Connect with us

Çimento

Çimento-beton ve madencilik sektörleri için Dişsan redüktörleri

Yayın Tarihi:

-

Dişsan, Türkiye’nin 7/24 durmayan sektörlerinden çimento-beton ve madencilik için özel redüktör ve kaplin çözümleri sunmaktadır. Zorlu ortam şartlarına dayanıklı, verimliliği yüksek ürünlerle sektörün kendisine özel ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Çimento fabrikası – yardımcı tahrikli elevatör redüktörü

Çimento-beton ve maden tesisleri için süreklilik çok önemlidir. Dolayısı ile bu tesisler kurulurken işleyişi direkt olarak etkileyecek faktörlerin seçimine özen gösterilmelidir. Redüktörler de bu tesislerin konveyör, elevatör, değirmen, soğutma kulesi, helezon vb. gibi birçok alanında bulunan ve işleyişi direkt olarak etkileyen en önemli unsurlarındandır. Bu sektörlerde kullanılan redüktörlerden beklenen en önemli iki teknik unsur, redüktörün arıza çıkarmaması ve olası arızalarda ise sorunun en kısa sürede çözülmesidir.

Tesiste kullanılacak redüktörlerin seçimi, tesisin çalışma şartları göz önünde bulundurularak, redüktörün çalışacağı uygulama, dur-kalk sayısı vb. gibi faktörler ele alınarak yapılmalıdır. Her ne kadar kaliteli ürün kullanılırsa kullanılsın seçimi düzgün yapılmayan redüktörden verimli bir çalışma beklenemez.

En iyi çözümler

Üretim teknolojisi ve bilgi birikimi açısından Türkiye’nin sayılı firmalarından olan Dişsan Redüktör, mikser redüktörleri, konveyör redüktörleri, elevatör redüktörleri, helezon redüktörleri, mikser redüktörleri ve değirmen redüktörleri ile bu sektörlerin tüm redüktör ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Büyük elevatör ve konveyörler için helis alın dişlili, paralel milli DA serisi ya da helis konik dişlili DK serisi redüktörlerle bu sektörün ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Uygulamaya göre yardımcı tahrikli olarak üretilmektedir. Ağır hizmet redüktörleri olarak adlandırılan bu redüktörler, rijit gövde yapılarıyla ağır şartlarda kullanılmaya elverişlidir. Dişliler yüksek kalite sementasyon çeliğinden üretilmektedir. Dişlilerin 58-60 HRC yüzey sertliği sağlanacak şekilde ısıl işlemleri yapılıp, yükek teknolojili tezgâhlarda taşlanmaktadır.

Motorlu redüktör istendiğinde helis konik dişlili DZ serisi veya helis alın dişlili DMA ve DGM serileri sunulmaktadır. Ayrıca DG serisi mile geçme motorsuz redüktörler de konveyör sistemleri için en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Değirmen redüktörleri olarak da DA serisi paralel milli redüktörler kullanılmaktadır. Mikser redüktörleri olarak tek milli mikserlerde DMA serisi, çift milli mikserlerde planet serisi olan DKP serisi, panmikserlerde ise DKL serisi kullanılmaktadır.

Dişsan, ayrıca şase üzerinde girişinde hidrolik kavrama ve motorlu; çıkışında elastik kavramalı komple çözümler sunabilmektedir.

Çalışma koşullarına göre redüktöre, yağ pompalı cebri yağlama sistemi, cebri fan, eşanjörlü soğutma sistemi veya geri dönüş kilidi gibi özel aksesuarlar uygulanabilmektedir. Kilitli redüktörler, elevatör ve eğimli bantlı konveyörlerde kullanılarak ayrıca kilit kullanmaya gerek kalmadan geri dönüşü önleme sorununu sağlamlığından ödün vermeden ekonomik ve pratik olarak çözümlemektedir.

Twin şaft beton mikser redüktörü

Dişsan çimento-beton ve madencilik redüktörlerinin avantajları

  • Sağlam gövde yapısı ve yüksek kaliteli malzeme kullanımı sayesinde güvenilir ve uzun ömürlüdür.
  • Dişlilerin ve gövdelerin hassas işlenmesi neticesinde düşük ses seviyesinde çalışır.
  • Yardımcı tahrik, özel çıkış mili, geri dönüş önleme kilidi, yağlama ve soğutma sistemleri gibi opsiyonel özellikleriyle esneklik sağlar.
  • Arzu edildiğinde motor, hidrolik kaplin, eldro fren, redüktör, elastik kaplin takım olarak komple çözüm de sunulmaktadır.

Kaplin çözümleri

Dişsan, müşterilerine komple çözümler sunmak amacıyla, kaplin imalatı da yapmaktadır.

Kaplinler, güç aktarım sistemlerinin önemli elemanlarıdır. Kaplinler, motor ile redüktör veya redüktörle iş makinası arasında bağlantı elemanı olarak kullanılmaktadır. Bağlandıkları makinalar arasındaki şaftların küçük değerlerdeki eksenel, radyal ve açısal kaçıklıklarını giderirler.

Hidrolik kaplinler

Motorla redüktör arasında kullanılmaktadır. Yük altında kalkış yapması gereken işletmelerde elektrik motorunun zorlanmadan yol almasına ve çalışma devrine yükselmesine yardımcı olur. Özellikle sık duruş kalkış yapan işletmelerde darbesiz ivmelenme sağlayarak kırılmaları önler, işletmenin ömrünü uzatır. Hidrolik kaplin titreşimleri kendi bünyesinde söndürür ve işletmenin sessiz çalışmasını sağlar.

Dişsan DHK model hidrolik kaplinler, elastik kavramalı ve v-kayışı kasnaklı olmak üzere iki tipte üretilmektedir. Kaplin gövdesi alaşımlı alüminyum dökümden; pervane göbeği ve elastik kaplin gövdesi C45 imalat çeliğinden imal edilmektedir. 1500 devirde 200 kw’a kadar üretim yapılmaktadır.

Elastik kaplinler

Elastik kaplinler motorla redüktör veya redüktörler iş makinası arasında kullanılan bağlantı elemanlarıdır.

Elastik kaplinler iki mil arasında belli orandaki açısal sapmaları tolere ederek tahrik sistemi elemanlarını korur. Kaplinin elastik takozları titreşimleri kendi bünyesi içinde söndürerek kırılmaları önler ve işletmenin sessiz çalışmasını sağlar.

Dişsan DYHK model elastik kaplinler, C45 imalat çeliğinden bütün yüzeyleri işlenmiş olarak imal edilmektedir. Elastik takoz malzemesi olarak, sürtünmeye ve darbelere çok dayanıklı bir malzeme olan poliüretan elastomeri (Vulkollan®) kullanılmaktadır. DYHK model elastik kaplinler 500 – 105.000 Nm arasındaki momentler için çeşitli boylarda üretilmektedir.

Dişli kaplinler

DDK dişli kaplinler, özellikle zor çalışma koşullarına uygun olarak üretilmektedir. Küçük hacimde yüksek moment taşımak gerektiği zaman tercih edilmektedir. 320.000 N.m ‘ye kadar momentler için üretilmektedir.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com