Connect with us

Genel

İsveç Başkonsolosluğu sanayi liderlerini ağırladı

Yayın Tarihi:

-

 

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ve Business Sweden’in (İsveç Ticaret Merkezi) katkılarıyla 28 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenen “Swedish Heavy Metal” temalı etkinliği, sanayi dünyasının liderlerini bir araya getirdi.

 

İsveç İstanbul Başkonsolosu Jens Odlander ve İsveç Ticaret Baş müşaviri ve Business Sweden Türkiye Müdürü Antoine Fanoun’un ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlik kapsamındaki panelde TÜGİAD Başkanı RahmiÇuhacı, Royal Technical Institute Üniversitesi İş Geliştirme Koçu Donnie Lygonis, Nobel Müzesi KüratörüTobias Degsell ve İnomer GenelMüdürü Şirin Elçi konuşmacılar arasında yer aldı. Etkinliğe; Volvo Car Türkiye,ABB, Atlas Copco, SKF, Roxtec International, Camfil, SSAB, TeliaSonera ve NTGTürkiye gibi şirketler de katıldı.

 

Panelde; Türkiye-İsveç ekonomik ilişkileri,mühendislik ve endüstri sektörlerinde; AR-GE, yaratıcılık ve inovasyon gibi konuların altı çizildi. İsveç İstanbul Başkonsolosu Jens Odlanderaçılış konuşmasının ardından“Mühendislik ve Ekonomik Kalkınmada Yaratıcılık” temalı bir konuşma yaptı.

 

Başkonsolos Odlander etkinlikle ilgili şunlarısöyledi; “İsveç’ten çıkan ürünler günlük hayatta, dünyanın her köşesindenmilyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Sanayiden gıdaya, mobilyadanteknolojiye kadar pek çok alanda İsveç markaları lider konumda. Bunlarınarasında hemen hemen her alanda kullanılan rulmanlar ve bunu icat eden SKF;bugün her araçta bulunan üç noktalı emniyet kemeri ile Volvo; internetüzerinden görüntülü telefon görüşmesi sağlayan Skype; IKEA ve Spotify gibimarkalar bulunmakta. Bunu, ülkenin ulusal startejisi olan ve uzun yıllardırkamu ve özel sektör tarafından da desteklenen yaratılıcığa borçluyuz. İsveç vebenzeri ülkelerin sanayideki başarısı, yaratıcılığın ekonomik kalkınmanın temeltaşı olduğunun kanıtıdır. Türkiye de son yıllarda, yaratıcı zeminler sağlamakonusunda azımsanmayacak bir yol kat etti. Bu girişimlerin kısa süre içindemeyvelerini vereceğine inanıyoruz.”

 

İsveç Ticaret Başmüşaviri ve Business SwedenTürkiye Müdürü Antoine Fanoun ise “İsveç, yaratıcılık yönüyle, uluslararasıalanda artık bir marka haline geldi. Ülkenin bu başarısı, İsveçli şirketlerindünya devleri arasına girmesini sağlayan en büyük etkenlerden biri. Türkiye’debaşarılı şekilde faaliyet gösteren pek çok İsveçli şirket bulunuyor. ‘SwedishHeavy Metal’ gibi etkinlikler ve girişimlerimiz ile yeni işbirliklerine kapıaçacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

 

İsveç’in en prestijli üniversitelerinden Royal Technical Institute Üniversitesiİş Geliştirme Koçu Donnie Lygonis paneldeki konuşmasında endüstriyel gelişim veinovasyon konularına değinerek “İnovasyon ve girişimcilikten bahsederken sadecegençliğe odaklanmamak gerekir. Her ülkeden ve her yaştan bireyler yenilikçıkarabilirler. Bu nedenledir ki; İsveç gibi genç olmayan bir ekonomi bile sözkonusu inovasyon olduğunda başarılı olabiliyor. İnovasyon genel olarak pazarave tüketicilere erişerek çoğunluğun yararına odaklanmalı. Araştırmalardan eniyi şekilde yararlanmanın yolu ise bulguları doğru olarak inceleyebilecekkişiye teslim etmek. Araştırma ve inovasyona olanak tanımak için akademi ve işdünyasını daha yakın tutmaya çalışıyoruz. Pazarın mevcut durumuyla birlikteinovatif hedefi de göz önünde bulundurmak çok önemli. Ürün pazara girinceyekadar geçen zamanı vurgulamaktansa pazara giriş zamanlamasına odaklanmalıyız”dedi.

 

TÜGİADBaşkanı Çuhacı: “Ekonomik Gelişim için Kilit Nokta Genç Girişimciliği”

G20 ülkelerinde inovasyonunönemli bir gündem maddesi olduğunu, G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesindede genç girişimcilerin bir araya geleceğini ve girişimcilik kültürünün nasılgeliştirilebileceğini belirten  panel konuşmacılarından TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, sözlerine söyledevam etti: “İnşaat sektörü Türkiye’de en popüler alanlardan biri; gençler debu sektöre büyük ilgi gösteriyor. Türkiye’nin bu alanda büyüdüğünü göz önündebulundurursak inovatif açıdan geliştirilmeye fazlasıyla açık olduğunusöyleyebiliriz.” E-ticaret alanında da Türkiye’nin başarılı girişimcilikhikayeleri bulunduğunu belirten Çuhacı, konuşması sırasında konuyla ilgiliörnekler de verdi.

Stockholm’de yer alan Nobel Müzesi’nin Küratörü Tobias Degsell dünyayı değiştiren inovasyonların ortak noktalarına değinerek “İnovasyonve yaratıcılık düşünme ile ilgili olduğu kadar fikirleri pratiğe dönüştürmeklede ilgili. Alfred Nobel’den günümüzdeki kreatiflere kadar tüm ‘yenilikçiler’inortak noktası bir arada, sıkı çalışmak ve sorgulamak. İsveç’teki eğitimsistemi, herkesin deneyip hata yapabileceği bir platform sunmak için buunsurları kullanıyor. Üstelik eğitim ücretsiz olduğu için herkes aynı hakkasahip. Böylece herkes, yeni alanlarda kendini test ederken mevcut durumusorgulayabiliyor” dedi.

 

Konuşmacılar arasında yeralan İNOMER Başkanı Şirin Elçi ise“Girişimciliği alternatif bir kariyer rotası olarak gören gençler için destekprogramları çok önemli. Devlet, yeni işletmelerin büyümesi içinstart-up’lara ve girişimcilere farklı boyutlarda teşvikler sağlıyor. Devletinteşvikleri arasında teknopark, kuluçka, teknoloji transferi ve küme geliştirmefaaliyetleri de bulunuyor. Tüm bunların, farklı sektörlerin,şirketlerin ve paydaşların bir arada çalışmasıyla tam olarak anlamkazanabileceğine inanıyorum” dedi.

 

Panelin ardından İsveç Başkonsolosluğu’nunbahçesinde, geçtiğimiz aylarda Türkiye’de ilk restoranını açan İsveçli restoranzinciri O’Leary’s tarafından seçme lezzetler sunulurken, ünlü sanatçı KristinAmparo canlı performansıyla geceyi renklendirdi.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com