Connect with us

Sektör Haberleri

NTN’nin Avrupa Birliği Clean Sky 2 programına ilişkin değerlendirmeleri

Yayın Tarihi:

-

Mekanik hassasiyet konusunda lider firmalar biri olan ve 50 yılı aşkın süredir dünyanın önde gelen havacılık şirketlerinin iş ortağı olan NTN, son 3 yıldır Clean Sky 2 programı kapsamında GE Avio ile birlikte çalışmaktaydı. Kısmen Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen ve kod adı HEROe (High Efficiency ROller Bearing – Yüksek Verimli Makaralı Rulman) olan bu proje tamamlandı ve NTN, bu ortaklığın başarısı ile ilgili değerlendirmelerini paylaştı.

Clean Sky 2, Avrupa’nın hem özel sektör hem de kamu sektörünü kapsayan en büyük havacılık araştırma programı. Projenin amacı, sektörün rekabet gücünü artırmak, inovasyonu desteklemek ve yeni çözümler geliştirmek suretiyle çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltmak. NTN, Yüksek Verimli Makaralı Rulman projesinin bir parçası olarak, yeni bir hibrit makaralı rulman geliştirmek ve üretmek üzere seçildi. Airbus’ın test aşamasındaki yüksek hızlı helikopter modeli olan Racer ve diğer tüm hava taşıtları için tasarlanan bu rulman, her tür çalışma koşulunda hava aracının performansını artırırken yakıt tüketimini de düşürüyor. 

Olumlu sonuçlar 

Mart 2018’de başlayan bu proje sona ererken NTN, ekiplerinin misyonlarını yerine getirdiğini gururla duyurdu. 

NTN, seramik konik makaralı hibrit bir rulman geliştirerek, rulmanın toplam ağırlığının yanı sıra temas sürtünmesini de %15 oranında azalttı ve böylece hava araçlarının yakıt tüketiminin düşmesi sağlandı. Bu tip bir makaralı rulman, çevrenin korunması açısından faydalarına ek olarak hava aracının performansını, güvenilirliğini ve güvenliğini de artırır. Bu teknoloji ayrıca hasarlara karşı üst düzey dayanıklılık sunar. Örneğin, bir yağlama arızası durumunda, şanzıman daha uzun süre çalışacak ve hava aracının mümkün olan en iyi koşullarda iniş yapma şansı artacaktır. 

3 yıl süren araştırma ve geliştirme çalışmalarının sonunda NTN, havacılık ve uzay endüstrisi için inovatif rulmanlar sunabileceğini kanıtlamış oldu. NTN Europe’un çalışmaları ve Avrupalı tedarikçilerin desteği sayesinde, test aşaması büyük bir başarıyla sonuçlandı. Bir sonraki adım, bir helikopterin şanzımanına takılacak prototiplerin üretilmesiydi.  

Bu çözüm helikopter motorları ve şanzımanları için geliştirilmiş olsa da önümüzdeki 3 yıl içinde üretimin başlamasını sağlayacak gelişmeler sonucunda uçak motorlarında ve uçaklar için eDrive gibi diğer havacılık sektörü ürünlerinde de kullanılabilecek.

Hibrit rulmanların test ve onay süreçleri 

Bu proje esnasında ekiplerin karşılaştığı sorunlardan biri de hibrit rulmanlar için tamamen çelikten yapılmış rulmanlarda kullanılan test ve onay süreçlerine göre onay alma problemiydi. Hibrit rulmanlar için yeni onay yöntemleri geliştirilmesi gerekliliği piyasaya sürülmelerini engelleyebilirdi. Ancak gerçekleştirilen çok sayıda testin ardından, seramik makaraların çelik makaralarla aynı şekilde tepki verdiği ve bu nedenle aynı onay yöntemlerine tabi tutulabileceği kanıtlandı.

Ayrıca, hibrit makaralı rulmanların mevcut uçuş esnasında arıza izleme araçları için de uygun olduğu tespit edildi. Dolayısıyla, bu inovatif seramik çözümler, mevcut sistemleri değiştirmek zorunda kalmadan hava araçlarına takılabilecek nitelikte. Bu da zaman tasarrufunun yanı sıra, pazarın beklentilerine, özellikle de NTN’nin bu projedeki ortağı GE Avio’nun beklentilerine doğrudan bir yanıt sunuyor.  

Önemli teknolojik gelişmeler olan bu bulgular, önümüzdeki yıllarda ekonomik olarak uygulanabilir çözümler sunmayı ve havacılık pazarının inovatif ve yüksek performanslı rulmanlar sayesinde hızla gelişmesini mümkün kılacak gibi görünüyor. 

Gelecek vadeden bir Avrupa programı  

Pazarın ihtiyaçlarının farkında olan endüstriyel iş ortaklarını bir araya getiren Avrupa projeleri, genellikle zorludur ve hızlı hareket etmeyi gerektirir; ancak, beraberinde inovatif ve heyecan vericidir. Avrupa Komisyonu tarafından HEROe Rulman programı kapsamında kısmen finanse edilen bu proje, özellikle son 2 yıldır dünyayı etkisi altına alan pandemi koşulları düşünüldüğünde büyük bir hızla ilerledi. NTN için HEROe Rulman, grubun helikopter sektöründeki lider müşterisi Airbus Helicopters ile bağlarını güçlendirmek ve GE Avio ile güçlü, güvene dayalı bir ilişki kurmak için önemli bir fırsat oldu. 

NTN Europe için de faydalı oldu

Teknik açıdan bu proje, NTN’ye seramik makaralı rulmanların geliştirilmesi ve üretiminde yeni bir uzmanlık kazandırdı ve rulmanların hava aracına takıldığında optimum performans göstermesi için karşılanması gereken parametrelerin daha iyi anlaşılmasını sağladı. Sonuç olarak bu durum, şirketin tüm rulman tiplerini (bilyalı ve makaralı) güvenilirlik ve güvenlik açısından tüm beklentileri karşılayan hibrit bir versiyonda (seramik makaralı çelik yapı) sunabileceği anlamına geliyor.  

Bu hedefe ulaşmak amacıyla NTN, HEROe Rulman projesi kapsamında 8 bin 200 saatlik testlerin de gerçekleştirildiği yeni bir şirket içi test merkezi kurdu. Bu durum, NTN’nin rulmanların termal davranışlarını değerlendirmesine ve sonuçlara dayalı olarak yeni modeller geliştirmesine imkan sağladı. Seramik ilavesi nedeniyle rulmanların termal dengesinde meydana gelen değişiklik yüzünden, rulmanların modellenmesi revize edilmek zorunda kalındı. NTN şimdi de bu deneyime dayanarak, bu bileşenleri kullanan tüm müşterileri ve rakipleri için bir referans teşkil edecek yeni bir standart oluşturmak amacıyla seramik makaralardaki kusurlara ilişkin yeni bir uluslararası standart oluşturulması üzerinde çalışıyor.  

Konuyla ilgili olarak NTN Ürün İnovasyon Müdürü Olivier Blanchin, “Bu türden Avrupa projeleri ortaklar açısından her zaman için zorlu ve hızlı tempolu olsa da aynı zamanda yepyeni olanaklar sunan benzersiz fırsatlardır. Bu, NTN’nin Clean Sky programı için ikinci seçilişi ve havacılık ile ilgili araştırmalarımıza Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen diğer projelerde de devam etme fırsatı bulmayı dört gözle bekliyoruz. HEROe Rulman Projesi esnasında kazandığı yeni beceriler, NTN’nin hibrit rulmanlar alanında mevcut ve gelecekteki müşterileri için güvenilir bir iş ortağı olarak konumunu güçlendirmesini sağladı” açıklamasında bulundu. 

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com