Connect with us

Nedir?

Elektromanyetik fren nedir?

Yayın Tarihi:

-

Elektromanyetizma prensibi ile çalışan fren sistemlerine elektromanyetik fren denmektedir.

Konvansiyonel fren sistemleriyle kıyaslandığında çok daha etkili olan ve daha az sürtünme sunan elektromanyetik frenler, geniş bir kullanım alanına sahiptir. Elektromanyetik frenler, maliyet açısından daha yüksek oranlar sunmasına karşılık tahrik tarafı ile döndürülen tarafın kesinlikle ayrılması gereken yerlerde özellikle tercih edilirler. Frenleme momenti dönme hızının bir fonksiyonudur. Moment kontrolünün gerektiği pek çok uygulamada (sarma sistemleri gibi) bu tip frenler tercih edilir. 

Elektrik motorları, çalışma anında akım altında güç ortaya çıkarırlar. Ancak tahrik kesildiği anda gücü durdurmak gibi bir fonksiyonları yoktur. Örnek olarak bir vinç sisteminde kaldırma işlemi sonrası akım kesildiğinde, sistemi ve ürünü istenen pozisyonda sabit bir şekilde tutabilmek için bir frenleme mekanizmasının devreye girmesi gerekmektedir. Son derece basit bir yapıya sahip olan elektromanyetik frenler, bu noktada devreye girmektedir.

Elektromanyetik frenlerde disk bir manyetik alan içinde döner. Diskin dönmesi sırasında, sabit magnetler, ortaya çıkan akım nedeniyle oluşan manyetik alandan dolayı harekete ters yönde bir kuvvete maruz kalır. Bu kuvvet sayesinde frenleme ortaya çıkmış olur.

Elektromanyetik frenler hangi avantajları sunar?

  • Elektromanyetik frenler son derece dayanıklı ve uzun ömürlüdür. 
  • Bakım ihtiyacı oldukça azdır.
  • Sürtünme azaldığından aşınma da azalır ve ısı kaybı son derece düşük bir seviyeye iner.
  • Düşük maliyetle yüksek performans sunarlar.

 

Sorularınız ve ürün talepleriniz için bize yazın!

Makale veya haberde geçen ürünler hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için destek@uretimtek.com adresimize yazabilirsiniz.

 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com