Connect with us

Elektrik Motorları

Automechanika İstanbul – Otomotiv sektörünün lider etkinliği çıtayı yükseltti

Yayın Tarihi:

-

 

Bu yıl 10-13 Nisan 2014 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Automechanika İstanbul kapılarını büyük bir başarıyla kapadı. 1.475 katılımcı 31.791m2 net alanda yepyeni ürünlerini sergileme fırsatı buldular.

 

2013 yılına kadar iki yılda bir organize edilen fuar, yoğun ilgi nedeniyle bu yıl ilk defa yıllık olarak düzenlendi, 2001 yılında 302 katılımcısıyla başlayan etkinlik 2014 yılında bu sayıyı ulusal 739 ve uluslararası 736’ya çıkararak çıtayı yükseltti. Otomotiv yedek parça sektörünün Avrasya’daki lider fuarı, bu yıl Arjantin’e partner ülke olarak ev sahipliği yaptı.

Arjantin Başkonsolosu Sayın Ernesto Pfirter, onurlandırdığı fuar açılışında fuar hakkındaki yorumlarını şu şekilde dile getirdi: “Öncelikle böyle bir etkinliğe Arjantin’i partner ülke olarak davet ettikleri için Türk hükümetine ve Messe Frankfurt’a teşekkür ederim. Otomotiv sanayinde ve yedek parçadabu fuar en büyük ve en önemli fuarlardan biridir. Bu gibi etkinliklerArjantin gibi ülkeler için müthiş bir fırsattır. Çünkü Arjantin’de bu sektör etkin ve dinamiktir. Arjantin Türkiye’nin performansını büyüme ve gelişmesini izlemektedir. Türkiye’nin bilindiği gibi Avrupa’yı Asya’ya bağlama konusunda eşsiz bir yeri ve çok büyük bir pazarı vardır. Bu nedenle ülkemiz Türkiye ile ilişkileri konsolide etmek istemektedir… Umut ediyorum ki Automechanika’ya Arjantin’in katılması güzel bir başlangıç olacaktır. Bu sayede otomotiv sanayinde iki ülke ve partnerler arasında yakın bir iş birliği başlayacaktır.”.

Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Alexander Kühnel fuar ile ilgili şunları paylaştı: “Böyle lider bir etkinliği organize etmek için güçlü partnerlere ihtiyaç var. UIB (Uludağ Anadolu İhracatçılar Birliği), Kosgeb (Küçük Orta  Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanı), Taysad (Taşıt Araçları Yan Sanayiciler Derneği), YPG (Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği), TOBB’ye (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ve Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı’na teşekkürlerimi sunmak istiyorum. İlk Automechanika Istanbul  2001 yılında 5.500 m2 alanda katılımcılara ve ziyaretçilere ev sahipliği yapmıştı, 2014 yılında bu rakam 34.791m2‘ye çıktı. Ulusal ve uluslararası katılımın yükselmesi Istanbul’un  Automechanika fuarı için odak noktası oluşturduğunu gösteriyor. Katılımcılarımızdan verimli işbirlikleri yaptıklarına dair olumlu geribildirimler aldık ve memnuniyet derecesi yüksekti, standlar dört gün boyunca oldukça kalabalıktı, bu partnerlerimizle birlikte doğru yolda olduğumuzun işaretidir.”

Bölgenin en dinamik şovu Automechanika İstanbul yepyeni ürünler tanıttı!

Türk motor sporlarının en başarılı ralli pilotlarından Volkan IŞIK, Türkiye’nin ilk özgün yarış otomobili, VOLKICAR adını taşıyan konsept yarış otomobilini ziyaretçilere tanıttı. VOLKICAR’ın şasisi tubular yapıya sahip. 42 mm ve 32 mm çelik çekme borudan imal edilen güvenlik kafesi, sürücünün güvenliğini en üst düzeyde tutuyor. Alt ve üst gövdesi kompozit plastikten üretilen VOLKICAR’da küçük yapısına karşın yüksek performansı sağlayan 115 HP gücündeki Yamaha motosiklet motoru tercih edilmiştir.

Üniversite öğrencileri de fuarda inovatif ürün sergileme fırsatı buldular. Boğaziçi üniversitesi,hidrojenle çalışan arabayı ziyaretçilere ve katılımcılara sergileme şansını yakaladı. 1 L bezine eşdeğer hidrojen ile 1396 km yol giden verimli araç dikkat çeken ürünler arasında yerini aldı.

Katılımcılardan Yansımalar

Katılımcılar dört gün boyunca çoğunlukla Avrasya, Afrika ve Ortadoğu’dan gelen sektör profesyonelleriyle tek çatı altında buluşup yeni işbirliklerine imza atarak ticari hacimlerini yükseltme imkânı buldular.

Philips, Ticari Pazarlama Departmanından (Fransa) Mathieu Romet fuar hakkında şunları paylaştı: “…Genellikle Dubai, Frankfurt veya İstanbul’daki Automechanika Fuarlarında Alman veya Fransız Pavilyonlarında sergi açıyorduk. Automechanika Fuar organizasyonlarından son derece memnunuz. İstanbul’daki fuarda Arap Ülkeleri, Libya ve Ürdün’den ziyaretçilerimiz oldu!”

LEMA, Kamyon ve Otobüs Yedek Parçaları (Almanya) İhracat Müdürü Gianna Malaguti fuar hakkında şunları paylaştı: “Automechanika İstanbul’a dördüncü kez katılıyoruz ve fuarın her yıl giderek büyüdüğünü görüyorum. Avrupa piyasası için Frankfurt’un ardından en önemli ikinci fuardır. Buradaki müşteriler tam anlamıyla beklediğimiz gibidir. Standımıza Orta Doğu, Rusya, Romanya, Kırgızistan ve hatta Brezilya’dan ziyaretçiler ilgi gösterdi!”

YPG (Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği) Başkanı Mesut Urgancılar fuar ile ilgili düşüncelerini şu sekilde bildirdi: “Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği (YPG) olarak bu yıl başlayan ve önümüzdeki yıllarda da devam edecek olan işbirliğimizden çok memnunuz. Bu başarılı organizasyon için Hannover Fairs Turkey ve Messe Frankfurt’a çok teşekkür ederiz.”

Api Torino Dış Ticaret Tanıtım Sorumlusu (İtalya) Patrizia Mariotto görüşlerini şu şekilde paylaştı: “Api Torino uzun yıllardır küçük ve orta boyutlu işletme gruplarını farklı ülkelerinden çeşitli temsilciler ile tanışma imkânı buldukları uluslararası bu merkeze yönlendirmektedir. Automechanika İstanbul, otomotiv şirketlerinin ticaretleri açısından önemli bir etkinlik noktasını temsil etmektedir.”

Bankosan otomotiv şirketinden Yağmur Kines Automechanika fuarı ile ilgili şu şekilde yorumlarına dile getirdi: “Bankosan otomotiv olarak bu sene ikinci kez katılmış olduğumuz bu fuardan memnun kaldık. Gelişmekte olan otomotiv yedek parça sektöründe fuarların önemi her zaman büyük olmuştur. Bu fuarlar sayesinde Yurtdışından  gelen ziyaretçilere kendimizi en iyi şekilde tanıtabilme fırsatı bulabiliyoruz.Herkes için yeni iş kapıların açılmış olacağı bir Automechanika İstanbul 2014 dilerim.”

Ziyaretçi ve katılımcılar verimli işbirliklerine imza attılar!

AASA (Satış Sonrası Otomotiv Tedarikçileri Derneği), APRA (Araç Parçaları Yeniden İmalatçıları Derneği), ASA (Federal Otomotiv Servis Ekipmanı Üreticileri ve İthalatçıları Derneği, Almanya), EGEA (Avrupa Garaj Ekipmanları Derneği, Belçika), HDMA (Ağır Araç Üreticileri Birliği), MEMA (Motor Ekipmanları Üreticileri Derneği), OAC (Yurtdışı Otomotiv Konseyi), TAYSAD (Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği, Türkiye)  YPG (Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği ) ve ZDK (Alman Motorlu Araçlar Ticaret ve Tamirat Federasyonu) gibi tanınmış çok sayıda sektör kuruluşunun verdiği destek, bu organizasyonun saygınlığını teyit etmektedir.

Türkiye dışında toplam 40 farklı ülkeden gelen katılımcılar; Parçalar ve Bileşenler, Elektronik Sistemler, Aksesuarlar ve Ayar Ürünleri, Onarım & Bakım, Bilgi Teknolojileri & Yönetim ve Servis İstasyonları & Araç Yıkama gibi altı farklı ana kategoriden oluşan alanlarda ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sundular. Bu yıl Automechanika Istanbul’a; Almanya,  Arjantin,  Avusturya, Amerika, Çin, Fransa, Güney Doğu Avrupa, İspanya, İtalya, İngiltere, Pakistan, Pasifik İttifakı, Romanya, Singapur, Sırbistan, Tayvan, Tunus ve Hong kong  gibi 18 farklı ülkeden milli katılım gerçekleşti.

Automechanika Istanbul 2014 yılında kapılarını başarıyla kapadı. Fuar Türkiye’den ve dünyadan 44.469 profesyonel ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Automechanika  Istanbul 2015

Automechanika Istanbul fuarı 9-12 Nisan 2015 tarihleri arasında sektör profesyonellerini  TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde buluşturacaktır.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com