Connect with us

Akışkan Gücü

KSB elektrik motorları IE5 olarak sınıflandırıldı

Yayın Tarihi:

KSB Elektrik Motorları IE5 Olarak Sınıflandırıldı

 SuPremE, IE5 Verimlilik Sınıflandırmasıyla, Müşterilerinin Gereksinimlerini Yüksek Verimliliğiyle Karşılıyor.

KSB tarafından üretimi yapılan SuPremE Elektrik Motorları 2017 yılıbaşından itibaren IE5 verimlilik sınıfındadır.

Motor, değişken hızlı elektrik motorları için en yüksek enerji verimliliği sınıflarından olan IE5 (IEC/TS 60034-30-2) gereksinimlerini karşılamakta olup IE4 ile kıyaslandığında, motor kayıpları %20 oranında daha da düşürülmüştür.

Geleneksel senkron motorların aksine, bu motor, ciddi çevresel zararlara sebep olan ve kritik hammaddeler arasında sınıflandırılan nadir toprak elementleri gibi herhangi bir manyetik malzeme olmaksızın üretilmektedir.

 

3000 devir/dakika hıza sahip olan KSB SuPremE Motorları şu an için 18.5kW güce kadar mevcuttur. 1500 devir/dakika hıza sahip motorlar ise 15kW güce kadar, IE5 sınıfının gereksinimlerini karşılamaktadır. 2017 yılısonuna kadar bu hızdaki tüm tipler de IE5 sınıfı gereksinimlerini tamamen sağlayacaktır.

İlk olarak, Hannover Messe 2009’da tanıtılan motor, sincap kafessiz olarak tasarlanmıştır. Manyetik alan çizgileri, özel rotor laminasyonları ile yönlendirilmektedir.

Senkron Relüktans Motor, gelecekte pompa motorlarının verimliliği için tüm regülasyonları karşılayabilecek teknolojiye sahiptir.

Maksimum motor verimliliğinden en iyi şekilde fayda sağlamak için, pompanın kullanıldığı hidrolik sistemin optimize edilmesi ve pompa hızı ile gerçek talebi sağlayacak hızın uyması çok önemlidir.

 

 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Akışkan Gücü

HPKON, hidrolik pnömatik sektörünü İzmir’de buluşturdu

Yayın Tarihi:

Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi ve Fuarı (HPKON) 22-25 Kasım tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirildi. TMOBB Makina Mühendisleri Odası, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık ve AKDER iş birliğiyle gerçekleşen kongre, akışkan gücü sektörü adına yılın en verimli etkinliği olarak değerlendirildi.

Bu yıl Hannover Fairs Turkey tarafından organize edilen fuarda sektörün önde gelen 45 firması, ürün ve çözümlerini sergiledi. Bu firmalardan Dalgakıran, Hydac ve Lupamat fuarı sponsorluklarıyla da destekledi. Fuarın yanı sıra, HPKON Kongresi kapsamında çeşitli paneller, atölyeler, kurslar, yuvarlak masa toplantıları ve bildiri sunumları gerçekleşti. Kongre katılımcıları, üretimin geleceğine ilişkin konuları yakından takip etme, bu konuda görüş alışverişinde bulunma fırsatı yakaladı.

HPKON, endüstrinin geleceğine odaklandı

Hidrolik pnömatik, tüm diğer ana endüstri alanlarını destekleyen önemli bir sektör. Bugün ise ajandasında önemli bir gündem var: Endüstri 4.0. Kongre boyunca, önemli konuşmacılar Endüstri 4.0 olarak adlandırılan bu yeni dönemin dinamiklerine odaklandı. Ayrıca, bu gelişmelerin akışkan gücü sektöründeki etkileri ve bu sektördeki endüstri 4.0 uygulamaları akademi ve endüstri dünyasının önemli temsilcileri tarafından ele alındı. Diğer yandan sektör profesyonelleri fuarda katılımcıların sunduğu Endüstri 4.0’a uyumlu ürün ve çözümleri yakından inceleme ve kendileri için doğru çözümlere doğrudan ulaşma şansı elde ettiler.

HPKON Yürütme Kurulu Başkanı Semih Kumbasar, HPKON 2017’ye ilişkin şunları ifade etti: “Önümüzde yeni bir dünya var. Hem kongre hem de fuar, sektörümüzün geleceğin dinamiklerini ve olası sonuçlarını anlamasına yardımcı oldu. Bu açıdan HPKON 2017 sadece akışkan gücü sektörüne değil, kendisiyle ilişkili tüm diğer alanlara da önemli ve ufuk açıcı katkılar sağladı.”

HPKON, yalnızca sektördeki yeniliklerin takibi açısından değil aynı zamanda yeni iş bağlantılarının kurulması adına da çok önemli bir ticari platform sundu. 4 gün boyunca 3328 ziyaretçi ve 528 delege HPKON Kongre ve Fuarı’nı ziyaret etti. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen profesyonellerin yanı sıra Ekonomi Bakanlığı desteği kapsamında gerçekleşen Alım Heyeti Organizasyonu ile uluslararası satın almacılar da bu yıl HPKON’da ağırlandı.

Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel ise şunları belirtti: “Fuar organizatörü sıfatıyla, bu önemli etkinliğin bir parçası olmak bizler için büyük mutluluk. HPKON, Türkiye’nin ihracatına ve ekonomisine katkı sağlama vizyonuyla hayata geçirdiğimiz en önemli organizasyonlarımızdan biri. Fuar esnasında katılımcılarımızdan ve ziyaretçilerimizden aldığımız olumlu geri bildirimler ise bu konudaki çabamızın karşılığını bulduğunun en önemli kanıtı oldu.”

Devamını Oku

Akışkan Gücü

Hannover Messe 2015’ten Türk Şirketlerine Çağrı: “Entegre Endüstri Ağına Katılın”

Yayın Tarihi:

Endüstriyel teknoloji alanında dünya­nın önde gelen ticari fuarı Hannover Messe 2015, 13-17 Nisan 2015 tarih­leri arasında kapılarını açacak.

İstanbul’da düzenlenen basın toplantısıyla 2015 yılında­ki ana teması “Entegre Endüstri – Ağa Ka­tılın!” olarak açıklanan fuarın bu yılki resmi partner ülkesi ise Hindistan.

Türkiye’nin ekonomik açıdan iddialı hedef­leri olduğunu hatırlatan Hannover Messe Kıdemli BaşkanYardımcısı Marc Siemering, bu yıl Türk şirketlerden yoğun katılım bek­lediklerini söyledi ve “Türk sanayisi, daha dijital sistemleri kabul etmeye mecburdur. Geleceğin enerjisiyle ilgili bütün teknoloji­ler de bu fuarda sergilenecek. Bu yüzden fuar, Türkiye’nin geleceğine yönelik önem kazanmaktadır” dedi.

Her yıl Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenen dünyanın önde gelen endüst­riyel teknoloji fuarı Hannover Messe, 2015 yılı ana teması ve partner ülkesini açıkladı. Avrupa’daki ilk durak olarak se­çilen İstanbul’da (Park Bosphorus Otel) düzenlenen basın toplantısına; Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Küehnel moderatör, Hannover Messe Kı­demli Başkan Yardımcısı Marc Siemering ise konuşmacı olarak katıldı.

13-17 Nisan 2015 tarihleri arasında kapıla­rını profesyonel ziyaretçilere açmaya hazır­lanan ileri üretim teknolojilerinin sergile­neceği fuar; bu yıl, “Entegre Endüstri-Ağa Katılın” temasına odaklandı. Fuarın resmi partner ülkesi ise Hindistan olarak açıklan­dı.

Geleceğin Teknolojileri Fuarda Ser­gilenecek

Basın toplantısında konuşan Hannover Messe Kıdemli Başkan Yardımcısı Marc Siemering, dünyanın dört bir yanından katılımcıların yer alacağı Hannover Messe 2015 Fuarı’nın; Endüstriyel Otomasyon, Hidrolik & Pnömatik Sistemler, Enerji, Rüz­gâr, Mobil Teknoloji, Dijital Fabrika, Basınç­lı Hava ve Vakum Teknolojisi, Endüstriyel Tedarik, Yüzey İşleme Teknolojisi ve Araş­tırma-Teknoloji bölümlerini kapsayacağını anlattı.

Tüm dünyada ekonomik dönüşümün diji­talize olduğundan söz eden Marc Sieme­ring, şirketlerin bu dönüşüm içerisindeki rekabete hazırlıklı olmak için yeniliklere açık olması gerektiğini söyledi. Geleceğin enerjisinin akıllı ağ bağlantıları ile sağlana­cağını, entegre sistemlere doğru yönelimin arttığını ve bu yüzden sanayi alanlarında büyük bir ağ kurmanın önemli olduğunu anlatan Siemering; fuarın geleceğe ışık tutması açısından önemine değindi. Enerji alanında dünya çapında değişim yaşan­dığını ve gittikçe yenilenebilir – yerel kay­naklara yönelimde artış yaşandığını belir­ten Siemering, “Geleceğin enerjisiyle ilgili bütün teknolojiler fuarda sergilenmekte­dir. Araştırma ve geliştirmeyle ilgili bütün önemli konular ele alınacaktır” dedi.

Fuar Türkiye’nin Geleceği Açısın­dan Önemli

Her yıl 100’ün üzerinde ülkeden 6 binden fazla katılımcı ve 200 binden fazla profes­yonel ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşen fuarın Türkiye açısından da önemli oldu­ğunu söyleyen Hannover Messe Kıdemli Başkan Yardımcısı MarcSiemering, Tür­kiye’nin 2023 yılı için ekonomide iddialı planları olduğunu bildiklerini ifade etti ve “Türkiye’de makine–sanayi, en dinamik sektörlerden biri. Hükümet de bu sektör­leri teşvik etmektedir. Burada gerekli olan dijital teknoloji de, Hannover Messe fua­rında sunulmaktadır. Şirketler ihtiyacı olan bütün yenilik ve inovasyonları görecekler. Ve daha sürdürülebilir bir üretime ulaşa­bilecekler. Türkiye’de KOBİ’ler de oldukça gelişmiş. Ekonomiyi etkilemekte. Ancak Türk sanayisi, daha dijital sistemleri kabul etmeye mecburdur. Bu yüzden fuar, Türkiye’nin geleceğine yönelik önem kazan­maktadır” diye konuştu.

Hannover Messe Fuarı’nın güçlü bir ka­tılımcısı olan Türkiye’yi önemsediklerini vurgulayan Marc Siemering, bu yıl da Tür­kiye’den geniş bir katılım ağı beklediklerini vurguladı. Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Küehnelde; makine sanayi, otomasyon, entegre sistemlerin Türkiye’yi ilgilendirdiğini söyledi ve “Tür­kiye’de tüm sanayilerin birlikte çalışması gerekir. Türkiye’de ağların önemli olduğu­nu biliyorum. Türkiye’nin 2023 hedeflerini yerine getirebilmesi için entegre sistemler gereklidir. Bu platformları da fuarda sergi­liyoruz” dedi.

“2016’da Hermes Ödülü Türki­ye’nin Olsun”

Türk şirketlerin ekonomide ve özellikle AR-GE konularında öncü olabileceklerini ifade eden Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Küehnel, Hannover Messe’nin ayrılmaz bir parçası olan HER­MES ödülü için 2016 yılındaki hayalini de açıkladı. Dünyanın en önemli ve aranılan teknoloji ödüllerinden biri olan ve dünya çapında önemli işbirliklerinin kapılarını açan HERMES ödülünün 2016 yılında Türk bir şirkete gitmesini hayal ettiğini anlatan Küehnel; “2016 için şimdiden çalışmaya başlayalım. Benim hayalim Türkiye’den bir şirketin başarılı olması ve bu ödülü kazan­ması. Hedefimiz Türk şirketler için 2016 yılı Hermes ödülü olsun” dedi.

Akıllı Fabrika Sistemleri Sergilene­cek

“Entegre Sanayi – Ağa Katılın!” temasının içerisinde; makinalar arasındaki iletişim için geniş kapsamlı bir standardın oluştu­rulması, veri güvenliğinin korunması ve yeni iş modellerinin bulunması gibi dör­düncü endüstriyel devrimin kilit zorlukla­rına ve bu zorlukların yalnızca ağ bağlan­tılarındaki kolektif çaba ile denetim altına alınabileceği yer alıyor. Fabrikalar ile enerji sistemlerinin dijital olarak birbirine bağlı olduğu yeni iş modellerinde Hannover Messe 2015 fuarı; ürün ve çözümlerin iyileştirilmesine yönelik ortak hedef ile bir­likte iletişim ağları ve işbirliği oluşturmak için tedarikçiler, üreticiler ve müşterileri bir araya getirecek, tüm endüstri sektör­lerinin katkıda bulunabileceği büyük bir yeniliği sergileyecek.

Ağ iletişiminden elde edilecek teknolo­jik gelişmeler, önümüzdeki Nisan ayında Hannover Messe’de somut olarak görü­lebilecek. Fuara gelen ziyaretçiler; dijital ağ üretim tesislerine, ustaca hazırlanmış yeni üretim süreçlerine ve hareket halindeki gelecek nesil endüstriyel robotlara dijital açıdan tanıklık edecekler. İnsan emsalle­riyle hiçbir engel olmadan çalışabilen ileri düzeyde geliştirilmiş algılayıcı sistemli iş­birlikçi robotları görecekler. Ayrıca, fabrika örgütsel süreçlerine dahil her şeye köklü bir değişim getirecek olan BT bazlı oto­masyon çözümlerine de şahit olacaklar. Hannover Fuar Merkezi’ndeki sergi salon­ları, mevcut en ileri üretim teknolojisine ev sahipliği yapacak.

Microsoft da Fuarda Yer Alıyor

SAP ve DassaultSystèmes gibi uzun zaman­dır katılımcı olan firmaların yanı sıra bu yıl Hannover Messe’de Microsoft gibi yeni katılımcılarda yer alacak. Microsoft dahil, büyük uluslararası BT şirketlerinin katılımı “Entegre Sanayi-Ağa Katılın!” temasının en­düstriyel sektör ile birlikte güçlü bir yankı uyandırdığının göstergesi oluyor.

Ana tema, enerji sektörüyle de ilgili. Akıllı şebeke teknolojisi bu yeni enerji geçişinde iki kat daha önemli bir role sahip. Her şey­den önce, yenilenebilir nitelikteki ve hem verimli hem de ticari açıdan uygulanabilir şekilde üretilen elektriğe artan ihtiyacı dü­zenli olarak karşılayabilmek için şebekele­rin akıllı olması gerekmekte. İkinci olarak ise akıllı şebeke teknolojisi kapasitenin dengeli olması ve tüm enerji sistemi üze­rinde en uygun biçimde yayılması amacıyla birbirleri arasındaki iletişime yönelik olarak güç, gaz ve ısı ağları gibi tüm akıllı enerji şebekesi teknolojilerine imkan sağlamaktadır.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler