Connect with us

Redüktörler

Hermle, otomasyon çözümleri için STÖBER’in sürücü teknolojisine güveniyor

Published

on

Hermle, otomasyon çözümleri için STÖBER'in sürücü teknolojisine güveniyor

Otomasyonu daha da ilerletmek için yeni taşıma sistemi HS Flex ve HS Flex Heavy’i geliştiren Hermle AG, yeni çözümüyle 1.200 kilograma kadar ağırlığa sahip paletli bileşenleri tam otomatik olarak makinelere yüklüyor. Frezeleme makinelerinin uzmanı; her iki taşıma sisteminin kaldırma, döndürme ve hareket ettirme sistemleri için STÖBER’in kremayer ve pinyon tahriki, planet dişlisi ve servo motorundan oluşan eksiksiz bir çözüme güveniyor. Tahrik teknolojilerinin uzmanı STÖBER’in de Hermle makinelerinde üretim yapması, her iki firma için kazan-kazan durumu oluşturuyor.

Freze makineleri, takım tezgahları ve özel CNC makinelerin önde gelen üreticisi Hermle AG, HS Flex ve HS Flex Heavy sistemiyle verimli ve esnek bir otomasyon çözümü geliştirdi. Üretim sürelerini artıran çözümün prensibi, şöyle özetleniyor: İşçiler, işlenecek bileşenleri ve boşlukları paletlere sıkıştırıyor ve bunları bir tür raf olan depolama modülünde saklıyor. Bu şekilde taşıma sistemi, işleme merkezini bağımsız olarak yüklüyor ve boşaltıyor. Böylece makine gece boyunca ve hafta sonlarında bile kesintisiz çalışabiliyor. Palet taşıma, farklı bileşen geometrilerinin ve boyutlarının robot olmadan işlenmesini otomatikleştirmeyi kolaylaştırıyor.

Doğrudan montajda daha kompakt ve daha hafif

STÖBER, bu kremayer ve pinyon tahriklerini yeni nesil servo planet dişli motorlarıyla birleştiriyor. Sundukları çözümle ilgili bilgiler aktaran STÖBER Güney-Batı Satış Merkezi Sorumlusu Johannes Berg, “Redüktörlerin toplam uzunluklarını önemli ölçüde azalttık ve yüksek derecede esneklik için EZ senkron servo motorlar gibi tüm STÖBER motorlarına, adaptör olmadan istenen herhangi bir boyutta doğrudan bağlayabiliyoruz. Hafif ve yüksek güç yoğunluğuna sahip bu seri, son derece az yer kaplıyor. Adaptör kullanılmadığı için genel çözüm daha da kompakt bir yapıda. Ayrıca, motor ve dişli kutusunun ayrı ayrı monte edilmesine gerek yok. Bu özelliklerle kullanıcı, kullanıma hazır bir redüktöre sahip olur” diyor. Küçük kurulum alanının tasarımdaki en büyük zorluklardan biri olduğunu söyleyen Berg, “Kompakt makine tasarımı nedeniyle servo sürücüler için kurulum durumu çok dar. Bu nedenle, sürücülerin kurulumu da STÖBER teknisyenleri için gerçek bir zorluktu; ancak özellikle STÖBER’in yerden tasarruf sağlayan 3. nesil planet redüktörlerinin tasarımı sayesinde, artık her şey daha özgür ve çalışan için daha erişilebilir” diye konuşuyor.

Adaptörün kullanılmaması, kütle atalet momenti üzerinde son derece olumlu bir etkiye sahiptir: Özellikle küçük ve orta ölçekli boyutlar için daha kısa döngü sürelerine ve iyileştirilmiş enerji verimliliğine yansıyan gerçek bir katma değer olan bu etki, tahrikin tüm dinamiklerinin kullanılabileceği anlamına gelir.

Güçlendirilmiş kaldırma tahriki 

Sundukları çözümde güçlendirilmiş kaldırma tahrikinin önemine değinen Johannes Berg, “HS Heavy Flex, 1.200 kilograma kadar ağırlığa sahip bileşenleri kaldırabildiği için kaldırma tahrikini daha güçlü tasarlamamız gerekiyordu. Bu nedenle ZTR Serisi’nin kremayer ve pinyon tahriklerini tercih ettik. Planet dişlinin flanş mili üzerinde vidalı bir pinyon bulunan bu tasarım, yüksek besleme kuvvetlerinde yüksek doğrusal sağlamlık sunuyor. Hermle bu hareket için bizim ürün yelpazemizde olmayan bir motor planlamıştı. Değişken adaptörler aracılığıyla planet redüktörlerimizi her boyuttaki tüm üçüncü parti motorlarla da birleştirebiliyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Hermle, sorunsuz çalışma ve bakım sırasında güvenliğe oldukça önem veriyor. Örneğin HS Flex, kurulum sırasında insanların çalışma alanında güvenli bir şekilde kalmasını sağlıyor. Bunu yaparken, tahrik eksenlerinin güvenli bir durumda ayarlanması gerekiyor. Ağır yükler dikey eksenlerden sarkarsa, yer çekimi nedeniyle aşağı düşme ve böylece personeli tehlikeye atma riski doğuyor. Bunu önlemek için dikey akslar, frenlerle sabitleniyor. Bunların aynı zamanda bir elektrik kesintisi durumunda da güvenilir bir şekilde çalışması gerekiyor. STÖBER uzmanı, “En başından beri, tutma frenleri güvenlik gereksinimlerinin odak noktasıydı. Bunun nedeni, sistem nedeniyle frenleme etkisinin çalışma süresi boyunca değişmesidir. Bu nedenle, frenlerin durumu güvenilir bir şekilde izlenmeli ve düzenli olarak kontrol edilmelidir” diyor.

Bu nedenle dar tolerans alanına sahip yüksek performanslı frenler tedarik eden STÖBER, kullandığı HEIDENHAIN kontrol sisteminin güvenlik fonksiyonlarıyla düzenli izleme ve gerekli kalibrasyonu sağlıyor.

Hem ortak hem de müşteri olarak mükemmel iş birliği

STÖBER’le hem ortak hem de müşteri olarak çalışmalarını değerlendiren Hermle HS Flex Proje Müdürü Michael Dietmann, “En başından beri proje planlamasına dahil olduk. STÖBER, tasarım için uzun yıllardır SERVOsoft® mühendislik yazılımına güveniyor; bu yazılım sayesinde mühendisler, tanımlanmış hareket profilleri ve bir yük matrisi kullanarak Hermle’nin gereksinimlerini ayrıntılı olarak kaydedebiliyor. Bu, herhangi bir rezervi hesaba katmak zorunda kalmadan tahriklerin güvenilir ve isabetli bir şekilde tasarlanmasını mümkün kılıyor. Tahrik hesaplamasının dokümantasyonu özellikle önemlidir. Gerçekler sabittir, bu da her iki ortak arasında çok daha iyi bir karşılıklı alışveriş sağlar” diye konuşuyor.

Konuyla ilgili STÖBER uzmanı Johannes Berg ise, devreye almanın sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğini ve kısa sürede tamamlandığını dile getirerek, “İş birliği de çok uyumluydu ve her zaman birbirimizle yakın koordinasyon içindeydik. Bize oldukça benzer şekilde Hermle de her proje modülü için farklı bir uzman kullandı. Sonunda, tek tip bir resim oluşturmak için hep birlikte oturduk. Nihayetinde STÖBER de bu yaklaşımdan yararlanıyor, üstelik sadece bir ortak olarak değil; çünkü tahrik uzmanlarının kendileri de güvenilir Hermle makineleriyle üretim yapıyor” ifadelerini kullanıyor.

Redüktörler

Yılların eskitemediği Dişsan kalitesiyle 30 yıldır durmayan redüktör!

Published

on

By

Redüktör ve kaplin üretimindeki kalitesiyle pek çok endüstrinin yanı sıra, ağır sanayiye sunduğu çözümlerle zorlu uygulamaların kahramanı olan Dişsan Redüktör, sahada yılların eskitemediği ürünleriyle anılıyor. Demir-çelik sektöründe çalışan ve bugüne kadar herhangi bir tadilat işlemi görmeyen Dişsan Redüktör, tam 30 yıldır çalışıyor. Yarım asrı aşan üretim ve mühendislik birikimi, esnek proje ve imalat yapısı ile pek çok uygulama alanı için en verimli çözümleri tasarlayan ve üreten Dişsan Redüktör, kalitesiyle ağır sanayi sektörlerinin ve zorlu uygulamaların aranan markası olarak öne çıkıyor. Sahada arızalanmayan ürünleriyle anılan Dişsan’ın görselde yer alan redüktörü, montajının yapıldığı 1993 yılından bu yana ilk günkü performansıyla çalışıyor.

Dişsan Redüktör’ün demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren bir müşterisi için 30 yıl önce montajını yaptığı redüktör, yıllık periyodik bakımları dışında herhangi bir tadilat işlemi görmeden çalışmayı sürdürüyor. Dişsan Redüktör mühendisliği ve kalitesinin yanında, kullanıcının zamanında ve eksiksiz yaptığı bakımla ilk günkü performansını aratmayan ürün, yarı mamul hazırlama biriminde konveyör redüktörü olarak günlük ortalama 20 saat çalışmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili konuşan Dişsan Redüktör Satış Müdürü Servet Reyhanoğlu, “Dişsan Redüktör kurulduğu ilk günkü vizyonuyla ürün üretmeye devam etmektedir. 53 yılı geride bırakan bir işletme olarak sahada henüz ulaşamadığımız nice bu tarz hikayelerin olduğunu biliyoruz. Dişsan’ı bir dünya markası yapan bu anlayışı, bizden sonraki nesillere de aktararak yolumuza devam edeceğiz” diyor.

Continue Reading

Redüktörler

Ağır sanayide kalitesini kanıtlamış MOTOX / MOTOX-N Serisi motorlu redüktörler, sektöre hizmet etmeye devam ediyor

Published

on

By

Fazıl Rulmancılık Endüstriyel Ekipman A.Ş. sektörde 40 yılı aşkın tecrübesi ile ağır sanayi sektöründe güç aktarım sistemleri alanında hizmet veriyor. Motox / Motox-N Serisi redüktörlerde Türkiye yetkili bayisi ve çözüm merkezi pozisyonu ile hizmet alanını genişleterek devam eden Fazıl Rulmancılık; en zor çalışma şartlarında, kusursuz performans aranan noktalar için tasarlanmış Motox, Motox-N Serisi redüktörlerde orijinal yeni ürün, orijinal yedek parça temini ile birlikte bakım ve servis taleplerine de cevap veriyor.

MOTOX – MOTOX-N Serisi motorlu redüktörlerin üretim programını 2021 yılının mart ayı itibarıyla devralan STEINLEN ELEKTOMASCHIENBAU GBMH, ürün gamında bir değişiklik yapmadan üretimi sürdürüyor. MOTOX dişli motorlar, birçok olası kullanıma bağlı ortaya çıkan gereksinimleri karşılayabilecek kombinasyon ve çözümler içerir.

MOTOX portföyü, 0,09 ila 200kW güç aralığında dişli motorlar sunar. Tüm çalışma koşulları dikkate alındığında, enerji tasarrufu ve buna bağlı olarak CO2 emisyonlarının azaltılmasına ilişkin AB Yönetmeliği’nin spesifikasyonlarına sürekli olarak uyulur.

Bir MOTOX dişli motor satın alındığında; IEC 60034 uyarınca minimum verimliliklere dayalı ve 640/2009 sayılı AB düzenlemesine uygun olarak, her zaman premium verimlilikte (IE3) enerji tasarruflu bir motor kullanılacağı anlamına gelir. Buna ek olarak tüm 2 kademeli redüktörlü motorlar %96’nın üzerinde bir verimle karakterize edilerek; enerji tasarrufu ve sonuçta işletme maliyetlerini azaltmaya odaklanır. Tüm Motox- Motox-N Serisi redüktörler yüksek dikey yükleri karşılayabilmek için bir üst gövdeye çıkmadan aynı gövdede daha büyük mil çapları ile temin edilebilir.

Bu sayede daha uzun servis ömrü hizmete devam edebilir. Bu seçeneği en geniş alanda MOTOX / MOTOX-N Serisi motorlu redüktörler sunabilir.

https://www.fazilrulman.com.tr/

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et