rivalo
Connect with us

Elektrik Motorları

Makine sektörünün ihracat artışı yüzde 10’u geçti

Yayın Tarihi:

-

Kasım ayı sonu itibariyle yüzde 10 ihracat artışı sağlayan Türkiye’nin Makinecileri, 11 ayda toplam ihracatını 13,4 milyar dolara taşıdı. Geçtiğimiz yılsonunda gerçekleştirdiği ihracat rakamına 11 ayda ulaşan makineciler, 2017 yılında bir ay fazla ihracat yapmış olacak. Makine sektörünün Kasım ayındaki ihracatı 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kasım ayında Almanya’ya 207 milyon dolarlık makine ihracatı gerçekleştirilen makine sektöründe, ilk beş sıradaki ihracat pazarımız içerisinde bu yıl en fazla artışın sağlandığı ülkelerden biri İtalya oldu. Bu yıl İtalya’ya yaptıkları ihracatı yüzde 17,5 düzeyinde artırdıklarına dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran şunları söyledi: “Makine sektörü ihracat pazarlarını çeşitlendiriyor. Başta İtalya olmak üzere İran, Polonya, Rusya ve Hindistan gibi pazarlarda önemli bir hareketlilik yaşanıyor. Bu durum ihracat rakamlarımıza da doğrudan yansıyor. Geçtiğimiz yıl 13,4 milyar dolar ihracat yapmıştık, bu yıl aynı rakama 11 ayda ulaştık. Aralık ayında da çıkış eğilimimizi sürdürmeyi amaçlıyoruz.”

Motor ve aksamları ihracatımız 2 milyar dolar oldu

Makine İhracatçıları Birliği verilerine göre, makine sektörü bu yıl en fazla motor ve aksamı ihracatı gerçekleştirdi. Kasım ayı sonu itibariyle bu ürün grubunda ihracat 2 milyar dolara yaklaşırken, klima ve soğutma makineleri ihracatı 1,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com