Connect with us

Yazılım

Eaton, Offshore vinç üreticisine daha fazla güvenlik ve verimliliği garanti ederken daha hızlı teslimat yapmasına da yardım ediyor

Yayın Tarihi:

-

 

Eaton’un kontrol mimarisi, yedek güç ve aydınlatma teknolojisi, Heila Cranes S.p.A’nin dünyanın en büyük offshore vinçlerinden birisinin teslim süresinin kısaltılmasını sağladı. Kuzey Denizi’nin offshore rüzgar çiftliklerinde çalışan bir konteynır gemisine kurulacak olan vinç, kablolama ve kurulum süresini ve aydınlatma için harcanan enerjiyi azaltan güvenli entegre bir çözümden yararlandı.

 

Eaton’un kontrol mimarisi, yedek güç ve aydınlatma teknolojisi, Heila Cranes S.p.A’nin dünyanın en büyük offshore vinçlerinden birisinin teslim süresinin kısaltılmasını sağladı. Kuzey Denizi’nin offshore  rüzgar çiftliklerinde çalışan bir konteynır gemisine kurulacak olan vinç, kablolama ve kurulum süresini ve aydınlatma için harcanan enerjiyi azaltan güvenli entegre bir çözümden yararlandı. Ayrıca sorun giderme daha doğru bir şekilde sağlanırken, sistemin devre dışı kaldığı durumda Manuel Aşırı Yük Koruma Sistemi (Manual Overload Protection System / MOPS) fonksiyonunun çalışması da garanti ediliyor.

Heila Cranes S.p.A. özel marine vinçlerinin inşasında 35 yılı aşkın bir süredir global bir lider. Poviglio, Reggio Emilia, İtalya’da bulunan Heila, son 20 yılda marine ve offshore sektörü için vinç üretiminde uzmanlaşmıştır ve şu anda Ravenna, İtalya’nın liman şehrinin yanındaki Avrupa pazarı için hazır olan en büyük offshore vinçlerden birinin inşasını sonuçlandırmaya çalışmaktadır.  Rotterdam, Hollanda’da kurulu bir şirket olan Stemat, Heila Cranes’den, Kuzey Denizi’nde offshore rüzgar çiftlikleri için malzeme ve ekipman taşımak amacıyla kullanılan bir konteynır gemisi olan Stemat Spirit için bir vinç üretmesini istedi. Active Heave Compensation özelliğine sahip HR4070/30-2BJ modeli vinç, 4,000 ton kaldırma kapasitesine sahip, maksimum 34 metreye kadar ulaşabiliyor ve maksimum yüksekliği 42 metre.    Vincin aşırı hava koşullarına maruz kalacağı uzak bir alanda, offshore kullanımı amaçlanırken, proje Heila’ya, bir dizi benzersiz zorluğun üstünden gelmek için yenilikçi tasarım ve mühendislik çözümlerini kullanma fırsatını verdi. Bu zorluklara, teslimat, kurulum ve bakım sürelerini en aza indirme ihtiyacı da dahil oldu. Böylece müşteriye de günde 100,000 €’nun üzerinde sistemin devre dışı kalma maliyetinden kaçınabilme olanağı sağlanıyor.  Heila’da Otomasyon Baş Mühendisi olan Giovanni Bertozzi, “Yardım ve yedek parçaların hızla sağlanmasının genellikle söz konusu bile olmadığı açık denizlerde çalışırlarken, Stemat Spirit için gerektiğinde hemen destek vermeyi garanti edebilen güvenli bir çözüm gerekti” diyor ve ekliyor, “Geçmişte Eaton’da çalıştığımdan, global varlığının, yüksek kalitesinin ve ürünlerinin geniş yelpazesini çokiyi tanıyorduk. Bu geniş ürün yelpazesi, PLC’yi, güvenlik aydınlatmasını ve UPS’leri de içeriyor, bu da bizim vinci son derece güvenilir ve emniyetli olan komple bir çözümle donatmamıza izin veriyor” dedi.

Heila’ın vinci, özellikle sistemin devre dışı kalması durumunda MOPS işlemini garantileyen bir UPS’in yanı sıra, uzaktan izleme ve hızla kuruluma izin veren bir kontrol mimarisi ile sağlaması gerekiyordu. Bir sonraki gereksinim, EN 13852-1 Avrupa Standardının uygulanması ve denizcilik sektöründe dünyanın önde gelen sertifikasyon kurumu DNV GL’nin koşullarıydı.  Heila’nın offshore vinci, emniyet nedeniyle bütün yollar için etkin bir aydınlatma sistemine sahip olması da gerekiyordu. Bu sistem, yüksek enerji verimliliği ve düşük bakım maliyetlerini de garanti etmek zorundaydı.

Gemideki sınırlı yer göz önüne alındığında, Heila elektrikli cihazların kablolama ve kurulum boyutlarını en aza indirmek zorundaydı. Ayrıca kullanılan bileşenler sağlam olmak zorundaydı ve zorlu çevre ve iklim koşullarına dayanabilmeliydi. Eaton, talep edilen ihtiyaçlar için hem CANopen fieldbus’ı (endüstriyel ağ sistemi) hem de Ethernet tabanlı fieldbus’ı destekleyebilen, XP500 endüstriyel PC, XC-CPU202 serisi PLC ve XI/ON dağıtık giriş/çıkışları içeren kontrol mimarisinden oluşan çözümü sundu.

XI/ON uzaktan kumanda I/O, modüler giriş/çıkış alan istasyonlarından oluşuyor ve bir DIN rayı üzerine yerleştiriliyor. Sistem, tabandan bağlantılı modüllere sahip kompakt bir tasarım, modülden (tabandan bağlantılı) bağımsız olarak kablolamaya izin veren bir DIN ray kurulumu ve tornavida kullanımını gerektirmeyen, içeri itilerek takılan yaylı kelepçe kullanımı sayesinde hızla ve kolaylıkla kurulabiliyor. Kablolama, Heila’nın fonksiyon birimlerini zamanında birleştirmesine izin verecek şekilde, iyileştirilmiş ve minimumda tutulmuş.

XP500 endüstriyel PC’nin genişletilmiş belleği ve performansı– 1.65 GHz çift çekirdekli işlemci — yüksek işlem hızı sağlıyor ve boyutu da küçültüyor. Bu özellikler, yardımcı bir PC gerekmeksizin, (kaza durumlarında) bir araştırma yapmanın yanı sıra, yapısal arızayı belirleme ve sorunu izleme sırasında temel olan veri kayıtlarının basitleştirilmesine yardım ediyor.  Bütün bunlar, sistemin en üst hızda çalışmasını sağlıyor. Dahası, performansı sayesinde PC, soğutucu bir fan gerektirmiyor, böylece sistem kompak olabiliyor ve sökülebilen parçası olmadığından kilitlenmeyi daha az gerektiriyor.

Eaton PC, Kuzey Denizi gibi ortamlar için tasarlanmış ve ışığı yansıtmayan ekran, alüminyum kasa ve suya ile kimyasallara dirençli, çizilmelere karşı sağlam bir panel ile donanmış durumda.  PC ve PLC kullanımını kolaylaştırmak ve potansiyel insan hatasını azaltmak için, Codesys yazılımı ile birlikte PCT (projected capacitive touch) teknolojisi, son derece pratik bir ara yüz sunuyor.  Çoklu dokunmatik fonksiyonu, kullanıcının tablet veya akıllı telefondakine benzer şekilde birden fazla parmağı veya her iki elini kullanarak ekrandaki fonksiyon alanlarını kullanmasına izin veriyor.

Eaton’un, pazardaki EN 13852-1 ve MOPS işlemleri için DNV GL sertifikasına sahip birkaç UPS ürününden biri olan 9355 Marine UPS’i, HR4070/30-2BJ vinci üzerine kurmasıyla birlikte, sistemin devre dışı kalması durumunda da çalışmanın sürekliliğini garantileniyor. Bu cihaz, yük kurtarmaya izin veriyor, böylece sistemin devre dışı kaldığı bir durumda sonraki işlemler de tamamlanabiliyor.

Ayrıca dahili bataryası ile kompakt tasarımı sayesinde 9355 Marine UPS, Heila’nın harici bir bölme sağlamasını gerektirmiyor, küçük bir yer kaplıyor. Bu nedenle daha az ayakizi sağlanıyor. Yüksek verimliğe sahip, enerji tasarruflu LED aydınlatması ile donatılmış Eaton CEAG aydınlatma sistemi, UPS’in küçük boyutlarına da katkıda bulunuyor. Az güç harcaması, sistemin devre dışı kalması durumunda, normalden daha fazla ışığa sahip bir sistem için bile sürekli aydınlatmayı garantilemek açısından daha küçük bir UPS’in kullanılmasını da mümkün kılıyor.  Heila, bu çözümleri benimseyerek, kablolama ve kurulumun şimdi %10 daha az zaman alacağını tahmin ediyor.  Bertozzi, “Denizcilik sektöründeki operatörlerle iş yaparken, kurulum süresini sınırlamanın çok önemli olduğunu fark ediyorsunuz. Eaton kontrol mimarisi, birden fazla girişe ve çıkışa sahip tek bir birim kullanıyor, böylece karmaşık herhangi bir bağlantı olmadan kurulum hızla ve kolayca gerçekleştiriliyor. Eaton’un hızlı teslimat süresi ile birlikte uzaktan yardım sağlama ve dünyanın herhangi bir yerine yedek parça gönderme özelliğimiz sayesinde, müşterilerimizin sistemlerinin devre dışı kalma süresini en aza indirebiliyoruz” dedi.

Bertozzi ayrıca, enerji tasarruflu LED ışıklarını kullanmanın, müşterilerin akkor ışıklara kıyasla %45 enerji tasarrufu yapmalarını sağlayacağını, bakım maliyetlerini %50 oranında düşüreceğini ve en azından 30,000 saatlik ortalama bir ömrü garanti edeceğini de tahmin ediyor.  Bu da dört yıllık bir ücretsiz bakıma denk geliyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com