Connect with us

Elektrik Motorları

Yerli rüzgar türbini için 4.7 MW’lık generatör üreten AEMOT, 6 MW’lık generatör için çalışıyor

Published

on

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin ihtiyacı olan motor ve generatörleri günümüz teknolojisiyle üretmeye ve geliştirmeye odaklanan AEMOT, yerli rüzgar türbini için Aselsan’a ürettiği 4.7 MW’lık generatörlerin ardından, 6 MW’lık rüzgar generatörü üzerinde çalışıyor.

Cumhuriyetimizin 100. yılında ‘Rüzgarın Yüzyılı’ temasıyla düzenlenen 12. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TÜREK), deniz üstü rüzgardan depolamaya, yeni türbin teknolojilerinden elektrik motorlarına kadar rüzgarla ilgili her konuyu içeren pek çok oturuma ev sahipliği yaptı. 4 binden fazla kişinin katıldığı TÜREK 2023’te, WindEurope Ceo’su Giles Dickson moderatörlüğünde gerçekleştirilen ‘Rüzgar Enerjisi Tedarik Zinciri: Fırsatlar, Engeller ve İhtiyaçlar Oturumu’nun konuşmacıları arasında; TÜREB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erden, Enercon Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Genel Müdürü Arif Günyar, Ateş Wind Power Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Güldoğan, Kontrolmatik Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan ve AEMOT Genel Müdürü Sami Akdoğan yer aldı.

Oturumda Türk sanayisini ve rüzgar enerjisi sektörünün komponent üreticilerini yakından ilgilendiren bir konuşma yapan AEMOT Genel Müdürü Sami Akdoğan, elektrik motorlarının yenilenebilir enerjinin içerisinde çok önemli bir yere sahip olduğuna değinerek, “Dünyadaki elektriğin %28’ini elektrik motorları tüketiyor. Bütün elektrik sistemini bir havuz olarak düşündüğümüzde; yenilenebilir enerjinin bu havuzu dolduran bir musluk olduğunu, yetersiz enerji verimliliğinin ise havuzu boşaltan bir kavram olduğunu söyleyebiliriz. AEMOT olarak buradaki misyonumuz da enerji verimliliği yüksek elektrik motorlarımızla havuzu boşaltan bu musluğu kısmak” açıklamasında bulundu.

AEMOT’un rüzgar enerjisi sektöründeki çalışmalarıyla ilgili bilgiler aktaran Akdoğan, “Bugün rüzgarda fırsatlar, engeller ve ihtiyaçlar odağında bir araya geldik. AEMOT olarak ürettiğimiz 4.7 MW’lık bir rüzgar generatörümüz var. Üniversite-sanayi iş birliği içerisinde ilerleyen bu projede, generatörün dizaynını ana yüklenici olarak üstlenen Aselsan, ODTÜ iş birliği ile gerçekleştirdi ve üretimini AEMOT olarak biz yaptık. Bunun yanı sıra, 6 MW’lık generatör çalışmamız var. Dizaynı bize ait bu proje için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Generatörle ilgili servis hizmetlerimiz var, bu kapsamda Avrupa’ya da servis ihracatı yapıyoruz. Servis hizmetleri Türkiye’nin en güçlü olduğu konuların başında geliyor” dedi.

1.9 MW’a kadar seri üretim

AEMOT’la ilgili bilgiler paylaşan Genel Müdür Akdoğan, “Biz Anadolu’dan bir motor üreticisiyiz, ismimiz de Anatolian Electric Motors’tan geliyor. Firmamızın ana üretimini elektrik motorları ve generatörler oluşturuyor. Yaklaşık 1,5 milyon metrekare açık arazi- de bulunan 45 bin metrekarelik fabrikamızda, 250 çalışanımızla çok çeşitli elektrik motorları üretiyoruz. Seri üretimde 1.9 MW’a kadar bir motor üretimimiz var. Hidro generatör alanında da 25 MW’a kadar üretimimiz var” ifadelerini kullandı.

“Vertical integration ile Çin’le yarışacak pozisyona gelebiliriz”

‘Rüzgar Enerjisi Tedarik Zinciri: Fırsatlar, Engeller ve İhtiyaçlar’ konusunda açıklamalarda bulunan Sami Akdoğan, “Bu sektörde nasıl rekabet edebileceğimizle ilgili 5 ana başlık bulunuyor ve bunlardan ilki malzeme. Kendi işimizden örnek vermek gerekirse, bizim generatörlerimizin en büyük komponentlerinden birisi sac ve bu da Türkiye’de üretilmiyor. Avrupa’daki üretimin de elektrikli araçların gelmesiyle birlikte etkileneceğini, kapasite ve ihtiyaç arasında açık oluşacağını öngörüyoruz. Firma olarak bu konuda Çin’e bağlı kalmaktan korkuyoruz. Bununla ilgili yapılması gerekenleri konuşmak istiyoruz. Bunlardan ikincisi de magnet, bu ürünü generatörlerimizde kullanmıyor olsak da motorlarımızda az da olsa kullanıyoruz; ancak kullanmak istemiyoruz çünkü Çin’e bağlıyız. Ürünlerimizi Avrupa üretimleriyle karşılaştırdığımız zaman karşımızdaki en büyük tehdit Çin. Çünkü iki generatörü kıyasladığımızda biz teknoloji olarak çok daha iyi olsak da Çin’in hammadde avantajıyla uyguladığı sübvanse, onu diğer ülkelerin üreticileri karşısında büyük bir tehdit haline getiriyor” diye konuştu.

Türk firmaların nasıl rekabet edebileceğine dair önerilerini dile getiren Akdoğan, “Sorunları aşmak için ‘vertical integration’ kavramını uygulamaya ihtiyacımız var. Buradaki amaç bir marka değerini yaratmanın en iyi yollarından birini uygulamak ve maliyet avantajı. Hükümetimizin de bu konuda destek vermesi gerekiyor. Yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki böyle üretim fabrikaları kurulursa, elektrikli araç motorunda Çin’le yarışacak pozisyona gelebiliriz. Türkiye’nin motor ve generatör üretiminde Avrupa’nın merkezi olmasını istiyoruz ve AEMOT olarak bu vizyonda çalışıyoruz. Ülke olarak bu güce ve altyapıya sahibiz. Sadece AEMOT olarak değil, birçok alanda faaliyet gösteren Türk firmaları olarak buna elverişli olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

“Avrupa ile bir ülke gibi çalışmalıyız”

Türkiye’nin üretim için yeterli kapasitesinin olduğunu ancak hacme ihtiyacının olduğunu söyleyen Akdoğan, konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı: “Avrupa’nın Türkiye ile bir ülke gibi beraber çalışması gerektiğini düşünüyorum. Rüzgardaki gelecek projeksiyonlarını gördükçe üretimdeki istediğimiz daha da artıyor. Tabii biz güçlü yanlarımızı ve nelerde eksik olduğumuzu biliyoruz. Türkiye’nin motorda üretim tarafında olması gerekiyor; hem Türkiye’nin enerjideki ithalat açığı hem de üretimdeki gücü bunu oldukça destekliyor. Biz parayı ikinci planda tutuyor, başarıyı merkezimize alıyoruz. En büyük motivasyonumuzu para kazanmaktan çok başarı oluşturuyor.”

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Elektrik Motorları

Volt Elektrik Motorları geleceği güçlendiren adımlar atmaya devam ediyor

Published

on

By

“Geleceği Güçlendiriyoruz” sloganıyla yola çıkan Volt Elektrik Motorları, sürdürülebilirlik alanındaki kararlılıkla sektörde önemli adımlar atmaya devam ediyor. İkinci sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan şirket, raporda geleceğe dair güçlü taahhütlerini ve başarılarını detaylandırıyor.

Çevresel inovasyon:

“Geleceği Güçlendiriyoruz” misyonu çerçevesinde, çevresel inovasyona özel önem gösteren Volt Elektrik Motorları; yenilenebilir enerji kullanımı, atık azaltma stratejileri ve karbon ayak izi yönetimi ile çevresel etkisini sürekli olarak azaltmaya odaklanıyor. 

Toplum sorumluluğu:

Volt Elektrik Motorları toplumsal katkılarla geleceği daha yaşanabilir kılmayı hedefliyor. Eğitim projeleri, çeşitlilik konusundaki taahhütleri ve sosyal programları aracılığıyla topluluklara değer katarken, çalışanlarına adil ve destekleyici bir çalışma ortamı sağlamaya devam ediyor.

Ekonomik sürdürülebilirlik:

Şirketin belirlediği “Geleceği Güçlendiriyoruz” ilkesi, ekonomik sürdürülebilirlik alanındaki taahhütlerini de içeriyor. Finansal başarılarının yanı sıra tedarik zinciri yönetimi ve iş etiği konularında da sorumluluk sahibi olarak hareket ediyor. Adil ticaret prensiplerine bağlı kalarak sürdürülebilir bir ekonominin destekçisi olmaya devam ediyor.

Volt Elektrik Motorları; gelecek vizyonu ile inovasyon, sürdürülebilirlik ve liderlik anlayışıyla sektörde öncü olmaya devam ederek hem şirketin hem de gezegenin geleceğini güçlendiriyor. İkinci sürdürülebilirlik raporu ile şirketin sürdürülebilirlik alanındaki güçlü yönlerini vurgulayarak, paydaşlarıyla açık iletişimi sürdürmeyi amaçlıyor. 

İkinci sürdürülebilirlik raporunu “Geleceği Güçlendiriyoruz” sloganıyla uyumlu olarak Volt Elektrik Motorları sürdürülebilirlikteki lider konumunu vurgulamaktadır. Paydaşları ile birlikte geleceği güçlendirmek adına yaptığı çalışmaları paylaşarak, şeffaf ve sorumlu bir yaklaşım sergilemeye devam ediyor.

Continue Reading

Elektrik Motorları

Lider markaları tek bir çatıda buluşturan VEK Motor, kaliteyi mühendislikle güçlendiriyor

Published

on

By

40 yıllık sektör tecrübesiyle 2005 yılında faaliyetlerine başlayan VEK Verimli Endüstriyel Komponentler, zengin ürün yelpazesinde yer alan yerli ve yabancı pek çok markayla sektörlere güç aktarmaya devam ediyor. 

Mühendis ağırlıklı kadrosuyla satışın yanı sıra, güç aktarım sektörünün çözüm ortağı olarak öne çıkan VEK Motor; WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon, KISTLER,  KOSTAL, Danfoss, LS Electric ve Yılmaz Redüktör gibi alanında lider markaları, satış öncesi ve sonrası hizmetleriyle güçlendiriyor. 1.600 m2 kapalı alana sahip merkezinde 6’sı mühendis 15 çalışanıyla İstanbul Hadımköy’de faaliyetlerini sürdüren firma; madencilik, demir-çelik, tekstil, gıda, tarım, inşaat ve altyapı, ulaşım gibi sektörler başta olmak üzere 15’ten fazla farklı endüstriye hizmet sunuyor. Sektörde yetişen ve ihtiyaçlara göre çözümler geliştiren teknik bir kadroya sahip firma, müşterilerinin ihtiyaçlarını anlamanın yanında, tasarım sürecinden saha kullanımına kadar çözüm ortağı oluyor.

Elektrik motorları konusunda sahip olduğu tasarım, üretim, satış öncesi ve sonrası hizmet tecrübeleriyle müşterilerinin rekabet gücünü artıran VEK, standart ve regülasyonların tarif ettiği enerji verimliliğine sahip, teknolojinin gerektirdiği yenilikleri bünyesinde barındıran ve uygulamada motorun maruz kalacağı en zor şartlara uygun konstrüksiyona sahip ürünleriyle müşterileri için fark yaratan avantajlar sağlıyor.

Pek çok referans projede yer alan ve birçok endüstriyel tesise alçak ve orta gerilim standart ve özel tip elektrik motorları, hız kontrol cihazları ve motorlu redüktörleriyle hizmet veren VEK Motor; alçak gerilim elektrik motorlarında dünyanın lider üreticileri arasında yer alan WEG, AEMOT ve WAT-TEE elektrik motorlarının bayiliğini üstleniyor, WEG ile yaptığı iş birliği kapsamında “engineered partner” olarak hizmet veriyor. 0.12 kw-1000 kW güç aralığında IE3-IE4 yüksek verim sınıfına sahip standart motorların yanı sıra, müşteri talepleri doğrultusunda özel mekanik konstrüksiyonda ve özel elektriksel tasarımda motorları da ürün gamında bulunduran VEK, sektörün ihtiyaç duyduğu yüksek güç seviyelerinde alçak gerilim motor (90 kw-1000 kw) ve orta gerilim motorlar (3kv, 6kv, 10kv, 13.8kv gerilim seviyesinde, 50.000 kW’a kadar güç seviyesinde) konusunda da hizmet veriyor.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et