Connect with us

Servo Motorlar

Siemens Türkiye, ‘uçan balık’ olarak tanımladığı SINAMICS S200’ü tanıttı

Published

on

Hızla değişen teknoloji dünyasına tam uyumlu ürün ve çözümleriyle gelecek için bugünü dönüştürmeye devam eden Siemens Türkiye, ürün lansmanını gerçekleştirdiği SINAMICS S200 Servo ailesini ‘uçan balık’ olarak tanımlıyor. Daha yüksek üretkenlik, verimlilik ve düşük maliyet avantajı sağlayan SINAMICS S200; yüksek performans, hassasiyet, gelişmiş güvenlik ve kullanım kolaylığı sunuyor.

Ürün lansmanını iş ortaklarının da katılımıyla Mandarin Oriental Bosphorus’ta gerçekleştiren Siemens Türkiye, geleceğe tam uyum sağlayan SINAMICS S200 Servo Sürücü ailesini tanıttı. Yüksek performans, hassasiyet, gelişmiş güvenlik ve kullanım kolaylığı sunan SINAMICS S200 Servo Sürücü Sistemi, günümüzün hızla değişen ve dönüşen dünyasında daha yüksek üretkenlik, verimlilik ve düşük maliyet avantajı sağlıyor. 

Aynı zamanda optimize edilmiş ve kullanım kolaylığı ile standart uygulamaların üzerine çıkarak gelecekte oluşabilecek gereksinimlere de tam uyumlu olarak geliştirilen SINAMICS S200 Servo Sürücü Sistemi, optimum fiyat-performans dengesiyle en uygun maliyet çözümlerini sunuyor. Sistem, SIMOTICS S-1FL2 servo motor, servo sürücü ve kablolarından oluşuyor. Aynı zamanda 0.1kW’dan 7 kW’a kadar uzanan güç aralığı, PROFINET ve PTI gibi seçenekleri ile geniş bir uygulama yelpazesi sağlıyor.

%350’ye varan yük kapasitesiyle üretkenliğin artırılmasına katkıda bulunan sistem, donatıldığı yüksek çözünürlüklü enkoder ile çok daha hassas bir kontrol sunuyor. 

Yeni bir esneklik seviyesi

SINAMICS S200 Servo Sürücü Sistemi’nin lansmanında konuşan Siemens Türkiye Dijital Endüstriler Hareket Kontrol Bölümü Ülke Müdürü İlker Binyazar, gerçek ve sanal dünyaların birleştirildiği yeni bir esneklik seviyesine geçildiğini belirterek, şu ifadeleri kullanıyor: “Ürünlerimizi, ürünlerimizi üretecek makineleri ve bu makinelerden oluşan hatları, fabrikaları daha ilk betonu dökülmeden, vida sıkmadan sanal ortamda yaratabiliyor ve devreye alıp çalıştırabiliyoruz. Dijital ikiz konsepti bize bu olanakları sağlıyor ve rekabet avantajı sunuyor. Hedefimiz sürdürülebilir büyüme ise, pazara hızlı çıkmaksa ve hatta karbon sıfır ayak izine ulaşmak istiyorsak, dijitalizasyon endüstrideki en güçlü kozumuz. Bizim hedefimiz de dijital transformasyonu mümkün olan en kolay hale getirmek. Bu nedenle Siemens, Xcelarator platformunu kurdu. Siemens Xcelerator, tüm sektörlerin dijital dönüşümünü hızlandıracak tamamen açık, esnek ve dijital bir ekosistem. Sunduğumuz çözümlerle müşteriler, iş ortakları ve geliştiriciler arasındaki etkileşimi artırma ve kolaylaştırmanın yanında; eğitim almak, keşfetmek ve bilgi alışverişi edinmek hedefiyle oluşturulmuş dijital bir pazaryeri olma özelliği taşıyor. Bugün de bu platformumuzun en yeni üyelerinden SINAMICS S200 Servo Sürücü Sistemi’nin lansmanı için bir aradayız. Doğuştan dijital, dijital ikizi olan, IoT fonksiyonlarına sahip, emniyet ve güvenlik konularında öncü, TIA Portal ile tam entegre ve yüksek maliyet avantajı sunan bu ürünümüzü sizlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Redüktörler

Mükemmel hareketin ortağı STÖBER

Published

on

By

[voiserPlayer]

Karmaşık hareketleri uygulamak için duyulan ihtiyaçların güvenilir, uygun maliyetli ve güçlü çözüm sağlayıcısı STÖBER; redüktörlü motorlarda kestirimci bakım nasıl çalışır, redüktörlü motorlar Siemens Motion dünyasına nasıl bağlanabilir, tasarımcılar kremayer ve pinyon tahriklerin doğrudan montajından nasıl faydalanır gibi soruları, 14 – 16 Kasım’da Nürnberg’de düzenlenecek SPS Fuarı’nda yanıtlamak için gün sayıyor.

STÖBER, dişli motorların kestirimci bakımına yönelik bir özelliği göstermek için Nürnberg’de düzenlenecek SPS 2023’e katılıyor. Bu IoT çözümünün yıldız özelliğini, kullanıcıların bilgileri değerlendirmek ve uygun şekilde işlemek için herhangi bir özel bilgi birikime ihtiyaç duymaması; ek sensörler, kablolar, yazılım veya donanım bileşenleri gerektirmemesi oluşturuyor. STÖBER’in kestirimci bakımı ile kullanıcılar, tahrik sistemlerinin ölçülen verilerine maksimum şeffaflık ve sınırsız erişim elde ediyor. Kullanıcılar eğilimleri tanıyabiliyor ve sonuç olarak mümkün olduğunca verimli hareket edebiliyor.

Dijital ikiz ile Siemens tarafından desteklenen STÖBER

PROFIdrive & PROFIsafe’e geçen sürücü uzmanı STÖBER, Siemens ile iş birliği içinde dijital ikiz kullanarak Siemens Motion çözümleriyle tam bağlanabilirliğini SPS’de göstermeyi planlıyor. STÖBER, karmaşık uygulamaları bile hayata geçirebilmek için PROFIdrive ve PROFIsafe ile sürücü bağlantısını destekliyor. En yüksek güvenlik gereksinimleri için sertifikalı iletişimle (SIL 3, PL e, kategori 4) sonuçlanıyor. Model, konik dişli çark ve planet dişli motorlar, SC6 ve SI6 Serisi tahrik kontrolörleri ve hibrit kablolar gibi tahrik uzmanının çeşitli bileşenlerini içeriyor. Siemens, CAD verilerinin sağlanması ve ayrı bir ekranda gösterilen gerçek simülasyon için gerekli yazılımı sağlıyor.

XL boyutunda hassasiyet

STÖBER ayrıca, olağanüstü hassasiyeti, düşük boşluğu ve yüksek eğilme sertliği nedeniyle özellikle etkileyici büyük servo planet redüktör olan PH Serisi’nin dördüncü neslini de Nürnberg’e götürüyor. Özellikle EZ Serisi’nin kompakt senkron servo motorları ile birlikte kullanıcılar, artık bir motor adaptörüne gerek kalmadan daha düşük kütle atalet momentine sahip dişli bir motordan yararlanıyor.

XL hassas redüktörünü tutma frenli son derece kompakt bir senkron servo motor ve bir motor adaptöründe ek bir fren ile birlikte sergileyecek olan STÖBER, 2 frenli bu çözümüyle yerçekimi yüklü aksların tasarımı için uygunluk sunuyor. Pilz GmbH & Co. KG ile iş birliği içinde geliştirilen SD6 sürücü kontrolörü ve SE6 emniyet modülü eklenene kadar güvenli olmayan sistem, planlamacılara ve mühendislere yerçekimi yüklü dikey eksenler için EN ISO 16090-1 gerekliliklerini karşılayan bir sistem çözümü sunuyor. SIL 3, PL e, kategori 4 sertifikalı olan çözüm, tüm emniyet gereksinimlerine EN 61800-5-2 ile uyumluluk sunuyor.

E ekonomiyi temsil ediyor

Başka bir fuar modeli, STÖBER’in ekonomik yalın motoruyla birlikte PE Serisi’ndeki ikinci nesil planet dişli motorlardan oluşuyor. Yaygın düz kesimli redüktörlerle karşılaştırıldığında, bu ekonomik versiyonun helisel dişli takımı, düşük çalışma gürültüsü ve iyi derecede düzgünlük sağlıyor. Kullanıcılar uygun maliyetli ve aynı zamanda güçlü bir çözümden yararlanıyor. Ayrıca daha hafif ve daha kompakt olan redüktörler için ikinci nesilde geliştiriciler, hızlanma torkunu %45 ve nominal torku da yüzde 50 artırarak performansı daha da artırmayı başarıyor.

Tam dönüşten doğrusal harekete

STÖBER ayrıca, ZV Serisi’nde kremayer ve pinyon tahrikli bir model, helisel konik dişli motor ve SD6 tahrik kontrolörü sergileyecek. Kremayer ve pinyon tahrikler, yüksek dişli kalitesine sahip sertleştirilmiş, düzleştirilmiş pinyonlara ve hassas bir şekilde eşleştirilmiş dişli raflarına dayanıyor. Motor, adaptör olmadan doğrudan redüktöre monte edilebiliyor. Bu, tahrik ünitesini daha hafif ve kompakt hale getirirken, böylece hem dinamikler hem de hacim üzerinde olumlu bir etki oluşturuyor. Kullanıcılar, yerden tasarruf sağlayan ve kuruluma hazır bir sistemi tek bir kaynaktan alıyor.

STÖBER çevrimiçi konfigüratör ile tek tuşla teklif 

Kullanıcılar STÖBER konfigüratör ile doğru tahrik çözümünü hızlı ve kolay bir şekilde buluyor. Çevrimiçi araç, açık bir şekilde tasarlanmış arayüzü aracılığıyla sezgisel olarak çalıştırılabiliyor. Kullanıcılar sadece birkaç tıklama ile kendi bireysel çözümlerini gerçek zamanlı olarak hızlı bir şekilde tasarlayabiliyor. Bu amaçla çok sayıda filtre ve karşılaştırma seçeneğine sahip yazılımla, yapılandırmadan sonra tüm temel bilgiler indirilebiliyor ve kullanıcılar doğrudan fiyat teklifi isteyebiliyor. STÖBER böylece müşterilerine dijital hizmetler aracılığıyla daha da kapsamlı destek sağlama stratejisini sürdürüyor.

Continue Reading

Redüktörler

Redüktörden servo motor sürücüsüne kadar tüm sistem, tek tedarikçi: STÖBER

Published

on

By

Diğer tedarikçilerin aksine kullanıcılarına hem mekanik hem de elektronik anlamda tam destek verebilen ve piyasadaki en sofistike marka olma özelliğini taşıyan STÖBER, makinelerinde mükemmelliği arayan mühendis ve tasarımcıların ihtiyaçları doğrultusunda birlikte geliştirilen ürünler sunuyor.

1934 yılında kurulan ve tüm ürünlerini Almanya’da bulunan kendi fabrikasında üreten STÖBER, “Hedefi üst düzey kalitede ve arızalanmayan makineler üretmek olan tüm makine imalatçıları STÖBER’in potansiyel partneridir” mottosuyla oldukça iddialı bir firma. Müşteri projelerinin gerektirdiği; mekanik eksen hesaplamalarının yapılması, ardından da STÖBER redüktör, redüktörlü motor, servo motor, asenkron motor ve motor sürücüleri seçiminde her zaman müşterilerinin yanında duran firma, mekanik – elektronik bileşenler arasında adeta bir köprü olarak adından bahsettiriyor.

Makine imalatçıların tedarikçileriyle yıllardır yaşadığı ve kendilerine zaman ve para kaybettiren; “bir problem anında sorumluluğu üstlenmeme” sorununu, tüm sistemin tek tedarikçisi olarak üzerine alan STÖBER bu konuda piyasada fark yaratıyor. Redüktörden servo motor sürücülerine kadar olan ürünlerini kendisi üreten firma; böylece birbiriyle tam uyumlu bir sistemi yapılandırmasıyla tüm sorumluluğu da üzerine alıp, tasarımcısının hayalindeki kusursuz makineyi üretmeye tam bir destek sağlamış oluyor. Örneğin, yazılımcı kurulum esnasında servo motor sürücülerine gerekli olan tüm redüktör ve motor bilgileri “electronic namplate” özelliği sayesinde sürücüye otomatik olarak tanımlanıp hem zamandan hem de hatadan arınmış kusursuz bir eksen tahriği elde edilmiş olmaktadır. Kendi ürettiği redüktörlü servo motorlar ile redüktöre tahriği arada kaplin ve ilave motor adaptörü kullanmadan ileten ve makineleri daha kompakt hale getiren STÖBER, ürünleriyle diğer tahrik ekipmanı üreticileri ile arasında farkı gösteriyor. 

 

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et