Connect with us

Elektrik Motorları

Elektrik motoru sektörü, enerji verimliliğine odaklandı

Yayın Tarihi:

-

Türkiye’de kullanılan elektriğin yaklaşık %36’sının endüstrideki elektrik motorlarınca tüketildiğine dikkat çeken Elektrik Motorları Sanayicileri Derneği (EMOSAD), enerji verimliliğine odaklandı. Konuyla ilgili hem kamu hem de özel sektör iş birliklerinin artırılması hedefiyle ziyaretler gerçekleştiren dernek, verimsiz sınıfta endüstriyel motor kullanımının Türkiye’nin cari açığı için hayati öneme olduğuna vurgu yaptı.

Enerji krizi ve yüksek enerji maliyetlerinin tüm dünyanın ana gündemi olduğu günümüzde, verimli elektrik motorları konusuna olan ilgi artıyor. Sanayi ekosisteminde endüstriyel sistemler için enerji verimliliği konularının başladığı noktada elektrik motorları bulunuyor. Türkiye’de, Avrupa Birliği regülasyonlarında belirlenen elektrik motorları verimlilik sınıflandırması ve verimlilik değerleri uygulanıyor: Şu anda üç fazlı endüstriyel elektrik motorları için IE3 Premium verimlilik sınıfı bir zorunluluk olarak uygulanmakta. Sektör, 1 Temmuz 2023’te devreye girecek yeni verimlilik değerlerini sağlamak için hazır ve bu tarihten itibaren ilk kez belirli güç aralıklarında IE4 Süper Premium verimlilik sınıfı regüle edilecek.

Elektrik Motorları Sanayicileri Derneği, enerji verimliliği kapsamında odaklanan faaliyetlerin hem kamu hem de özel sektör iş birliklerinin artırılması hedefiyle, 12 Eylül 2022 tarihinde Ankara’da kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret etti. KOSGEB ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı’na yapılan ziyaretlerde, EMOSAD üyeleri ve sektör üst kuruluşu olan Makine Federasyonu (MAKFED) Genel Sekreteri Zühtü Bakır yer aldı. EMOSAD yetkilileri, Türkiye’de tüketilen elektriğin yaklaşık %36’sının endüstrideki elektrik motorlarınca kullanıldığına işaret ederek, verimli elektrik motorları kullanımının enerji giderleri ve ülkemizin cari açığı için hayati önemde olduğuna dikkat çekti. Yeni satın alınacak yüksek verimli motorların yanında ülkemizin sanayi parkurunda yer alan verimsiz elektrik motorlarının dönüşümünün de çok önemli olduğu dile getiriliyor. Ülkemizde 10 milyon adedin üzerinde verimsiz sınıfta endüstriyel motorun halen kullanımda olduğu tahmin ediliyor.

Dönüşümlerde %75’e varan destek, %30’a kadar katkı

Verimsiz motorların dönüşümü konusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, önemli destek programları yürütüyor. Bu kapsamda, sahadaki dönüşümü hızlandırmak için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB üzerinden Yeşil Dönüşüm Destek Programı ile verimli elektrik motoru dönüşümlerinde %75’e varan destek sağlarken, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Verimlilik Artırıcı Projeler desteği ile %30’a kadar proje katkısı sağlıyor.

EMOSAD dönüşüm altyapısı ve teknolojisine sahip

Ülkemizde üretim yapan 13 firmanın ortak çabası ile harekete geçen EMOSAD, Türkiye’deki elektrik motoru sanayinin önemli bir gücü olduğunu ve %80’e varan yerlilik oranı ile yüksek katma değer sağladıklarını vurguluyor. EMOSAD yetkilileri kamu kurumlarıyla yapılan istişarelerde, elektrik motoru sektörünün ülkemizdeki verimli motor dönüşümünü sağlayabilecek teknoloji, yeterlilik ve altyapıya sahip olduğunu ileterek, görev almaya hazır olduklarını belirtiyor.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com