Connect with us

Sektör Haberleri

Avrupa’nın havacılık grubu EAQG, ilk kez Türkiye’de toplandı

Yayın Tarihi:

-

Avrupa Havacılık ve Uzay Kalite Grubu (EAQG), Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin sponsorluğunda ilk kez Türkiye’de toplandı. SAHA İstanbul ve dünya genelinden 40 üyenin daha katılım gösterdiği toplantıda, uluslararası havacılık kalite faaliyetleri değerlendirildi.

Airbus Defence and Space, Leonardo, BAE Systems, Thales, Dassault Aviation, HENSOLDT, AIAD, Meggitt, FACC AG Operations, Fokker Technologies Holding B.V. Aerostructures, ArianeGroup, Aselsan Turkish Aerospace , TEI – TUSAŞ Motor Sanayii gibi çeşitli ülkelerden  40 EAQG üyesinin yüz yüze ve uzaktan katılım gösterdiği toplantı, ilk kez Türkiye’de gerçekleştirildi.

SAHA İstanbul öncülüğünde Türkiye’nin havacılık sanayini oluşturan dev firmaların katılımıyla oluşturulan Milli Havacılık Endüstrisi Komitesi (MİHENK) ile Türkiye, Avrupa Havacılık Kalite Grubu (EAQG) entegrasyonunu tamamlayan 13’üncü ülke olmuştu. Türkiye böylece dünyada havacılık endüstrisini yöneten ve kalite süreçlerini denetleyen kurumun bir parçası haline gelmiş ve bu gelişme ile milli firmalarımızın AS 9100 belgesi verebilmesinin yolu açılmıştı. Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK), kurulan SAHA MİHENK yapılanması üzerinden Avrupa Sivil Havacılık Kalite sistemine entegre olmuş ve milli firmalarımızın AS/9100 serisi kalifikasyon belgesi verebilmelerini akredite edebilir hale gelmişti.

Gerçekleştirilen EAQG dönem sonu toplantısı ile SAHA İstanbul’un EAQG’ye affiliate Member (ortak üye) olmasının ve oy kullanarak havacılık alanında karar mercii kuruluşlar arasında olmasının adımları atılmaya başlandı.

SAHA İSTANBUL MİHENK OP Assessor eğitimleri başarı ile tamamlandı

Türkiye ‘de Industry Controlled Other Party (ICOP) yapısının oluşturulması ve Ulusal Akreditasyon Kuruluşlarının (NAB) ve Akredite Sertifikasyon Kuruluşlarının (CB) 9104 serisi standartlarına uyumlarının sağlanmasında görev üstlenmiş olan SAHA İSTANBUL MİHENK (TR CBMC – Turkish Certification Body Management Committee) OP Assessor eğitimleri 14-15-16 Mart 2022 tarihlerinde İstanbul’da başarı ile tamamlandı.

Türk Havacılık ve Uzay San. A.Ş‘nin koordinasyonunda EAQG OPMT (Other Party Management Team) tarafından Türkiye’de ilk kez verilen bu eğitime; TUSAŞ, TEI, ASELSAN, Thales Group’tan katılım sağlandı.

MİHENK (Milli Havacılık Endüstrisi Komitesi) SAHA İstanbul Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Teknik Komitesi olarak görev yapmakta ve Türk Milli Havacılık, Uzay ve Savunma Endüstrisi’ni temsil etmektedir. MİHENK ve onun çalışmaları, European Sector Management Structure (SMS), European Aerospace Quality Group (EAQG) Other Party Management Team (OPMT) ve Türk Milli Havacılık ve Uzay Endüstrisi Birliği olarak görev yapmakta olan SAHA İstanbul Savunma ve Havacılık Kümelenmesi‘ni desteklemektedir.

Havacılıkta kalite belgelemede milli çözümler

Mevcut durumda Türkiye’nin savunma ve havacılık sektörü, AS / EN 9100 havacılık, uzay ve savunma endüstrisi için Uluslararası Kalite Yönetim Sistemi Standardına göre belgeleme ihtiyacını yabancı firmalar tarafından gideriliyor. 

Savunma ve havacılık sektörünün bu ihtiyacını yerli firmalarla karşılayabilmesi ve yurt dışına kaynak çıkışının önlenmesi amacıyla Türk Akreditasyon Kurumu’nun (TÜRKAK) Uluslararası Havacılık Kalite Grubu’ndan (IAQG) yerli firmaları akredite edebilme yetkisini alması gerektiğine dikkat çeken İlhami Keleş, şu ifadeleri kullandı: “Bir yandan, TÜRKAK’ın bu yetkiyi alabilmesi için gerekli şekil şartının oluşturması, diğer yandan yurt dışındaki havacılık endüstrisini yöneten ve kalite süreçlerini denetleyen yapıların bir parçası olunması amacıyla oluşturulan bu komitede sektöre büyük katkı sağlayacaktır. İlerleyen süreçte ihtiyaca göre MİHENK genişleme istidadı gösterecektir.” 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com