Connect with us

Rulmanlar

Tüm zorlu koşullar için Schaeffer’in yüksek teknolojisi

Yayın Tarihi:

-

Yüksek kuvvetlerin baskısı altında olan, sıcağa ve dondurucu soğuğa dayanmak zorunda olan, fırtınalara hatta depremlere maruz kalan köprüler, hassas yapılardır. Köprüler, bu güçlükleri karşılamak için çelik ve betonun arkasına gizlenmiş etkileyici bir iç yapıya sahiptir. Başta Osmangazi Köprüsü olmak üzere dünya genelinde birçok köprüde imzası olan Schaeffler, üstün rulman çözümleriyle her uygulama alanına yüksek teknoloji sunuyor. Schaeffler, kaymalı yatakları, silindirik makaralı veya oynak makaralı yataklarıyla dünyanın her yerinde binalar, spor sahaları, yapay göller veya köprülerde stabilite ve dayanıklılık sağlıyor.

Schaeffler teknolojisiyle Osmangazi Köprüsü’nden Arjantin’deki Puente de la Mujer’e 

Dünyanın dört bir yanındaki birçok köprünün operatörleri; en zorlu çevre koşullarında dahi yüksek yük miktarlarının sağlanmasında, sürtünmenin azalmasında ve bu sayede sağlanabilecek güvenilirlik için Schaeffler’in büyük rulmanlarına güveniyor. Küresel ölçekte birçok köprüde imzası olan Schaeffler, 2016 yılında dünyanın en büyük dördüncü asma köprüsü olarak açılan Osmangazi Köprüsü’ne de çözüm sundu. Deprem bölgesi olarak kabul edilen İstanbul’un güneyinde, Marmara Denizi’nden yaklaşık 60 metre yükseklikte yer alan ve tamamı çelik olan Osmangazi Köprüsü’nün, konumu gereği potansiyel sarsıntılara, hareketlere ve gerilime dayanımını sürekli hale getirecek şekilde özel teknolojiyle donatılması gerekiyordu. Bu alanda uzman bir marka olan Schaeffler, münferit köprü bölümlerinin ve köprü kablolarının temelle bağlantısının sağlandığı alanlar için 109 küresel kaymalı yatak ve 72 burç tedarik etti.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in simgesi haline gelen “Puente de la Mujer” döner yaya köprüsüne de çözüm sunan Schaeffler, bakım gerektirmeyen tek bir eksenel küresel yatak ile köprünün 800 tonluk tüm ağırlığına destek sağlıyor.

Barselona limanındaki 106 metre açıklığı ile dünyanın en büyük çift kanatlı baskül köprülerinden biri olan “Porta d’Europa” köprüsünün 4 pivot noktasında, Schaeffler’in 670 milimetre delikli büyük küresel kaymalı yatakları bulunuyor.

Rotterdam’da günde 250.000’den fazla aracın geçtiği 12 şeritli “Van Brienenoord 2” baskül köprüsünde ise, Schaeffler’in 850 milimetre delikli 4 adet küresel makaralı rulmanı kullanılıyor.

Danimarka’nın Funen ve Zelanda adaları arasındaki 1.624 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun asma köprülerinden biri olan “Storebæltsbroen” köprüsünde ise, Schaeffler’in 12 küresel kaymalı yatağı, rüzgar ve trafikten kaynaklanan tüm salınımları karşılıyor.

Schaeffler teknolojileri, yenileme ve genişletme projelerinde de talep görüyor

Schaeffler, sunduğu yüksek teknolojiyle yalnızca yeni projelere değil, aynı zamanda mevcut projelerin rehabilitasyonu veya genişletilmesine de çözüm sunuyor. Firmanın çözüm sunduğu bu tarz projelere örnek olarak, Rotterdam’daki “Botlek” düşey açılabilir köprü ilk sıralarda geliyor. Düşey açılabilir köprüler arasında en büyüklerden biri olarak kabul edilen Maas Nehri üzerindeki bu köprüdeki devasa elektrik motorları; yaklaşık 10.000 ton çelik, beton ve asfalttan oluşan ve bu değerlerle Eiffel Kulesi ile kıyaslanabilecek köprünün iki orta kısmını günde 20 kez yükseltiyor. Köprü açıldıktan 1 yıl sonra garip sesler ve titreşimler fark eden uzmanlar, çözüm için Schaeffler’e danıştı. Karşı ağırlık kabloları için 67 makaradaki orijinal rulmanların yüklere dayanamadığını analiz eden Schaeffler uzmanları, Bearinx Programı’nı kullanarak hareketli köprü elemanlarının devasa yükü karşılaması için gerekli olan rulmanların konumlandırma ve tip hesaplamalarını yaptı. Daha sonra her kasnak, her biri yaklaşık 1 metre dış çapa ve 800 kilogram ağırlığa sahip özel olarak tasarlanmış çift sıralı silindirik rulmanlı yataklarla yeniden donatıldı.

Advertisement

Schaeffler’in tek eksenli küresel rulmanı, Buenos Aires’te ‘Puente de la Mujer’in 800 tonluk ağırlığına destek sağlıyor.

Schaeffler ile yenilenen bir diğer büyük projeyi ise, Rotterdam’ın yaklaşık 2.000 kilometre güneybatısında yer alan, 1981’den beri İspanya’nın Galiçya bölgesindeki Redondela ve Moaña kasabalarını birbirine bağlayan “Puente de Rande” asma köprüsü oluşturuyor. Köprü, 401 metre açıklığı ve 118,6 metre yüksekliğindeki iki sütunu ve ilave edilen iki trafik şeridi ile türünün ilk örneğini temsil ediyor. Çevreyi ve tasarım özelliklerini göz önünde bulunduran Schaeffler Iberia, Elgoglide kaplamalı 140 adet bakım gerektirmeyen küresel kaymalı yatağın montajını yaptı. Schaeffler çözümü, günde 50.000 aracın geçtiği köprünün 6 şeridi ve köprünün güvenli bir şekilde bir arada tutulmasını sağlıyor.

Uzmanlar ve Schaeffler mühendisleri, çift sıralı silindirik makaralı rulmanları monte ediyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com