Connect with us

Etkinlikler

Çin’in ithalat fuarına Türk ihracatçılar damga vuracak

Yayın Tarihi:

-

Geçtiğimiz yıl Çin Halk Cumhuriyeti tarafından ilki gerçekleştirilen China International Import Expo Fuarı, 10 trilyon dolarlık dev ithalat pazarıyla ikinci kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. TC Ticaret Bakanlığı himayeleri ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinasyonu ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) Türkiye Milli Katılım Organizasyonu ile 100’e yakın Türk firması, Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda boy göstermeyi hedefliyor. 5-10 Kasım 2019 tarihleri arasında Çin’in Şanghay kentinde düzenlenecek dünyanın en büyük ithalat fuarında, Türk firmaları geçtiğimiz yıl açılan toplam stant alanını 5’e katlayarak 4 bin metrekarelik bir vitrin ile ihracatta yeni rekorlara koşacak.

Çin’in tüm dünyada heyecan uyandıran ve 5 yılda 10 trilyon dolarlık ithalat hedefiyle ses getiren ilk ithalat fuarı China International Import Expo, bu yıl 5-10 Kasım 2019 tarihlerinde Shanghay’da ikinci kez kapılarını açacak. Ticaret Bakanlığı himayeleri ve TİM’in koordinasyonu ve İKMİB tarafından üstlenilen Türkiye Milli Katılım Organizasyonu ile Çin Uluslararası İthalat Fuarı için ihracat seferine çıkacak 100’e yakın Türk firması, 4 bin metrekarelik stant alanıyla Asya Pazarı’nın kalbine çıkarma yapmaya hazırlanıyor.

Türk ihracatçısı Çin’in 3 trilyon dolarlık ithalatından pay alacak

Fuara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Geçtiğimiz yıl yine milli katılım ile gerçekleşen ve 38 firma ile gittiğimiz fuarda yapılan iş birliği anlaşmalarının tutarı 620 milyon dolar seviyelerinde gerçekleşmişti. Bu yıl daha yoğun bir ilginin ve daha büyük çapta ticaret anlaşmalarının yapılmasını bekliyoruz. Çünkü geleneksel pazarlarımız, bildiğiniz üzere, ticaret savaşları ve Brexit gibi konularla çalkalanmaktalar. Bunun yanı sıra, yavaşlayan küresel talep, küresel ticaretin performansına yönelik beklentilerin de revize olmasına sebep oldu. En büyük ticaret ortağımız olan AB’nin 2018 büyüme performansı yüzde 2’nin altında kalarak yüzde 1,8 olarak gerçekleşti. Bu yüzden yeni rotalar çizip, yeni pazarlara girmemiz en elzem konuları başında geliyor.

İhracatçılar olarak Çin ile Türkiye arasındaki ticarete odaklanması; geleneksel pazarlarımız kadar; geleceğin potansiyeli olan Çin başta Asya ülkelerine de elini uzatması gerekli. Çünkü bugün ve geleceğin talebi bu ülkelerde yoğunlaşıyor ve yoğunlaşacak. Ticaretin kalbi; insan nerede çoksa; orada atacak.  Bu gibi milli katılım ile gerçekleşecek ithalat – ihracat fuarları Türkiye’nin çok yönlü̈ dış politikası anlamında da; Çin ile karşılıklı kazan – kazan formülüyle daha büyük adımlar atılmasına ön ayak olacaktır. İhracatçılarımızın attığı bu adım; ileride iki ülke arasındaki ilişkilere de pozitif yansıyacak; yeni projelerin hayata geçmesinde rol oynayacaktır. Çin’in 3 trilyon dolara çıkması beklenen ithalat hacminde, Türk ihracatçıların hak ettikleri payı almaları, Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak bizlerin, öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır.” dedi.

Türk firmaları stant alanını 5 katına çıkarmayı hedefliyor

Önümüzdeki 5 yıl için 10 trilyon dolarlık muazzam bir ithalat hedefi belirleyen Çin’in; Türk ihracatçısı için fırsatlarla dolu yeni bir ticaret kapısı daha açtığını belirten İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister; “Ticaret Bakanlığımız tarafından Türkiye’nin 2019 yılı için ihracatta öncelikli Pazar olarak ilan edilen; aralarında Rusya; Hindistan ve Meksika’nın da olduğu 4 hedef ülke arasında Çin’in de yer aldığını görüyoruz. Her yıl yaklaşık 2 trilyon dolarlık ithalat yapan Çin’in gerçekleştirdiği ithalat açılımı; Türk ihracatçısının Asya Pasifik Bölgesi’nde yeniden pozisyon alması ve ülke olarak 2023 vizyonumuz çerçevesindeki ihracat hedeflerimize ulaşabilmemiz adına stratejik bir Pazar sunuyor.

Türkiye’nin ihracatının yükselmesi adına yeni iş fırsatları sunan ve 2018’de ilki gerçekleştirilen Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na; geçen sene ülkemizin önde gelen 38 firmasıyla katıldık. 172 ülkeden 3600’ün üzerinde firmanın katıldığı; 400 bin satın alma profesyonelinin bir araya geldiği Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda yaklaşık 58 milyar dolar değerinde satış ve işbirliği anlaşması imzalandı. Geçtiğimiz yıl 725 metrekarelik bir stant alanıyla yer aldığımız Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na 2019’da adeta çıkarma yapmayı ve stants alanımızı 5’e katlayarak yaklaşık 4 bin metrekarelik bir alanda Türk ürünlerini tanıtmayı hedefliyoruz. 2018 yılında 38 firma ile katıldığımız Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na bu yıl da Türkiye’nin önde gelen yaklaşık 100 markasıyla katılmayı hedefliyoruz. Gıdadan medikal ekipmanlara; kimyevi mamullerden hizmet ürünlerine kadar geniş bir frekansta yer alacağımız bu dev fuar ile Türk ürünlerinin kalitesini ve ihracatçımızın gücünü bir kez daha Çin’e taşıyacağız” şeklinde konuştu.  

Ticaret Bakanlığı tarafından teşvik desteği kapsamına alınan Çin Uluslararası İthalat Fuarı için katılımcı firmaların; 27 Mart 2019 tarihine kadar katılım sözleşmelerini teslim etmeleri gerekiyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com