Connect with us

Redüktörler

REMAS, çimento sektörüne de çözümler sunuyor

Yayın Tarihi:

50 yıl önce İstanbul-Kartal’da redüktör imalatına başlayan ve 1996 yılında Tuzla-Tepeören Sanayi Bölgesi’nde 65.000 metrekare arazi üzerinde 10.000 metrekare kapalı alana sahip modern fabrikasına taşınan REMAS, yeni yatırımları ile 2016 yılından beri 20.000 metrekare kapalı alanda en modern ve teknolojik tezgâhlarla üretimine devam ediyor.

Pazarda paralel milli ve ayna mahrutili redüktörler, kaplinler, muhtelif güç aktarma ekipmanları ve her türlü dişli ile komple tahrik ünitelerin üretimiyle yer aldıklarını bildiren REMAS Redüktör ve Makina Sanayi AŞ Pazarlama Müdürü Aydın Tuncel, ayrıca temsilcisi oldukları Ortlinghaus, Transfluid, Mav ve Esco firmalarının lamelli kavrama, hidrolik kaplin, elastik ve dişli kaplin, sıkma bileziği, eldro açıcılı fren grupları gibi ürünlerini Türkiye pazarına sunduklarını söyledi.
120 uzman personelin çalıştığı fabrikalarında makine parkının büyük ölçüde yenilendiğini ve son teknoloji CNC tornalar, işleme merkezleri, azdırma, borwerk ve dişli profil taşlama tezgâhları ile takviye edildiğini hatırlatan Tuncel, “Diş profili taşlama kabiliyeti 1.200 mm çap 30 modüle yükseltilmiştir. 2011 yılında devreye alınan Liebherr marka CNC diş açma tezgâhı ile 7.000 mm çapa kadar dişliler yüksek kalitede imal edilmeye başlanmıştır. Isıl işlem de kendi bünyemizde yapılmaktadır” dedi. “Kalitenin ön planda tutulduğu şirketimizde, yüzde 100 kontrolün sağlanması esas alınmış ve bu amaçla kalite güvence servisi, kalibrasyon laboratuvarı ölçü kontrol cihazlarıyla donatılmıştır” diyen Tuncel, ayrıca CNC dişli profil kontrol tezgâhı ile üretimde hassasiyet ve denetimin en üst seviyeye çıkarıldığını vurguladı.

“Ağır tip ekipmanların imalatını da yapıyoruz”

REMAS’ın üretim programında 1986 yılından beri yaş ve kuru sistem bilyalı değirmenler ile muhtelif tip seramik makineleri imalatının da bulunduğunu aktaran Aydın Tuncel, “REMAS, gelişen ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla tezgâh parkına ağır tip plan punta torna tezgâhı, döner tablalı bohrwerk, sac kıvırma tezgâhları ile sabit kolonlu tozaltı kaynak makinesi ilave etmiştir. Devam eden tezgâh yatırımları ile çimento, şeker, enerji ve petrokimya gibi sanayi kuruluşlarının ihtiyacı olan ağır tip ekipmanların da imalatı yapılabilir hale gelmiştir. Gerek sac kıvırma (80×3.000 mm) ve gerekse hassas tornalama (Ø 5.000×17.000 mm, CNC tezgâh) kapasitesiyle Türkiye’nin en güçlü tezgâh parklarından birine sahip bu tesiste çimento sanayisi için döner fırın, çimento değirmeni, şeker sanayi için kule tip difüzör, haşlama teknesi, vakum, tephir, kurutma fırınları, petrokimya tesisleri için; basınçlı kap, dram, eşanjör gibi büyük boyutlu makine ve ekipmanların imalatı mümkün olmaktadır. Ayrıca gaz ve buhar türbin rotorlarının (80 tona kadar) hassas olarak işlenebildiği Türkiye’deki tek torna tezgâhına sahip olmanın gururunu taşımaktayız” açıklamasında bulundu.

Üretimin yüzde 50’si ihracat

Şirket olarak üretimlerinin yüzde 50’sinden fazlasını ihraç ettiklerini söyleyen Tuncel, bugüne kadar İngiltere, Almanya, İtalya, Polonya, Yunanistan, Arnavutluk, Kosova ve İran başta olmak üzere Mısır, Tunus, Cezayir, Lübnan, Güney Kore, Malezya, Japonya, Güney Afrika, Avustralya, Rusya, Suudi Arabistan, Kuveyt, Etiyopya ve Irak gibi ülkelere ürünlerini gönderdiklerini, servis ve tesis devreye alma hizmetleri verdiklerini belirtti.

Sektörle ilişkiler

Ülkemizdeki büyük sanayi tesisleriyle uzun yıllardır süregelen iyi iş ilişkilerini her geçen gün geliştirmekte olan REMAS, özellikle elevatör tahrik grupları, çelik bant, paletli götürücü, lastik bantlı konveyör redüktörleri, değirmen redüktör dişlileri ile her türlü dişli, özel redüktör imalatı, hidrolik, elastik kaplinleriyle sektöre hizmet vermekte. Gerek satış gerekse de satış sonrası hizmetlerde, yüksek kalite, uygun fiyat, hızlı servis, uygun fiyatlı yedek parça politikaları ile fabrikaların sıkıntılı süreçlerinde her an çözüm ortağı olan REMAS, yoğun yurtdışı rekabetin yaşandığı pazarda gerek üst yönetim ve yatırım müdürlerince ve gerekse de işin yükünü çeken bakım müdürlerinden en alt kadrodaki teknisyene kadar tercih edilen bir firma olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Redüktör imalatında, kullanılan malzemenin en önemli unsurlardan biri olduğunun bilincinde olan REMAS, dişli imalatında Almanya’dan ithal dövme EN18CrNiMo7-6 sementasyon çelikleri kullanmakta ve ısıl işlem/sertleştirme operasyonu dahil talaşlı imalatın tüm safhalarını kendi fabrikasında gerçekleştirmektedir. Standart seride 800kNm’ye kadar redüktörlerin tamamında diş profili taşlama operasyonu yapılmaktadır. Bu sayede enerji verimliliğinin ön planda olduğu günümüzde yüksek verimli redüktörleri piyasaya sunmaktadır. REMAS, özellikle son yıllarda üretmeye başladığı monoblok elevatör redüktörleri ile compackt gövdede yüksek momentler ve uzun ömürlü işletme imkânları gerçekleşmiştir.

Ayrıca, tezgâh parkında bulunan Çap 7000 mm’lik CNC azdırma tezgâhı, Çap 8000 mm’lik dik torna, Çap 5000×17000 mm’lik yatay torna, bükme tezgâhları, kaynak makineleri ile özellikle seramik ve maden sektörüne değirmen, karıştırıcı ve kurutucu gibi özel makine/ekipmanlar imal eden REMAS, çimento sektörü ile örtüşen ekipmanlar da imal etmektedir ve şu an bir çimento fabrikası için 30 modül 206 diş fener dişli ile 2 adet 31 diş pinyonu imalat programına almıştır.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Redüktörler

Türkiye’de ilk, 240.000 Nm ağır endüstriyel tip redüktörler

Yayın Tarihi:

Yılmaz Redüktör, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 240.000 Nm tork seviyesinde kompakt yapıya sahip ağır endüstriyel yatık tip redüktörü ürün grubuna ekledi.

Yılmaz Redüktör tarafından üretilip tüm testleri tamamlanan 2 adet HK1824 redüktör, yurtdışında devreye alınacak olan 170 ton kapasiteye sahip vinçlerin kaldırma gruplarında kullanılmak üzere vinç firmasına teslim edildi. Redüktörler motor akupleflanşlı, eldro fren bağlantısı için giriş mili karşısından mil çıkışı ve iki tambur montajına imkân verecek şekilde çift çıkış milli olarak üretilmiştir. Redüktörlerin gövde dökümleri sfero malzemeden, Çerkezköy’deki Mes Elektromekanik Döküm fabrikasında yapılmıştır.

HK1824 redüktörler H Serisi ürün grubuna ait yatık tip ağır hizmet redüktörleridir. H Serisi redüktörler H03’den H22’e 20 farklı gövde büyüklüğünde 470.000 Nm tork seviyesine kadar üretilebilmektedir. Devir ihtiyacına göre standart üretim içerisinde 2 kademeden 4 kademeye kadar ürün tercihi yapılabilmektedir. Daha düşük devir ihtiyaçları ise giriş miline akuple edilen ilave redüktörle sağlanabilmektedir.

 

HK1824.24R-M1/A31 redüktör

H Serisi redüktörlerin tasarım aşamasında ileri seviye yazılımlar kullanılarak gerçek çalışma şartları için dişli basma yüzeyleri ve yüzey basınç değerleri simule edilmektedir. Optimum değerleri elde etmek için gerekli olan dişli modifikasyonları hesaplanarak her bir dişli çifti için dişli taşlama prosesi aşamasında modifikasyonlar uygulanmaktadır. Bu sayede gerçek çalışma şartlarında yüksek performans elde edilmektedir.

H Serisi Gövde Büyüklüğü-Nominal Tork Grafiği

Kompakt gövde yapısı sayesinde birim hacimde yüksek tork taşıma özelliğine sahip H Serisi redüktörler montaj pozisyonu ve çalışma koşullarına bağlı olarak çeşitli yağlama ve soğutma opsiyonlarıyla beraber verilebilmektedir.

Devamını Oku

Redüktörler

NORD DRIVESYSTEMS’in çimento sanayii için tahrik çözümleri

Yayın Tarihi:

Çimento bazlı ürünler günümüz sağlam binalarının yapıtaşlarından birini oluşturur. Çimento üretimi, her kademesinde önemli miktarda enerjiye ihtiyaç duyulan, üretim kademelerinde dökme malzemenin çok sayıda, uzun ya da kısa mesafelere taşınmasını da içeren, karmaşık bir prosestir. Bu nedenle, çimento üretiminde zorlu ortam şartlarına dayanıklı ve özellikle enerji verimliliği yüksek tahrik gruplarına ihtiyaç duyulur.

NORD DRIVESYSTEMS 52 yılı aşkın süredir, tüm endüstriyel sektörlere hizmet vermektedir. Şirket, çimento üreticilerine tek elden geniş bir ürün yelpazesi (endüstriyel tip [ağır hizmet tipi] redüktörler, redüktörler, motorlu redüktörler, elektrik motorları ve frekans invertörleri) sunmaktadır.

Bu noktada, NORD Türkiye, özellikle 2015 yılından beri gerçekleştirmeye devam ettiği ve en son olarak 2018 yılına sayılı günler kala, çözüm ortağı olma noktasında görev ve sorumluluğunu üstlendiği, önemli miktarı Türkiye’de olmak üzere, Türk çimento üreticilerinin yurtdışındaki yeni çimento fabrikası, öğütme tesisi, fabrika modernizasyon ve kapasite artırımı gibi yatırımlarının konveyör ve elevatör tahrik gruplarında ürün tedarik etti.

Maxxdrive (endüstriyel tip/ağır hizmet tipi) redüktörler

NORD DRIVESYSTEMS MaxxDrive (endüstriyel tip/ağır hizmet tipi redüktörleri) 15.000 Nm ile 282.000 Nm arasında tork değerlerini sağlayan 11 adet monoblok (UNICASE) gövdeye sahiptir. Her bir redüktör büyüklüğü için tek bir standart gövde mevcuttur ve bu gövde tüm tahvil oranlarını kapsamaktadır. Modüler konsept sayesinde, tahrik çözümü için gerekli olan redüktörün özellikleri, kolayca ve hızlı bir şekilde konfigüre edilebilir. İstek doğrultusunda NORD komple tahrik sistemlerini (şase üzerinde motor, hidrolik kaplin, eldro fren, redüktör, yardımcı tahrik gibi) hazır montajlı şekilde müşterilerine sunmaktadır. En büyük gövdeli endüstriyel redüktör bile NORD’un monoblok (UNICASE) konsepti dahilinde imal edilmekte; tüm rulman yatakları ve sızdırmazlık yüzeyleri tek kademeli yüksek teknolojiye sahip CNC tezgâhlarda işlenmektedirler. Bu bağlamda, çok yüksek torklarda bile yüksek güvenilirlikte ve sızdırmazlık, yük aksiyel ve radyal yük dayanımına sahip rulman, sessiz çalışma, düşük bakım maliyeti ve fevkalade uzun hizmet ömrüne sahip olma gibi avantajlar NORD DRIVESYSTEMS endüstriyel redüktörlerince sağlanmaktadır.

Uygulama örneği: Marti Technik, İsviçre

Ağır hizmet tipi konveyör için endüstriyel redüktör üniteleri

İsviçre’nin en büyük hidroelektrik yatırımı olan “Linthal 2015” kapasite artışı projesi neticesinde, elektrik santralinin üretim kapasitesi 480 MW’den 1,480 MW’ye artırılmaktadır. Bu büyük proje, yeraltı inşaatı işlerinde müşterilerine terzi usulü çözümler sunan Marti Technik tarafından gerçekleştirilmekte ve bu çerçevede, kullanılacak önemli tahrik gruplarını NORD DRIVESYSTEMS sağlamaktadır.

Proje kapsamında, dağın yaklaşık 600 m içerisindeki 2 geniş galeriden günde 800 m3 ve toplamda ise yaklaşık 2,445,000 m3 kaya çıkarılmıştır. Bu işlemler için, 180 metrelik yükseklik farkı ve 45 derece gibi yüksek bir eğimle, yaklaşık 260 metrelik mesafeye, her biri saatte 500 ton kapasiteye sahip, 2 adet “S-Konveyör” kullanılmıştır ve bu konveyörler NORD DRIVESYSTEMS endüstriyel redüktörleri ile tahrik edilmişlerdir. Bu operasyondaki ilk konveyör sistemi, fren kontrollü bir NORD endüstriyel redüktörü ünitesince tahrik edilerek, iri malzemeleri aşağı seviyedeki bir kırma tesisine taşımakta ve eş zamanlı olarak elektrik üretimi yapmaktadır. İkinci konveyör ise, kırılan malzemeleri, daha sonra dolgu malzemesi olarak ya da betonda aggrega olarak kullanılmak amacıyla stoklanmasını sağlayacak, yukarı seviyede olan aggrega tesisine taşıyacaktır. Her iki konveyör sistemi, ortak kullanımlı mil üzerinden, her biri 250 kW güce sahip NORD endüstriyel redüktörlerince tahrik edilmekte ve 2,2 m/s’lik bant hızına ulaşılmaktadır.

Bakım Müdürü Ernst Kuster, NORD’un kendilerine sunduğu ürünler ve hizmet vasıtasıyla çok iyi bir maliyet/fayda oranına sahip olduklarını, mükemmel öneri ve destek sağlandığının altını çizerek, tüm taleplerinin yerine getirildiğini ve dolayısıyla NORD’dan çok memnun olduklarını belirtmiştir.

Türkiye’nin yanı sıra Afrika’dan Avrupa’ya çok çeşitli uygulama örnekleri:

Ağır hizmet tipi konveyör, elevatör ve döner fırınlar ve soğutma için Maxxdrive (ağır hizmet tipi/endüstriyel tip) redüktörler

 

Türkiye’nin önemli çimento üreticilerinden bir tanesinin Afrika ve Batı Avrupa’daki yeni çimento öğütme tesislerinde yer alan elevatörlerinde komple elevatör tahrik grubu kapsamında (swing base şase, motor, hidrolik kaplin ve MAxxdrive [endüstriyel tip] redüktör) NORD DRIVESYSTEMS’in çözümleri görevini başarıyla yerine getirmektedir.

Türkiye’de 2018 yılı başında devreye alınacak olan bir başka sektör üyesi üreticinin, yeni bir tesisinde döner fırın ve soğutma ünitelerinin NORD DRIVESYSTEMS’in komple tahrik üniteleri yer alacaktır. Bu tesisteki döner fırın ünitesinde 160 kW motor gücündeki, döner soğutma ünitesinde ise 90 kW motor gücündeki komple tahrik grubunun görev yapacak olması da NORD Türkiye için önemli bir ilk olacaktır.

 

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler