Connect with us

Genel

Siemens Safety Integrated ile üretimde süreklilik ve verimlilik artışı

Yayın Tarihi:

-

 

Günümüzün zorlu üretim ve rekabet koşullarında otomasyon sistemlerinin kritik bir önemi bulunuyor. Siemens’in endüstriyel üretim tesislerine yönelik sunduğu emniyet sistemleri, üretimde sürekliliği sağlayarak rekabet avantajı ve verimlilik sunuyor.

 

Siemens, Safety Integrated adını verdiği emniyet sistemleri ile tesislerin verimliliğine ve sürdürülebilirliğine katkıda bulunuyor. Yakın geçmişte tek bir acil durdurma butonu ile makine emniyeti sağlanırken, bugün çok daha kompleks yapılar otomasyon sürecine dahil olarak yüksek verimliliği kullanıcılarına sunuyor.

Siemens Safety Integrated konsepti, standart otomasyon çözümlerine emniyet teknolojisi entegre ederek kolay uygulanabilir çözümler sunuyor. Pek çok avantajı beraberinde getiren bu yaklaşım sayesinde, mühendislik maliyetlerinin yanında, komponent ihtiyaçları da azalıyor. Örneğin TIA Portal sayesinde, hem standart PLC, HMI, hız kontrol cihazları hem de emniyet fonksiyonları bu platform üzerinden programlanabiliyor.

Safety Integrated konsepti pek çok alt başlıkla kapsamlı bir çözüm üretiyor. Klasik acil durdurma butonları manuel kullanımla devreye alınabilirken, Siemens 3SE5 Acil Durdurma Butonları, makine risk seviyesine uygun acil durdurma devresi oluştururken pek çok yan fonksiyonu da beraberinde sunuyor. Bu ürünle birlikte sunulan Emniyetli Montaj İzleme Kontağı, montaj sırasında kontağın yerinden çıkması durumunda bile maksimum emniyet sağlamayı garanti ederken; bir diğer yan ürün olan Asma Kilit Asılabilir Koruma Halkası ise bakım ya da temizlik esnasında makinenin bir başka operatör tarafından tekrar çalışır hale getirilmesini önlüyor.

Siemens Safety Integrated konsepti, yalnızca montaj ve bakım sırasında alınabilecek emniyet önlemlerini içermiyor. Paketleme makineleri gibi spesifik cihazlar söz konusu olduğunda önemi daha da artan kapı emniyet uygulamaları pozisyon şalterleri, mekanik emniyet şalterleri ve RF-ID emniyet şalterleri ile sağlanabiliyor.

Emniyet değerlendirme cihazları

Emniyetli bir ortam için koşulları doğru analiz ederek değerlendirmek her türlü tesis için önemli bir nokta olarak öne çıkıyor. Algılama ve çıkış arasında köprü görevi gören değerlendirme cihazları, basit makinelerden kompleks proseslere kadar pek çok noktada emniyet devrelerinin beyni görevini üstleniyor. Değerlendirdiği emniyet cihazının kablo kopması ya da kısa devre gibi çevresel etkiler sonucu devre dışı kalmasını sürekli kontrol eden bu cihazlar, basitten komplekse doğru emniyet röleleri, programlanabilir emniyet sistemleri ve Fail-Safe PLC sistemleri olarak sıralanıyor.

Siemens’in yeni 3SK1 emniyet rölesi; acil durdurma, çift-el, kapı emniyeti, ışık perdesi gibi emniyet fonksiyonlarının tek bir modülle kontrol edilmesini sağlayarak stok çeşitliliğini azaltmayı amaçlıyor. Uygulamadaki ihtiyaçlara göre esnek kullanım olanakları sunan ürün sayesinde işçilik ve kablolama gereksinimleri de minimuma iniyor. Programlanabilir Modüler Emniyet Sistemleri ise, emniyet rölelerinin ihtiyacı tam karşılayamadığı daha kompleks yapılarda tercih edilebiliyor. Dört ve üzeri emniyet fonksiyonunun gerektiği sistemlerde kullanılması önerilen modüler emniyet sistemi sayesinde emniyet fonksiyonları esnek bir programlama arayüzü ile kontrol edilebiliyor. Denetlediği emniyet fonksiyonunun haricinde standart dijital sinyallerin kontrolüne de olanak tanıyan programlanabilir modüler emniyet sistemi, basit makine tiplerinde ek PLC ihtiyacı olmadan sistemin kontrolünü sağlıyor.

PLC sistemlerinde üç farklı ölçekte Fail-Safe ürünü bulunuyor. Tüm Fail-Safe PLC’ler içinde Fail-Safe programlar yazılabildiği gibi standart uygulamalar da yazılabiliyor. Bu durum, saha üzerindeki proses için iki ayrı PLC’ye ihtiyaç duymadan gerekli programlamanın tek bir PLC ile gerçekleştirilebilmesine olanak tanıyor. Sistemin incelikle tasarlanmış özellikleri, SIL2 ve SIL3 seviyelerine uyumlu I/O kartlar ile saha ekipmanlarındaki sinyallerin okunabilmesini sağlıyor.

Çıkış cihazları

Emniyet devresinin, riskli hareketi durdurmasındaki en son nokta olan çıkış cihazları, yapıları ve bulundukları konum gereği riskli harekete yol veren motor, piston gibi tahrik elemanını durdurmayı garanti etmeli. Siemens’in bu sınıfta sunduğu ürünlerden Sirius Innovation serisi kontaktörler, benzerlerine oranla daha küçük boyutlara sahip olmalarıyla elektrik panosunda ciddi yer kazanımı sağlıyor. Ürünle birlikte sunulan montaj aparatları ise kablolama ve devreye alma sürelerini azaltarak avantaj sağlıyor.

Profibus ya da Profinet üzerinden haberleştiği PLC sistemerine tek bir kablo üzerinden motor durum ve hata bilgilerinin iletilmesini sağlayan motor starter ürünleri ise devreye alma süreleri ve montaj alanında büyük avantaj sağlıyor.

Siemens Safety Integrated konseptinde önemli bir diğer rolü ise hız kontrol cihazlarının emniyeti oluşturuyor. Siemens SINAMICS serisi ailesindeki Fail-Safe cihazlar, sahip oldukları dahili safety fonksiyonlarına göre karakterize edilebiliyor. Bu fonksiyonlar, değişken hızlı tahrik sistemleri için tanımlanmış IEC 61800 / 5-2 bölümünde tanımlanan uluslararası standardın gereksinimlerini de tam olarak karşılayabiliyor. SINAMICS serisi ürünlerinin sahip olduğu temel emniyet fonksiyonları arasında sürücünün istenmeyen durumlarda start almasını engelleyen Safe Torque Off (STO), sürücünün kontrollü bir şekilde motoru durdurmasını sağlayan Safe Stop 1 (SS1) ile motor hızının belli seviyelerin altına ya da üstüne çıkmasını engelleyen Safely Limited Speed (SLS) bulunuyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com