Connect with us

Çimento

400 yıllık kültür, 80 yıllık tecrübe: Sumitomo

Yayın Tarihi:

-

Sumitomo Grubu 400 yıl öncesine dayanan köklü bir firmadır. Kökleri Masatomo Sumitomo tarafından atılmış olan firma ilk ticaret hayatına Kyoto’daki bir ilaç ve kitap dükkânı ile başlamıştır. Daha sonraları, aile bakır madeni işletmeciliğine girecek ve bakırı rafine etme prosesini geliştirerek buradan elde ettikleri kazanç ile büyüyerek bugün dev Sumitomo Grubu kurulacaktır. Bugün Sumitomo Grubu içerisinde, gurubun motoru olan 20 çekirdek firma vardır. Bu firmalar makina imalatı, madencilik, çelik, cam, seramik, elektronik ve elektrik ekipmanlar, kimya, emlak, finans, sigortacılık, depolama ve taşımacılık gibi iş kollarında faaliyet göstermektedir.

Sumitomo (SHI) Cyclo Drive Germany GmbH, Sumitomo Grubu içerisindeki firmalardan biri olup, konusu redüktör imalatıdır. 1931 yılında Münih Markt-Indersdorf’ta Lorenz Braren tarafından kurulmuştur. 1937 Yılında Sumitomo Heavy Industries Ltd. tarafından Sumitomo Cyclo gearbox’ların üretimini Japonya’da yapmak üzere lisansı satın alınmıştır. Bununla birlikte Cyclo redüktörlerin ürün çeşitliliği artmış ve bu konuda dünya – Avrupa pazarında bilinir bir üretici haline gelmiştir.

Cyclo Prensibi

Cyclo terimi orijin olarak Yunanca Kyklos kelimesinden gelmektedir. Daire anlamına gelir. Cyclo (Siklo)’nun bugünkü kullanımdaki anlamı ise Sikloid diskli eksantrik gearbox dizaynıdır. Yapısında 4 temel eleman vardır.

 • Eksantrik rulmanlı giriş mili
 • Sikloid diskler
 • Gövde ve gövde içine giren hareketli ve sabit pinler
 • Sikloid disk içerisindeki hareketi ileten pinlere bağlı çıkış şaftı.

Sikloid Diskli redüktörlerin avantajları

 • Ani ve aşırı yüklenmelere karşı nominal momentinin 5 katına kadar anlık mukavemet.
 • Sürtünme az.Tamamen yuvarlanma var. Dolayısıyla verim yüksek.
 • Herhangi bir termal limit yok.
 • Standard redüktörler göre daha kompakt. Özellikle yüksek çevrim oranlarında çok kompakt.
 • Çalışma sırasında gürültü seviyesi oldukça düşük.
 • Gress yağlama nedeniyle yağ kaçağı gibi problemler yok.
 • Uzun ömürlü
 • Yüksek hızlı ve dinamik uygulamalar için ideal.

Sumitomo Drive Technologies ürün portföyü ve uygulama alanları

Fine Cyclo Serisi (Zero Backlash) – Boşluksuz Redüktörler

Fine Cyclo Serisi boşluksuz redüktörlerin boşluk seviyesi 0,5arcmin<‘dir. Bu tür redüktörler şu an pazarda mevcut olan en az boşluklu redüktörlerdir. Point to point ve travers uygulamalarda servo motor ile kullanımı sistemlere yüksek hassasiyet ve rijitlik sağlar. Bu redüktörler sikloid prensibinde olup, yüksek çevrim oranlarına çıkmak için girişine bir ön kademe de konulabilir. İçlerinde tek kademede 3 disk vardır. Hollow Shaft olan tiplerde mevcuttur. Standard delik çapı 40 mm olup, göbekten kablo ve soğutma borularının geçirilmesine imkân sağlar.

Fine Cyclo Serisi redüktörler, çok büyük kompaktlık ve hassasiyet sağladığı gibi, çıkış flanşının yatak taşıma kapasitesi de ikinci bir yataklama yapmadan kullanılabilir.

Fine Cyclo’nun bu özelliklerinden yararlanarak kullanıldığı tipik uygulamalar: Robotik uygulamalar, pozisyonerler, döner tabla uygulamaları, divizör, takım değiştirici, transfer tezgahları, CNC tezgahlarda C ve A ekseni tahriği, boru bükme makinaları vs.

Helical Buddybox / Bevel Buddybox

Sikloid redüktörlerin uygulama amaçlı olarak üretilmiş Helisel ve Konik dişli redüktör ile birleştirilmiş kombinasyonlarıdır. Çevrim oranı olarak standart da 2559 ‘ kadar çıkılabilmektedir. Asıl çevrim oranı Sikloid disk üzerindededir. Sikloidin bu kompaktlık özelliği nedeniyle yüksek çevrim oranlarında kompakt gövdelere istendiğinde bu tip redüktörler idealdir. Dik / paralel mil çıkışlı ve kovanlı modelleri mevcuttur.

Hansen Endüstriyel Redüktörler

Hansen bir Belçika firması olup, 2012 yılında Sumitomo Grubuna katılmıştır. Üretim konusu tek ve çok kademeli büyük endüstriyel redüktörler olup, Avrupa ve dünya pazarında oldukça bilinen ve tercih edilen bir markadır. 19 gövdede 1100kNm’ye kadar 2, 3, 4 kademe olmak üzere redüktörler mevcuttur. Uygulamalar: Soğutma kule redüktörleri, pompa ve kompresör, mikser, konveyorler, vinç ve kaldırma uygulamaları…

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com