Connect with us

Rulmanlar

NTN, katı gresli iğneli rulmanların seri imalatını artırıyor

Yayın Tarihi:

-

NTN’nin katı gresli iğneli rulmanlarının yağlama ihtiyacını ortadan kaldıran orijinal katı gres özelliği, Avrupa ve Amerika’daki motosiklet üreticilerinden büyük talep görüyor. Firma, motosiklet salıncak kol pimlerinde kullanılan katı gresli iğneli rulmanların seri imalatını artırıyor.

NTN tarafından geliştirilen katı gresli iğneli rulmanlar; bakım gerektirmeyen çalışma, motosikletlere daha kolay takılabilme ve çok çeşitli motosiklet tasarımlarına uygun olacak şekilde yüksek sıcaklığa karşı dayanıklılık özellikleri ile ön plana çıkıyor. Bu özellikleri ile Avrupa ve Amerika’daki motosiklet üreticilerinden büyük talep gören katı gresli iğneli rulmanlar için NTN, seri imalatını artırıyor.

Motosikletlerde bulunan salıncak kol pimleri, tekerlek (yatak) ile gövdeyi (salıncak) birbirine bağlayan ve salıncak ile bağlantı etrafında dikey olarak dönmesini sağlayan arka süspansiyon bileşenlerinden biridir. Dönerken, güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi sağlamak amacıyla yoldan gelen darbeleri, tekerlek titreşimlerini emer ve süspansiyon yüklerini karşılar. Salıncak bağlantı noktası rulmanlarının küçük boyutlu ve yüksek yük kapasitesine sahip olması gerekir. Bu parça için genellikle iğneli burçlar *1 (kafessiz makaralı tip *2) kullanılır. Bununla birlikte, performansı korumak için periyodik olarak yağlanmaları, dolayısıyla yatağa veya muyluya gresörlük takılması gereklidir. Ek olarak, montaj sırasında makaraların rulmanlardan kolayca düşmesi riski bulunmaktadır.

NTN, seri imalatını artırdığı iğneli rulmanlarda yağlayıcı olarak kendisinin orijinal katı gresini (*3) kullanıyor.

Katı gresli rulmanlar, yüksek düzeyde vibrasyona, merkezkaç kuvvetine, nem vb. unsurlara maruz kalınan uygulamalarda bile gres sızıntısına karşı dayanıklıdır, dolayısıyla yağlamaya ve gresörlük takılmasına gerek kalmaz. Montaj sırasında rulmanların yağlanması ihtiyacı da ortadan kalkar, yine bu nedenle gresörlük takılması gerekmez. Montaj sırasında makaraları yerinde tuttuğu için makaralar düşmez, bu da rulmanların takılmasını kolaylaştırır.

Motosiklet tasarımlarının son zamanlarda çeşitlendirilmesiyle birlikte, yeni motosiklet modellerinde susturucu ile salıncak kol piminin konumları birbirine yakınlaştığı için salıncak kol piminin sıcaklığı artma eğilimindedir. NTN, bakım gerektirmeme ve iyileştirilmiş montaj özelliklerine sahip olmasının yanı sıra, bu kadar yüksek sıcaklıklarda çalışabilen çeşitli katı gresli iğneli rulmanlar sunar. Ağırlıklı olarak hobi amaçlı orta ve büyük boy motosiklet modelleri üreten Avrupalı ve Amerikalı motosiklet üreticileri tarafından talep edilmektedir.

100 yılı aşkın triboloji deneyiminden yararlanarak müşterilerinin farklı ihtiyaçlarına yönelik ürünler geliştiren ve sunan NTN, bu ürün ile motosikletlerin güvenliğini ve konforunu artırmaya katkıda bulunmaya devam edeceğini bir kez daha vurguluyor.

  1. Hassas çekme (presli işleme) ile şekillendirilmiş dış bileziğe sahip iğneli rulman. İnce dış bilezik sayesinde hafif ve kompakt boyutludur. 
  2. Makaraları destekleyen bir tutucuya sahip olmayan iğneli rulman. Tutucu olmadığı için daha fazla makara takılabilir ve böylece tutuculu rulmanlara göre daha yüksek yük kapasitesi elde edilebilir. 
  3. Isıtma ve soğutma işlemlerine tabi tutulan yağlama gresi ve plastik reçineden oluşur. Çalışma sırasında, sıcaklık artışı veya merkezkaç kuvveti, yağın rulmana kademeli olarak salınmasına neden olur.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com