rivalo
Connect with us

Bilgi Kaynakları

Kullanıcı odaklı işletim sistemleri ve insan-makine etkileşimi

Yayın Tarihi:

on

Eaton, “Üretim ortamlarında insan-makine etkileşimi: Kullanıcı odaklı işletim sistemlerinin tasarımı ve geliştirilmesi” başlıklı bir teknik yazı yayımladı. Bu teknik yazının yazarları Aachen Teknik Üniversitesi WZL makine imalat laboratuvarından Simon Sittig, Profesör Christian Brecher ve Markus Obdenbusch, mevcut işletim sistemlerinin artılarını ve eksilerini masaya yatırmakta, kılavuzu açıklamakta, çağdaş, kullanıcı odaklı gelişimlere yönelik tavsiyelere yön vermekte ve buna ek olarak ürün gelişimi esnasında göz önüne alınması gereken uygulanabilir birçok bakış açısını incelemektedir.

Üretim ortamlarını kontrol etmek gitgide karmaşık bir hal almaktadır. Sezgisel olmayan makine tasarımları uzun eğitim dönemlerine, daha yavaş süreçlere ve bunların sonunda daha yüksek maliyetlere sebebiyet vermiştir. Hem yeni işe alınmış asistanlar hem de yaşlanmakta olan genel nüfus mevcut kontrol tasarımlarının bir sonucu olarak zorluklarla yüzleşmekte, bu da sezgisel işletim sistemlerine olan talebi artırmaktadır.

İşlev odaklı menü yapısı pek çok farklı diyalog boyunca işlevleri dağıtmakta, bu da uygulama sürelerini yavaşlatmaktadır. Bu teknik yazıda açıklanan tek çözümlü yaklaşım ise göreve özel bilgi sınıflandırmasıdır. Sistem sadece profille ilgili bilginin gösterildiği her bir görev için bir profil atamaktadır. Kullanıcı arayüzleri tasarlamakta en önemli unsurlar kullanıcı dostu olmak ve kullanım kapasitesidir. Yazarlar, bilginin bulunabilirliğini vurgulamaktadır, çünkü işlevlerin bulunması ve kişiselleştirilmesi kolay olduğunda kullanıcı kabul oranları da artmaktadır. Eldiven takarken işletilen dokunmatik ekranları da içeren tasarım açıları ve kullanıcı rahatlığı da yüksek kullanıcı kabul oranlarını garanti etmekte temel unsurlardır. Eaton’ın Galileo programı yeni ve sezgisel kullanıcı arayüzlerine izin vererek bu tür konulara odaklanmaktadır. Sistem, kullanıcı yönetim şablonlarının yanı sıra bir dizi hazır grafik ve fonksiyon da sunmaktadır.

Kullanıcı odaklı işletim sistemi konsepti, tamamen kullanılabilir olan ilişkili bilgiye dayanmaktadır. Mobil cihazlar da bu amaçla kullanılabilmektedir. Bu endüstride tabletler ve akıllı saatlerde de kullanılabilmektedir. Örneğin akıllı bir saat, çalışanlara alarmı bildirmek için kullanılabilmektedir.

Endüstri 4.0’ın hedefiyle uyumlu olarak, yazarlar bulut çözümlerinin ilgili bilgiyi nasıl tamamen kullanılabilir kılacağını açıklamaktadır.

Bir dizi farklı süreç boyunca görevleri dinamik olarak dağıtmak için daha yüksek bir oluşum gerekmektedir. Bulut altyapısı hizmet sağlayıcılarını da belirli çalışma süreçlerine entegre etmeyi de mümkün kılmaktadır.

Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com