Connect with us

Genel

MITSUBISHI ELECTRIC ile ortak projesi INTEL’e 9 milyon dolar tasarruf sağladı

Yayın Tarihi:

-

 

Yeni Nesil Fabrika Otomasyon Sistemleri İçin Mitsubishi Electric ve Intel İş Birliği

 

Mitsubishi Electric ve Intel, Intel’in Malezya’dabulunan üretim tesisinde ortak bir pilot programa imza attılar. MitsubishiElectric’in “e-F@ctory” otomasyon uzmanlığınıIntel’in Nesnelerin İnterneti* (IoT: Internetof Things) konusunda çözüm üretme uzmanlığı ile birleştiren pilot programsayesinde, arızaların önceden fark edilerek arıza gerçekleşmeden müdahaleedilmesi mümkün hale geldi. Pilot program, yüksek verimlilik, önleyici bakımfaaliyetleri olanağı, düşük aksam arıza oranı, düşük maliyet ve kusursuz uyumile sonuçlandı. Tüm bu sonuçlar ise Intel’in yaklaşık 9 milyon dolar tasarrufetmesini sağladı. Mitsubishi Electric ve Intel, 2015 yılında bu programınkullanıma sunulmasını amaçlıyor.

Mitsubishi Electric ve Intel, iş birliği kapsamındaki ilk faaliyet olarakIntel’in Malezya’daki pilot üretim tesisinde IoT ve geniş kapsamlı veriçözümlerini uyguladı. Intel, C Kontrolörü şeklinde adlandırılan ve MitsubishiElectric’in iQ Platformundan temin edilen Intel® Atom™ işlemci tabanlı IoT ağgeçidini kullanarak analitik sunucusuna yönelik verileri güvenli bir biçimdetoplayıp depoladı. Ardından elde edilen veriler, kurumsal bir veri aktarımmerkezi kuruluşu olan Cloudera Enterprise bünyesinde bulunan, açık kaynaklı Ristatistiği dilini kullanan bir analitik yazılımı olan Revolution Analytics’inRevolution R Enterprise yazılımı ile işlendi.

Söz konusu çözüm, ekipman bileşenlerinin çalışma sürelerini artırdı, kabuledilebilir ünitelerin yetersiz şekilde yanlış sınıflandırmasını en azaindirgeyerek gelir ve üretkenliği bir üst seviyeye taşıdı, önleyici bakımfaaliyetlerine olanak tanıdı ve bileşen arızalarını azalttı. Uygulamanın ilksonuçları yaklaşık 9 milyon dolar tasarruf edildiğini gösterdi.

 

Mitsubishi Electric FabrikaOtomasyon Sistemleri Kıdemli Yardımcı Grup Başkanı Masayuki Yamamoto: “Sözkonusu IoT projesinde Mitsubishi Electric ile Intel arasındaki iş birliği,operasyon performansını iyileştirilebilmesi için yarı iletken üretimhatlarından elde edilen alan verilerinin toplanmasına ve analiz edilmesineolanak tanımakla birlikte daha sürdürülebilir bir toplum için enerji tasarrufuyapılmasını sağladı” açıklamasında bulundu. Yamamoto, “Mitsubishi Electricve Intel ortaklığı ile geliştirilen ve yüksek performans ile optimize bakımfonksiyonları için geniş kapsamlı veri analizlerini optimize veri toplama ve işleme faaliyetleri ile birleştiren bu çözümden diğer üreticilerin defaydalanacağına inanıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Intel’in Montaj ve Test Grubu bünyesinde Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürolarak görev alan Robin Martin: “Malezya’da gerçekleştirilen verimadenciliği ve analitik pilot çalışmalar, Intel tabanlı IoT ürün ve teknolojisisayesinde Intel’in üretim tesisi için büyük bir değer ve avantaj sağladı” dedi.Martin, “Mitsubishi Electric ile birlikte imza atılan bu iş birliği vepilot uygulama sayesinde, önleyici analitik olanaklarla yeni nesil fabrikaotomasyon sistemleri geliştirebilmek adına her iki şirketin teknik bilgi,donanım ve teknolojisini birleştireceğiz. Bu sayede diğer şirketler de fabrikaoperasyonlarında IoT çözümünün sağlayacağı avantajlardan faydalanabilecekler”diye konuştu.

*Nesnelerin İnterneti (IoT: Internet of Things): Çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleriile haberleşen ve birbirine bağlanarak,  bilgi paylaşarak akıllı bir ağoluşturmuş cihazlar. Nesnelerin İnterneti dendiğinde sadece bilgisayarve akıllı telefonları değil örneğin bir araba gibi pek çok nesneyi düşünmekmümkün.

Mitsubishi Electric

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com