Connect with us

Yazılım

Mitsubishi Electric CES 2018’de yeni teknolojilerini sergiledi

Yayın Tarihi:

Mitsubishi Electric, “Make the move to mobility” konsepti çerçevesinde akıllı mobilite çağında daha güvenli ve avantajlı bir ulaşım için geliştirdiği sürüş desteği teknolojisine sahip EMIRAI4 konsept otomobilini ve en yeni teknolojilerini, 9-12 Ocak tarihleri arasında ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES Fuarı’nda sergiledi.

Mitsubishi Electric’in EMIRAI4 konsept otomobili, daha güvenli ve konforlu iç mekân için en yeni insan makine arayüzü (HMI-Human Machine Interface) teknolojisini sunuyor. EMIRAI4’te, direksiyon başında uyuklama ve potansiyel tehlike yaratabilecek diğer sürücü davranışlarını izlemek üzere geniş açılı bir iç kamera ile desteklenen sürücü izleme sistemi bulunuyor. Aynı zamanda diğer araçları ve yayaları aracın kapısının açılması gibi planlanan araç aksiyonları hakkında sezgisel olarak uyarmak üzere yol zeminine ışıklandırmalı ikazlar yansıtan özel bir sistemin de aralarında bulunduğu yeni nesil sürüş destek teknolojilerini içeriyor. Bu demo otomobil, farklı sürücüleri seslerinden tanıyan ve ön koltukta oturan yolculara çeşitli konularda destek sağlayarak insanlar ve araçlar arasındaki ilişkinin daha da güçlendirilmesine zemin hazırlayan ileri bir HMI teknolojisi içeriyor.

Drone’ların kullanıldığı güvenli sürüş konsepti

Mitsubishi Electric’in fuarda sergilediği teknolojiler arasında, görüş imkânının kısıtlı olduğu ortamlarda yol koşulları hakkında sürücülere bilgi vermek üzere havadan drone’ların kullanıldığı özel bir güvenli sürüş konsepti de yer aldı. Ayrıca HERE Technologies ile Mitsubishi Electric arasında görüşmeleri süren ileri lokasyon bazlı hizmetin açıklandığı video gösterimi yapıldı.

Sürücüsüz araç alanı

Mitsubishi Electric’in fuarda yer alan sürücüsüz araç standında, halihazırda otoyollarda saha testlerinden geçmekte olan xAUTO-US sürücüsüz otomobili de sergilendi. Mitsubishi Electric’in oto sensörlü ve ağ tabanlı sürüş teknolojilerini test etmek üzere kamusal yollarda gerçekleştirilen sürüş testlerinin yer aldığı bir video gösterimine de yer verildi. Fuar alanında aynı zamanda yüksek kesinlikli 3D haritalandırma teknolojileri ve ürünleri tanıtıldı.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Yazılım

ZF Openmatics akıllı bağlantı çözümleri

Yayın Tarihi:

Bach telematik platformu ağır ticari araç filoları için konum takibi, sürüş alışkanlıkları ve online diyagnoz imkânını tek bir arayüzde sunarken deTAGtive ürün gözetim sistemi BLE (Bluetooh Low Energy) teknolojisi ile lojistik operasyonlarına yeni bir soluk getiriyor.

Roadcaster multimedya çözümü ise otobüs yolcularına kendi akıllı cihazları üzerinden erişebilecekleri bir platform ile keyifli ve benzersiz bir yolculuk deneyimi yaşatıyor.

Vivaldi OBD ünitesi de binek ve hafif ticari araç filoları için konum takibi, sürüş alışkanlıkları gözetimi ve arıza kodlarının online raporlamasının yanı sıra, Wi-Fi Hotspot özelliğiyle yolculara kesintisiz internet erişimi sağlıyor.

ZF’nin 100 yılı aşkın tecrübesi ve bunun beraberinde getirdiği kalite, güven ve müşteri memnuniyeti, “Smart Mobility” (Akıllı Ulaşım) ve “Connectivity” (Bağlantı) kavramları ile birleşerek yeni bir global vizyona altyapı oluşturuyor. “See-Think-Act” (Gör-Düşün-Uygula) isimli yeni global vizyon, birçok farklı sektörün ihtiyaçlarına Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisiyle cevap verebiliyor. Bu doğrultuda, Çek Cumhuriyeti’nde %100 ZF iştiraki olarak kurulan “Openmatics” firması, farklı sektörlerin ulaşım, lojistik ve ticari operasyonlarına dijital platformlar vasıtasıyla katkı sağlamayı hedefleyen çözüm önerileri geliştirmekte. Openmatics’in sunduğu çözüm önerileri karmaşık iş süreçlerinin, denetimi zor uygulamaların ve ağır finansal yüklerin sona erdirilmesi için tasarlandı. Openmatics daha etkin, verimli, sürdürülebilir, müşteri memnuniyetini yükselten ve ticari kazanç sağlayan iş modellerine geçiş yapabilmek için firmaların sağ kolu olmaya hazır. Telematik Platform (Telematics), Ürün Gözetimi (Asset Tracking), Multimedya (Entertainment) ve OBD (Diagnostics) konu başlıkları altında farklı sektörlerin farklı ihtiyaçlarını karşılayacak donanımsal ve yazılımsal sistemler Openmatics bünyesinde buluşuyor.

Telematik platform

Araç filolarının etkin bir şekilde yönetimi ticari hayatta büyük önem taşımaktadır. Filo yönetcilerinin temel isteklerinden biri tüm araçlarla ve bu araçları kullanan operatörlerle sürekli bir iletişim içerisinde olmak. Her müşterinin ihtiyacına yönelik özel olarak tasarlanan Telematik Platformu sayesinde, bir filoda bulunan her bir aracın çalışma koşullarına anlık olarak erişmek mümkün.

Araçların CAN hattındaki bilgilerini okuyan Bach isimli OBU aracılığıyla, filoya ait konum, çalışma koşulları, yakıt tüketimi, motor-şanzıman gibi komponentlerden gelen hata kodlarının okunması ve sürüş performansı gibi bilgilerin akışı sağlanmakta. Bach ile entegre olarak çalışan Driver Feedback isimli ünite, filo yöneticisine ivmelenme, frenleme, rölanti süreleri, seyir hızı ve motor devri parametre ihlallerine dair bilgi vererek araçların optimum kullanım koşullarının belirlenebilmesini ve sürücülerin ikaz edilebilmesini sağlıyor. Böylelikle, sürüş alışkanlıklarını denetim altına alarak, filo genelinde %5’e varan oranlarda yakıt tasarrufu elde edilebilmektedir.

Ayrıca, Telematik Platform üzerinde devam eden çalışmalar neticesinde, filoda bulunan araçlarda ZF marka bir komponent olması halinde, bu komponente ilişkin uzaktan teknik destek verilmesi ve yeri geldiğinde uzaktan müdahale edilip sorunun giderilmesi şeklinde bir hizmet yakın gelecekte sunulacaktır.

Ürün gözetimi

deTAGtive (dedektif) adı verilen Ürün Gözetimi sistemi, depoda duran ya da sevkiyat halinde olan ürünlerin güncel durumlarının kontrolü için geliştirilmiş bir çözüm.

Bluetooth (BLE) üzerinden haberleşme sağlayan akıllı TAG’ler aracılığıyla, takip edilen ürünler hakkında anlık, periyodik ya da parametre aşımı bazlı bilgiler elde edilebilmekte. TAG’ler hassas sensörleri sayesinde ortamda bulunan sıcaklık, ışık, sarsıntı ve nem değişikliklerini okumakta ve gerek mobil gerekse dijital platform üzerinden, belirlenen parametler kapsamında raporlama yapabilmektedir. İşletme için en uygun çalışma koşullarının sistemde belirlenmesinin ardından, geri kalan gözetim ve denetim işini TAG’ler devralmakta. Ayrıca, TAG’lerin kimlik adresleyebilme özelliği sayesinde, hareketli ve komplike yapılar içerisinde aranan ekipmana en hızlı şekilde ulaşım sağlanması mümkün olmakta.

 Multimedya

Openmatics tarafından geliştirilen Roadcaster isimli multimedya ve eğlence sistemi, bugüne kadar alışagelmiş uygulamaların dışına çıkılmasını sağlamakta.

Roadcaster, şehirlerarası yolcu taşımacılığı hizmeti veren araçlarda teknik ve ticari anlamda önemli bir maliyet kalemi olan koltuk arkası ekranlara gerek kalmadan, bizzat yolcuların akıllı cihazlarını görüntü sağlayıcı olarak kullanmasına imkân vermekte. Bring Your Own Device (BYOD) yani Kendi Cihazını Getir prensibiyle çalışan bu sistem, Roadcaster ünitesine bağlanan yolculara hem Wi-Fi üzerinden internet hem de diledikleri filmi izleme imkânını sunmakta. Üniteye yüklenecek içerik için tam kontrol sunan sistem, yolculara bir yandan kesintisiz ve ücretsiz film izleme zevki sunarken, aynı zamanda anons, kampanya ve yol durumu gibi bilgilerin taşıyıcı firmanın kurumsal tasarımı ile yayınlanmasına olanak sağlamakta.

OBD (Diyagnostik)

Binek otomobil ve hafif ticari araç segmentleri için tasarlanmış Vivaldi ünitesi, bu araçlarda fabrika çıkışı olarak hazır bulunan OBD soketlerine hızlı ve kolay bir şekilde takılabilmektedir.

Aracın cihazla eşlemesinin sağlanmasının ardından 74 farklı sinyale (kritere) kadar farklı bilginin akışı mümkün olmakta. Vivaldi ile motor ve şanzımanın çalışmasına dair diagnostik bilgilerin alınabilmesinin yanı sıra, kapı-cam açıklık durumu, silecek suyu seviyesi, klima soğutma derecesi vb. gibi genel verilere de ulaşılabilmekte. Diagnostik bilgi transferi haricinde, Vivaldi ünitesinin aynı zamanda Wi-Fi Hotspot olarak kullanılabilme özelliği bulunmakta. Vivaldi yolcular için internet üzerinden keyifli vakit geçirme imkânı sunarken, sigortacılık, araç kiralama ve özel servis firmaları gibi araç filosu yöneten Organizasyonların sıklıkla kullanabileceği bir ürün olarak öne çıkıyor.

Devamını Oku

Yazılım

Akıllı kontrol sistemi TopoDyn Life yakıt tasarrufu sağlıyor

Yayın Tarihi:

Otomatik şehir içi otobüs şanzımanı ZF EcoLife için özel olarak geliştirilmiş bir kontrol yazılımı olan TopoDyn Life, seyahat süresince belirli rota profillerine uygun vites değiştirme özelliklerini ayarlar. Vites değişim zamanları, topografi, mevcut yük, hızlanma değerleri ile otoyol yüzeyi, dönüş açıları gibi değişken direnç parametreleri göz önünde bulundurularak hesaplanır. Otobüs düz yolda giderken, TopoDyn Life otomatik olarak en ekonomik vites değiştirme özelliğini seçer. Eğim artınca, yazılım en uygun şekilde vites değişim zamanlamasını ayarlar.

Yolda nerede olursanız olun

Akıllı seyir programı TopoDyn Life, otomatik ve kademesiz olarak vites değiştirme stratejisini rota profiline göre ayarlar ve böylece güvenilir bir şekilde yakıt tüketimini azaltır. Buna ek olarak retarder, aynı zamanda topografi ve otobüs ağırlığına göre en uygun frenleme gücünü seçer. Standart olarak TopoDyn Life özelliğe sahip olan EcoLife otomatik şanzıman, yüksek dayanıklılık ve uzun bakım aralıklarıyla kullanım ömrü maliyetlerinin oldukça düşük kalmasını sağlar.

Ecomat’ta başlayan tasarruf serüveni: Yüzde 19!

ZF Ecolife otomatik şanzımanın halefi olan ZF Ecomat, otomatik şanzıman üzerinde gerçekleştirilmiş birçok uluslararası test sonucunda, araziye bağlı olarak vites değiştirmenin yakıt tüketimi üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir. Pazara sunulan ilk TopoDyn uygulaması ile otomatik şanzıman ve akıllı kontrol sisteminin bu ekonomik kombinasyonu sayesinde yüzde 19’a kadar yakıt tasarrufu sağlanabiliyordu. TopoDyn, yolculuk süresince, önceden belirlenmiş vites değişim zamanları ile beş adede kadar kademeli vites değiştirme programına sahipti. Bunlar belirli arazi profillerinin yanı sıra devir sayısı, yük ve hızlanma değerleri gibi araç verilerine göre de seçilebiliyordu.

ZF EcoLife için TopoDyn Life: Kademesiz vites programı

Yeni nesil akıllı kontrol sistemi TopoDyn Life’ın kademesiz bir vites değiştirme programı bulunmaktadır. Nasıl yardımcı olduğu ise, şanzımanın artık aktif program tarafından belirlenen vites değişim zamanlarına bağlı olmamasında saklıdır. Bağımsız olarak gereken gücü belirliyor ve sürüş durumu gerektiğinde vitesi değiştiriyor. Böylece TopoDyn Life ve EcoLife, denenmiş ve güvenilir Ecomat ve TopoDyn kombinasyonuna kıyasla yüzde 5 daha fazla yakıt tasarrufu sağlayabiliyor.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler