Connect with us

Rulmanlar

SENTINEL SERIES ürün grubunu piyasaya sunan NTN’den, gıda işleme endüstrisine çevre dostu çözüm

Yayın Tarihi:

-

Hizmet verdiği pazarlarda çıkabilecek problemlere inovatif çözümler sunmayı motto edinen NTN, geliştirdiği SENTINEL SERIES ürün grubu ile gıda işleme endüstrisine inovatif bir çözüm sunuyor. NTN tarafından gıda üreticilerinin güvenliğini, verimliliğini ve üretimini geliştirmek üzere tasarlanan ‘SENTINEL SERIES’ ürün grubu; aşırı gres tüketimine, bakım ve sık rulman değişiminden kaynaklanan maliyetlere ve makinelerin durmasına karşı çevre dostu bir çözüm sunuyor.

NTN Grubun Amerika’daki alt kuruluşu tarafından 2017 yılında piyasaya sürülen ve Amerika pazarında kendini kanıtlayan SENTINEL SERIES ürün grubu, tamamen paslanmaz çelikten ve korozyona dayanıklı şekilde tasarlanıyor. Yoğun rekabetin ve sağlam rulman ihtiyacının bulunduğu gıda endüstrisine inovatif bir çözüm sunan firma, katı hijyen ve çevre standartlarını göz önüne alarak üst düzey teknik özelliklere sahip SENTINEL SERIES ürün grubu ile önemli ticari ve teknolojik başarılar elde ederek iki kez ürün tasarım ödülü aldı.

Tamamen paslanmaz çelikten ve korozyona dayanıklı şekilde tasarlanan SENTINEL SERIES ürün grubunda iki tür ürün yer alıyor:

  • Paslanmaz çelik veya termoplastik rulman ünitelerinde bulunan bilyalı insert rulmanlar
  • 6000 – 6008 ve 6200 – 6208 serisi standart bilyalı rulmanlar

Gıda işleme endüstrisindeki taşıma, dolum ve fırçalama makinelerinde yaygın olarak kullanılan bu ürün grubu, katı yağ kullanımı sayesinde gres sızıntısını sınırlandırıyor. 

Korozyon, yüksek basınçlı yıkama veya yüksek düzeyde temizliğin gerekli olduğu alanlarda tercih edilen SENTINEL SERIES rulmanlar; aşırı miktarda gres tüketimini, bakım ve sık rulman değişim maliyetlerini ve makinelerin durmasını azaltma özellikleri ile ön plana çıkıyor. 

İnovatif ve yüksek performanslı yapı

Standart gres yerine NSF kategorisi H1 sertifikalı gıda sınıfı yağlayıcı ile doldurulmuş gözenekli bir polimer matrise sahip yapısı ile dikkat çeken ürünlerin bu tasarımı sayesinde bir sünger işlevi elde edilerek her dönüşte rulmanın düzgün çalışması için gerekli olan yağ miktarını serbest bırakılıyor ve ardından üretim kesintisi sırasında kalan fazlalıklar emiliyor. Bu sayede yağ akışı sınırlandırılarak, makinenin temizliği sağlanırken rulmanın ömrü uzuyor. Bu katı yağlayıcılar standart greslerin aksine makinenin yıkanması esnasında rulmanın içinden dışarı atılmıyor ve standart gresten 3 ila 4 kat daha fazla yağ içeriyor.

NTN, teknik kalite ve yüksek performanslı malzemeleri bir araya getirerek ürettiği bu sistem ile üreticilere:

  • Daha uzun servis ömrüne sahip rulmanlar, 
  • Yeniden yağlama amaçlı bakım operasyonlarının ortadan kalkması ve rulman değiştirme işlemlerinin azalması,
  • Makinelerin duruş sürelerinde azalma gibi üretkenlik ve kârlılık açısından fayda sağlama garantisi veriyor .

Tüm rulman tiplerine uyarlanabilen bu matris, aşağıdaki yöntemlerle dolduruluyor: 

  • Kullanılabilir hacmin %100’ünü temsil eden “Full pack” olarak adlandırılan bu yöntem, gıda işleme endüstrisinde ortaya çıkabilecek her türden kirliliğe karşı maksimum koruma sağlıyor. 
  • Yuvarlanma elemanları arasından kalıp yağ ile “Spot Pack” adı verilen diğer yöntemde, yüksek devir ile katı yağ ile yağlamanın avantajları bir arada yer alıyor.

Çevre dostu yapı

Yüzde 100 çevreye karşı duyarlı bir yaklaşımın parçası olarak, atıklara ve aşınma parçaları kavramına karşı geliştirilen bu ürünler; rulman israfını, gres tüketimini ve bakım müdahalelerini azaltarak, gıda işleme sektöründe faaliyet gösteren firmaların ISO 14001 sertifikaları ve herhangi bir kurumsal KSS yaklaşımı ile uyum içinde olmalarını sağlıyor. Kalite ve güvenliği artırmak için üretim hatlarındaki gres sızıntıları ortadan kaldıran ürünler, müşteri denetimleri ve ziyaretleri esnasında olumlu bir algı oluşturuyor.

Standart gres ile çalışma
Mekanik ve termal strese bağlı olarak gres tabaka haline gelerek yuvarlanma elemanı ve yuvarlanma yolu arasındaki temas yüzeyinden dışarı çıkar. Bu kayıp nedeniyle sıklıkla yeniden yağlama yapılması gerekir. (oynak yataklı rulman üniteleri için)

Katı yağ ile çalışma
Katı yağ dışarı atılamaz böylece rulmanın sürekli olarak yağlanması sağlanır. Bu da tüm üretim kesintileri ve yeniden yağlama işlemlerinin ortadan kaldırılmasını sağlar. (oynak yataklı rulman üniteleri için)

Test sonuçları ve geri bildirimler

Serinin üretimini Fransa’daki fabrikasında gerçekleştiren NTN, ürün grubunun lansmanını kısa süre önce gerçekleştirdi. Test amacıyla büyük Fransız gıda üreticilerinin SENTINEL SERIES rulmanları kullanmasını sağlayan firma, ürünün son kullanıcıdaki performans düzeyini ölçüyor. Konuyla ilgili açıklama yapan NTN Pazar Müdürü Alain Blanchard, olumlu geri bildirimler ile denemelerin gerçek siparişlere dönüştüğünü dile getiriyor. Ürünün büyük ilgi gördüğünü söyleyen Pazar Müdürü Alain Blanchard,

“Teknik uzmanlığımızı gıda işleme endüstrisinin hizmetine sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Uzun vadede Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başarıyı elde etmeyi ve bu ürün grubunu şişeleme tesisleri gibi büyük zorluklarla karşı karşıya kalan diğer fabrikaların da yararlanabileceği şekilde geliştirmeyi planlıyoruz. Ürün yelpazesi Avrupa’ya yönelik olsa da sonunda SENTINEL SERIES ürün grubuna büyük ilgi göstermesi muhtemel olan diğer kıtalara da hitap etmek istiyoruz.” dedi.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com