsa takımda ayrıca bir mastar düzlemi de mevcuttur. Düzlem şuradadır:

  • G tipi yuvada (3 mm (0,118 inç)) kesme kenarının 5±0,05 mm (0,197±0,002 inç) yukarısında
  • H tipi yuvada (4 mm (0,157 inç)) kesme kenarının 6±0,05 mm (0,236±0,002 inç) yukarısında

Bıçak standart bir adaptöre monte edildiğinde kesici kenar Y=0 üzerinde 7 mm (0,276 inç) konumundadır. Kesme hızının doğru olabilmesi için bu konum takım ofseti olarak telafi edilmelidir.

Bu bilgi takım üzerinde işaretlenmiştir.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler