Connect with us

Redüktörler

Filtrelemenin düzgün yapılması redüktörünüz için neden önemli?

Yayın Tarihi:

-

Uygun bir filtreleme sistemi olmayan endüstriyel bir redüktör, birçok soruna yol açabilir, nihayetinde de yüksek bir tamir masrafı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorun aynı zamanda, ekipmanının normal yaşam süresinden önce arızalanmasına da yol açabilir. Redüktörün verimliliğinin özellikle de en güç koşullarda zirvede kalması önem taşır.

Filtrasyon sistemini çalıştırmanın bakım ve işletim maliyetleri bunaltıcı ya da akıl karıştırıcı olabilir. Ancak buradaki esas nokta, sisteminizin verimliliğini ve yaşam süresini iyileştiren bir filtrasyon sistemi bulmaktır. Eksiksiz bir bakım planının olması, endüstriyel redüktörünüz için faydalıdır ve uygun bir filtreleme sistemini de kapsamalıdır.

İyi bir bakım programının olmasının avantajları

İyi bir filtreleme sisteminin temel bileşenleri, redüktörün verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bununla birlikte esas sorun, üretilen gücün bakımı yapılmadığında filtreleme sistemi içerisinde kaybedilmesidir. Redüktörlerin yaşam süreleri, güç ve servis ömrü gereksinimine bağlı olarak uzamaktadır. Bu da redüktör bakımının daha uzun periyotlarda yapılması gerektiği anlamına gelir. Redüktörlerin yaşam süreleri, çoğu da yenilenebilir enerji sahasında olmak üzere 10-12 yıl ortalamasından 15-25 yıla kadar çıkmıştır.

Bu hedefe ulaşmak için redüktörlerin yaşam süreleri, bileşenlerinin ömürleri ile birlikte uzatılmalıdır. İyi bir filtrasyon, ekipmanınızın bakımının düzgün yapılabilmesi için gereklidir. Yağ, hareket halindeki her bir parça tarafından üretilen ısıyı, iki metal yüzey arasındaki sürtünmeyi azaltarak düşüren bir malzemedir. Bu, özellikle aşırı ısınma sorunun çözümüne destek olur.

Elverişsiz filtrelemenin redüktör üzerindeki etkileri

Filtreleme işleminin redüktör kullanılmaya başlandığında işleme alınması önemlidir. Uzun süre beklemek ekipmanın ömrünü kısaltacaktır. Seçilen filtreleme metodu tam anlamıyla uygulanmadığında yağda yığılmaya neden olacaktır ki hemen müdahale edilmesi gerekir. Ortaya çıkan hasar sıklıkla pahalıdır ve uzun bir tamir süreci gerektirir. 

Redüktörlerin devreden çıkarılıp saha dışına gönderilmelerinin temel nedeni, filtreleme sistemine kontaminantların girmiş olmasıdır. En iyi filtreleme sistemi yağınızın temiz olmasını ve redüktörün verimli çalışmasını güvence altına alandır. Filtreleme sisteminin, kontaminantları sistem içerisinde döngüye sokmak yerine tek seferde temizlemesi en iyisidir.

Filtreleme yeteri sıklıkta yapılıyorsa ve redüktörün baştan sona onarıma ihtiyacı varsa, yağ tamamen akıtılmalı ve onarım tamamlandığında yenisiyle değiştirilmelidir. Bu zaman alabilir ve personelin zaman planlamasını etkileyebilir. Onarımlar aynı zamanda duraklama anlamına da gelir; ekipman eski haline gelinceye kadar çalışılamaz.

Redüktör filtreleme çözümleri

İyi bir filtreleme metodunun uygulanması, uzun vadeli bakım planlamasının bir parçasıdır ve işletmenin maliyetten tasarruf etmesini sağlar. Ayrıca redüktörün yağ tüketiminin azaltılmasına da yardımcı olur. Filtreleme tamamlandığında atığı uzaklaştırmak için de bir plan yapılmalıdır. Bu, işlem süresince daha tutarlı şekilde güç elde edilmesi için gereklidir. 

İyi bir filtreleme sistemi, ekipman ömrü süresince daha düşük bir maliyetle iyi ve güvenilir ürünlerin imalatını güvence altına alır. Sistemlerin en iyileri, atık parçaları redüktörün iç kısmından uzaklaştıranlardır. Bütün bu işlemler, makinenin yaşam süresiyle doğrudan bağlantılıdır. Yağın filtrelenme sıklığı redüktörün güvenilir biçimde çalışmasının anahtarıdır. Yağ tüketimine ve redüktörünüzün kalitesine yıllık ilişkin düzgün bir kayıt sisteminin olması yağ filtrelemesi kararının alınmasında yardımcı olacaktır.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com