Connect with us

Kaplin ve U-Bağlantıları

En az bakım ihtiyacına sahip lastik kaplinler

Published

on

Birçok endüstriyel ortamda, aktarma organlarından güç iletimi yüksek tork taşıyabilen ve aynı zamanda sapmayı ve titreşimi düzelten kaplinler gerektirir. Stromag’ın Periflex® Şaft Kaplin serisi radyal, eksenel ve açısal sapmayı telafi ederken, 15.000 Nm’ye kadar tork iletmek için son derece esnek, kauçuk-dokulu bir ‘lastik’ eleman kullanıyor. Ayrıca, aşınma bakım yükünü en aza indirmek için kauçuk elemanla sınırlı.

Altra Industrial Motion Corporation’ın bir parçası olan Stromag, endüstriyel aktarma organları uygulamaları için yenilikçi güç aktarma parçalarının önde gelen küresel üreticisidir. 1948’den bu yana Periflex® Şaft Kaplin serisini üretmekte, düzenli Ar-Ge yatırımları ile tasarım ve performansta sürekli iyileştirmeler yapmaktadır. Aslında, ilk kaplinler üretildiğinden beri Stromag, şaft lastiği için kullanılan kauçuğun nominal torkunu neredeyse %650 oranında iyileştirmiştir.

Lastik kaplini’ tasarım konsepti iki şaftın esnek kauçuk parça aracılığıyla birleştirilmesine imkân verir. Bu şaft lastiği, düşük geri yükleme kuvvetleriyle ve dikkate değer bir eskime ve yıpranma olmaksızın her yöne aşırı büyük kaymaları absorbe edebilir. Bu, sürücü veya tahrikli parçalarda mekanik aşınmaya karşı koruma sağlar. Kaplinler çelik üretimi, kâğıt fabrikaları, madencilik ve gemi inşaatı gibi zorlu endüstrilerde yüksek darbe uygulamaları için idealdir.

Tasarımın bir diğer avantajı basit kurulum ve son derece düşük bakım maliyetleridir. Kauçuk lastik korozyona dayanıklı kaplin göbekleri ve basınç halkaları kullanılarak yerinde tutulur. Operasyon sırasında yıpranma ve aşınmaya maruz kalan sadece lastiktir, yani metal parçaların değiştirilmesi gerekmez. Kauçuk lastik kullanım ömrünün sonuna geldiğinde, basınç halkaları gevşetilerek hızlı bir şekilde değiştirilebilir, sürücü veya tahrikli şaftın tekrar konumlandırılmasına gerek yoktur.

Stromag şaft kaplin serisi 25 Nm – 15.000 Nm’lik bir tork aralığını kapsar ve -50°C ile +80°C arasında değişen sıcaklıklarda çalışmaya uygundur. Kauçuk lastiğin bileşimi iki formatta mevcuttur ve birçok uygulama gereksinimine uygun farklı tekerlek göbeği tasarımları mevcuttur. Ayrıca, doğru spesifikasyonla tanımlandığında kaplinler hem yer üstünde hem yer altında potansiyel patlayıcı ortamlarda kullanılmak üzere ATEX Yönetmeliği 2014/34/AB’nin gerekliliklerine uygunluk gösterir. Stromag’ın uzman mühendis ekibi son kullanıcıların tasarımdan maksimum fayda sağlamaları için dünya çapında spesifikasyon, kurulum ve bakım desteği sunmaya hazırdır.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlarına sahip MONETA 'nın sektörel dergi ve portallarının dijital platformlarda yönetimi katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık alanında içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Kaplin ve U-Bağlantıları

2023’te ikinci fabrikasını açan Ünsal Makina, yeni yıla büyük hedeflerle başlıyor

Published

on

By

Avrupa standartlarındaki kasnak üretimiyle güç aktarım sektörünün dünyaya açılan Türk markaları arasında yer alan Ünsal Makina, yıllar içerisinde üretime yaptığı yatırımları 2023 yılında devreye aldığı ikinci fabrikasıyla taçlandırıyor. 1972 yılından bu yana yükselen büyüme grafiğini son 3 yılda oldukça hızlandıran firma, 2020 yılında 12 ülkeyle çalışırken, bugün üretiminin yüzde 60’ı ile 32 ülkeye ihracat yapıyor. Bunun yanı sıra, son 3 yıldaki büyümesini istihdama da yansıtan Ünsal Makina, 2020 yılında 85 tam zamanlı çalışan ve 4 mühendisle çalışırken, 2024 yılında 140 tam zamanlı personel ve 17 mühendis kadrosuyla hizmet veriyor.

Geçtiğimiz yıla kadar CNC hattı, deposu ve genel merkezinin yer aldığı 10.000 metrekarelik bir yüzeyi kapsayan fabrikasında üretim yapan Ünsal Makina, üretim hattına yaptığı yatırımları 2023 yılında devreye aldığı 20.000 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen ikinci fabrikasıyla taçlandırıyor. İçerisinde dökümhanenin bulunduğu yeni fabrika, Ünsal Makina’nın yeni otomatik hatlarını da barındırıyor. Otomatik hattının da devreye girmesiyle 2024 hedeflerinde büyük değişimler yaşamayı hedefleyenÜnsal Makina, yıllık döküm kapasitesi bakımından ele alındığında 2020’de 2 bin ton kapasite ile çalışırken, yeni yatırımlarıyla birlikte 2024’te 11.000 ton döküm elde etmeyi planlıyor. Reklamasyon hattının uygulanmasıyla otomatik kalıplama yatırımını birleştirecek olan firma, ürün fiyatlarında rekabetçi bir düşüş yapmayı hedefliyor.

Avrupa standartlarındaki üretimiyle kalite konusunda oldukça büyük bir pazara hitap edenÜnsal Makina, müşterilerinin taleplerine göre materyal sertifikası, kimyasal analiz, balans raporları, boya raporları gibi birçok sertifika sağlıyor. Bunun yanında eğitimi her zaman ön planda tutan marka, SPC / MSA ve FMEA gibi eğitimlerle çalışanlarının gelişimine de katkıda bulunuyor.

Müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmek için “Her Zaman Güncel Kal” felsefesini vizyonu olarak merkezine alan Ünsal Makina, büyüme tutkusuyla ilerlediği yolda sürekli ve sonu olmayan bir şekilde yürümeyi planlıyor.

Continue Reading

Kaplin ve U-Bağlantıları

Ağır sanayi uygulamaları için Roba-DS Lamelli Kaplinler

Published

on

By

Ağır sanayi uygulamalarında aşırı yükler oldukça fazla ve ortam koşulları mekanik ürünler için oldukça zorlayıcı olabilir. Bu tarz ağır uygulamalardan kullanılacak kaplinlerden yüksek kalite, dayanıklılık ve eksen kaçıklıklarını çok iyi sönümlemesi beklenir. Ayrıca ortam koşullarından minimum düzeyde etkilenmesi ve bakım istememesi gibi avantajlar sağlayan kaplinler daha uygun çözümler sunmaktadır.

Bu noktada Roba-DS serisi çelik lamelli kaplinler bu tarz uygulmalar için biçilmiş kaftandır.

Kaplinlin uygulamalarda 2 temel işlevi vardır.

1-Mil-Mil arası güç aktarımı sağlamak

2-Eksen kaçıklıklarını sönümlemek

Bunların yanı sıra dış ortam koşullarına karşı dayanıklılık, bakım istememe, yüksek torsiyonel rijitlik ve 6.000mm’ye kadar şaft boşluğu uzatma imkanı ile ağır uygulamalar için Roba-DS kaplinler 1 adım daha öne geçmektedir. 

Roba-DS kaplinlerin çelik yapısı ve paslanmaz çelik lamelleri sayesinde hem dış ortama karşı aşırı bir dayanım gösterir hem de yağlama veya temizlik gibi periyodik bakımlara ihtiyaç duymaz. Bu sayede uygulamalardaki gres sarfiyatını düşürmeye ve zamandan tasarrufa yardımcı olur.

Ayrıca sonlu elemanlar yöntemi ile dizayn edilen lamel yapısı yüksek rijitlik ve uzun kullanımda minimum aşınmayı sağlar. Farklı uygulamalar için farklı lamel yapılarıyla yüksek tork (110.000Nm’ye kadar) veya yüksek eksenel kaçıklık sönümleme imkanı sağlar. Bu farklı lamel yapıları lamel adeti, sertliği/yumuşaklığı veya bağlantı metodundaki değişmler ile sağlanmaktadır.

Ayrıca konik bağlantılı lamel bağlantı burçları aşınmaların önüne geçerek, çift yönde çalışan uygulamalar için alternativ tork iletimi 100% seviyesindedir. Bununla beraber boşluksuz güç aktarımı sağladığı için boşluksuz çalışması beklenen servo veya pozisyonlama uygulamaları için uygundur.

Mayr Roba-DS serisi kaplinler çok farklı dizayn alternatiflerini müşterilerine sunmaktadır. Konik sıkmalı, ara uzatmalı, tork limitör ilaveli, kamalı, flanş bağlantılı vb… birçok farklı yapıyı sunabilmektedir.

Özetle Mayr Roba-DS serisi kaplinler tüm bu özellikleriyle ağır sanayi uygulamaları için dişli, çelik yaylı veya çeşitli elastik özellikteki kaplinlere uygun bir alternatif olarak geniş ürün yelpazesiyle sektöre hizmet eder. Daha detaylı bilgi için websitemizden ürün katalogları indirebilir veya Türkiye ofisimizden destek alabilirsiniz.

Dizayn örnekleri

Mayr Roba-DS serisi kaplinler çok farklı dizayn alternatiflerini müşterilerine sunmaktadır. Konik sıkmalı, ara uzatmalı, tork limitör ilaveli, kamalı, flanş bağlantılı vb… birçok farklı yapıyı sunabilmektedir.

Özetle Mayr Roba-DS serisi kaplinler tüm bu özellikleriyle ağır sanayi uygulamaları için dişli, çelik yaylı veya çeşitli elastik özellikteki kaplinlere uygun bir alternatif olarak geniş ürün yelpazesiyle sektöre hizmet eder. Daha detaylı bilgi için websitemizden ürün katalogları indirebilir veya Türkiye ofisimizden destek alabilirsiniz.

Continue Reading

Trendler

Güç Aktarım Sistemleri - Redüktörler, Rulmanlar, Motorlar, Sürücüler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et