Connect with us

Redüktörler

Başarı hikayelerinin çözüm ortağı Bonfiglioli

Yayın Tarihi:

-

Taşımacılık sektörüne yönelik ürünlerin imalatçısı olan I.DE SRL, tesislerindeki bir bölümün elektronik kontrolü için komple çözüm arayışına Bonfiglioli ile ulaştı. Dişli motoru redüktörlerinden elektroniğe kadar komple bir sistemin tedarik edilmesine ihtiyaç duyan I.DE SRL, güç aktarım uzmanı Bonfiglioli’nin çözümleriyle sistemin genel maliyetlerinde de azalma sağladı.

Standart konveyör ünitelerinden kişiselleştirilmiş taşıma sistemlerine kadar çeşitlilik gösteren çok çeşitli ürünler üreten I.DE SRL, Torino merkezli otomotiv sektöründe önemli rol oynayan bir şirket için yedek parçaların taşınmasını yönetmek amacıyla, uygun bir palet taşıma sistemini etkin şekilde çalıştırmasını sağlayan dişli motoru redüktörlerinden elektroniğe kadar komple bir sistem için Bonfiglioli’ye başvurdu. Müşterisiyle yakın iş birliği içerisinde çalışan Bonfiglioli, hattın tamamını oluşturacak şekilde birleştirilmiş çeşitli makaralı konveyör modüllerinin işletilmesini içeren bir çözüm sundu.

Bonfiglioli’nin sunduğu komple çözümde her bir motor/dişli ünitesi/invertör grubu, mekanik bölüm için 10 makarayı ve elektriksel bölüm için 2 fotoseli kontrol ederken; bu bölümler, makaralı konveyör bandı boyunca paletlerin varlığını ve doğru ilerleyişini kontrol ediyor. Bonfiglioli’nin çözümünün önemli bir özelliğini de entegre edilen I/O kartından faydalanarak IP65 invertörüne doğrudan bağlanabilmesi oluşturuyor. Çözümde fotosellerin durumu, her bir invertörün ağ üzerinde mevcut bit ethernet düğümü olduğu PROFINET haberleşmesi yoluyla PLC’ye iletiliyor. Bu döngüsel ve döngüsel olmayan veriler ile ethernet tabanlı haberleşme sayesinde, gerçek zamanda tüm anomaliler kontrol edilerek motorun/dişli ünitesinin/invertörün işletim verileri izlenebiliyor. Aynı durum, motorun akım soğurumu, yükün gerektirdiği tork ve güç iletim ünitesinin doğru kestirimci takibi için gerekli olan diğer değerler için de geçerli oluyor.

Bonfiglioli’nin I.DE SRL’ye sunduğu çözüm, elektriksel açıdan elektrik tesisatı işlem saatlerinde bir düşüş ile birlikte makine üzerindeki cihazların sayısı sınırlı olduğundan sistemin genel maliyetlerinde bir azaltma sağlamayı mümkün kılıyor. Çözümde, olası sorunlar durumunda elektronik parçalara erişimi kolaylaştırmak ve küçültülmüş boyutlar sağlamak amacıyla DGM Modular invertörünün montajı için duvara monteli bir çözüm seçilirken; aynı zamanda, operatör invertör üzerindeki LED’i kontrol ederek her bir makara ünitesinin durumunu uzaktan izleyebiliyor. Sistem, bütünüyle gelecekte sistemin yerleşim düzenini değiştirmek veya boyutunu artırmak amacıyla son kullanıcının modülerlikten yararlanmasına imkan sağlayan 70 motor/dişli ünitesi/invertör grubundan oluşuyor.

Müşteri Uygulama Mühendisliği Ekibi ile sistemin işletmeye alım aşamasının tamamında, DGM Modular elektronik parçasının doğru kurulumunun yanı sıra, dişli motoru grubunun doğru boyutlandırılması ve seçimini de sağlayarak I.DE SRL ile sinerji içinde çalışan Bonfiglioli, müşterisine en iyi işletimsel uygulama dengesini oluşturmak amacıyla hem invertörü yöneten Bonfiglioli V PLUS DEC yazılımına hem de bu yazılımın iç işlevselliğine ilişkin olarak eğitimler de verdi.

Çözümde kullanılan aksamlar:

  • Dişli ünitesi olarak bir adet CP37
  • Üç fazlı asenkron elektrik motoru olarak bir adet MXN 10MA
  • PLC ile Profinet haberleşmesi ve invertörün üzerine dijital girişler/çıkışlar bağlama imkanı bulunan invertör parçası için bir adet 0.55 kW DGM Modular

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com