Connect with us

Redüktörler

Neugart: Takım tezgâhları için redüktörler

Yayın Tarihi:

-

Tornalama, frezeleme ve delme yapmak istendiğinde bir uygulama diğerine benzemez. Müşterinin ihtiyaçlarına tam ve doğru cevabı verecek bileşenleri bir araya getirerek bunları kullanmak önemli bir unsurdur. İşte bu beklentileri Neugart planet redüktörleri yerine getirir. Tecrübeli geliştirme ve satış mühendislerimiz, uygulamalarınızda hangi çözümün sizin için en iyisi olduğunu çok iyi bilirler.

Ana tahrikin ihtiyacı olan şeyler yüksek burulma dayanımı ve optimum bir torktur. İşlenen parçanın mikron (µm) kesinliğiyle konumlandırılması gerektiğinde boşluk oranı çok küçük olmalıdır, istenen değer genellikle 1 açısal dakikanın altındadır. Kremayer dişli tahriki varyantlarıyla veya doğru tahrik sistemleriyle (örneğin anabirim-arabirim fonksiyon yöntemi ile) kombine edildiğinde, redüktörlerimiz bu tür uygulamalar için biçilmiş kaftandır. Akıllı bir tasarım ve geniş çeşit yelpazesi bizim için son derece doğaldır.

Söz konusu olan ister takım tezgâhı ister parçaların uygulama modülleri ister takım tezgâhının yan eksenleri olsun, Neugart’ın redüktörleri hiçbir konuda taviz vermenizi gerektirmez. Optimize edilmiş kütlesel eylemsizlik momenti sayesinde kolayca konumladırılabilen tahrikler sunuyoruz. Hem de uygun fiyata.

Avantajlarınız:

  • Güvenilir ve uzun ömürlü redüktörler: Planet redüktörlerimiz bütün kullanım ömrü boyunca yağlama maddesi değişimi gerektirmez. Kendi ürettiğimiz eşsiz tasarımı redüktörün ömür boyu ekstra yağlanmasını gerektirmez ve redüktör görevini güvenilir bir şekilde yerine getirmeye devam eder.
  • Ürün seçimini kolaylaştıran akıllı yazılım: Farklı uygulamalar için doğru redüktörü seçmek göründüğü kadar kolay değildir. Uygulamaların yapıları karmaşıktır, çok farklı faktörler çok önemli roller oynayabilir. Neugart’ın kullanımı kolay akıllı yazılımı bu konuya ışık tutar.
  • Tahrik konusunda tecrübeli: Neugart’ın uzmanlık alanı on yıllardır tahrik teknolojileridir. Planet redüktörlerimiz bu nedenle hiçbir görevden kaçınmaz. Yerine getirmesi gereken görev ne kadar spesifik ve karmaşık olursa olsun, ne kadar çaba gerektirirse gerektirsin hiçbir zorluk redüktörlerimizi yıldıramaz.
  • Son üründe daha yüksek kalite: Doğru dişliler daha fazla değer yaratır. Yüzey kalitesinin ve baskı imajlarınızın kalitesini yükseltin. Uygulamanız için doğru dişliyi bulmanızda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

“Neugart ile yaptığımız iş birliği, çok yönlü ve çok iyi bir danışmanlık servisinden başlayarak hızlı numunelendirme ve seri üretime geçişe kadar tüm aşamalarında son derece açık ve memnuniyet verici bir iş birliği oldu. Dürüst ve çekici bir fiyatlandırma ve konseptin tamamı bizi Neugart’la çalışmaya hemen ikna etti.”

Mühendis (FH) Achim Wohlfarth ARGE | Malzeme ve Takım Yönetimi Ekip Müdürü | Gebr. Heller Maschinenfabrik GmbH

Kullanıcı bildirimi: Verimli işleme merkezleri için hızlı takım yönetimi

Gebr. Heller Maschinenfabrik GmbH şirketinde bileşenlerin geliştirilmesi konusunda malzeme ve takımların yönetimi Bay Achim Wohlfahrt’ın sorumluluğu altındadır. Bay Wohlfahrt bulunduğu bu pozisyonda, Heller takım tezgâhları için en iyi çözümlere ulaşılmasında azami dikkat sarfeder. “Neugart’ın yeni planet redüktörü, adeta Heller işleme tezgâhlarının zincir magazini için yapılmış. Bu yeni redüktör bizim için hem teknolojik hem de ekonomik açıdan en iyi tahrik çözümü anlamına geliyor.”

Şirket hakkında bilgiler

Gebr. Heller Maschinenfabrik GmbH şirketinin merkezi Almanya’nın Svabya bölgesinde yer alan Nürtingen şehrinde bulunur. 120 seneden fazla bir süre önce kurulan Heller, uzun yıllar boyunca metal kesme alanının en önemli pazarlarında dünya çapında bir lider konumuna gelmiştir. Şirket, en modern takım tezgâhları ve işleme sistemleri, akıllı uygulamalar ve geniş kapsamlı bir servis sisteminden oluşan komple çözümler sunmaktadır. Heller’in bugün; Almanya, İngiltere, Brezilya, ABD ve Çin’deki üretim fabrikalarında ve dünyanın 30 farklı yerinde bulunan satış ve servis temsilciliklerinde toplam 2500 çalışanı bulunmaktadır. Otomotiv sanayii ve bu branşın tedarikçilerinin alanlarında, hidrolik ve pnömatik endüstrilerinde, enerji teknolojileri ve makine mühendisliğinin diğer alanlarında Heller daima en tanınmış bir üretici olarak akla gelir.

İşlevsel tanımlama

Heller, müşterileri için makine konseptlerini ve çözümlerini devamlı olarak optimize eder. Şirketin hedefi, sunduğu makineleri iyi bir yapılandırma ile teknolojik zorluklara uyarlamak ve makinelerin kesintisiz verimliliğini sağlamaktır. Heller böylece müşterilerinin üretimde göstermeleri beklenen rekabete dayanıklılık özelliğini yakalamalarına destek sunar.  

İşleme tezgâhlarında özellikle takım yönetimi en önemli birimlerdendir. Takımlar, bir zincir magazininde veya raflı magazinde depolanır ve takım değiştirici için bir kaydırma sistemi veya doldurucu tarafından pozisyonlandırılır.

Yeni takım, takım değiştirici tarafından çalışma birimine ve böylece işleme sürecine sokulur ve buna paralel olarak kullanılan takımlar değiştirilir. Takım yönetiminin optimize edilmesi, takım değiştirme sürelerinin ve takım değiştirme çevrim zamanlarının kısalması ve böylece müşteriler için işleme sürelerinin daha da hızlanması anlamına gelmektedir.  

Müşterilerin ve işleme tezgâhları uygulayıcılarının talepleri alabildiğine yüksektir, makinelerin tüm çalışma süresi boyunca en ufak bir sorun çıkarmaksızın işletilebilmelerini beklemektedirler.

Öte yandan yüksek bir makine verimliliği elde edebilmek için, takım tezgâhlarının zorlu çevresel koşullardan etkilenmeden ve optimize edilmiş bakım şartları altında çalışması talep edilmektedir. Keserek işleme süreçlerinde kullanılan soğutucu yağlama maddeleri artı bu süreç esnasında oluşan yağ sisi, makine bileşenlerinde kullanılan malzemeye de aşırı talepler getirmektedir.

Bundan başka işleme tezgâhında kullanılacak yeni zincir magazininin yapısının modüler olması istenmektedir, çünkü magazin farklı makine türlerine adapte edilecektir. Ayrıca Heller, aynı tahrik konsepti ile çok farklı boylardaki zincir magazinlerini tahrik etmek istiyordu. Tüm bunlara ek olarak, tasarımlamada rol oynayan teknik kriterlerin yanı sıra ekonomik kriterler de merkezi bir rol oynamaktaydı.

Çözüm

Tüm bu beklentilere cevap verecek çözüm, zincir magazini bir servomotorla tahrik eden Neugart planet redüktörü oldu. Aşılması gereken zorluk, takımın takım değiştirici için aktarma pozisyonuna kesin ve hassas bir şekilde pozisyonlandırılmasıydı. Redüktörün bu iş için en yüksek derecede süratlendirilmesi gerekiyordu, ayrıca burulma dayanımı da yüksek olmalıydı; bu koşulların zincir magazinin farklı yükleme konumlarında bulunması sırasında da bozulmaması gerekiyordu. İşleme tezgâhlarının en önemli özelliği takım değiştirme çevrim zamanlarıdır. Takım değiştirme çevrim zamanının kısalığı, takım değiştirmenin hızla yapılmasına ve takımların hazır edilme süresinin kısalığına bağlıdır, bu da takım magazininin atik hareket etmesini gerektirir.

Tüm bu kriterler müşteriye önemli maliyet avantajı sağlar. Planet redüktörüne yöneltilen talepler, redüktörün boyutlandırılmasını ve hesaplamasını yapan ücretsiz Neugart Calculation Programı (NCP) ile hesaplandı. Heller’de ARGE, Malzeme ve Takım Yönetimi Ekip Müdürü olarak görev yapan Achim Wohlfarth, “Temel olarak aldığımız çevrim değerleri ekibimizin yıllardır edindiği tecrübelere göre optimize edilmiş değerlerdi” diyor. Bu hesaplamalarda farklı yükleme konumları ve varyasyonları da NCP ile kolayca görüntülendirildi ve planet redüktörün seçimi analizinde hesaba katıldı. “Bu şekilde redüktörü hem enerji etkinliği hem de sürekli kesme mukavemeti konusundaki verimliliği açısından en iyi şekilde değerlendirme ve belirleme olanağını elde ettik” diyor Wohlfahrt.

Planet redüktörün bağlanması, kısa zamanda ve kolay montaj sağlayan bir dört köşe flanşla yapılıyor. Neugart planet redüktörü, daha önce kullanılan başka bir üreticinin konseptiyle karşılaştırıldığında, yüksek enerji verimliliği nedeniyle hem Heller’e hem de makine işletmecesine ekonomik açıdan çekici avantajlar sağlıyor. Uygun redüktör bulunduktan sonra Heller redüktörü katılık ve boşluk oranı açısından etraflıca test etti. Wohlfahrt, “Test sonuçları planet redüktörüne yönelttiğimiz yüksek taleplerin yerine getirildiğini, hatta yer yer ötesine geçildiğini gösterdi” diyor. Beklentilerin yerine getirildiğini doğrulayan başka bir test uygulaması da zincir magazininin montaj edileceği yer olan Heller İngiltere’de gerçekleştirildi. Bundan sonra iki işleme tezgâhı direkt müşterinin uygulama yerinde yeni redüktör ile test edildi ve müşterinin olumlu geri bildirimi neticesinde Neugart’ın yeni redüktörünün kullanılmasına kesin olarak karar verildi. Planet redüktörünün zincir magazinlerinde seri halinde kullanılmasına geçiş ise kesintisiz bir süreç olarak uygulandı. İki ortağın birbiriyle uyumu mükemmel bir şekilde gerçekleşti.  

Takım tezgâhları branşında satış sonrası servis de çok önemli bir faktördür; bu faktör de projelendirme sırasında göz önünde bulundurulmuştu. Sunulan bu hizmet kapsamında, daha önce kullanımda bulunan planet redüktöründe aksaklık çıkması halinde, bu bir önceki modelin Neugart’ın bakım gerektirmeyen yeni planet redüktörü ile uyumluluk içinde değiştirilmesi öngörüldü. Bu hizmet paketi, makine kumanda biriminde yapılacak bir yazılım güncellemesiyle planet redüktörü için gerekli parametrelerin kurulumunu da kapsamakta. Planet redüktörünün Heller’de seri üretimde de kullanılacak olması nedeniyle makine işletmecisi için hizmet alma gerekliliğinde bu şekilde ek bir güvence oluşturuldu. İhtiyaç duyulması halinde, bu yedek parça daima gönderime hazır bulundurulmakta. Bu hizmetin Heller için ikinci avantajı da, Heller’in bu parçayı kendi deposunda bulundurmasına gerek bırakmaması. Takım magazininin zincirli yapısı, magazini son derece esnek yapmakta ve 50-160 takımı farklı birçok varyantlarla hazır bulundurmasını sağlamaktadır. Magazin müşterinin isteğine göre ya SK 40 veya 50 ya da HSK-A 63 veya 100 takım tutucu ile donatılabilmektedir. Zincir magazinleri Heller makinelerinde modüler olarak kullanılmakta, hem 4 hem de 5 akslı işleme tezgâhlarında bulunmaktadırlar. Neugart planet redüktörleriyle tahrik edilen Heller takım yönetim sistemleri modern bir işleme tezgâhına yöneltilen tüm talepleri fazlasıyla yerine getirmektedirler.

Geleceğe baktığımızda gördüklerimiz

İşleme tezgâhlarında başarıyla kurdukları bu uygulama, Baden-Württemberg eyaletinde bulunan bu iki şirketin yeni başlattıkları birlikte çalışma için son derece pozitif bir deneyim olmuştur. Bay Wohlfahrt bu konuda, “Takım tezgâhları bileşenleri bağlamında gelecekte yapacağımız hem revizyon ve düzeltme çalışmalarında hem de yeni konseptlendirmelerde Neugart planet redüktörlerinin getireceği artı değeri her zaman göz önünde bulundurup kontrol edeceğiz” diyor. Neugart’ın geliştirdiği redüktör çözümleri gelecekte de Heller makinelerinin daha da geliştirilmelerine katkı sağlamaya devam edecektir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com