Connect with us

Redüktörler

Başarı hikayelerinin çözüm ortağı Bonfiglioli

Published

on

Taşımacılık sektörüne yönelik ürünlerin imalatçısı olan I.DE SRL, tesislerindeki bir bölümün elektronik kontrolü için komple çözüm arayışına Bonfiglioli ile ulaştı. Dişli motoru redüktörlerinden elektroniğe kadar komple bir sistemin tedarik edilmesine ihtiyaç duyan I.DE SRL, güç aktarım uzmanı Bonfiglioli’nin çözümleriyle sistemin genel maliyetlerinde de azalma sağladı.

Standart konveyör ünitelerinden kişiselleştirilmiş taşıma sistemlerine kadar çeşitlilik gösteren çok çeşitli ürünler üreten I.DE SRL, Torino merkezli otomotiv sektöründe önemli rol oynayan bir şirket için yedek parçaların taşınmasını yönetmek amacıyla, uygun bir palet taşıma sistemini etkin şekilde çalıştırmasını sağlayan dişli motoru redüktörlerinden elektroniğe kadar komple bir sistem için Bonfiglioli’ye başvurdu. Müşterisiyle yakın iş birliği içerisinde çalışan Bonfiglioli, hattın tamamını oluşturacak şekilde birleştirilmiş çeşitli makaralı konveyör modüllerinin işletilmesini içeren bir çözüm sundu.

Bonfiglioli’nin sunduğu komple çözümde her bir motor/dişli ünitesi/invertör grubu, mekanik bölüm için 10 makarayı ve elektriksel bölüm için 2 fotoseli kontrol ederken; bu bölümler, makaralı konveyör bandı boyunca paletlerin varlığını ve doğru ilerleyişini kontrol ediyor. Bonfiglioli’nin çözümünün önemli bir özelliğini de entegre edilen I/O kartından faydalanarak IP65 invertörüne doğrudan bağlanabilmesi oluşturuyor. Çözümde fotosellerin durumu, her bir invertörün ağ üzerinde mevcut bit ethernet düğümü olduğu PROFINET haberleşmesi yoluyla PLC’ye iletiliyor. Bu döngüsel ve döngüsel olmayan veriler ile ethernet tabanlı haberleşme sayesinde, gerçek zamanda tüm anomaliler kontrol edilerek motorun/dişli ünitesinin/invertörün işletim verileri izlenebiliyor. Aynı durum, motorun akım soğurumu, yükün gerektirdiği tork ve güç iletim ünitesinin doğru kestirimci takibi için gerekli olan diğer değerler için de geçerli oluyor.

Bonfiglioli’nin I.DE SRL’ye sunduğu çözüm, elektriksel açıdan elektrik tesisatı işlem saatlerinde bir düşüş ile birlikte makine üzerindeki cihazların sayısı sınırlı olduğundan sistemin genel maliyetlerinde bir azaltma sağlamayı mümkün kılıyor. Çözümde, olası sorunlar durumunda elektronik parçalara erişimi kolaylaştırmak ve küçültülmüş boyutlar sağlamak amacıyla DGM Modular invertörünün montajı için duvara monteli bir çözüm seçilirken; aynı zamanda, operatör invertör üzerindeki LED’i kontrol ederek her bir makara ünitesinin durumunu uzaktan izleyebiliyor. Sistem, bütünüyle gelecekte sistemin yerleşim düzenini değiştirmek veya boyutunu artırmak amacıyla son kullanıcının modülerlikten yararlanmasına imkan sağlayan 70 motor/dişli ünitesi/invertör grubundan oluşuyor.

Müşteri Uygulama Mühendisliği Ekibi ile sistemin işletmeye alım aşamasının tamamında, DGM Modular elektronik parçasının doğru kurulumunun yanı sıra, dişli motoru grubunun doğru boyutlandırılması ve seçimini de sağlayarak I.DE SRL ile sinerji içinde çalışan Bonfiglioli, müşterisine en iyi işletimsel uygulama dengesini oluşturmak amacıyla hem invertörü yöneten Bonfiglioli V PLUS DEC yazılımına hem de bu yazılımın iç işlevselliğine ilişkin olarak eğitimler de verdi.

Çözümde kullanılan aksamlar:

  • Dişli ünitesi olarak bir adet CP37
  • Üç fazlı asenkron elektrik motoru olarak bir adet MXN 10MA
  • PLC ile Profinet haberleşmesi ve invertörün üzerine dijital girişler/çıkışlar bağlama imkanı bulunan invertör parçası için bir adet 0.55 kW DGM Modular

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Redüktörler

Yılların eskitemediği Dişsan kalitesiyle 30 yıldır durmayan redüktör!

Published

on

By

Redüktör ve kaplin üretimindeki kalitesiyle pek çok endüstrinin yanı sıra, ağır sanayiye sunduğu çözümlerle zorlu uygulamaların kahramanı olan Dişsan Redüktör, sahada yılların eskitemediği ürünleriyle anılıyor. Demir-çelik sektöründe çalışan ve bugüne kadar herhangi bir tadilat işlemi görmeyen Dişsan Redüktör, tam 30 yıldır çalışıyor. Yarım asrı aşan üretim ve mühendislik birikimi, esnek proje ve imalat yapısı ile pek çok uygulama alanı için en verimli çözümleri tasarlayan ve üreten Dişsan Redüktör, kalitesiyle ağır sanayi sektörlerinin ve zorlu uygulamaların aranan markası olarak öne çıkıyor. Sahada arızalanmayan ürünleriyle anılan Dişsan’ın görselde yer alan redüktörü, montajının yapıldığı 1993 yılından bu yana ilk günkü performansıyla çalışıyor.

Dişsan Redüktör’ün demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren bir müşterisi için 30 yıl önce montajını yaptığı redüktör, yıllık periyodik bakımları dışında herhangi bir tadilat işlemi görmeden çalışmayı sürdürüyor. Dişsan Redüktör mühendisliği ve kalitesinin yanında, kullanıcının zamanında ve eksiksiz yaptığı bakımla ilk günkü performansını aratmayan ürün, yarı mamul hazırlama biriminde konveyör redüktörü olarak günlük ortalama 20 saat çalışmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili konuşan Dişsan Redüktör Satış Müdürü Servet Reyhanoğlu, “Dişsan Redüktör kurulduğu ilk günkü vizyonuyla ürün üretmeye devam etmektedir. 53 yılı geride bırakan bir işletme olarak sahada henüz ulaşamadığımız nice bu tarz hikayelerin olduğunu biliyoruz. Dişsan’ı bir dünya markası yapan bu anlayışı, bizden sonraki nesillere de aktararak yolumuza devam edeceğiz” diyor.

Continue Reading

Redüktörler

Ağır sanayide kalitesini kanıtlamış MOTOX / MOTOX-N Serisi motorlu redüktörler, sektöre hizmet etmeye devam ediyor

Published

on

By

Fazıl Rulmancılık Endüstriyel Ekipman A.Ş. sektörde 40 yılı aşkın tecrübesi ile ağır sanayi sektöründe güç aktarım sistemleri alanında hizmet veriyor. Motox / Motox-N Serisi redüktörlerde Türkiye yetkili bayisi ve çözüm merkezi pozisyonu ile hizmet alanını genişleterek devam eden Fazıl Rulmancılık; en zor çalışma şartlarında, kusursuz performans aranan noktalar için tasarlanmış Motox, Motox-N Serisi redüktörlerde orijinal yeni ürün, orijinal yedek parça temini ile birlikte bakım ve servis taleplerine de cevap veriyor.

MOTOX – MOTOX-N Serisi motorlu redüktörlerin üretim programını 2021 yılının mart ayı itibarıyla devralan STEINLEN ELEKTOMASCHIENBAU GBMH, ürün gamında bir değişiklik yapmadan üretimi sürdürüyor. MOTOX dişli motorlar, birçok olası kullanıma bağlı ortaya çıkan gereksinimleri karşılayabilecek kombinasyon ve çözümler içerir.

MOTOX portföyü, 0,09 ila 200kW güç aralığında dişli motorlar sunar. Tüm çalışma koşulları dikkate alındığında, enerji tasarrufu ve buna bağlı olarak CO2 emisyonlarının azaltılmasına ilişkin AB Yönetmeliği’nin spesifikasyonlarına sürekli olarak uyulur.

Bir MOTOX dişli motor satın alındığında; IEC 60034 uyarınca minimum verimliliklere dayalı ve 640/2009 sayılı AB düzenlemesine uygun olarak, her zaman premium verimlilikte (IE3) enerji tasarruflu bir motor kullanılacağı anlamına gelir. Buna ek olarak tüm 2 kademeli redüktörlü motorlar %96’nın üzerinde bir verimle karakterize edilerek; enerji tasarrufu ve sonuçta işletme maliyetlerini azaltmaya odaklanır. Tüm Motox- Motox-N Serisi redüktörler yüksek dikey yükleri karşılayabilmek için bir üst gövdeye çıkmadan aynı gövdede daha büyük mil çapları ile temin edilebilir.

Bu sayede daha uzun servis ömrü hizmete devam edebilir. Bu seçeneği en geniş alanda MOTOX / MOTOX-N Serisi motorlu redüktörler sunabilir.

https://www.fazilrulman.com.tr/

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et