Connect with us

Etkinlikler

Makine sektörünün nabzı KONMAK’ta atacak

Yayın Tarihi:

Konya’da 2004 yılından bu yana her yıl TÜYAP Konya Fuarcılık AŞ tarafından düzenlenen Konya Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Delme, Kesme Teknolojileri, Malzemeler, El Aletleri Fuarı (KONMAK), her sene olduğu gibi 2018’in ilk yarısında da sektörün büyük buluşmasına ev sahipliği yapacak. KONMAK’ın yanı sıra eş zamanlı olarak düzenlenecek olan Konya 13. İstifleme, Depolama, Taşıma, Vinç ve Lojistik Fuarı (İSKON), Konya 4. Sac, Boru, Profil İşleme Teknolojileri ve Yan Sanayileri Fuarı ve Konya 13. Elektrik, Elektronik, Elektromekanik, Enerji Üretimi, Otomasyon Fuarı da (KONELEX) Konya Endüstri Zirvesi çatısında ilgili sektörleri bir araya getirecek.

Özellikle metal işleme ve makine üretiminde Türkiye pazarının %45’ine sahip olan Konya, yerli ve yabancı yatırımcıların cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Makine sektöründe yapılan ihracatın Türkiye genelinde %22’sine sahip olan şehir, her sene yükselen ihracat grafiğiyle de göz dolduruyor. Bu bağlamda da inovatif makinelerin tanıtılmasına katkı sağlayan fuarlar, markaların pazardaki yerini sağlamlaştırarak, aynı zamanda son teknolojilerin yerinde gözlemlenmesine olanak sağlıyor.

TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Konya Endüstri Zirvesi hakkında şu sözleri kaydetti: “Sürekli gelişen sanayisi ile Anadolu’nun üretim üssü ve ülkemizin KOBİ başkenti konumunda bulunan Konya’da tarımdan otomotive, makine sanayiinden ayakkabıya kadar 80 farklı konuda üretim yapılmaktadır. İlimizde Anadolu’nun üretim değerlerinin yükseltilmesine öncülük etmesi hedefi ile yıllardır düzenli olarak hazırladığımız fuarlar tüm bölge sanayicisi için büyük önem taşımaktadır.

Anadolu’daki en önemli ve en kapsamlı endüstri buluşması olan KONMAK 2018 Fuarı’nın metal işleme sektörünün aranılan, takip edilen marka buluşması haline gelmesinde, başta Konya olmak üzere bu bölgenin sanayideki ağırlığı da etkili olmuştur. Öyle ki, değirmen makineleri üretiminde ülkemizde sektörün lideri, metal işleme makinelerinde Türkiye pazarının %70’ine, tarım makinelerinde %65’ine, araç üstü ekipmanda %75’ine sahip olan ilimizde gerçekleştirilen söz konusu fuarlarımızın, Konya’nın metal işleme sektöründeki gücü ile her daim önemini koruyacağı ve istikrarlı büyümesine önümüzdeki yıllarda da devam edeceği inancındayız. Konya Endüstri Zirvesi çatısında toplanan 4 fuarın da sektör profesyonellerini memnun edecek gelişmelere imza atacağını düşünüyoruz.

Yurt içi ve yurt dışında tanıtım-pazarlama çalışmalarının devam ettiği fuarların hem katılımcı hem de ziyaretçi sayısı itibariyle geçtiğimiz yıla oranla ciddi bir büyüme kaydederek, metal işleme sektörünün her yıl olduğu gibi 2018 yılında da Anadolu’daki yeni iş birliklerinin adresi olacağı inancındayız.

Yurt içi-yurt dışı heyet organizasyonlarımıza ilave olarak bir çalışma başlattık. Pazarlama grubumuz aracılığıyla sektörlerinde önemli potansiyele sahip, üretim yapan tesislerimizin yöneticilerine (savunma sanayii, beyaz eşya üreticileri, otomotiv sanayii vb.) özel davet mektupları göndererek fuarımıza davet ediyoruz. Bu sayede Konya Endüstri Zirvesi’nin yatırımcılara yeni kapılar açacağını öngörüyoruz.

14 yıldır kesintisiz olarak düzenlenen KONMAK Fuarı da TÜYAP kalitesiyle bir araya gelen makine sektöründeki profesyonel ziyaretçilerin ve yabancı ülkelerden gelen alım heyetlerinin odak noktası oluyor. 2017 yılında 459 firma ve firma temsilciliğinin katıldığı fuarı, 41 ülkeden 48.615 kişi ziyaret etti. Fuar esnasında yapılan anketlere göre fuarı ziyaret edenlerin %92’si KONMAK’tan memnun olduğunu belirtti. Yine katılımcı firmaların %81’i fuar esnasında yeni sipariş aldı.  Bu yıl on beşincisi düzenlenecek olan KONMAK Fuarı, 10-13 Mayıs 2018’de Konya Ticaret Odası-TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

Metal Expo, 12-15 Eylül’de İstanbul’da

Yayın Tarihi:

Fuarcılık sektörüne yepyeni bir anlayışla giriş yapan SKY Fuarcılık, uzun zamandır bu alandaki önemli bir boşluğu doldurmanın hazırlığı içinde. Metal Expo İstanbul, demir çelik sektöründe yıllardır yokluğu hissedilen ve dört gözle beklenen bir fuar olacak. Bir ilk organizasyon olmasına rağmen bu konuda oldukça agresif bir tanıtım kampanyası başlatan SKY Fuarcılık, Avrupa’nın önemli demir çelik fuarılarından olan, İtalya’nın Milano şehrinde düzenlenen Made in Steel’in düzenleyici kuruluşu Sider Web ile de iş birliği içerisinde.

Metal Expo Eurasia-İstanbul, demir çelik sektörüne hizmet ve ürün veren kurum ve kuruluşları sektörle bir araya getirerek, etkin B2B görüşmeleriyle sürdürülebilir, kârlı iş birliktelikleri oluşturabilmelerini sağlamayı hedeflerken, demir çelik endüstrisi ve makine imalat sanayinin, dünya pazarlarına entegrasyonuna ivme kazandırmak; imalat kapasitesini maksimize edecek yol haritaları belirlemek ve böylelikle istihdam talebine yanıt verecek politikaları desteklemek gibi önemli amaçlara hizmet edecek, demir çelik endüstrisindeki üretici ve tüccarları bir araya toplayarak sektördeki dağıtım kanallarını daha etkin kılacak  dev bir ticari platform olma özelliği taşıyor.

Organizasyon sadece fuar ile de sınırlı kalmayacak. Metal Expo, üç gün boyunca sektörün önemli isimlerinin konuşmacı olarak yer alacağı konferanslara da ev sahipliği yapacak. Konferanslar; kalıp ve ısıl işlem, otomotiv ve yassı mamul, makine ve yüzey işleme, vasıflı çelik ve uzun mamul, ağır silah ve çelik ile paslanmaz çelik başlıkları altında toplam altı segmentten oluşuyor.

Her bölümde, beş önemli konuşmacının yer alacağı konferansın içeriğindeki konuşmacıların ismi ve alt başlıkları ileriki zamanlarda kesinleşecek.

Sektörün “trendsetter”ı

Metal Expo Eurasia-İstanbul, önümüzdeki yılın son çeyreğinde (12 -15 Eylül 2018) gerçekleşecek olmasına rağmen, organizatör kuruluş SKY Fuarcılık tarafından büyük bir titizlikle yürütülen pazarlama ve tanıtım çalışmalarıyla destekleniyor. Yetkili isimlerden aldığımız bilgiler, kısa süre içinde tüm demir çelik sektörünün Metal Expo adını adeta ezberleyeceği yönünde. Bu anlamda son beş yılda gerçekleştirilen Made in Steel (İtalya), Tube and Wire (Almanya), Stainless Steel World Conference & Exhition (Hollanda) gibi dünyanın saygın demir çelik organizasyonlarını yakın takibe alan organizatör kuruluş SKY Fuarcılık, Metal Expo’yu bir “trendsetter” organizasyon algısıyla sektöre sunacağının sinyallerini de vermiş oldu.

İstanbul Fuar Merkezi’nde 9. ve 10. salonlarda gerçekleştirilecek etkinliğin 35.000 vasıflı ziyaretçiye ve yurt içi ve yurt dışından toplamda 170 katılımcıya ev sahipliği yapması hedeflenirken,  özellikle Türki Cumhuriyetleri, Ukrayna, Rusya, İtalya, Hindistan, Çekya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerden gelen katılımcı ve ziyaretçilerin de ilgi odağı olacak.

İstanbul Fuar Merkezi’nde, 9. ve 10. salonlarda toplam 11.000 metrekarelik alanda düzenlenecek olan bu önemli etkinlik, 12 Eylül 2018 Çarşamba günü saat 11.00’de, demir çelik sektörüyle ilgili faaliyet gösteren dernek yöneticilerinden bakanlık temsilciliklerine kadar birçok önemli ismin katılımıyla kapılarını özel bir açılış davetiyle açacak.

 Etkin katılımcı-ziyaretçi buluşması

İlk bakışta sektörel herhangi bir fuar gibi yorumlansa da birçok önemli noktada Metal Expo İstanbul, sektöre kritik dokunuşlar yapacak bir kurguya sahip. Daha açık bir ifadeyle, nitelikli ziyaretçisini içinde barındıran bir katılımcı kitlesi; sektörün dağıtım kanallarını ve üretim imkânlarını optimize edecek sektörel sohbetler içeren konferans serisi Metal Expo İstanbul’u diğerlerinden ayıracak en önemli değerler.

İhtisas fuarları tüm Türkiye’yi kapsıyor

Son yıllarda sanayi fuarlarına ilginin azaldığı algısı oldukça yanlış ve gerçeği yansıtmamakta. Çünkü istatistiklere baktığımızda bu durumu desteklemediğini gözlemliyoruz. Ülkemizde geçmiş dönemlerde İstanbul dışında sanayi fuarlarına pek rastlamazdık, bugün endüstride ileri gitmiş illerimizin her birinde sanayi sektörü için mühendislik tabanlı toplantıları da içinde barındıran sektörel fuarlar düzenleniyor ve bunun doğal sonucu olarak ziyaretçi sayıları bu fuar rotasyonunda görece azalmış algısı yaratıyor. Ülkemizde katılımcı ve ziyaretçi ilişkisi nicelik olarak fuarlarda belli bir doyuma ulaştı. İç piyasadan, yurt içinden katılımcı ve ziyaretçi sayısını geçmiş dönemlerde olduğu gibi sıçratacak değişimlere ulaşmayı beklemek doğru olmaz. Bu noktada Metal Expo İstanbul gibi kurgusunu yurt dışından nitelikli ziyaretçi ve katılımcı sağlama üzerine yapılandırmış organizasyonlar ön plana çıkacak. Metal Expo “sektörün ticari platformu”nu oluşturmak anlayışının ülkemizdeki öncüsü olarak fuarcılık sektörüne yeni bir bakış açısı getirecek.

 Yoğun pazarlama etkinlikleri

Metal Expo İstanbul, titizlikle üzerinde çalışılmış bir pazarlama stratejisiyle yönetiliyor. Organizatör firma Sky Fuarcılık bu proje için oldukça detaylı bir pazar araştırması yaptıktan sonra yurt içi ve yurt dışı pazarlama etkinliklerini oluşturmuş. Özellikle Made in Steel ve Tube and Wire gibi organizasyonlarla eş zamanlı planlanan yurt dışı pazarlama etkinlikleri Metal Expo İstanbul markasının da büyük ölçekli bir uluslararası etkinlik olma yolunda çok da zorlanmayacağını gösteriyor.

Devamını Oku

Etkinlikler

“Hedefimiz maden, başlangıç noktamız Maden Türkiye Fuarı”

Yayın Tarihi:

Türkiye, 2023’te dünyanın en güçlü 10 ekonomisi içinde yer almayı, 2071 yılı içinse küresel güç olmayı hedefliyor. Ülkelerin refah ve gelişmişlik düzeyleri ile madencilik sektöründeki faaliyetlerinin yakın bir ilişkisi olduğu göz önüne alındığında, madencilik alanındaki yüksek potansiyeli ile Türkiye’nin 2071 yılı hedefinin yolu, madencilik faaliyetlerini etkin bir şekilde yürütmekten geçecektir.

2023 Yılında Türkiye Maden Sektöründe Bir Üs Olacak

Maden ürünlerinin katma değeri en yüksek olan ürünler arasında olması sebebiyle madencilik, ülke için kaynak yaratmakta birinci sırada gelen bir sektördür. Türkiye, milyarlarca dolar değerinde tonlarca maden ve doğal kaynak rezervine, nadir bulunan elementlere ve stratejik maden alanlarına sahip olup, bu yüksek potansiyel yatırıma açık konumdadır. Maden alanlarında yapılacak stratejik yatırımlarla maden bölgelerine dinamizm gelecek ve açılacak işletmeler ile yeni çekim alanları oluşturulacaktır. Bu bölgelerde yapılacak olan üretim, ilgili sanayinin kurulmasına, dolayısıyla da bölgede yeni istihdam alanlarının açılmasına da vesile olacaktır.

Ülkemizin kalkınması, ekonomik gelişimi ve refahın tüm ülke düzeyinde yayılması, ülke madenlerinin işletilmesine bağlıdır. Türkiye’de madencilik sektörü iyi bir stratejik planlama ve özendirme ile bugünkünden çok ileri noktalara taşınabilir ve 2023 yılında ülkemiz madencilik sektöründe bir üs konumuna gelebilecektir.

2023 yılı için hedefimiz maden, başlangıç noktamız Maden Türkiye Fuarı.

Maden İçin Gelecek 13-16 Aralık 2018 Tarihleri Arasında Belirlenecek

2004 yılından bu yana 30’un üzerinde ülkeden 1.969 katılımcı firmayla birlikte 40.416 yerli ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapan Maden Türkiye Fuarı, sektörü 8. kez bir araya getirmeye hazır. Pazardan geri kalmamak, madencilik sektöründe verimliliği artıracak yenilikleri takip etmek, sektöre yön vermek isteyen herkes bu fuarda bir araya gelecek.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler