Connect with us

Bakım-Onarım

Redüktör arızaları ve onarım süreçleri

Yayın Tarihi:

 

Redüktör Nedir?

 

Redüktör, bir dönme hareketinindevir – tork oranını dişlileryardımıyla değiştiren dişli sistemi. Vites kutularıyla birlikte dişli çarkdüzeneklerinin paralel dişli dizilerinin bir elemanıdır. Yapısal bakımdan redüktörler, gövde içine yerleştirilmiş dişli çarklar, miller, yataklar vb.gibi parçalardan oluşan sistemlerdir.

Redüktör arıza sebeplerinden en başındayapılacak iş için yanlış redüktör seçimidir. Redüktör seçimi yaparken çalışanbir sistemden örnek alınmalı ya da yapılacak işi anlatarak ona uygun redüktör seçimini uzman redüktör bayilerine bırakmalısınız.

SIKÇA GÖRÜLEN REDÜKTÖR ARIZALARI

1-  Motor hareketi verir fakat redüktör çıkışıhareket etmez

Bu ArızanınSebepleri;

 1. a)Dişli çarklarından bir veya birden fazlasının kırılması,
 2. b)Kama veya sıcak geçme sistemiyle diğerdişlilere hareket verildiği için kamanın kırılması ya da sıcak geçme olan dişlinin diğer dişlinin içerisinde boş olarak dönmesi,
 3. c)Dişlinin eksenel dönmesini sağlayan rulmanın kırılıp, dişlinin hareket verdiği diğer dişlinin ekseninden çıkması,
 4. d)Motor milinin redüktöre hareket verenkısmının kopması, ya da oradaki kamanın kırılması,
 5. e)Çıkış dişlisinin takıldığı çıkış milinin kopması

2- Redüktörün normalin dışında daha sesli olarak çalışması

Bu Arızanın Sebepleri;

 1. a)Redüktörün içindeki rulmanlardan birinin veya birkaçının bozulması. (Genelde yağsız kalan redüktörlerde görülür.)
 2. b)Redüktörün içindeki dişli çarklarından birinin veya birkaçının çalışan yüzeyinin aşınması. (Genelde yağsız kalan redüktörlerde görülür.)
 3. c)Redüktöre hareket veren motorun bakır sargısının kavruk olması,
 4. d)Redüktörün içindeki rulmanların takıldığı mil veya dişlilerin rulmanın ortasına takılan kısmının aşınıp rulmanın boşluklu olarak çalışması,
 5. e)Redüktörün yağsız çalışması,

3- Motorun redüktöre hareketi verememesi

 1. a)Motorun yanmış olması,
 2. b)Motora gelen kabloların elektriği motora iletmemesi

4- Redüktörün yağ eksiltmesi

 1. a)Redüktör yağ keçelerinin zamanla bozulmasından kaynaklanır,
 2. b)Redüktör gövdesinin çatlamış olması yağ sızdırmasına sebep olur
 3. c)Redüktör havalandırma tapasının (deliklitapa) redüktör montajı sırasında yanlış takılması

5-Etiketi kaybolan redüktörlerin çevrim oranının hesaplanması

 1. a)Helisel tip redüktörlerde;

Giriş milinin üzerindeki dişli en küçük dişlidir ve hız burada en yüksektir, çıkış milinin üzerindeki dişli ise en büyük dişlidir ve hız burada en düşük, tork en yüksektir. Giriş milinden itibaren dişlilere sırasıyla 1, 2, 3 ve 4 dişlileri dersek, z diş sayılarını vei de çevrim oranlarını göstermek üzere toplam çevrim oranını;

        

 Şeklinde gösterebiliriz.

Motor devrinin çevrim oranına bölünmesiyle de çıkış devrini bulabiliriz.Ayrıca aşamaların sayısı, giriş çıkış ile dönme hızlarının birbirine göre dönme yönlerini belirler. Aşama sayısının tek sayı olması durumunda giriş çıkış dönme yönleri ters, çift sayı olması durumunda aynıdır.

 1. b)Sonsuz vidalı redüktörlerde;

Bronz dişlinin diş sayısı sayılarak,sonsuz vidanın ağız sayısına bölünmesiyle bulunur.

6-Redüktör gövdesinin ya da redüktör motor bağlantı flanşınınkırılması; yeni gövde imalatı yapılarak dişli gruplarının bu gövdeye montajının yapılması, motor bağlantı flanşının imalatı yapılarak redüktör motor bağlantısı gerçekleştirilir.

 

Arızalı Redüktörlerin Onarım Süreçleri

1- Dişlisi kırılan redüktörlerin onarım süreci:

Dişli, kırılan numunenin kopyası olarak üretilir. Dişli imalatında kullandığımız malzeme semente çeliği (21nicr,17nicr,18nicr)yapılacak dişliye uygun ölçüde ham madde olarak alınır. Torna tezgahında kırılan dişlinin ölçülerinde (taşlama ölçüsü göz önünde bulundurarak) işlenir.

Sonra deliğinde ya da yüzeyinde kama yeri varsa freze veya planya tezgahında numuneye uygun olarak açılır. Dişli tezgahında (azdırma tezgahı) numuneye uygun modül kullanılarak profil ölçüsü hassas kumpas yada mikro metreyle ölçülerek numune ölçüsünde işlenir. Sonrasında Isıl işlem yani dişliye aşınmayı önlemek ve dayanıklılığı artırmak için gereken sertlik verilir. Son işlem olarak taşlama tezgahında numuneye uygun hassas ölçüsünde taşlandıktan sonra montaja hazır hale gelir. Montajı yapılacak redüktör gövdesinin kırılan dişli parçalarından tamamıyla temizlendiğinden emin olmak şarttır. Redüktör tamirinin en önemli maddesi kullanılan bütün parçaların temiz bir şekilde montaj yapılmasıdır.

2- Rulmanı bozulan redüktörlerin onarım süreci:

Kırılan veya bozulan rulmanın yeni sitemin edilerek montajının yapılamasıyla gerçekleşir. Burada önemli olan kırılan rulman parçalarının redüktörün içinden ve dişli çarklarının arasından temizlendiğinden emin olmaktır.

3- Redüktör giriş(motor mili) ya da çıkış mili kırılan redüktörlerin onarım süreci:

Çıkış mili: Redüktörün kullanıldığı yere ve milin maruz kaldığı yüke göre imalat çeliği(1040-1050) kullanılarak numuneye uygun ölçüde torna tezgahında işlenir. Numunedeki kamayeri ölçüsünde kama yeri açılarak montaja hazır hale gelir.

Giriş mili (motor mili): Motor mili rotordan pres tezgahı kullanılarak sökülür. İmalat çeliği(1040-1050) kullanılarak sadece rotorun içerisine giren kısım hassas ölçüsünde olacak şekilde işlenir. Pres tezgahında gerekli sıkılık verilerek rotoratakılır. Tekrar torna tezgahında numuneye göre hassas ölçüsünde işlenerek montaja hazır hale gelir. Redüktöre hareket veren dişlinin motor miline takılmasıyla montaj gerçekleştirilir.

4-Yağ eksilten redüktörlerin onarın süreci:

Esnekliğini kaybeden ya da çevre vekullanım şartlarından dolayı bozulan yağ keçelerinin yenisiyle değiştirilmesiyle gerçekleştirilir. Redüktör gövdesindeki çatlak veya kırıktandolayı yağ sızdıran redüktörlerde gövdede kullanılan malzeme cinsine görekaynak yapılmasıyla giderilir. Kaynak mümkün olmayan redüktör gövdeleri yenisiyle değiştirilir. Havalandırma tapasından yağ eksilten redüktörlerin montaj yerinde havalandırma tapası yeri değiştirilerek yağ eksiltmesi engellenir.

“Ostim redüktör olarak, tamir gerektiren arızalı şanzıman ve redüktörlerin; yıpranmış ve hasargörmüş gövdelerini, dişli ve millerin değişimini, imalatını, taşlamasını,onarım işlerini, orjinaline uygun olarak yapabilmekte ve üretiminde enkaliteli parçaları kullanmaktayız.

Amacımız; müşterilerimizin redüktörve şanzıman tamiri ihtiyaçları için hızlı ve ekonomik çözümler üretip,kaliteli hizmet sağlayarak müşterilerimizin zaman ve para kaybını azaltmaktır.”

 

Yazan:

AHMET LÜTFÜ OSMA

OSTİM REDÜKTÖR – GENEL MÜDÜR

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Bakım-Onarım

Hidroser beş yeni HOSE DOCTOR aracıyla Türkiye yollarında

Yayın Tarihi:

Hareket ve kontrol teknolojilerinde dünya lideri Parker Hannifin, Hidroser’in dünya genelindeki 1100’den fazla HOSE DOCTOR® gezici hortum değiştirme aracına Türkiye’de beş yenisini eklendiğini duyurdu. Hidroser’in İzmir, İzmit ve Adana’da hizmet verdiği ParkerStore’larını ve bağımsız olarak İstanbul’daki genel merkezlerini destekleyecek olan bu HOSE DOCTOR® araçları, Türkiye’deki HOSE DOCTOR® sayısını yediye ulaştırdı.

Parker, HOSE DOCTOR® gezici hortum değiştirme aracı konseptini, çeşitli sektörlerdeki müşterilerinin tesislerine kadar giderek, Parker standartlarına göre preslenmiş hortumlar ile anında ve yerinde hortum değişimi sağlayan bir acil bakım aracı olarak geliştirdi. HOSE DOCTOR®, arıza kaynaklı duruşları minimuma indirerek müşterilerinin zaman ve maliyetten tasarruf etmesini sağlar. Özellikle İngiltere’deki Parker distribütörleri tarafından yoğun talep gören HOSE DOCTOR® gezici hortum değişimi aracının, ParkerStore’ları mevcut ve yeni müşteriler ve geçen sene hortum satışlarında %18 oranında artış sağlaması ile desteklediği gözleniyor.

1991 yılında kurulan, Parker Türkiye’nin Premier Hidrolik Distribütörü ve İstanbul’un köklü firmaları arasında yer alan Hidroser, 26 yılı aşkın bir süredir müşteri odaklı bakış açısı ile, hidrolik ürün ve sistem çözümleri sunmanın yanı sıra, hidrolik ürünler ve sistemler konusunda yıllar içinde biriktirdikleri bilgi ve tecrübelerini sektördeki iş ortaklarına aktarmaya ve destek vermeye devam etmektedir. 2007 senesinde Parker Türkiye’nin kuruluşu ile başlayan iş birliği sayesinde Hidroser, Parker Premier Hidrolik Distribütörü olmuş ve müşterilerine hidrolik güç ünitesi, hidrolik bloklar, komple hidrolik sistem çözümleri ve Parker’ın geniş ürün yelpazesini sunmaya devam etmiştir. Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan altı ParkerStore’u, montajlı hortum atölyeleri ve HOSE DOCTOR® gezici hortum değiştirme araçları sayesinde Hidroser, müşterilerine ve iş ortaklarına yerel katma değerli hizmetler sunmaya devam etmektedir.

Devamını Oku

Bakım-Onarım

Bosch Rexroth’tan ‘dev köstebekler’e servis hizmeti

Yayın Tarihi:

Bosch Rexroth’un yetkilendirilmiş uzmanları, ‘dev köstebek’ olarak adlandırılan ve çeşitli toprak veya kaya tabakalarında dairesel kesit çizerek kazmaya yarayan Tünel Sondaj Makineleri’ne servis hizmeti veriyor.

Madencilik ve inşaat sektöründe yeraltı yapılarının önemi, teknolojik gelişmelere paralel olarak gün geçtikçe artıyor. Özellikle yerleşim merkezleri ve büyük şehirlerde elektrik, su, kanalizasyon, telefon, doğalgaz ve metro tünelleri gibi yapıların açılması sırasında, çevreye ve yer üstünde yapılara zarar vermemesi için kullanılacak kazı yönteminin seçimi son derece önem taşıyor.

Bu noktada, çeşitli toprak veya kaya tabakalarını dairesel kesit çizerek kazmaya yarayan Tünel Sondaj Makineleri (Tunel Boring Machine- TBM) ideal çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Dev köstebek olarak da adlandırılan bu makinelerle genellikle çapı 1 metreden büyük tüneller veya kanallar sondajlama, delme ve patlatma yöntemlerine göre çok daha hızlı yapılabiliyor. Sert kayalardan kumlara kadar her türlü maddeye sondaj yapabilen bu makineler, kurulumu ve taşıma maliyeti yüksek olmalarına rağmen günümüz tünellerinde yoğun olarak tercih ediliyor.

Hidrolik olarak tahrik edilen TBM’lerde kesici döner kafa, kazılan toprağın tahliyesini sağlayan konveyör sistemi, makinenin toprak içerisinde ilerlemesini sağlayan itme silindirleri ve bütün yardımcı hareketler dünyadaki lider TBM üreticileri tarafından, operasyonlarının güvenliği ve verimliliğini sağlamak için Bosch Rexroth tahrik ve kontrol teknolojilerini kullanarak çalışıyor. TBM’ler için iklim ve çalışma ortamı nasıl olursa olsun fonksiyonların sorunsuz çalışması önem taşıyor. Bu makinelerin uzun ömürlü olması ve tünel açma esnasında plansız beklemeler yaşatmaması, köstebeğin kalbini oluşturan hidrolik ekipmanların düzenli olarak kontrol edilmesine ve yapılan bakımlarının konusunda tecrübeli mühendisler tarafından yapılmasına bağlı bulunuyor.

Türkiye’de yüksek kaliteli orijinal ürünler kullanılarak, yetkilendirilmiş Bosch Rexroth Servis Departmanı tarafından yapılan tamir ve bakımlar, Bosch Rexroth garantisi altında bulunuyor. Siz işinize odaklanırken Bosch Rexroth’un uzman mühendisleri, son teknolojilerle sistemin verimliliğini artıracak düzenli kontrolleri gerçekleştiriyor.
Bosch Rexroth’un farklı alanlarda dikkat çeken teknoloji ve çözümleri şöyle:

Sürücüsüz inşaat araçları
Tamamen sürücüsüz şekilde dolaşabilen inşaat araçları akla bilim kurgu filmlerini getiriyor. Finlandiya’ya bulunan Tampere Teknoloji Üniversitesi’nde, bu hayal gerçeğe dönüştürüldü bile. Tam otomatik tekerlekli yükleyici, hareketlerini bu amaç için özel olarak üretilmiş bir test şeridi etrafında yapıyor. Bu araçta bulunan hidroliklerin ve elektroniklerin çoğu Rexroth bileşenlerinden oluşuyor. Bilim insanları bu test şeridi üzerinde aracın farklı yol koşullarındaki davranışlarını incelerken, bir yandan da emisyonlarını ölçüyor.

Her gel-git seviyesine uygun köprü
İş çıkış saati geldi mi neredeyse 6.000 araç Dubai Koyu’nda dubalar üzerinde yüzen bir köprüden geçiyor. Trafiğin köprü üzerinden her zaman güvenli bir şekilde akmasını sağlamak için, Rexroth tarafından üretilen elektronik kontrollü hidrolik gelgitsel denkleştirme sistemi, su seviyesine uyum sağlanması amacıyla giriş rampalarını yükseltip alçaltıyor. Şehri, çevresindeki bölgelere bağlayan toplamda 22 metre genişliğe ve 365 metre uzunluğa sahip altı şeritli yol, Dubai Koyu’nun üzerinden geçiyor. Özelliklede en yoğun saatlerde, bu köprü şehrin içindeki ve çevresindeki trafiği rahatlatıyor. Birkaç yıl sonra bu yüzen geçici konseptin yerine daha büyük, kalıcı bir köprü yerleştirilmesi planlanıyor.

Bosch Rexroth yana yatırma teknolojisiyle hızlı ve güvenli yolculuk
Tampere Üniversitesi ve Bosch Rexroth tarafından geliştirilen dijital hidrolik yana yatırma teknolojisi, Finlandiya’daki hızlı trenlerin gelecekte virajlı yolları daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde kat edebilmesini sağlayacak. Eğme manevraları dijital olarak kontrol edilecek ve komponentlerin işlevsel güvenirlikleri de otomatik olarak izlenecek. Sistem, 18 Pendolino hızlı trenlerin operasyonel güvenilirliğini ve enerji tüketimini de optimize ediyor. Yazılım tabanlı durum izleme sistemi sayesinde, komponentler erken bir zamanda yenileriyle değiştiriliyor ve trenlerin gerçek trafikteki güvenliği ve konforu artıyor.

Konteynerleri hareket ettirmek adeta çocuk oyuncağı
Terex Port Solutions tarafından üretilen Terex® Gottwald otomatik güdümlü araçlara yönelik hassas hidrolik direksiyon sistemi için, Rexroth tarafından geliştirilen ölçeklenebilir ve programlanabilir HNC100-3x eksenel kontrolü tercih edildi. Konteynerleri liman çevresinde hareket ettirerek 70 tona kadar olan yükleri rıhtım ve depolama alanları arasında tamamen sürücüsüz bir şekilde taşıyan araçlarda akslar belirtilen dönüş açısını yanılmaksızın tahmin ederken, merkezi PLC ile kurulan iletişim de hızlı ve hatasız şekilde gerçekleşiyor.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler