Connect with us

Yazılım

Güç aktarım sistemlerinin komple geliştirilmesi için bilgisayar destekli mühendislik (CAE) yazılımı Masta Suite,

Yayın Tarihi:

-

Aktarma organları sektörünün dinamik ve talepkar yapısı, otomotivde kullanılan motor teknolojisine yansımakta ve geliştirmektedir. Pazarda bir yandan, son 25 yılda ortalama bir motorun gücü neredeyse üç katına çıkarken, diğer yandan da daha verimli ve çevre dostu araç talebi artmaktadır. Bu büyüyen koşullarla birlikte aktarım ve sürüş sistemleri ile ilgili mühendislerin dünya çapındaki geliştirmelerin ve yeniliklerin adapte edilmesi konularında mesai harcamaları kaçınılmaz olmuştur. Araç tasarımlarında tork ve beygir gücü artıkça, transmisyon sistemleri tasarımlarında verimlilik, dayanıklılık ve sürüş deneyimi sıklıkla güncellenmesi gereken unsurlar olmaktadır.

Geleneksel olarak, bu unsurlara dayalı geliştirilen sistemlerin anlaşılabilmesi için, prototipler üretilmeli, denenmeli ve bozulma noktaları anlaşılmalıdır. Bu yalnızca sonuçların küçük bir kısmını ortaya çıkarır. Daha geniş kapsamda yapılacak analizler ise planlanan çalışma ömrü göz önünde bulundurulduğunda, önemli miktarda zaman ayrılması ve harcama yapılması sonucunu doğurmaktadır.

Günümüzde CAE yazılımları, mühendislere kısa sürede tasarımlarda birden fazla iterasyon yaparak elde edilecek çıktılar ile ilgili gerçekçi sonuçlar sağlamaktadır. Transmisyon sitemleri alanındaki yenilikler ağırlıklı olarak bu sanal ortamda tasarım, analiz ve simülasyon yapılmasına dayanmaktadır.  Öte yandan sektör, gerçek hayat ve sanal sonuçlar arasında çıkan doğrulukla ilgili farklılıkların nasıl giderileceği konusunda da büyük bir gayret içerisindedir.

MASTA Suite

Bu farklılıklar diğer CAE yazılımları göz önüne alındığında MASTA Suite ile daha hızlı ve belirgin olarak kapatılabilmektedir.  Masta Suite SMT’nin (Smart Manufacturing Technology Ltd.) geliştirdiği bir CEA yazılımıdır. SMT dünya çapında aktarma organları sektörünün önemli ve büyük bir kısmına, maliyet düşürülmesi ve sürüş sistemleri ile ilgili yeniliklerinde çözüm sağlayan bir mühendislik firmasıdır. İngiltere, Nottingham merkezli olan SMT firması seçkin bir grup mühendis ile yola çıkıp, son 10 yılda etkileyici bir şekilde büyüyerek uluslararası güvenilirlikte uzman bir kadroya sahip olmuştur.

CAE yazılımının belirli kriterleri karşılaması ve aşması gerekir. Şöyle ki:  Analizler doğru sonucu yansıtmakta mıdır? Kullanıcılar rahatlıkla istediklerini gerçekleştirebilmekte midir? Mevcut proseslerime uygun mudur? MASTA’yı oluşturan mühendislerin vazgeçilmez önceliği güvenilir bir program yaratmak olmuştur.  MASTA kullanıcı dostu arayüzü ve verimli kullanım akışı ile diğer yazılımlarla karşılaştırıldığında, mümkün olan en kısa sürede, tamamen yeni başlamış acemi kullanıcıdan tecrübeli bir kullanıcıya kadar herkesin tasarımlarını rahatlıkla geliştirip, çeşitli iterasyonlarla test edebilir. Ayrıca iki boyutlu CAD import ve üç boyutlu model export dönüşümleri ile hızlı bir şekilde mevcut tasarımlar CAD ortamında güncellenebilmektedir.
Yaratıcılık ve Keşif

Yeniliklerin kilit faktörü denemek ve keşfetmektir.  MASTA, sanal ortamda çabucak ve alternatifli olarak transmisyon düzenlerini, bileşen parametrelerini ve kullanılacak malzemelerin değiştirilmesi sonucundaki etkileşimlerin rahatlıkla anlaşılmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla mühendisler MASTA kullanarak tasarımlarını oluştururken zaman kaybetmeden fikirlerine odaklanabilmekte ve yaratıcılıklarını geliştirerek mesleki tecrübelerini artırabilmektedir.

Üretim Aşaması

Hiç şüphe yok ki, transmisyon sistemlerinin geliştirilmesindeki kilit faktör her bir dişlinin uygun üretim prosesine tabi tutularak üretilmesidir. Dolayısıyla bu aşamalarda makinaların kabiliyetleri ve kalibrasyonları tartışılması gereken önemli konular olarak ortaya çıkmaktadır. MASTA bu konuya çözüm getirmek adına,  dişliler için tasarım aşmasında üretim metoduna uygun olarak (azdırma, felow, tıraşlama, taşlama vb.) kesici takımları oluşturabilmesine, elde edilecek sonuçları imalat simülasyonlarını gerçekleştirmek suretiyle önceden ortaya koymasına ve risklerin azaltılmasına yönelik çalışmaların yapılmasını sağlamaktadır.

Bunların yanında, konik ve hipoid dişlilerin imalatı için SMT, Gleason ile benzersiz bir iş birliğine girmiştir. Gleason CAGETM yazılımı ile kurulun link sayesinde MASTA’da tasarlanmış olan komple transmisyon sisteminin yaratacağı etkilerde değerlendirilerek yük altında diş yanağındaki temas izleri optimize edilebilmekte ve ilgili makineye CNC kodu direk olarak gönderilebilmektedir.

Kullanıcı İsteğine Göre Konfigürasyon

Tasarım ve analiz programlarında çoğunlukla kullanıcılar yazılımın yapısı gereği, ilgilendikleri çıktıları programların sunduğu detaylı raporlar arasında aramak zorunda kalmaktadırlar. MASTA, kullanıcılarının ilgilendiği çıktıları istediği gibi düzenlemesine olanak sağlamaktadır. Bu sadece kullanıcı ile MASTA arasında bir alışkanlık yaratmakla kalmayıp proje çalışmalarında zaman kazanılması sağlamaktadır.

DRIVA Serisi

Güç aktarma sistemlerinde, çalışma döngüsü sonucu ortaya çıkan dinamik ve geçici etkenler tüm sistemin dayanıklılığını etkilemektedir. Genellikle mühendisler dinamik yüklerin sistem üzerindeki olumsuz etkileri bertaraf edebilmek için dişlileri, rulmanları ve şaftları aşırı emniyetli olarak tasarlamak ya da seçmek durumunda kalmaktadırlar. Bu da tasarımın olması gerekenden büyük, ağır ve maliyetli sonuçlanması durumuna yol açmaktadır. Bunların da ötesinde devreye alma ve verim konusunda da dezavantajlar oluşabilmektedir.

DRIVA serisinde bulunan seçilebilir modüller sayesinde mühendisler bahsedilen dinamik ve geçici etkileri tasarladıkları transmisyon sisteminin simüle edilmesi sonucunda optimizasyonunun yapılarak boyut ağırlık ve maliyet kazanımına yol açmalarını sağlamaktadır. Bu çalışmalar yapılırken tasarım girdilerinden ve sınır şartlarından ödün verilmemektedir. Temel olarak DRIVA yazılımı, yeni nesil aktarma organları geliştirme yazılımına tam olarak örnek teşkil etmekte ve öncülük yapmaktadır.

Global Pazarda MASTA’nın Başarısı

MASTA önemli bir geliştirme döngüsü aracı olarak dünya çapındaki otomotiv, enerji, havacılık, denizcilik, sanayi ve savunma sektörlerinde yeniliklerin öncüsü olan yüzlerce firma tarafından güvenle kullanılıyor.

“Joy Global için çalıştığım 40 yılı aşkın süredir vermiş olduğum kararların yarısı redüktör tasarımları ile ilgilidir. Redüktör tasarımı yazılımı olarak seçtiğimiz MASTA hiç şüphesiz bu konuda en iyisidir.” Mark Ziegler (Joy Global’in başmühendisi)

MASTA, tüm dünyadaki eşsiz mühendislerin tutkularına ve ihtiyaçlarına odaklanılmış ve böylece geleceğini garanti altına almayı hedefliyor. Euan Woolley, SMT Teknik Müdürü “kullanıcılarımızdan mükemmel geri dönüşümler almaktayız ve bu yüzden onlar yazılımımızın kalbidir. Mevcut CAE platformundaki müşterilerimiz MASTA’nın sürekli büyüyen başarısının fantastik bir göstergesidir” diye belirtmektedir.

http://www.birom.com.tr/ 

 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com