Connect with us

Rulmanlar

Zorlu koşullara NTN’nin üstün LLU sızdırmazlık çözümü: Rulman ömründe 3 kat artış

Yayın Tarihi:

-

Endüstride yaygın bir kullanım alanına sahip olan bilyalı rulmanlar; üst düzey sızdırmazlık gerektiren zorlu ortamlar ve tarım makinelerinde çamur, su, toz gibi; gıda işleme endüstrisinde buhar ve kalıntılar gibi zorlu koşullar altında çalışır. Piyasadaki en güvenilir standart kapaklı rulmanları sunmak için yıllardır önde gelen OEM firmalarıyla iş birliği yapan NTN Group, bu zorlu koşullara en iyi çözümleri üretmek için sürekli olarak teknik açıdan daha ileri kapaklar geliştiriyor. Sabit bilyalı rulmanlardaki LLU sızdırmazlık çözümü ile birçok avantaj sağlayan NTN, rulman ömründe 3 kat artış, bakım maliyetlerinde ise %300’e varan azalma sağlıyor.

Zorlu koşulları LLU ile aşan NTN müşterisi

Türkiye’nin taş ocakları ve maden sektöründe faaliyet gösteren bir firma, su girişi, kirlilik ve aşındırıcı partiküllerin varlığı gibi zorlu ortam koşullarında çalışan delme makineleri için arıza sayılarının azalması ve rulman ömrünün uzamasına ihtiyaç duyuyordu. Çözüm için NTN’ye başvuran firma, NTN’nin üstün çözümü ile daha önce kullandığı kapaklı çözüme oranla rulman ömründe en az 3 kat artış; 15.120 Euro olan yıllık toplam bakım ve dişli maliyetinde ise daha az bakım operasyonu ve daha az yedek parça kullanımı ile 10.080 Euro tasarruf sağladı.

Müşterisinin uygulama alanındaki yüksek derecede aşındırıcı koşulların varlığı nedeniyle; yağlama işleminde olumsuz etkiler tespit eden, yaptığı değerlendirmenin ardından rulmanın sızdırmazlık özelliklerinin artırılmasını öneren NTN, çözüm önerisinde test amaçlı olarak her 3 makineye de NTN marka 6208LLUCM/5K referanslı rulmanları taktı ve yüksek performanslı sızdırmazlık için özel kapak tasarımı ve iç bilezikte kanal kullandı.

Ürün özellikleri

Dışı sentetik kauçukla kaplanmış çelik plakadan oluşan çift dudaklı plastik kapaklar (LLU). Çift dudak sayesinde kapak kenarı iç bilezik yüzeyi boyunca V kanalına temas eder.

 • Tork: Orta
 • Toz geçirmezlik: ++
 • Su geçirmezlik: +++
 • Hız kapasitesi: Temaslı kapaklarca sınırlanır
 • Sıcaklık aralığı: -25°C ila 110°C arası
 • Ayrıca tek kapaklı (LU) ürünler de mevcuttur
 • Kırmızı renk

LLU plastik kapak

Kapak, iç dudak ile iç bilezik arasında karşılıklı etkileşimi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır: 

 • Gres rulmanın içinde tutulur.
 • Kir girişi önlenir.
 • V-kanalı ile güçlendirilmiş bir labirent etkisi için konumlandırılmış dış dudak (temassız).
 • Rulmanın çalışma döngüsü sırasında iç dudağın temasının azalması, dış dudağı kademeli olarak iç bilezikle temas ettirir:
 • Uzun süreli koruma için kapağın performansının yükseltilmesi.

LLU kapağın avantajları

Advertisement

Tüm avantajları bir araya getiren bir kapak tipi:

 1. Yüksek düzeyde koruma.
 2.  Zaman içinde optimum performans arayışı sonucu ortaya çıkan akıllı tasarım.
 3. Aynı tasarıma sahip çok çeşitli boyutlarda ürünler mevcuttur.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com