Connect with us

Bilim İnsanı

Bilgisayar programcılığının öncüsü Ada Lovelace

Yayın Tarihi:

-

10 Aralık 1815 tarihinde Londra’da doğan, ünlü İngiliz şair Lord Byron’ın kızı Ada Lovelace, bilgisayar programcılığı tarihinin öncülerinden olan bir bilim insanıdır. 

Küçük yaşlarından itibaren annesinin yönlendirmesiyle matematik ve mantık dersleriyle ilgilenen Lovelace, çocukluğunda sıklıkla hasta olan, ağır baş ağrıları çeken birisiydi. 14 yaşında, kızamık olmasının ardından felç geçirdi ve uzun bir süre yataktan çıkamadı. Ancak, zorlu geçen çocukluk çağlarına rağmen matematikle ilgilenmeye devam etti ve gün geçtikçe kendisini daha da geliştirdi.

Lovelace; William Frend, William King, Mary Somerville ve Augustus de Morgan gibi döneminin ünlü bilim insanlarının tedrisatından geçti. O yıllarda, bütün Avrupa’da olduğu gibi İngiltere’de de kadınların bilimsel tartışmalara katılmasına hoş gözle bakılmadığından yazdığı makalelere –cinsiyetini belli etmemek adına– “A.A.B.” mahlasıyla imza attı. Böylece bilgisayar alanına dair bilimsel makale yazan ilk kadın oluyordu.

Charles  Babbage’ın Ada Lovelace üzerindeki tesiri

Baron William ile olan evliliğinden üç çocuğu dünyaya geldi. Bütün bu süreçte araştırmaya ve öğrenmeye, artan bir ilgi ile devam etti. 1842 senesinde Cambridge profesörü Charles Babbage ile tanışması hayatının dönüm noktasıydı. Profesör Babbage, Lovelace’in Fransızca’dan çevirdiği bir makaleden çok etkilendi ve kendisinin kişisel notlarını da görmek istedi. Makaleye eklemeler yapan Lovelace, günümüz bilgisayarlarının yazılım alanındaki atası olan bir hesaplama metodunu ele aldı. O dönemde onaylanan bu çalışma, ilk bilgisayar programı olarak kabul edilir. 

ABD Savunma Bakanlığı için tasarlanan bilgisayar dili Ada, adını Lovelace’dan almıştır. Ayrıca İngiltere’de adına, kadın üniversite öğrencileri için verilen yıllık bir konferans vardır: BCSWomen Lovelace Colloquium. Her yıl Ocak ayının ortasında ise Ada Lovelace Günü kutlanır. Bu anma etkinliğiyle bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki kadın profilinin artmasına vesile olmak amaçlanmaktadır. Ada’nın 197. doğum yıldönümü olan 2012 yılında ise Google, Doodle’ını ona ithaf etmiştir. Firmanın hazırladığı Doodle’da Lovelace, bilgisayarın evrimini gösteren bir formül üzerine çalışırken resmedilmiştir.

Ada Lovelace’ın çalışmalarının modern teknolojiye katkılarını ve bilgisayar bilimi üzerinde bıraktığı etkileri günümüzde dahi gözlemlemek mümkündür.

36 yaşında, 27 Kasım 1852 tarihinde kansere yenik düşerek hayatını kaybeden Ada Lovelace’e bir teşekkür borcumuz var.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com