Connect with us

Yağlama

Akış ölçerler ile krema ve yağ standardizasyonu

Yayın Tarihi:

-

Süt ve Krema Standardizasyonunda Manyetik ve Kütlesel Akış Ölçerler ile Güvenilir Ölçüm

 

Süt ve krema standardizasyonu işlemi seperatör sonrası yağından ayrılmış süte istenen miktarda yağ katılarak sütün yağ oranının ayarlanması işlemidir. Sütün içerisindeki yağ oranı bölgesel ve mevsimsel olarak değişebileceği için bu işlem sayesinde ürün kalitesinin koşullara bağlı olarak değişmesi de engellenmiş olur.

Standardizasyonu sisteminin hassasiyeti ve güvenirliği, kremanın ve standardize edilmiş sütün ürün kalitesi, gıda kodeksine uygunluk ve maliyet tasarrufu açısından kilit rol oynamaktadır. Özellikle yüksek kapasiteli süt tesislerinde ünitelerdeki akış ölçerlerin hassasiyeti üretim karlılığı açısından kritik bir önem taşır. Her pakette aynı lezzeti yakalamak ve paketlerin üzerinde belirtilen yağ oranını sağlamak marka değerini korur ve tüketici güveni oluşturur.

Hassas bir krema standardizasyonunda en kritik aşamalardan biri kremanın yoğunluğundan yola çıkılarak yağ oranının belirlendiği kısımdır. Kütlesel akış ölçerler ile saha kalibrasyonu yapıldığında 0,0005 g/cm³ hassasiyetinde yoğunluk ölçümü yapılabilmektedir. Bu değerleri sağlamak için referans alınan yoğunluk ölçümü ile aynı koşullarda saha kalibrasyonu yapılmalıdır. Ürün sıcaklığının proses esnasında değişebileceği aralığa göre noktasal yoğunluk kalibrasyon işlemi tekrarlanabilir. Bu işlem zaman alıcı ve bulunan saha koşullarına göre zorlayıcı bir uygulamadır.

Endress+Hauser, hassas yoğunluk ölçümü gerektiren bu gibi uygulamalar için kütlesel akış ölçerlerinde özel yoğunluk kalibrasyonu seçeneğini sunmaktadır. Özel yoğunluk kalibrasyonlu kütlesel akış ölçerler yakın aralıklarda farklı sıcaklık ve yoğunluğa sahip sıvılar ile fabrikada kalibre edilir ve standardizasyon prosesinin her sıcaklık aralığında 0,001 g/cm³ yoğunluk hassasiyetini garanti eder. Bu sayede sahada yapılan kalibrasyon işlemlerinde oluşabilecek hatalardan kaçınılır ve kalibrasyon süresince harcanacak zamandan tasarruf edilir.

Akış ölçüm teknolojileri içerisinde en yüksek hassasiyete (%0.05) sahip Promass F Coriolis akış ölçerler, gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılan Promag H elektromanyetik akış ölçerler gibi 3-A standartlarına uygun üretilir ve EHEDG sertifikalarına sahiptir. İçerisine tanımlanabilen konsantrasyon tabloları ile direkt olarak konsantrasyon çıkışı verebilir. PROFINET ve Ethernet/IP gibi haberleşme seçenekleri ile kütlesel akış, yoğunluk, sıcaklık gibi önemli parametreleri hızlı bir şekilde iletebilir.

Endress+Hauser’in özel yoğunluk kalibrasyonlu kütlesel akış ölçerler ile sahada yaptığımız denemelerde ölçtüğümüz yoğunluk değerlerini laboratuvar sonuçları ile karşılaştırdık ve beklediğimiz hassasiyet limitlerinin içerisinde olduğunu gördük. Fabrikada yapılan yoğunluk kalibrasyonu bizi külfetli bir saha kalibrasyonu işleminden kurtardı.”

 

Ali AKTUĞ

Proje Mühendisi

HAUS Santrifüj Teknolojileri

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com