Connect with us

Genel

Kırılmış kaplin ile dar yerlere ideal çözüm!

Yayın Tarihi:

1980’lerin sonunda otomotiv motor dizayn mühendisleri pek de alışıl-mış olmayan bir fikir ortaya attılar; dökümü yapılmış olan parçalarda önce yiv, delik gibi talaşlı işlemleri tek seferde yaparak daha sonra bu parçayı son montaj işlemi için özel olarak kırmak! Böylece pozitif bir kilitleme ile hassas montaj gerçekleştirildiği gibi kompleks talaşlı işlem-ler yapılmadığından maliyetlerden de tasarruf edilmiştir.

ROTEX_SPLIT_Packshott_Explo 1

Bu durum KTR için kesinlikle önemli bir avantaj olup bunu ROTEX® S-H dizaynı ile ilk defa güç aktarım dünyası ile tanıştırmıştır. Yeni dizayndaki kaplin mil başlıkları standart döküm yıldız kaplin başlığıdır. Fakat daha sonra mekanik olarak “kırılarak” ikiye ayrılmıştır. Bunun sebebi montaj aşamasında iki adet cıvata ile montajın gerçekleştirilebilmesidir. Ancak not edilmesinde fayda var ki; her kırılan kaplin başlığı bir çift oluşturduğundan bir başka yarım ile birleştirilemez.
ROTEX® S-H ‘ın en büyük avantajı, tahrik elemanlarının yerini değiştir-meden mil başlıkları radyal olarak montajlanabilir veya demonte edilebilir.

ROTEX_SPLIT_Packshott_Explo 2

Bu durum çok dar montaj alanları ve ağır tahrik elemanlarına sahip sistem-ler için çok uygun bir teklifdir. Ayrıca bu avantajlara rağmen mevcut pro-ses mil başlıklarında herhangi bir zayıflığa yol açmaz.

Bir diğer avantaj ise radyal olarak montaj kabiliyetinin çok kısa sürelerde yapılabilmesidir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi kaplinin çok az par-ça içeriyor olması ve sadece toplam dört cıvata ile tüm kaplinin tamamen ayrılıyor olmasıdır.

ROTEX_SPLIT_Packshott_Explo 3
ROTEX® S-H KTR’nin 2014 standart ürün kataloğunda 38 ile 90 ölçüleri arasında 7 farklı ölçüde yer almıştır. Mil çapına göre işlenmiş olarak teslim edilebildiği gibi dizaynı sebebi ile işlenmemiş olarak da teslim edilebilir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Endüstriyel Donanım ve Makine Parçaları

Vidalı millere geçiş yapmak yılda 266.000 euro tasarruf sağlıyor

Yayın Tarihi:

NSK, şirketin AIP katma değer programı çerçevesinde, bir otomotiv parçaları imalatçısına işleme merkezlerindeki tahrik sistemlerinin optimize edilmesi için yardımda bulunarak, altı kat daha uzun servis ömrü ve yıllık yaklaşık 266.000 euro tasarruf fırsatı yarattı.

Yüksek sıcaklıklar, soğutucular, yüksek kuvvetler ve yüksek hassasiyet:
tezgâhlardaki vidalı millerde beklentiler çok yüksektir.

İspanya´da global piyasaya otomotiv fren sistemleri üreten bir fabrikada, yaklaşık 117 vidalı mil, çok sayıda CNC işleme merkezindeki lineer harekete ve tezgâh tabla değiştiricisinin konumlandırmasına olanak sağlamaktadır. Ancak, zorlayıcı gereksinimlerden ve zorlu çevre koşullarından dolayı vidalı millerin ortalama servis ömrü sadece altı aydır. Sonuç olarak, plansız duruş süreleri büyük miktarda ek maliyetlere sebep olmaktaydı.

Tedarikçi, duruş sürelerinin sıklığını düşürmek için NSK´nın uzman görüşüne başvurdu. Bu gibi durumlarda NSK, müşterilerine başarısı kanıtlanmış AIP programı çerçevesinde destek sunmaktadır. Şirket uzmanlarından oluşan bir grup, üç tane arızalı lineer tahrikteki yuvarlanma yollarını ve yağlama şartlarını araştırarak arızanın sebeplerini belirledi. Sonuç olarak, yüksek yüklerin, penetre eden kesme sıvılarının ve yüksek ortam sıcaklıklarının kısa çalışma ömrüne sebep olduğu ortaya çıktı.

Bu sorunları gidermek için NSK, özellikle yüksek hız ve yükler için geliştirilen vidalı millerin kullanımını önerdi. Bu ürün çeşidinde, tamamen uygulamaya uygun olarak hazırlanan, müşteriye özel somun kullanılmaktadır ve yalnızca vidalı millerde değil, tüm güç aktarma mekanizmasında eksenel rijidite sağlayarak makine hassasiyetini artırmaktadır. Ayrıca, ön yük birkaç bilya üzerine yayıldığı için, servis ömrü de büyük oranda artırılmıştır.

NSK´nın önerdiği üzere, vidalı miller şirketin tescilli, yüksek performanslı keçeleri X1 ile donatılmıştır. Bu keçeler herhangi bir kesme sıvısının lineer sistemden geçmesini ve vidalı mil yağlayıcılarının işleme merkezinin kesme sıvısını veya soğutucusunu kirletmesini engellemektedir. X1 keçeleri ayrıca olağanüstü gres tutma özelliklerine sahiptir.

Zorlu işletme koşullarında, vidalı millerin optimal yağlanması K1 yağlama ünitesi kullanılarak sağlanmakta, böylece yağın kullanım ömrü büyük oranda uzatılarak, bakım maliyetlerinin düşmesine bir kez daha katkıda bulunulmaktadır.

Deneme esasına dayanarak, iki yeni NSK vidalı mili İspanya´daki işleme merkezlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Sonuç olarak vidalı mil ömrü altı kat uzatılarak başarılı bir sonuç elde edilmiştir. Ayrıca, kurulumdan bu yana herhangi bir arıza meydana gelmemiştir.

Otomotiv tedarikçisi artık daha düşük yedek parça maliyetinden ve hepsinden önemlisi üretimdeki duruş zamanlarındaki kayda değer azalmadan faydalanabilir. Yıllık maliyet tasarrufu yaklaşık 266.000 euro olarak gerçekleşmiştir.

NSK´nın X1 yüksek performanslı keçeleri, kirin vidalı millerden geçişini
kusursuz bir şekilde önlemektedir.

 

Devamını Oku

Genel

Aselsan, tasarım test sistemini yenilikçi XJTAG ile geliştirdi

Yayın Tarihi:

Türkiye’nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan ASELSAN; CDT Bilgi Teknolojileri’nin temsil ettiği XJTAG Tasarım Test Sistemi’ni kullanmaya başladı. Aselsan yetkilileri, XJTAG tarafından yayınlanan başarı hikâyesinde de anlatıldığı gibi, bu işbirliğinin kendileri için büyük kazanım sağladığını belirterek XJTAG ile test erişimini daha kısa sürelerde sağlayabilme imkânı bulduklarını söyledi.

Yerli sanayiimizin yenilikçi çabalarına elektronik tasarım otomasyonu konusunda sağladığı çözümler ve danışmanlık hizmetleri ile destek veren CDT Bilgi Teknolojileri, Türkiye’de sistem tasarım ve üretimi gerçekleştiren farklı sektörlerden şirketlere sunduğu avantajlarla adından söz ettiriyor.

İletişim, teknoloji, ulaşım, güvenlik, enerji, otomasyon, savunma gibi pek çok sektörde uluslararası bir müşteri
tabanına teknoloji geliştirici ve sistem entegratörü olarak hizmet veren Aselsan, bir grup yazılım ve donanımdan
oluşan, test rahatlığı ile elektronik devrelerin kısa sürede kolaylıkla hazırlanmasına imkân sunan XJTAG’i CDT
Bilgi Teknolojileri’nin temsilciliğinde kullanmaya başladı. Vizyonundaki teknoloji vurgusuyla dikkat çeken
ASELSAN, var olan sınır tarama (Boundary Scan) sistemlerini XJTAG ile geliştirerek kazanılan XJEase yüksek
düzeyli test dili, esnek lisanslama opsiyonları, bağımsız şema ve layout gibi özelliklerle yatırımlarının karşılığını
kısa sürede aldı.

Aselsan mühendislerinin tecrübeli olduğu sınır tarama testlerinin kapsamını arttırarak döngü sürelerini azaltma
hedefiyle daha iyi bir sınır tarama çözümü arayışında oldukları bir zamanda CDT’nin sunduğu XJTAG ile
tanıştıklarını belirten Aselsan Test Tasarım Mühendisi Oğuz Şen; “Kullandığımız çözüme kıyasla XJTAG’in daha
kolay ve esnek olduğunu gördük ve hemen kullanmaya karar verdik.” diyerek sözlerine şöyle devam etti:
“Kolay anlaşılır XJTAG arayüzü ve XJEase dili ile testleri hızlı ve rahat kodlamak mümkün olduğu gibi sistem, koddaki kırılma noktalarının ayarlanması, hedeflenen projelerde kullanılacak bağımsız bileşenler için yazılmış testleri depolayabilme gibi kolay hata ayıklama özelliklerine sahip. XJTAG’in bağımsız şema ve layout göstericileri ODB++ verisinden çalışarak yeni testlerin hızlı bir şekilde oluşmasına yardımcı oluyor ve bu test geliştirme ve hata bulma konularında büyük bir zaman tasarrufu sağlıyor.”

Aselsan’ın yüksek teknolojili, düşük hacimli üretim gereksinimlerinin, test kurulumlarında hem hıza hem de
esnekliğe ihtiyaç duyduğunu ve XJTAG’in lisanslama opsiyonlarının bu hedeflere ulaşmayı kolaylaştırdığını
belirten Şen, XJTAG’in en dikkat çeken ve kendilerini memnun eden özelliklerinden de bahsetti:
“XJLink kontrolcüsü ile bağlantılı donanım lisansı, sınır tarama test istasyonunu yalnızca kontrolcüyü takmak suretiyle herhangi bir PC’ye taşıma özgürlüğü veriyor. Ayrıca mühendis gruplarına da kendi testlerini oluşturma ve projelerde işbirliği yapma olanağı sağlayan bir ağ lisansı da mevcut.”

Son olarak XJTAG ortaklığından çok memnun olduklarını belirten Şen, CDT tarafından temsil edilen sistemin
kullanımı ile ilgili de tam destek aldıklarını, kullanım sırasında çıkan zorluklar ya da yeni bileşen modelleri
oluşturulması ile ilgili her zaman hızlı yardım alabildiklerini de ekleyerek sözlerini tamamladı.
Aselsan’a sunulan XJTAG hizmetinin sağladığı faydadan ve memnuniyetten dolayı çok mutlu olduğunu belirten
CDT Genel Müdürü Alpay Göğüş ise elektronik tasarım otomasyonu konusunda firmalara ihtiyaçları yönünde
toplam çözüm sunabilen en tecrübeli ekibe sahip olduklarını ve başarılı projeler gerçekleştirmeye devam
ettiklerini söyledi.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler