Connect with us

Endüstriyel Donanım ve Makine Parçaları

AI Modülü, endüstriyel otomasyonların optimize edilmesini mümkün kılıyor

Yayın Tarihi:

-

Endüstriyel operasyonlara yönelik tanılayıcı analitik çözümler yaratmak uzun bir süredir uzman veri bilimi bilgisi ve analiz edilecek özel uygulamayı derinlemesine anlamayı gerektiriyordu. Bu uzmanların sistemi anlaması ve modellemesi haftalar, aylar veya yıllar alabiliyordu. İşte o uzmanlık Rockwell Automation’ın Houston’da gerçekleşen Automation Fair’de tanıtımını yaptığı yeni Sherlock Yapay Zeka (AI) Projesi modülünün içine sığdırıldı.  

Bu veriyle çalışan analitik algoritması direkt kontrol şasene takılabilen bir modülün içinde sunuluyor. Kurulumu yapıldıktan sonra Sherlock AI Projesi orijinal fizik temelli modellemenin operatörlerin yönettiği uygulamayı “öğrenmesini” sağlar. Modül uygulamayı tespit etmek için kontrolör etiketlerini tarar ve kullanıcılara girdi ve çıktıları seçerek modelleme yapma seçeneği sunar. Bu sayede Sherlock AI Perojesi hızlı bir şekilde kontrolörlerden geçen veriden bir model inşa etmeyi öğrenir. Bu süreç dakikalar içinde tamamlanır. Dünya kadar geçmiş verisine gerek duyulmaz ya da verinin otomasyon yüzeyinin dışına çıkmasına gerek kalmaz.

Model inşa edilir edilmez Sherlock Projesi modülü operasyonu kesintisiz olarak izler. Bu izleme sırasında çalışmasına aykırı ve prensipteki sınırlarına uymayan anomaliler arar. Eğer bir sorun tespit ederse bir insan makine ara yüzü (HMI) ekranında veya bir tabloda alarmı harekete geçirebilir. Gelecekte yaşanacak tekrarlarda tanı yardımıyla sistem otomatik olarak parametreleri insan müdahalesine gerek kalmadan ayarlayabilir.

Rockwell Automation Kontrol ve Sanallaştırma İşkolu platform lideri Jonathan Wise “Sherlock Projesi endüstriyel üreticilere uygulaması çok kolay bir pakette akıllı analitik sunuyor” diye konuştu. Wise “Müşterilerimiz -üretim verilerini iş çıktılarını iyileştirmek için kullanarak- dijital bir dönüşümden geçtiği için uzmanların yapacağı analitiği bekleyemezler. Yeterli sektör veri bilimcisi olsa bile elinizde, her şirketin bu insanları istihdam etmeye gücü de yetmez. Bu makine öğrenme enstrümanı otomasyon altyapınızı kullanarak çok güçlü bir analitik çıkartabiliyor. Logix arka planına düşer düşmez değer yaratmaya başlıyor” dedi.

Sherlock Projesi tanılayıcı özellikleri yanlış-pozitif alarmları fizik temelli modellemeleri ve tabanları sebebiyle diğer yapay zekâ çözümlerine göre ciddi oranda düşürür. Örneğin Sherlock AI Projesi bir kazanın sıcaklığının normal operasyonlara göre farklı bir sıcaklığa kayıp kaymadığını ya da düzeltme gerektiren bir anormallik olup olmadığını söyleyebiliyor.

Sherlock AI Projesi ilk versiyonunda kazan, pompa ve soğutucu operasyonlarına yönelik kullanıma hazır şablonlar da yer alacak ve bunlar hibrit uygulamalar için ideal şablonlar. Kullanıcılar ek uygulamalarını modellemek için konfigürasyon da yapabiliyorlar olacaklar.

Modülle iletişim kontrolörler tarafından öncelikli hale getiriliyor, böylece kullanıcılar ne büyüklükte ve hangi aralıkta veri gönderilebileceğini seçebiliyor. Modül ek bir kontrolör CPU yükü veya ek bir ağ trafiğine neden olmaz. Sherlock AI Projesinin pilot modülleri şu anda çalışıyor ve 18 aydır sonuçlar veriyor.

Bu yeni yapay zekâ motoru Rockwell Automation’un üretim katında ayıtlar, makineler, sistemler hatta kurum genelinde çalışan ve giderek genişleyen analitik çözümler ekosisteminin sadece bir parçası. Rockwell Automation geliştiricileri bağlantıları Aygıtlar için FactoryTalk Analytics enstrümanları kullanan kullanıcıların Sherlock AI Projesine Shelby rehber robotları ve eylem kartları aracılığıyla arayüzleyebilecekleri şekilde inşa ediyor. Sherlock AI Projesi’nden çıkan analitik kolay bir şekilde FactoryTalk Analitik Platformu’na entegre olur. Bu da fabrika katındaki veriyi iş zekâsı stratejilerine entegre eder.

 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com