Connect with us

Endüstriyel Donanım ve Makine Parçaları

Vidalı millere geçiş yapmak yılda 266.000 euro tasarruf sağlıyor

Yayın Tarihi:

-

NSK, şirketin AIP katma değer programı çerçevesinde, bir otomotiv parçaları imalatçısına işleme merkezlerindeki tahrik sistemlerinin optimize edilmesi için yardımda bulunarak, altı kat daha uzun servis ömrü ve yıllık yaklaşık 266.000 euro tasarruf fırsatı yarattı.

Yüksek sıcaklıklar, soğutucular, yüksek kuvvetler ve yüksek hassasiyet:

tezgâhlardaki vidalı millerde beklentiler çok yüksektir.

 

İspanya´da global piyasaya otomotiv fren sistemleri üreten bir fabrikada, yaklaşık 117 vidalı mil, çok sayıda CNC işleme merkezindeki lineer harekete ve tezgâh tabla değiştiricisinin konumlandırmasına olanak sağlamaktadır. Ancak, zorlayıcı gereksinimlerden ve zorlu çevre koşullarından dolayı vidalı millerin ortalama servis ömrü sadece altı aydır. Sonuç olarak, plansız duruş süreleri büyük miktarda ek maliyetlere sebep olmaktaydı.

Tedarikçi, duruş sürelerinin sıklığını düşürmek için NSK´nın uzman görüşüne başvurdu. Bu gibi durumlarda NSK, müşterilerine başarısı kanıtlanmış AIP programı çerçevesinde destek sunmaktadır. Şirket uzmanlarından oluşan bir grup, üç tane arızalı lineer tahrikteki yuvarlanma yollarını ve yağlama şartlarını araştırarak arızanın sebeplerini belirledi. Sonuç olarak, yüksek yüklerin, penetre eden kesme sıvılarının ve yüksek ortam sıcaklıklarının kısa çalışma ömrüne sebep olduğu ortaya çıktı.

Bu sorunları gidermek için NSK, özellikle yüksek hız ve yükler için geliştirilen vidalı millerin kullanımını önerdi. Bu ürün çeşidinde, tamamen uygulamaya uygun olarak hazırlanan, müşteriye özel somun kullanılmaktadır ve yalnızca vidalı millerde değil, tüm güç aktarma mekanizmasında eksenel rijidite sağlayarak makine hassasiyetini artırmaktadır. Ayrıca, ön yük birkaç bilya üzerine yayıldığı için, servis ömrü de büyük oranda artırılmıştır.

NSK´nın önerdiği üzere, vidalı miller şirketin tescilli, yüksek performanslı keçeleri X1 ile donatılmıştır. Bu keçeler herhangi bir kesme sıvısının lineer sistemden geçmesini ve vidalı mil yağlayıcılarının işleme merkezinin kesme sıvısını veya soğutucusunu kirletmesini engellemektedir. X1 keçeleri ayrıca olağanüstü gres tutma özelliklerine sahiptir.

Zorlu işletme koşullarında, vidalı millerin optimal yağlanması K1 yağlama ünitesi kullanılarak sağlanmakta, böylece yağın kullanım ömrü büyük oranda uzatılarak, bakım maliyetlerinin düşmesine bir kez daha katkıda bulunulmaktadır.

Deneme esasına dayanarak, iki yeni NSK vidalı mili İspanya´daki işleme merkezlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Sonuç olarak vidalı mil ömrü altı kat uzatılarak başarılı bir sonuç elde edilmiştir. Ayrıca, kurulumdan bu yana herhangi bir arıza meydana gelmemiştir.

Otomotiv tedarikçisi artık daha düşük yedek parça maliyetinden ve hepsinden önemlisi üretimdeki duruş zamanlarındaki kayda değer azalmadan faydalanabilir. Yıllık maliyet tasarrufu yaklaşık 266.000 euro olarak gerçekleşmiştir.

 

NSK´nın X1 yüksek performanslı keçeleri, kirin vidalı millerden geçişini

kusursuz bir şekilde önlemektedir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com