Connect with us

Sektör Haberleri

Bağlantı elemanları sektörü 2021 yılını 1.3 milyar dolarlık ihracat ile kapatmayı hedefliyor

Yayın Tarihi:

-

Bağlantı Elemanları Sanayici ve İş İnsanları Derneği’ne (BESİAD), güven tazeleyerek yeniden başkan seçilen Mustafa Tecdelioğlu, bağlantı elemanları sektörü olarak 2021 yılını 1.3 milyar dolar ihracat ile kapatmayı planladıklarını ve 2023 yılının sonuna kadar 2 milyar dolar seviyelerine ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Bağlantı elemanları sektörünün çatı kuruluşu BESİAD’ta 11. Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda tek aday olan Mustafa Tecdelioğlu, oyların tamamını alarak güven tazeledi. Yeniden başkan seçilen Tecdelioğlu olağan kurulda gerçekleştirdiği konuşmasında, yönetime yeni katılan ve geçmiş dönemden devam eden arkadaşlarıyla sektör için çalışmalarına süratle başlayacaklarını vurguladı.

Bağlantı elemanları sektörünün ülke ekonomisine kesintisiz bir şekilde katkı sunması için özverili çalışmalarına devam edeceklerini aktaran Tecdelioğlu, “Bağlantı elemanları sektörü olarak hedefimiz 2021 yılını 1.3 milyar dolar ihracat ile kapatmak. 2023 yılının sonuna kadar 2 milyar dolar seviyelerine ulaşmak istiyoruz.” dedi. Sektör olarak 80 ülkeye ihracat gerçekleştirdikleri bilgisini paylaşan Tecdelioğlu, “Temel pazarımız Avrupa ve burada büyük bir pay ise Almanya’ya ait. Avrupa pazarı açısından gidecek çok yolumuz var. Avrupa’da yaklaşık 15 milyar dolara yakın bir pazar mevcut. Burada sadece yüzde 5’teyiz. Hedefimiz yüzde 10’dan fazla pay almak. En büyük hedefimiz ise Türkiye’nin Avrupa’da büyüklük olarak birinci üretici olması ve dünyada ise ilk 6’ya girmesi. Şu anda Avrupa’da ilk üçte, dünyada ise ilk 10’dayız.” şeklinde konuştu.

Yerli ham madde oranı yüzde 95

Yerli ve milli üretim yapma konusunda ilerlediklerini ve yüzde 95 oranında yerli ham madde kullandıklarını bildiren Tecdelioğlu, “Makineler de yerlileşmeye başladı, kalıplardaki bağımlılık da her geçen gün azalıyor. Katma değer bırakan bir sektörüz ve on binlerce kişiye istihdam sağlıyoruz.” dedi. Uzak Doğu’dan gelen ürünlerin lojistik sorunlarından dolayı, Avrupa’daki taleplerin Türkiye’ye döndüğünü söyleyen Tecdelioğlu, “2022’nin nisan ayına kadar üretimler dolu. Bu yıl tonaj bazında yüzde 40, ciro bazında ise 55-60 seviyelerinde bir artış gerçekleşecek.” açıklamasında bulundu.

Hedef 20 ülkeye Ur-Ge projesi

Sektör için gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahseden Tecdelioğlu şunları aktardı: “Yeni dönemde Ur-Ge faaliyetlerine devam etmek istiyoruz. Ur-ge projemiz Ticaret Bakanlığı tarafından 2019 yılında onaylandı. Hedefimiz 20 ülkeye Ur-Ge projesi gerçekleştirmek. Bu ülkeler arasında Kuzey ülkeleri, Amerika, Meksika ve Uzak Doğu ülkeleri var. Yeni normal ile birlikte 2022’de bu projemizi başlatmayı hedefliyoruz.”

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com