Connect with us

Yazılım

Basit işletim, küçük ayak izi

Yayın Tarihi:

-

RoboLoad ile STUDER, CNC iç çap silindirik taşlama tezgahları için yeni bir yükleme sistemini piyasaya sürüyor. CNC iç çap silindirik taşlama tezgahlarının yükleme sistemlerinde işletim, şimdiye kadar bu şekilde kolay gerçekleştirilemiyordu.  Bu tezgahların, iş kafasının yüksekliği ve bununla ilgili geometrik kısıtlamalar gibi dezavantajları, taşıma çözümünün geliştirilmesinde büyük zorluklar ortaya çıkarıyordu. STUDER, sadece geometrik gereksinimleri karşılayan değil, aynı zamanda nispeten küçük bir ayak izine ve rakipsiz bir fiyat-performans oranına sahip bir sistem geliştirdi. Kullanıcı, STUDER RoboLoad yazılımını, herhangi bir programlama bilgisi olmadan çalıştırılabilir; bu da üretimde büyük esneklik ve yüksek çalışma konforu sağlar.

Örnek verilecek olursa, ambalaj endüstrisinde kalıp üretimi için kullanılan STUDER S121, S131 ve S141 iç çap silindirik taşlama tezgahlarında, otomatik B ekseninin -60° ila +91° dönüş aralığı vardır. Konuyla ilgili STUDER Sistem Bölümü Yöneticisi Daniel Schafroth, “İşte bu nedenle, makineye dönme serbestisi vermek için otomasyonun makineden çıkması gerekiyor” diyor.

RoboLoad yükleme sistemli STUDER S131 Radius iç silindirik taşlama makinesi

Büyük depolama kapasitesi

STUDER bu dezavantajları göz önüne alarak, 1,50 metre (59,06″) genişliğe sahip, tezgahın yalnızca yarısı genişliğindeki harici yükleyici olan roboLoad’u geliştirdi. Bunun önemsiz bir şey olmadığını vurgulayan Schafroth, çünkü zeminin modern üretim alanlarında verimli bir şekilde kullanılması gerektiğini dile getiriyor.

Bu nispeten küçük alanda roboLoad, her biri 1080 x 320 milimetre (42,52 x 12,6”) ölçülerinde altı tepsi üzerindeki iş parçaları için bol alan sağlıyor. Tepsiler manuel olarak yükleniyor. Schafroth, “Burada büyük ölçekli üretimden değil, örneğin gece vardiyasında insansız üretimden veya diğer üretim süreçlerinde molalardan iyi yararlanmaktan bahsediyoruz” diye konuşuyor. İş parçaları için herhangi taşlama programı kullanılabiliyor. STUDER roboLoad bunları işliyor ve işlemenin ardından her iş parçasını aynı konuma geri yerleştiriyor.

Benzersiz özellik, basit kullanım

STUDER roboLoad’un geliştirilmesindeki belirleyici faktör olarak, kullanım kolaylığı öne çıkıyor. Winterthur WENGER otomasyon uzmanı tarafından geliştirilen kurulum sihirbazı, ayarlama personelinin veya makine operatörünün herhangi bir programlama bilgisine sahip olmasını gerektirmiyor. Firmanın Genel Müdürü Michael Wenger, “Adımlar 19 inçten büyük, sezgilerle uyumlu ekranda grafik biçimlerde destekleniyor” açıklamasını yaparken; Daniel Schafroth, “WENGER ile 25 yıldır başarılı bir geliştirme ortaklığımız var. Bu sefer ortaklığımız için gereksinim şuydu: Operatör, 15 dakika içinde kıskaç çenelerinin değiştirilmesi de dahil olmak üzere yeni bir iş parçası kurabilmeliydi ve başardık” ifadelerini kullanıyor.

RoboLoad’u 2021’in Ekim ayında Milano’daki EMO Metal İşleme Fuarı’nda sergileyen STUDER, siparişleri almaya başladı.

RoboLoad’un detayları

  • Robot: Fanuc M10-iD 10L
  • Siemens Simotion Kontrol

Hızlı değiştirilebilir çeneli tutucular, şunlara dönüştürülebiliyor :

-7 kg (15,4 lbs) ağırlığa kadar olan parçalar için tekli tutucu veya

-2,8 kg (6,2 lbs) ağırlığa kadar olan parçalar için çift tutucu.

Maksimum iş parçası boyutu:

-Çap 260 mm (10,24”)

-Uzunluk 10 – 100 mm (0,39 – 3,93”)

  • İş parçası depolama: 6 tepsi, her biri 1080 x 320 mm (42,52 x 12,6”)
  • Sezgilerle uyumlu 19” dokunmatik kontrol paneli

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com