Connect with us

Dişliler

NSK, dünyanın en hızlı yüksek yüklü vidalı millerini piyasaya sürdü

Yayın Tarihi:

3 m/s’ye kadar lineer hızlarda (bu tip uygulamalarda klasik vidalı millerin iki katı daha hızlıdır) NSK, dünyanın en hızlı yüksek yüklü vidalı milini sunmaktadır. HTF-SRE ve HTF-SRD serilerine yapılan son eklentiler, tüm elektrikli plastik enjeksiyon kalıplama makinelerinin sıkıştırma ve dinamik eksenlerinin şimdi daha hızlı ivmelenme ve daha yüksek nihai hızdan yararlanabileceği anlamına geliyor. Yüksek yüklü vidalı millerin NSK HTF-ARE serisi, enjeksiyon kalıplama makinelerinin dinamik doğrusal eksenlerinde kullanılmak üzere artık daha küçük çaplı miller halinde mevcuttur.

1996 yılında NSK, hem düşük hem de yüksek performans aralığında o zamandan beri sürekli genişlemekte olan ilk yüksek yüklü vidalı mil HTF serisini geliştirdi. Daha kısa dönüş sürelerine olan piyasa talebini karşılamak amacıyla, akıllı telefon ve tablet ekranlarına kılavuz plakaları gibi parçalar üretildiğinde en son model enjeksiyon kalıplama makinelerinin doğrusal tahriklerinin daha yüksek ivmelenme ve besleme hızlarıyla çalışabilmeye ihtiyacı vardı. Bunu göz önünde bulundurarak, NSK’nın yüksek-yüklü vidalı mil alanındaki iki serisi, endüstri gereksinimleriyle uyumlu olarak genişletildi.

HTF-SRE serilerinde, NSK bundan önce sadece 140 ila 200 mm’lik nispeten büyük mil çapları sunuyordu. Şimdi ise, çok yüksek dinamik performans gereksinimli en son model enjeksiyon kalıplama makineleri için, aralığa küçük ve orta çaplar (50 mm’den başlayan) eklenmiştir. Ayrıca, seri artık çok daha küçük olan, dış boyutları HTF-SRC serilerindekilerle uyumlu, dünya çapında birçok enjeksiyon kalıplama makinesinde zaten kullanılan somunlara sahip.

Plastik enjeksiyon kalıplama makinelerinin sıkıştırma üniteleri için ideal olan, şirketin HTF-SRD serisi de daha geniş uçlar içeren alternatiflerle genişletildi. Makine tasarımcıları şimdi 2 ila 3 m/s’lik yüksek besleme hızlı yüksek yüklü bilyalı vidaları kullanabilirler; bu da son kullanıcıların daha kısa dönüş sürelerinden ve artan verimlilikten istifade etmelerini sağlar. Bir diğer olumlu etki de oldukça azaltılmış gürültü seviyesidir. Optimize edilmiş (pürüzsüz) bilyalı sirkülasyon metodolojisi sayesinde, konvansiyonel sistemlere kıyasla çıkan ses yarı yarıya azaltılmıştır.

NSK’nın HTF-SRD yüksek yüklü vidalı millerinin, enjeksiyon kalıplama makinelerindeki sıkıştırma üniteleri için daha geniş uçlu alternatifleri, 3 m/s’ye kadar ultra hızlı besleme süratine ulaşıyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Dişliler

Studer, GrindTec 2018’de yeni ürününü tanıtacak

Yayın Tarihi:

Studer, 14 Mart 2018’de Almanya’nın Augsburg şehrindeki GrindTec 2018’de yeni ürününü tanıtacak. Firma yaptığı açıklamada, ürün yelpazesini yeni makinelerle genişletiyoruz vurgusu yaptı ve sektör temsilcilerini 14 Mart 2018’de saat 12’de yapılacak tanıtımda hazır bulunmaya çağırdı.

Studer, 14-17 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenecek GrindTec 2018’de 7. salon, 7033 stantta olacak.

Devamını Oku

Dişliler

Y ekseni dilimleme

Yayın Tarihi:

Y ekseni dilimleme tamamen yeni bir dilimleme yöntemidir. Geleneksel yöntemle dilimleme yaparken kesme kuvvetinin çoğu kesme hızı tarafından sağlanır; gerisi kesme ilerlemesinden gelir. Bileşke kuvvet yaklaşık 30 derece açıyla takıma yönlendirilir. Dolayısıyla kesme bıçakları ikinci en zayıf doğrultuları üzerinden yüke maruz kalırlar. Bu sorunu çözmenin en iyi yöntemi bıçak kullanım mesafesini kısaltmak ve/veya bıçak yüksekliğini artırmaktır.

Çok-amaçlı tezgâhlarda ve tornalama merkezlerinde uç yuvasını 90 derece döndürüp takımı ilerletmek üzere Y eksenini kullandığınızda kesme kuvvetlerinin bileşkesi takımın en güçlü doğrultusu üzerine yönlendirilir. 60 mm (2,36 inç) bıçak kullanma mesafesinde bu durum bıçağın sertliğini altı katın üzerinde artırır. Böylece çok daha stabil, sessiz ve titreşimsiz bir serbest kesim uygulaması sağlanır ve daha iyi yüzey ince işlemesi, daha yüksek ilerleme oranları ve daha uzun takım kullanma mesafesi elde edilir.

Y ekseni dilimleme için CoroCut® QD Y ekseni olan tornalama merkezleri ve çok amaçlı tezgâhlarda dilimleme için ilk tercihtir. Maksimum 180 mm’ye (7 inç) kadar olan büyük çaplarda işleme yapabilir ve ana ve alt aynalar arasına erişen uzun kullanma mesafeleri için özellikle uygundur. Kullanma mesafesi, bıçak yüksekliğini aşıyorsa Y ekseninde dilimleme yapan bıçaklar kullanmak her zaman daha avantajlıdır.

 Çok-amaçlı tezgâhlarda Y ekseni dilimleme

Takım montajı genellikle ana ve alt ayna arasına yetişebilecek şekilde uzundur. Kesme kuvvetinin takım montajına ve tezgâh fener miline yönlendiği bu durumda kurulum bir bütün olarak X yönünde, Y eksenindeki yüke oranla zayıf kalır.

Takım uzunluğu normal olarak tezgâh dışındaki bir optik cihazda ölçülür. Takımın uzunluğu dilimleme sırasında takımın merkez yüksekliği olacaktır ve özellikle de merkeze dilimleme yaparken merkez yüksekliğinin doğru olması önemlidir.

Kesici kenarı görmek zor oluyorsa takımda ayrıca bir mastar düzlemi de mevcuttur. Düzlem şuradadır:

  • G tipi yuvada (3 mm (0,118 inç)) kesme kenarının 5±0,05 mm (0,197±0,002 inç) yukarısında
  • H tipi yuvada (4 mm (0,157 inç)) kesme kenarının 6±0,05 mm (0,236±0,002 inç) yukarısında

Bıçak standart bir adaptöre monte edildiğinde kesici kenar Y=0 üzerinde 7 mm (0,276 inç) konumundadır. Kesme hızının doğru olabilmesi için bu konum takım ofseti olarak telafi edilmelidir.

Bu bilgi takım üzerinde işaretlenmiştir.

 Tornalama merkezlerinde Y ekseni dilimleme

Takım montajı genellikle ana ve alt ayna arasına yetişebilecek şekilde uzundur ve aynaya yakın olarak dilimleme yapma olanağı sağlar. Kesme kuvvetinin takım montajına ve tarete yönlendiği bu durumda kurulum bir bütün olarak X yönünde, Y eksenindeki yüke oranla zayıf kalır.

Takım uzunluğu normal olarak tezgâh içindeki bir sensörle ölçülür. Takımın uzunluğu dilimleme sırasında takımın merkez yüksekliği olacaktır ve özellikle de merkeze dilimleme yaparken merkez yüksekliğinin doğru olması önemlidir.

Kesici kenarı görmek zor oluyorsa takımda ayrıca bir mastar düzlemi de mevcuttur. Düzlem şuradadır:

  • G tipi yuvada (3 mm (0,118 inç)) kesme kenarının 5±0,05 mm (0,197±0,002 inç) yukarısında
  • H tipi yuvada (4 mm (0,157 inç)) kesme kenarının 6±0,05 mm (0,236±0,002 inç) yukarısında

Bıçak standart bir adaptöre monte edildiğinde kesici kenar Y=0 üzerinde 7 mm (0,276 inç) konumundadır. Kesme hızının doğru olabilmesi için bu konum takım ofseti olarak telafi edilmelidir.

Bu bilgi takım üzerinde işaretlenmiştir.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler