Connect with us

Genel

Bilim ve Teknoloji Haftası’nda aşı için umut bir kez daha bilimde

Yayın Tarihi:

-

Ülkemizde her yıl, bilgi toplumu olmak amacıyla yürütülen çalışmalara katkı sunmak amacıyla, 8-14 Mart tarihleri arasında Bilim ve Teknoloji Haftası kutlanmaktadır.

Bilim ve Teknoloji Haftası, bilime ve bilimsel bilginin kıymetine dikkat çekmek, teknolojik gelişmeye katkı sunmak amacıyla, her yıl bir dizi etkinlikle kutlanmaktadır. İnsanlığın ve medeniyetin gelişmesinde ve hayatın her alanında bilimsel çalışmaların ve ilerlemelerin çok büyük etkisi mevcuttur. Günümüzde teknolojinin ulaştığı göz alıcı nokta, pek çok açıdan hayatı kolaylaştıran özellikler sunuyor. Bununla birlikte insanlık karşılaştığı yeni zorlukların çözümünü de yine bilimde arıyor.

Pandemi süreci bilimsel bilginin değerini yeniden gündeme getirdi

Son bir yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan SARS-CoV-2 virüsü, yaygın isimlendirmeyle Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19), küresel bir pandemiye dönüştü. 24 Şubat 2021 tarihi itibarıyla tüm dünyada COVID-19 sebebiyle 112.864.971 onaylanmış vaka mevcutken, virüs kaynaklı ölüm sayısı 2.501.158 kişi, iyileşen hasta sayısı ise 88.431.912 kişi olmuştur.

COVID-19, ölümlerin yanı sıra pandemiye yönelik tedbirler ve kısıtlamalar sebebiyle tüm insanlığın hayatında olumsuz etkilere sebep oldu. “Mesafeli sosyal hayat”, dönemin adeta mottosu olurken, hem iş yaşamı hem de sosyal yaşam bu süreçten son derece olumsuz etkilendi. Pandemiye çözümün yolu ise bir kez daha bilimden geçiyor. İlk günden itibaren dünyanın dört bir yanında aşı üretimi için çalışmalar yapılırken, 2021 yılıyla birlikte pek çok ülkede yaygın aşılamalar da başlamış durumda. Dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de aşı karşıtlığının yükseldiği bir dönemde ortaya çıkan pandemi, bilimsel bilgiye ve aşının insanlık tarihinde oynadığı role ilişkin yeni bir ispat niteliği de taşıdı. Dünyadaki hâkim ekonomik ilişkilerin hemen tüm alanlarda olduğu gibi ilaç sektörünü de metalaştırdığı tartışmasız bir gerçek. Ancak özellikle aşılar sayesinde ortadan kalkmış hastalıkların yeniden hortlaması gibi sonuçlara yol açabilecek aşı karşıtlığının bilimsel bilgiyi reddetmek anlamına geleceği de unutulmamalı.

8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası’nda insanlığın umudu bir kez daha bilimsel bilgide.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com