Connect with us

Yazılım

Continental radar tabanlı izleme sistemi ile konveyörler daha verimli hale geliyor

Published

on

Yeni Conti Load Sense izleme sistemini piyasaya süren Continental, konveyör bant teknolojisiyle kestirimci bakım ve durum izlemede bir adım daha ilerliyor. 2D radar teknolojisine dayalı olmasıyla ve konveyör bandındaki malzeme akışını ölçüyor olmasıyla dikkat çeken sistem; konveyör bant sistemlerinin çalıştığı neredeyse tüm endüstrilerde kullanılabiliyor.

Yılda 100.000 tona kadar daha fazla çakıl  

Almanya Northeim’deki August Oppermann Kiesgewinnungs- und Vertriebs-GmbH firmasına ait çakıl fabrikasında malzemenin çıkarılması, her bir işçi tarafından bandın bireysel olarak yüklenmesine bağlıdır. Conti Load Sense radar tabanlı izleme sisteminin hacim ölçümü sayesinde, çakıl tesisi operatörleri artık derin kepçe denilen kavramı daha da verimli kullanabiliyor. Bu, üretimi yılda 100.000 tona kadar artırıyor. Bunun yanı sıra Conti Cloud’a bağlanabilen Conti Load Sense’nin bu özelliği, kaydedilen verilerin bir web hizmeti veya Conti+ çevrim içi hizmet portalı ve uygulaması aracılığıyla son müşteri için görsel olarak çekici bir şekilde işlenebileceği anlamına geliyor.

Continental’in çözümleri değerli bilgiler sunuyor

Çakıl endüstrisi malzemeyi daha verimli, güvenilir ve daha çevre dostu bir şekilde çıkarma ve işleme konusunda zorluklarla karşılaşıyor. Burada yalnızca Continental’in yüksek kaliteli ve sağlam konveyör bantları değil, aynı zamanda ilgili ekipman ve servis araçları ve her şeyden önce, konveyör sürecini ve malzemeyi kapsamlı bir şekilde izleyen dijital bileşenler devreye giriyor. Merkezi Almanya Hannover’da bulunan teknoloji şirketi, yıllardır gelecek için önemli konular olarak durum izleme ve kestirimci bakıma odaklanıyor. Continental tarafından geliştirilen ve milyonlarca kez otomobil ve endüstriyel araçlarda kullanılan radar sensörlerini temel alan Conti Load Sense ile şirket, artık bu alandaki portföyünü genişletiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Continental Otoyol Dışı Uygulamalar İş Geliştirme Yöneticisi Mario Branco, “Continental’i bu kadar özel ve güçlü yapan şey budur. Diğer ürünlerde ve yeni alanlarda sürekli teknoloji transferinin benzeri bulunmuyor ve Continental’in sektördeki konumunu gösteriyor” diyor.

Sistem şu şekilde çalışıyor: 2D radar (radyo algılama ve mesafe belirleme) ve ultrasonik teknolojileri kullanan sistem, yükün ve bandın konumunu belirlemek için malzemeyi ve konveyör bandını farklı açılardan tarıyor. Bu şekilde taşınan malzemenin hacmi doğru bir biçimde hesaplanıyor.

Ürünle ilgili açıklama yapan Continental Taşıma Endüstrisi Dijital Çözümler Yöneticisi Patrick Raffler, “Malzemenin dökülme riski, malzemenin profiline göre bant kenar konumu izlenerek belirleniyor. Bant üzerindeki yük ağırlık merkezi ve yük dağılımı, tüm konveyör uzunluğu boyunca 7/24 izleniyor. Hacimsel akışı hesaplamak, taşma ve bant eğriliğini izlemek için veri korelasyonu kullanılıyor. Bant hızı, konveyörün tüm uzunluğu boyunca bandı ve yük konumunu izlemek için ölçülüyor” açıklamasında bulunuyor.

Bu sayede taş, kum veya çakıl ocaklarının işletmecilerinin verimliliklerini ölçülebilir şekilde artırdığını dile getiren Raffler, “Otomatik malzeme tespiti sayesinde tesisler daha ekonomik çalışıyor ve radar sensörü sapmaları, kayıplar oluşmadan önce bildiriyor, böylece takip maliyetlerini önlüyor” diyor. Ürünün sunduğu diğer avantajlar ise, lazer veya kayış ölçeği gibi daha önce kullanılan teknolojilerle karşılaştırıldığında, radar sensörünün daha az bakım gerektirmesi ve ölçüm sonuçlarını olumsuz yönde etkileyebilecek toz, yağmur ve titreşim gibi dış etkenlere karşı daha az duyarlı olması olarak öne çıkıyor.

Çakıl çıkarmanın önemi

Çakıl çıkarma, dünya çapında en önemli endüstrilerden biridir. Alman istatistik portalı Statista’ya göre, 2020 yılında dünya çapında tahminen 265 milyon ton endüstriyel kum ve çakıl üretildi. Almanya ve diğer birçok ülkede çakıl, beton üretiminde gereken en önemli inşaat ham maddesidir. IBISWorld’deki sektör analistlerine göre, Almanya’daki çakıl ve kum madenciliği satışları 2016 yılından bu yana yılda ortalama yüzde 1,3 arttı. 2021 yılında ise toplam 2,6 milyar Euro’ya ulaşması bekleniyor. Ancak, sürdürülebilir bir şekilde çakıl çıkarmaya devam etmek için sektör modern ve verimli çözümlere ihtiyaç duyuyor; çünkü büyük çakıl rezervlerine rağmen birçok yerde bulunması zorlaşıyor.

Yeni Continental sistemi diğer uygulamalarda, örneğin ham madde taşıma endüstrisinde dökme malzeme hacimlerini ölçmek, konveyör bantlarının dayanıklılığını kontrol etmek, hizmet ömrünü tahmin etmek için performans izleme ve kalınlık ölçümü için diğer sensörlerle birlikte kullanılabiliyor. Conti Load Sense ayrıca mevcut tesislere kolayca entegre edilebiliyor.

Dünyaya yayılan geliştirme takımı

2006 yılından bu yana, şirket içi geliştirme ve üretim hizmeti sağlayıcısı Continental Engineering Services (CES), mühendislik hizmetlerini sunmakta, fizibilite çalışmaları, ölçüm kampanyaları ve buna uygun entegrasyon çalışmaları yürütmektedir. CES dünya çapında 24 lokasyonda, yeni müşteriye özel uygulamalar için donanım ve yazılım geliştirme dahil olmak üzere, radar sensör sistemleri geliştiriyor ve uyguluyor.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Yazılım

Hexagon, yeni yazılım paketiyle katmanlı üretimi endüstriyelleştirmek için üretim bölümlerini güçlendiriyor

Published

on

By

[voiserPlayer]

Hexagon’un Üretim Zekası Bölümü, üreticilerin endüstriyel ölçekte Katmanlı Üretimi (AM) benimsemelerini desteklemek için operasyonlarına ölçeklenebilirlik, güvenilirlik ve istikrar getirmek üzere tasarlanan yeni bir yazılım paketini duyurdu.

Sensör, yazılım ve otonom teknolojileri bir araya getiren dijital gerçeklik çözümlerinde dünya lideri bir marka olan Hexagon, katmanlı üretim için yeni bir yazılım paketi sunuyor. Teknolojileriyle üretim ve insanlarla ilgili ekosistemleri giderek daha bağlantılı ve otonom hale gelecek şekilde şekillendirerek, ölçeklenebilir ve sürdürülebilir bir gelecek sağlayan Hexagon, yeni paketiyle üretim alanlarını katmanlı üretimi sanayileştirmeye teşvik ediyor. Hexagon’un katmanlı üretim ve makine atölyesi üretimindeki derin deneyimine dayanan yazılım paketi, ‘HxGN Katmanlı Üretim Paketi’ olarak adlandırılıyor. Sınıfının en iyisi 4 Hexagon yazılım aracını tek bir yerde bir araya getiren paket, makine atölyelerinde ve 3D baskı hizmet ofislerinde operasyonel mükemmelliği artırıyor:

  • Hexagon’un üretim için CAD çözümü DESIGNER, üreticilerin verimli bir şekilde parça tasarlamasına, tersine mühendislik yapmasına ve CAD’den bağımsız model hazırlamasına olanak sağlıyor.
  • Yüksek verimli destek yapıları ve AM STUDIO, sınıfının en iyisi dilimleme ve tarama ile her türlü metal Powder Bed Fusion (PBF) AM yazıcı için yapı hazırlığına izin veriyor.

• Üreticilerin, maliyetleri hızlı bir şekilde tahmin etmelerine, üretim sorunlarını belirlemelerine ve Simufact Additive’de iş akışlarını, baskı stratejilerini ve yapı yönelimini optimize etmelerine yardımcı olarak, üretim sürecinin ürün yaşam döngüsünün erken aşamalarında geliştirilmesini sağlıyor.

• Hexagon’un yapay zeka kullanan ve dijital ikiz teknolojisiyle desteklenen ESPRIT EDGE ile metal AM parçaların işlem sonrası CNC işlemesinin son derece optimize, hassas ve verimli olmasını sağlıyor.

Günümüzde katmanlı üretimin endüstriyel ölçekte yürütülmesi, çapraz uyumlu olmayan bir dizi karmaşık araç tarafından engelleniyor; bu da üreticilerin süreçleri küresel olarak ölçeklendirmesini ve tekrarlamasını zorlaştırıyor. Ayrıca, prototipleme odaklı olan, genellikle karmaşık ve pahalı olan piyasadaki mevcut çözümler, üretim uygulamaları için benimsenmeyi sınırlıyor.

Bu sorunu çözen HxGN Katmanlı Üretim Paketi, makine ve CAD’den bağımsız, üretim odaklı, yüksek performanslı bir 3D baskı yazılımı çözümü olarak, birden fazla satıcıdan ayrı araçlar tedarik etmek zorunda kalmadan veya belirli makinelere bağlı yazılımları kullanmaya zorlanmadan, üretim sahalarına çeviklik ve istikrar getiriyor. Hexagon’un yeni paketi, mevcut CAD yazılımı, metal PBF yazıcıları ve son işlem için CNC makineleriyle kullanılabiliyor, üretim süreçlerini hızlandırıyor ve maliyetleri düşürüyor.

Bu paket aynı zamanda üreticilerin iş akışlarını iş birliği yaparak otomatikleştirmesine ve Hexagon’un üreticilerin inovasyonu hızlandırmasına ve fikirleri her zamankinden daha hızlı hayata geçirmesine yardımcı olmak için tasarlanan açık dijital gerçeklik platformu Nexus’u kullanarak, en iyi uygulamaları paylaşmasına olanak tanıyor.

Yeni yazılım paketiyle ilgili konuşan Hexagon Üretim Yazılımı Genel Müdürü Chuck Mathews, “Katmanlı üretim, endüstriyel benimsemenin sınırında, ölçeklendirilmeye ve çeşitli sektörlerdeki kritik uygulamalar için yüksek kaliteli parçalar üretmek üzere kullanılmaya hazır bir teknolojidir. Bu yeni paket, AM sürecine verimlilik, ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik sağlayan kolaylaştırılmış iş akışları aracılığıyla üreticilerin katmanlı teknolojilerin kullanımını artırmaları için yetenekler ve araçlar sağlar. Hexagon’un Katmanlı Üretim Paketi sayesinde üreticiler artık AM ile zamanında, bütçeye uygun ve daha büyük ölçekte üretim yapabilirler” açıklamasında bulunuyor.

Hexagon Üretim Zekası Bölümü Ürün ve Teknoloji Sorumlusu Parth Joshi, “Katmanlı üretimi ölçeklendirme talebi var; ancak üreticilerin herhangi bir parça üretmeden önce yoğun zaman alan süreçleri otomatikleştirebilmeleri ve üretimi neredeyse optimize edebilmeleri gerekiyor. Bu yeni paket Hexagon’un kapsamlı katmanlı üretim portföyünü mükemmel bir şekilde tamamlıyor ve tıptan havacılığa ve daha ötesine kadar pek çok sektörde katmanlı üretimde operasyonel mükemmelliği güçlendirmeye devam ediyor. Gelecekte diğer AM teknolojileri için de destek ekleyeceğiz” diyor.

Continue Reading

Yazılım

3B dişli modelleri

Published

on

By

Son zamanlarda dişliler gibi karmaşık parçaların, 5 eksenli CNC tezgahlarda üretimi, ileri üretim süreci olarak artmaktadır. 

Ancak bu tarz bir üretim, tam ve kesin bir 3B data gerektirir. KISSsoft, daha sonraki işlemlerde CAD veya CAM yazılımlarında kullanılabilecek doğru 3B modeller üretir.

Silindirik dişliler

Program, tüm olası yanak modifikasyonları dahil olmak üzere, düz ve helisel yanaklı silindirik dişlilerin yanı sıra pinyon ve kremayer dişlileri de üretebilir. 

Bombelik (crowning), profil bombelik, helis açısı modifikasyonu ve farklı tiplerde diş başı diş / dibi rahatlatma gibi tipik modifikasyon türlerine ek olarak, serbestçe tanımlanabilen topolojik modifikasyonlar da uygulanabilir.

Her yanağın optimum düzeyde çalışabilmesi için farklı modifikasyon türleri sağ ve sol yanaklara ayrı ayrı tanımlanabilir. 

Ayrıca ön işleme için protuburance takımı ve gerekli taşlama pasosu kullanılarak hesaplanan bir 3B model çıktısı da alınabilir.

Konik dişli

Düz, helis ve spiral konik dişliler (ISO 23509’d tanımlı farklı diş derinliği konfigürasyonlarına göre) KISSsoft’ta modellenebilir. Spiral dişler için Klingelnberg (cyclo-palloid®) ve Gleason (“face hobbing” ve “face milling”) tarafından belirlenen kesme yöntemleri de kullanılabilmektedir.

Sağ ve sol yanaklar için asimetrik olarak bombelik, profil bombelik, kavrama açısı ve helis açısı modifikasyonlarının yanı sıra burulma ve topolojik modifikasyon da uygulanabilir.

Tüm bu modifikasyonlar doğrudan 3B modele uygulanır. Ön işleme adımları da ayrıca 3B model olarak alınabilir. Eksen sapmalarını modifiye etme seçeneği, yüzey modeli kullanılarak tasarım sürecinin ilk aşamasında ve yüksüz koşulda VHJ kontrolünün yapılmasını mümkün kılar.

Kontak izi sağlaması için yüzey model

Yüzey modeli, her kavrama noktasında yüksüz temas izinin doğrulanmasını kolaylaştırır. Gerçek montaj koşullarını simüle etmek için; eksen sapması hatası, eksen eğim hatası ve merkez mesafesi gibi önceden tanımlanmış parametreleri de değiştirebilirsiniz.

Sonsuz vidalar

Silindirik sonsuz vida ve sarmal dişli çarkı

ISO/TR 10828:2015’e göre sonsuz dişli profili

Sonsuz dişli çarkı kesici modifikasyonları

Program, silindirik sonsuz vida ile sarmal sonsuz dişli çarkının 3B modellerini üretir. Sonsuz vida profili, A, I, N, K ve C diş profili türleri için ISO/TR 10828’e göre hesaplanır.

Sonsuz dişli çarkının kesici takım ve üretim süreci modifikasyonu, temas izini optimize etmek ve dolayısıyla çalışma performansını iyileştirmek için büyük boyutlu bir sonsuz dişli kesici takımının girilmesini ve kesici takımın basınç açısının ve şaft açısının değiştirilmesini mümkün kılar.

Çapraz helis dişli ve kremayer

KISSsoft ile çapraz helis dişli ve kremayer sistemi hesaplamak da mümkün.

Özellikle otomotiv sektöründe bu tür mekanizmalar, direksiyon sistemleri için sıklıkla kullanılmaktadır. Sürtünme katsayısının girilmesi ve kayma hızlarının yanı sıra kuvvetlerin de hesaplanmasıyla, verimlilik artık hesaplanabilir ve optimize edilebilir durumda.

Dik eksenli alın dişlisi

Dik eksenli alın dişlileri ve pinyonlar da 3B modeller olarak çıktı alınabilir. Pinyonlar için kullanılan 3B modeller, silindirik dişliler için olanlarla aynı işlevselliğe sahiptir.

Eğimli konik dişliler

Konik dişliler olarak da adlandırılan eğimli konik dişliler, önceden tanımlanmış bir açıyla eğilmiş kremayer benzeri bir takım kullanılarak üretilir. 3B modelde kontak izini optimize etmenize yardımcı olmak için helis açısı modifikasyonu veya negatif bombelik gibi yanak modifikasyonları mevcuttur. 

Diş kontağı daha sonra grafiksel kontak analizi yöntemi kullanılarak doğrulanabilir ve 3B modeller, FEM analizi ve 5 eksenli frezeleme gibi sonraki işlemler için alınabilir.

Ölçüm noktaları raporu

Klingelnberg ve Gleason ölçüm makineleri için hazırlanan ölçüm noktaları raporları, dişlerin yanak ve diş dibi alanlarının topolojisini ölçmenize yardımcı olacaktır. Silindirik dişliler, çapraz helis dişliler, konik dişliler, eğimli konik dişliler, alın dişlileri ve sonsuz vidalar için ölçüm noktaları almak mümkündür. Ayrıca evolvent spline’lar için de bu imkân vardır.

3B çıktı seçenekleri

KISSsoft’taki 3B modeller hem STEP hem de Parasolid formatlarında alınabilir. Ayrıca 3B modeller, CAM için tek bir diş formu halinde de hazırlanabilir.

Test lisansı için web sitemizden bize ulaşabilirsiniz. 

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et